Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

Pytanie o akcję rekrutacji:
Czy jak rekrutuję w mieście o rozmiarze 5 a mam surowców tylko dajmy na to na 3 jednostki to czy mogę wykorzystać tę akcję?
Zapis w instrukcji angielskiej wydaje się być jednoznaczny ale może coś pomylili.
Wydaje się być rozsądne bym mógł zrekrutować do 5 jednostek a nie dokładnie 5 ale może się mylę.
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Tirith »

Darkstorm pisze: 31 paź 2021, 10:29 Pytanie o akcję rekrutacji:
Czy jak rekrutuję w mieście o rozmiarze 5 a mam surowców tylko dajmy na to na 3 jednostki to czy mogę wykorzystać tę akcję?
Zapis w instrukcji angielskiej wydaje się być jednoznaczny ale może coś pomylili.
Wydaje się być rozsądne bym mógł zrekrutować do 5 jednostek a nie dokładnie 5 ale może się mylę.
Na grę dopiero czekam, ale czytałem instrukcję. I rzeczywiście tam jest napisane jak wół że rekrutujesz wojska równe wielkości miasta, ale głowę dam sobie uciąć że chodzi o liczbę maksymalną którą możesz zrekrutować. Nie wyobrażam sobie zasady która zmusza mnie do rekrutowania większej liczby niż potrzebuje i przy okazji wydawania surowców które potrzebuje na inne rzeczy :)

Jak nie będę odpowiadał to znaczy że nie miałem racji i nie mam już głowy :D
Kajak
Posty: 177
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 103 times
Been thanked: 34 times

Re: Clash of Cultures - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajak »

Jest w instrukcji powiedziane ( jedna z zasad ruchu) :
Możesz również poruszyć Jednostkę Lądową i Statek podczas tej samej Akcji Ruchu, o ile nie poruszysz w sumie więcej niż 3 różnych
Jednostek/grup i żadna Jednostka/grupa nie poruszy się więcej niż raz na Akcję.


Czy w związku z tym mogę zapakować na dwa statki(jedna grupa) cztery piechoty( druga grupa) i jeszcze się darmowo tymi statkami poruszyć? Czy też sprawa dotyczy tylko jednej piechoty i jednego statku ?

(BTW: no też czekam na grę ale już nóżkami przebieram i w związku z tym studiuje instrukcje w wersji elektrycznej)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Możesz w ramach 1 akcji poruszyć do 3 grup jednostek, ale nie można w ramach 1 akcji poruszyć jakiejś grupy jednostek dwa razy. Jednostki lądowe, które są transportowane statkami nie są traktowane jakby zostały poruszone, więc możesz w tej samej akcji ruchu załadować ich na statki i następnie poruszyć te statki. Przykład takiego ruchu jest w instrukcji.
Kajak
Posty: 177
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 103 times
Been thanked: 34 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajak »

Tak przykład widziałem, ale jest on dla pojedynczej jednostki, pytam czy sprawa dotyczy też grup jednostek .
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Tak, dla grup to też działa.
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Tirith »

Trochę się pogubiłem w tych wątkach o CoC. Ale chciałem dopytać o coś co już ktoś w którymś wątku pytał i nie daje mi to spokoju.

Czy jak rekrutuje jednostki to muszę zrekrutować żołnierzy w ilości dokładnie równej wielkości miasta? (Tak jest w instrukcji PL i ENG). Czy to jest po prostu max co mogę zrekrutować, ale mogę mniej?
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Edwardo »

Nikt nie zmusza do rekrutacji jednostek, to jest max jaki możesz zrekrutować.
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Casiliasplp
Posty: 580
Rejestracja: 07 lip 2013, 22:33
Lokalizacja: Żyrardów
Has thanked: 11 times
Been thanked: 43 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Casiliasplp »

.
Ostatnio zmieniony 04 lis 2021, 16:19 przez Casiliasplp, łącznie zmieniany 1 raz.
Hala Madrid
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Tirith »

Casiliasplp pisze: 03 lis 2021, 17:15
Tirith pisze: 03 lis 2021, 11:06 Trochę się pogubiłem w tych wątkach o CoC. Ale chciałem dopytać o coś co już ktoś w którymś wątku pytał i nie daje mi to spokoju.

Czy jak rekrutuje jednostki to muszę zrekrutować żołnierzy w ilości dokładnie równej wielkości miasta? (Tak jest w instrukcji PL i ENG). Czy to jest po prostu max co mogę zrekrutować, ale mogę mniej?
Serio :P

To pomyśl tak :)
Masz miasto 5 poziomu.. więc według tego co piszesz musisz kupić 5 jednostek.
Lecz... na 1 polu może stać max 4 jednostki.
Czyli miasto poziomu 5 nie może produkować jednostek xD.
pro tip jak masz szczęśliwe miasto to możesz kupić +1 :D wiec można byłoby nawet 6 kupić ^^.
Też nie byłem sobie w stanie wyobrazić że jest inaczej, ale instrukcja trochę w błąd wprowadza zatem.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Casiliasplp pisze: 03 lis 2021, 17:15 Serio :P

To pomyśl tak :)
Masz miasto 5 poziomu.. więc według tego co piszesz musisz kupić 5 jednostek.
Lecz... na 1 polu może stać max 4 jednostki.
Czyli miasto poziomu 5 nie może produkować jednostek xD.
pro tip jak masz szczęśliwe miasto to możesz kupić +1 :D wiec można byłoby nawet 6 kupić ^^.
Na polu z miastem może przebywać nawet do 8 jednostek (4 jednostki wojskowe + 4 osadników). Do tego możesz rekrutować jeszcze statki. Więc spokojnie jest możliwa rekrutacja 6 jednostek w szczęśliwym mieście poziomu 5. Więc to co opisałeś nie jest żadnym argumentem.
Tirith pisze: 03 lis 2021, 11:06 Trochę się pogubiłem w tych wątkach o CoC. Ale chciałem dopytać o coś co już ktoś w którymś wątku pytał i nie daje mi to spokoju.

Czy jak rekrutuje jednostki to muszę zrekrutować żołnierzy w ilości dokładnie równej wielkości miasta? (Tak jest w instrukcji PL i ENG). Czy to jest po prostu max co mogę zrekrutować, ale mogę mniej?
Poziom miasta i jego poziom szczęśliwości wyznaczają maksimum jednostek, które możesz zrekrutować. Oczywiście, że możesz zrekrutować mniej.

A jak się pytasz dlaczego z instrukcji można zrozumieć to inaczej, to odpowiedź jest następująca: bo osoba pisząca instrukcję nie przewidziała, że ktoś mógłby wpaść na tak idiotyczny pomysł. Tyle w temacie.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Darkstorm »

W ramach akcji ruchu chcę rozładować dwa statki pełne jednostek wprost do wrogiego miasta. Pytanie czy:

1. Oba statki rozładowywują się jednocześnie i obrońcy bronią się przeciwko 4 jednostkom.
czy
2. Najpierw rozładowywuje się jeden statek i obrońcy bronią się przeciw 2 jednostkom, a potem kolejny statek i kolejna obrona przeciw 2 jednostkom?
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

Pytanie odnośnie ulepszenia "Droga".

"Drogi – Kiedy Poruszasz Jednostkę lub ich grupę, do lub
z jednego z twoich Miast: Zapłać 1  i 1 , aby zignorować
kary terenu Lasu/Gór i/lub Poruszyć ją do 2 pól."

Czy to oznacza że mogę wejść do swojego miasta jednostkami, które są oddalone o dwa pola od miasta? Bo wychodząc z miasta to wiadomo, o 2 pola i już. A w drugą stronę?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Darkstorm pisze: 07 lis 2021, 16:29 W ramach akcji ruchu chcę rozładować dwa statki pełne jednostek wprost do wrogiego miasta. Pytanie czy:

1. Oba statki rozładowywują się jednocześnie i obrońcy bronią się przeciwko 4 jednostkom.
czy
2. Najpierw rozładowywuje się jeden statek i obrońcy bronią się przeciw 2 jednostkom, a potem kolejny statek i kolejna obrona przeciw 2 jednostkom?
Możesz je rozładować jednocześnie (wtedy to jest liczone jako ruch 1 grupy złożonej z 4 jednostek).

Chyba, że z jakiegoś powodu wolisz rozładować je oddzielnie, to też możesz - ale wtedy jest ruch grupy 2 jednostek (i rozegranie walki), a potem ruch kolejnej grupy 2 jednostek (i ponowne rozegranie walki jeśli za pierwszym razem nie udało się wygrać).
PerezSaj pisze: 08 lis 2021, 12:12 Pytanie odnośnie ulepszenia "Droga".

"Drogi – Kiedy Poruszasz Jednostkę lub ich grupę, do lub
z jednego z twoich Miast: Zapłać 1  i 1 , aby zignorować
kary terenu Lasu/Gór i/lub Poruszyć ją do 2 pól."

Czy to oznacza że mogę wejść do swojego miasta jednostkami, które są oddalone o dwa pola od miasta? Bo wychodząc z miasta to wiadomo, o 2 pola i już. A w drugą stronę?
Aby skorzystać z dróg ruch musi albo zacząć się w mieście albo skończyć w mieście. Czyli np. masz grupę jednostek oddaloną o 2 pola lądu od swojego miasta - deklarujesz, że ruszasz się nimi do swojego miasta i płacisz za drogi - a następnie wchodzisz nimi do miasta. Jeśli natomiast masz jednostki na polu sąsiadującym z miastem, to nie możesz za pomocą dróg przejść jakby przez miasto i skończyć ruch po drugiej stronie. Pole startowe albo pole końcowe (już po 2 ruchu) musi być miastem.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

Jeżeli muszę umieścić statku piratów, a żadne moje miasto nie sąsiaduje z morzem, to gdzie te statki mam umieścić? Czy mogę koło miast przeciwnika?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Tak, możesz. :)
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Błysk »

Na co dokładnie wpływa zdolność Hannibal
"1. Runda walki Przeciwnik może dostać maksymalnie +2 miecze" - totalnie wszystkie bonusy (Z kart walki, "umiejętności jednostek" z kości, zdolności innych przywódców? I redukuje bonus do maksymalnie +2, czy np. symbole kawalerii nie liczą się jako ten bonus?

Pytam, bo wydaje się mocne, ale jeszcze nie grałem i nie wiem jak jest w praktyce. ;)
Ostatnio zmieniony 10 lis 2021, 23:49 przez Błysk, łącznie zmieniany 1 raz.
lichking
Posty: 89
Rejestracja: 16 gru 2012, 18:41
Has thanked: 24 times
Been thanked: 10 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: lichking »

Według mnie wpływa na wszystkie bonusy przed walką, czyli z wyjątkiem kostek.

Ja również dołożę pytanie od siebie - jest karta bodajże Emisariusze. Mówi ona o wzięciu jednego z cudów i położeniu na stole. Później gracz biorąc Cud może zamiast z talii wziąć ten ze stołu. Rozumiem, że Cud na stole jest odkryty? Nie jest to wyraźnie określone na karcie, ale w innym wypadku nie miałoby to większego sensu.
Kajak
Posty: 177
Rejestracja: 11 lut 2006, 00:11
Lokalizacja: Niedaleko Nowej Huty
Has thanked: 103 times
Been thanked: 34 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Kajak »

Moim zdaniem:
1.Hannibal. W pierwszej rundzie walki trzeba zignorować wszystkie bonusy mieczów oprócz 2.
2.Spotkanie emisariuszów . Ciekawe. Słowo "dobierz" sugeruje że karta powinna być odkryta, przez analogie do "dobierz na rękę" , pewności mi jednak brak w tej sprawie.
PerezSaj
Posty: 127
Rejestracja: 28 lis 2020, 21:56
Has thanked: 16 times
Been thanked: 9 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: PerezSaj »

Jeżeli moje miasto sąsiaduje z dwoma polami morza, z czego jedno jest od strony zewnętrznej mapy, a drugie wewnętrznej, to gdy werbuje statek mogę go umieścić na polu morza które sam wybiorę, czy raczej budując port wtedy muszę zdecydować w którą stronę jest skierowany, a co za tym idzie gdzie będą werbowane statki?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Budując port musisz tak go umieścić, by było jasne, do którego morza przylega i potem werbować statki możesz tylko tam.
Tirith
Posty: 115
Rejestracja: 09 sty 2020, 10:48
Has thanked: 22 times
Been thanked: 14 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Tirith »

Gdy podczas fazy podsumowania wybieram darmowe rozwiniecie POMNIK i ściągam ostatnią kostkę z sekcji Wydarzenie to najpierw rozpatruje wydarzenie czy biorę kartę cudu?
Stephan
Posty: 186
Rejestracja: 27 lip 2011, 21:20
Has thanked: 68 times
Been thanked: 44 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Stephan »

Jak mam rozumieć słowo "przynajmniej" (będące tu tłumaczeniem ang. "at least") w przypadku umieszczania wioski barbarzyńców? Reguła mówi, że muszę umieścić je dokładnie 2 pola od swego miasta i PRZYNAJMNIEJ 2 pola od miast innych graczy. Rozumiem to bowiem dwojako: nie bliżej niż dwa pola (czyli mogę też dalej) lub nie więcej, czyli mogę położyć wioskę tuż pod wrogim miastem.
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1342
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 552 times
Been thanked: 281 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Atamán »

Tirith pisze: 11 lis 2021, 23:57 Gdy podczas fazy podsumowania wybieram darmowe rozwiniecie POMNIK i ściągam ostatnią kostkę z sekcji Wydarzenie to najpierw rozpatruje wydarzenie czy biorę kartę cudu?
Najpierw rozpatrujesz efekt rozwinięcia (jeśli jest jakiś natychmiastowy) i pobierasz żeton kultury / nastroju, a dopiero potem dobierasz i rozpatrujesz wydarzenie.
Stephan pisze: 12 lis 2021, 00:22 Jak mam rozumieć słowo "przynajmniej" (będące tu tłumaczeniem ang. "at least") w przypadku umieszczania wioski barbarzyńców? Reguła mówi, że muszę umieścić je dokładnie 2 pola od swego miasta i PRZYNAJMNIEJ 2 pola od miast innych graczy. Rozumiem to bowiem dwojako: nie bliżej niż dwa pola (czyli mogę też dalej) lub nie więcej, czyli mogę położyć wioskę tuż pod wrogim miastem.
Aby być dokładnym - w instrukcji jest użyte wyrażenie "co najmniej" i ono oznacza "nie mniej niż", czyli możesz umieścić wioskę barbarzyńców w odległości 2 pól od miast innych graczy lub więcej niż 2 pól, ale po sąsiedzku nie możesz - bo po sąsiedzku z miastem innego gracza, to byłaby odległość 1, a musi być CO NAJMNIEJ 2.
Sciurus77
Posty: 34
Rejestracja: 26 lip 2019, 19:45
Has thanked: 14 times
Been thanked: 12 times

Re: Clash of Cultures Monumental Edition - pytania i wątpliwości

Post autor: Sciurus77 »

Wyznaczanie pierwszego gracza:
- Czy pierwszym graczem zostaje gracz z największą liczbą żetonów nastroju + kultury (tekst z planszetki pomocy pl)
- Czy gracz z największą liczbą żetonów nastroju + kultury wyznacza pierwszego gracza (tekst z instukcji pl) ?
ODPOWIEDZ