Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1150
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 504 times
Been thanked: 333 times

Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: Propi »

Obrazek
Furnace (z ang. piec) to gra euro wykorzystująca mechanikę engine-building, w której gracze wcielają się w XIX-wiecznych kapitalistów budujących swoje przemysłowe korporacje i próbujących zdobyć bogactwo przez kupowanie firm, wydobywanie surowców i przetwarzanie ich w najlepszej możliwej kombinacji.

Gra trwa cztery rundy, a każda z rund to dwie fazy: Aukcja i Produkcja. W trakcie licytacji, od 6 do 8 kart fabryk wykłada się na stole, zaś gracze w kolejności umieszczają jeden ze swoich czterech dysków (o wartościach od 1 do 4) na jednej z tych kart. Na żadnej z kart nie mogą wystąpić dyski w tym samym kolorze, ani tej samej wartości.

Po umieszczeniu wszystkich dysków, karty rozpatrywane są od lewej do prawej. Najwyżej licytujący gracz otrzymuje kartę na własność, ale wszyscy gracze biorący udział w aukcji danej karty otrzymują rekompensatę - widoczne u góry karty zasoby lub możliwość ich przetworzenia, pomnożona przez wartość na dysku użytym w licytacji.

Następnie w fazie produkcji gracze układają swoje karty w łańcuch produkcyjno-przetwórczy, używając każdej z kart tylko raz. Karty są dwustronne i mogą zostać ulepszone, zdobywając dodatkowe właściwości. Podczas fazy produkcji karty dają graczom zasoby, umożliwiają przetwarzanie ich w inne zasoby lub pieniądze, a także pozwalają na ulepszenie kart.

Po czterech rundach zwycięża ten z graczy, który uzbierał najwięcej pieniędzy.

Furnace zawiera również karty kapitalistów z unikatowymi umiejętnościami, które gracze mogą wykorzystać (podstawowy wariant rozgrywki nie uwzględnia tych kart). Jako dodatkowe wyzwanie gracze mogą raz utworzony łańcuch produkcyjny zachować do końca gry, dołączając do niego kolejne uzyskane karty fabryk, ale nie zmieniając pozycji kart raz położonych.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Od siebie dodam, że Furnace było zupełnie niedostępne przez wiele miesięcy po ukazaniu się pierwszych recenzji (m.in. prezentacji u Rahdo), a premiera sklepowa miała miejsce w okolicach Essen 2021.

Gra jest w dużej mierze językowo niezależna - jedynie opcjonalne karty kapitalistów zawierają jedno lub dwa zdania opisu.

Furnace to dynamiczny i skondensowany engine builder, wsparty przez cudowną mechanikę licytacji, gdzie każdy gracz ma tylko cztery dyski umożliwiające zakup bądź wykorzystanie (przez rekompensatę) kart fabryki. Tworzy to ciekawe decyzje i jeszcze ciekawsze sytuacje, gdzie czasem da się wygrać kartę dyskiem o wartości 1, a kiedy indziej dysk 4 nie gwarantuje żadnej ciekawej karty. Faza produkcji to z kolei mózgożerna kalkulacja, gdzie ułożenie odpowiedniego ciągu produkcyjnego z posiadanych kart może być bardzo proste i logiczne na początku, ale z każdą kolejną kartą staje się bardziej zniuansowane i wymagające.

Udało mi się dostać egzemplarz do testów i po sprawdzeniu go w różnych grupach i konfiguracjach mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że gra zbiera pozytywne recenzje i mechanizm licytacji jest uniwersalnie chwalony. Kilka sklepów w Polsce prowadzi sprzedaż/przedsprzedaż tego tytułu, ale nic mi nie wiadomo o planach na wydanie polskiej wersji.

https://www.gamesfanatic.pl/2021/11/13/ ... ssen-2021/ - recenzja Furnace na portalu Games Fanatic już do Waszej dyspozycji!
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: garg »

Propi pisze: 13 lis 2021, 09:31 Furnace to dynamiczny i skondensowany engine builder [...]
Świetna gra i szczerze polecam jej wypróbowanie, bo faktycznie dostarcza mnóstwo okazji do rozkminki, a interakcja - mimo, że silna (a ja takiej zwykle nie lubię w grach ekonomicznych) - jest ciekawa i zmienia grę z dobrej w doskonałą.

Nie zgodzę się tylko ze stwierdzeniem, że gra jest "dynamiczna". Licytacja zwykle jest, ale już odpalanie budynków i decydowanie o ich kolejności może - szczególnie w ostatniej rundzie - zająć nawet kilkanaście minut. Chyba, że gramy w wariant zaawansowany, ze sztywną kolejnością odpalania, ale to już jest wariant tylko dla prawdziwych twardzieli :D .

Niemniej jednak gra mi się bardzo podobała i gdybym miał w nią z kim grać, na pewno zostałaby w mojej kolekcji.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: dwaduzepe »

garg pisze: 13 lis 2021, 10:11
Propi pisze: 13 lis 2021, 09:31 Furnace to dynamiczny i skondensowany engine builder [...]
Świetna gra i szczerze polecam jej wypróbowanie, bo faktycznie dostarcza mnóstwo okazji do rozkminki, a interakcja - mimo, że silna (a ja takiej zwykle nie lubię w grach ekonomicznych) - jest ciekawa i zmienia grę z dobrej w doskonałą.

Nie zgodzę się tylko ze stwierdzeniem, że gra jest "dynamiczna". Licytacja zwykle jest, ale już odpalanie budynków i decydowanie o ich kolejności może - szczególnie w ostatniej rundzie - zająć nawet kilkanaście minut. Chyba, że gramy w wariant zaawansowany, ze sztywną kolejnością odpalania, ale to już jest wariant tylko dla prawdziwych twardzieli :D .

Niemniej jednak gra mi się bardzo podobała i gdybym miał w nią z kim grać, na pewno zostałaby w mojej kolekcji.
a grales moze na dwie osoby? jak oceniasz jesli grales?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4476
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1425 times
Been thanked: 1100 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: garg »

Jest to gra licytacyjna, więc na dwie osoby jest z definicji trochę mniej ciekawie, niż w więcej osób, ale dzięki fajnemu mechanizmowi licytowania o dwie rzeczy naraz jest nadal dobrze.

Czyli nie czułem, żeby było dziwnie, choć na pewno w więcej osób będzie nieco bardziej emocjonująco.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 6 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: Skorzeny »

Zamówiłem, czekam 🙂 Akurat szukałem prostej (nie prostackiej) gry ekonomicznej z budowaniem silniczka do 60 min i przypadkowo trafiłem na bardzo pozytywną recenzję for2players http://www.for2players.pl/2020/10/furna ... a.html?m=1
do tego zasady gry od Planszowe Newsy
https://youtu.be/uaijkmwnaIg
+ gameplay
https://youtu.be/Fku1PCj7Nps
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: Arachion »

Skorzeny pisze: 13 lis 2021, 19:00 Zamówiłem, czekam 🙂 Akurat szukałem prostej (nie prostackiej) gry ekonomicznej z budowaniem silniczka do 60 min i przypadkowo trafiłem na bardzo pozytywną recenzję for2players http://www.for2players.pl/2020/10/furna ... a.html?m=1
do tego zasady gry od Planszowe Newsy
https://youtu.be/uaijkmwnaIg
+ gameplay
https://youtu.be/Fku1PCj7Nps
W którym miejscu i cenie?
Oraz czy były jakieś alternatywne sklepy na które zwróciłeś uwagę?
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 6 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: Skorzeny »

Planszomania
Dziami
Posty: 288
Rejestracja: 18 maja 2012, 15:43
Lokalizacja: Stalowa Wola
Has thanked: 197 times
Been thanked: 73 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: Dziami »

Skorzeny udalo Ci się dostać ten tytuł z planszomanii?
Cholera ciężko to dostepne. Jedyna opcja to chyba strona wydawcy, ale tam to z przesyłką wychodzi zbrodnicza cena.
Ktoś gdzieś coś słyszał widział gdzie to jeszcze mozna dostać?
Awatar użytkownika
Skorzeny
Posty: 125
Rejestracja: 29 sie 2011, 22:36
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 146 times
Been thanked: 6 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: Skorzeny »

Zrezygnowałem. Nie wiedzieli kiedy do nich dotrze. Dorwałem przed świętami nową sztukę na lokalnej grupie w cenie niższej niż w sklepach :) Czasem taki fart się trafi ;)
wicherek
Posty: 32
Rejestracja: 07 maja 2020, 20:55
Has thanked: 13 times
Been thanked: 8 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: wicherek »

Na koniec roku ma być dodatek https://boardgamegeek.com/thread/279529 ... -expansion
Może ktoś się schyli po ten tytuł u nas?
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: kisiel365 »

Jak to ma się na tle Splotterów, Lacerd, Wallace'ów czy choćby Coffee Traders? YAEG czy zasługuje na miejsce w takim zacnym gronie?
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: Uncle_Grga »

A to chyba zupelnie inny ciezar niz Splottery czy gry Lacerdy. Gwoli ścisłości: sam w nią nie gralem jeszcze, ale Furnace mnie zainteresowalo. Dlqtego odpalilem ze 3 gameplay"e i cos tam poczytalem.

Mogę się zatem mylić, ale na podstawie tego co widzialem: zero skojarzeń z heavy euro.

Furnace to ga licytacyjna w budowanie silnika, z mechanizmem "pocieszenia": nawet jak nie wygrasz, wykonujesz akcję pocieszenia z "przegranej" karty.

Skojarzenia? Graficznie i estetycznie z Londynem Wallece'a. Czasowo i objętościowo z Res Arcana - niewiele kart, kręcisz silnik na bazie tej wąskiej dostępności. Licytacja jakby rodem z High Society - musisz kombinować, ale z rozmyslem. Przeplacanie prowadzi do porażki. Ikonografia? Rodem z wcześniejszego Lashina czyli Smarthphone - czytelny i prosty system piktogramow. Akcja pocieszenia - cos na ksztalt Puerto Rico może..?

A wlasnie, jakbym mial porownywac to Furnace pod katem zlozonosci i ciezkosci blizej jest do Smartphone niz do Gallerista czy FCM..

Tak więc odpowoadajac na pytanie: raczej nijak, poza tym, ze to chyba tez niezla gra.

Ps. Nie wiem dlaczego ale liczę, ze ktos sie po to schyli w PL.. moze dzisiaj Portal oglosi? No ja w kazdjm razie poszukuję.. jesli nie bedzie wersji krajowej pewnie bede szukal abroad..
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: BartP »

Furnace pod względem skomplikowania zasad i myślenia strategicznego jest zdecydowanie poniżej Smartphone'a. Na jego tle to wręcz filler. Na skali BGG dałbym 2/5. Uwaga, teraz wchodzę i patrzę, jak społeczność oceniła. 2.22. Myślimy podobnie; piona!
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: Uncle_Grga »

BartP pisze: 22 sty 2022, 10:34 Furnace pod względem skomplikowania zasad i myślenia strategicznego jest zdecydowanie poniżej Smartphone'a. Na jego tle to wręcz filler. Na skali BGG dałbym 2/5. Uwaga, teraz wchodzę i patrzę, jak społeczność oceniła. 2.22. Myślimy podobnie; piona!
No nie wiem czy az tak. :wink: Smarthpone jest leciutki. Zwlaszcza w tlumaczeniu zasad.

Tym niemniej, Twoj post tylko potwierdza, ze zestawianie Furnace z np. grami Lacerdy jest pozbawione sensu.

Zupelnie inna liga.
mczlonka
Posty: 211
Rejestracja: 01 kwie 2016, 18:23
Has thanked: 7 times
Been thanked: 9 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: mczlonka »

Czy mógłby ktoś porównać tę grę do Ra (Knizia) pod względem regrywalności/głębi rozgrywki/skalowania/czasu rozgrywki i interakcji między graczami? Szukam swojej pierwszej gry licytacyjnej o prostych zasadach, ale mającej coś więcej w sobie.
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: konradstpn »

mczlonka pisze: 26 wrz 2022, 19:52 Czy mógłby ktoś porównać tę grę do Ra (Knizia) pod względem regrywalności/głębi rozgrywki/skalowania/czasu rozgrywki i interakcji między graczami? Szukam swojej pierwszej gry licytacyjnej o prostych zasadach, ale mającej coś więcej w sobie.

To zupełnie inne gry i formy licytacji. Ra to licytacyjny majstersztyk. W Furnace to jeden z elementów gry. Jedyny w miarę ciekawy, bo reszta to nudna przerabiarka zasobów.
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: veljarek »

mczlonka pisze: 26 wrz 2022, 19:52 Czy mógłby ktoś porównać tę grę do Ra (Knizia) pod względem regrywalności/głębi rozgrywki/skalowania/czasu rozgrywki i interakcji między graczami? Szukam swojej pierwszej gry licytacyjnej o prostych zasadach, ale mającej coś więcej w sobie.
To zerknij na Modern Art - klasyka licytacji w prostej formie
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: windziarz44 »

mczlonka pisze: 26 wrz 2022, 19:52 Czy mógłby ktoś porównać tę grę do Ra (Knizia) pod względem regrywalności/głębi rozgrywki/skalowania/czasu rozgrywki i interakcji między graczami? Szukam swojej pierwszej gry licytacyjnej o prostych zasadach, ale mającej coś więcej w sobie.
Frunace ma fajny system przebijania, ale poza tym wieje nudą i schematycznością.
Zgadzam się z przedmówcami, że Ra/Modern Art to gry, których szukasz.
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: Uncle_Grga »

Jeśli przywołujecie Knizie, to nie zapominałbym o High Society. Spełnia wszystkie kryteria zapytania: licytacyjna, krótka, ma w sobie to coś..

Miałem nawet napisać, że w Modern Art mało licytacji, ale zreflektowałem, że piszecie o dużej MA, w którą nie grałem. Dla mnie MA to karciana wersja, w której właśnie licytacji praktycznie nie ma, choć sama wersja również bardzo zacna i gra się przyjemnie.. tak więc przy ewentualnym zakupie zwracałbym uwagę, jakie MA jest oferowane - wydaję mi się, że pełną wersja jest trudniej dostępna, częściej w ofertach przewija się karcianka..
Biedroneczka0
Posty: 15
Rejestracja: 28 cze 2017, 16:44
Lokalizacja: Siedlce
Has thanked: 38 times
Been thanked: 6 times

Re: Furnace (Ivan Lashin, 2021)

Post autor: Biedroneczka0 »

Zaciekawiony mechanizmem licytacji trafiłem na Furnace. Kupiłem, zagrałem, po 3 rozgrywkach sprzedałem.

Po pierwsze - faza licytacyjna.
W każdej z czterech rund mamy zestaw kart, które równocześnie licytujemy korzystając z dysków o różnej wartości. Gracz, który wyłoży dysk o najwyżej wartości na danej karcie bierze ją do swojego tableau.
I tutaj pojawia się twist sprawiający, że dana faza jest najmocniejszym elementem tej gry - zwycięzca bierze kartę by korzystać z jej zdolności w kolejnej fazie gry, podczas gdy pozostali gracze biorący udział w licytacji otrzymują rekompensatę w postaci surowców bądź ich wymiany. Okazuje się, że czasami bardziej zależy nam na na przegraniu licytacji i uzyskaniu wspomnianej rekompensaty niż wzięciu karty do tableau. Daje to mnóstwo, często ciekawych, decyzji do podjęcia. Do tego dochodzi podpatrywanie na czym może zależeć innym graczom oraz drobne podpuszczanie. Świetne!

Po ostatnie - faza produkcji.
Korzystamy ze zdolności kart, które trafiły do naszego tableau by mielić surowce i je spieniężać (zdobywać punkty). Ot, tyle. Każdy równocześnie gra swoją mini-gierkę i układa własny pasjans. Faza mocno nijaka i beznamiętna. Interakcji nie ma tu żadnej, każdy sobie przekłada surowce i cyk, koniec fazy.

Powtarzamy to czterokrotnie (4 rundy), liczymy zgromadzoną kasę i porównujemy punkty.

Warto wspomnieć o dwóch elementach:
  • każdą z kart trafiających do naszego tableau możemy ulepszyć by zwiększyć ilość jej efektów - ot, kolejny element do uwzględnienia w naszym pasjansie,
  • każdy z graczy ma unikatową kartę 'lidera' ze zdolnością specjalną - kwestia wykorzystania w odpowiednim momencie, bez większych fajerwerków.
Podsumowując - wszystko co gra ma do zaoferowania zamyka się w fazie licytacji. Dla mnie to trochę za mało by gra została w kolekcji chociaż nie zdziwi mnie grupa fanów tego tytułu. :wink:
ODPOWIEDZ