Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 218
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 185 times
Been thanked: 184 times
Kontakt:

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: Qnnrad »

shuji pisze: 22 sty 2024, 15:51 z tego co słyszałem od ludzi, którzy byli na portalconie, to ten monolog to strumień (żenującej) świadomości niestety.
Z tego co słyszałem od ludzi którzy widzieli w autobusie jak ktoś czyta to forum to shuji postuje niekonstruktywny hejt bez jakichkolwiek konkretów.

Tymczasem można zobaczyć nagranie tutaj: https://drive.google.com/file/d/1trKf3T ... P3q_G/view
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2319
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 567 times
Been thanked: 912 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: Galatolol »

A ja ciągle liczyłem na prawdziwie zbiorcze wydanie wszystkiego - chyba się nie doczekam, bo za mało czasu upłynęło od nieudanej wersji na Rok Molocha.
Awatar użytkownika
scraber
Posty: 316
Rejestracja: 06 mar 2022, 18:27
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 226 times
Been thanked: 97 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: scraber »

Kurde, aż mi szkoda, że hexa poznałem stosunkowo niedawno.

Gdyby to było jeszcze za czasów studenckich, gdzie była masa wolnego czasu i kilka planszówkowych gralni w dużym mieście...

Widać, że zebrało się naprawdę fajne community.
Może też bym brał udział w tych wszystkich eliminacjach :D

Teraz to mogę co najwyżej raz na rok zagrać z żoną, jeśli uda mi się wyprosić partyjkę, bo ją sromotnie ogrywam przez kilkadziesiąt rozegranych partii na apce :D

A w mojej miejscowości to nawet nie wiem czy jakikolwiek sklep z grami jest w promieniu 50km, także tutaj też mogę zapomnieć
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: toblakai »

Nagranie całkiem spoko i nie mam tutaj na myśli potencjału dramkowego tylko samo clou problemu - sama scena turniejowa nie jest w stanie utrzymać NH przy życiu. Nie jestem członkiem community NH, ale ciekaw jestem czy jest tam taka autorefleksja, że Portal pewnie od lat dokłada do tej gry pieniądze lub jedzie w najlepszym wypadku na zero.

Czytałem kilka razy o wtopach organizacyjnych Portalu przy różnych eventach NH no i tutaj można by na to spojrzeć tak, że robili to gdzieś na boku więc też na - powiedzmy - pół gwizdka. Zrozumiałe od strony czysto biznesowej.

Są też bardziej merytoryczne problemy jak edycja Rok Molocha, która nie przewidziała miejsca na nowe armie - tutaj to tradycyjne Portal is gonna Portal :)

Mam nadzieję tylko, że jak ktoś już się przekona do przesłuchania samego nagrania to weźmie poprawkę, że filmik zaczyna się już na wysokim poziomie emocji i nie widzimy tam tego co działo się wcześniej i później.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: azazelmo »

toblakai pisze: 22 sty 2024, 21:26 (...)
Mam nadzieję tylko, że jak ktoś już się przekona do przesłuchania samego nagrania to weźmie poprawkę, że filmik zaczyna się już na wysokim poziomie emocji i nie widzimy tam tego co działo się wcześniej i później.
Co do tematów finansowych, to wiadomo tylko tyle: według Portalu nie ma w tym tyle pieniędzy, żeby kontynuować. Decyzja biznesowa. Reszta, to domysły i słowa CEO. Dla mnie oba są na podobnym poziomie wiarygodności (to nie personalnie do p.Trzewiczka tylko do ogółu CEO).

Ale samo wystąpienie bardzo żenujące. Pomijam wulgaryzmy, choć jednak chyba nie wszyscy to starzy kumple (np. dziewczyna mówiąca na końcu), ale tak agresywny przekaz do uczestników, jakby byli jego własnym, nieudolnym działem marketingu, mnie zmroził. Byłem zaskoczony, że komuś nie puściły nerwy. Chyba, że po to wyłączyli kamery.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: psia.kostka »

tak agresywny przekaz do uczestników, jakby byli jego własnym, nieudolnym działem marketingu, mnie zmroził.
<tu wkleic link do opisow, jak wyjatkowa impreza jest Portalcon, swietem graczy i corocznym podziekowaniem dla nich>
Spoiler:
Ale samo wystąpienie bardzo żenujące.
Tez rozumiem, ze konwent calodniowy, to nogi w tylek wchodza, ale z takim przekazem, to wypadaloby jednak wstac "z tronu", gdy przemawia sie do sluchaczy, ktorzy sa zmuszeni stac :?
Byłem zaskoczony, że komuś nie puściły nerwy.
Bo mnie tam nie bylo :mrgreen:
Spoiler:

A w temacie Hexa, grajcie smialo i bawcie sie pysznie, szczegolnie z mlodzieza.
Spoiler:
Tylko nie pokazujcie im tego filmiku Neuro Krola. Do szachow tez nie bylo zadnego dodatku w tym tysiacleciu, albo i poprzednim, a gra bangla i trzyma poziom turniejowy. Bedzie dobrze! 8)
Bo zakladam, ze te turnieje, to wciaz zabawa i intelektualne lamiglowki, a nie level MtG i "pay to win". To i bez oficjalnych plakatow czy nagrod mozna stawac w szranki. Moze nawet bedzie sympatyczniej? ;)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: Ayaram »

Filmik sobie daruje, ale decyzja raczej nie dziwi. To gra turniejowa owszem, osoby grające turniejowe oczywiście nie są z tej decyzji zadowolone. No ale... ile jest graczy turniejowy i ile wydali oni na NH w ciągu ostatniego roku? Ta gra niedzielnymi graczami stoi, a niedzielni gracze potrzebują do szczęścia pewnie z jakąś połowę tego co wyszło. A i pewnie starsze dodatki są lepsze, bo mniej przekombinowane. Był ratunek/kompromis w postaci próby Monolith Areny, który mógłby znowu przyciągnąć casuali znowu na długo, turniejowcy by mogli się zagrywać w turnieje jeszcze dłużej, no ale nie pykło. I przez to 2giej takiej próby pewnie nie będzie. Swoją drogą ciekawe czy gdyby zapowiedzieli ją teraz po zamknięciu NH to by coś zmieniło?

Tak czy siak, jak ktoś już wspomniał wyżej - ta gra już jest legendarna (przynajmniej w Polsce). Dla mnie to fenomen, że wytrzymała aż tyle, przy tak mało agresywnym podejściu do graczy. 90% gier tego typu robione przez kolosy mając moc największych IP świata nie dawały tyle rady. Sam mam prawie wszystkie armię w wersji 2,5. Jest to jedna z 1wszą gier jakie kupiłem i jedna z nielicznych, których wątpię bym kiedykolwiek się pozbył - mimo, że nie gram za często. Fajnie było być w jakiś sposób częścią tej 20letniej historii, bo ten wątek się zapisze na stałe w historii gier planszowych w Polsce.

Jedno mnie w sumie dziwi. Czemu teraz? Przecież robili jakąś tam aplikacje pod stream do grania online, dobrze kojarzę? Nie warto było się przemęczyć ten jeszcze jeden dodatek i sprawdzić jak to będzie miało wpływ na sprzedaż? Mam nadzieje, że dodadzą jakkolwiek możliwość dodawania nowych armii w apce i będzie sobie dalej NH jakoś tam żyło kolejne lata.
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: toblakai »

Na filmiku Trzewik mówił, że będzie jeszcze jeden dodatek w tym roku i jeżeli o tej porze w przyszłym roku sytuacja dookoła Neuroshimy się nie poprawi - chodzi o sytuację w community i wsparcie finansowe - to zakończy tę linię wydawniczą. Czyli bardziej 'zamykamy', ale jak będzie poprawa to zastanowimy się czy może jednak nie.

Gdzieś tam lata zawsze po wątkach informacja, że kolejne dodatki do planszówek zawsze sprzedają się progresywnie coraz gorzej - pewnie główny powód zamykania LCGów. W filmiku Trzewik rzucił liczbę ~750 egzemplarzy ostatniego dodatku która się sprzedała. Pewnie nie jest to wynik rokujący dobrze dla jakiejkolwiek gry, mając na uwadze, że do tej sprzedaży należy doliczyć jakieś dodatkowe zasoby jakie Portal przeznacza na animacje środowiska - czas pracowników/nagrody/promki. Można dyskutować czy nie robi za mało albo za słabo, ale patrząc na liczby nie dziwie się braku entuzjazmu ze strony Wydawcy.

Odnośnie zarzutów o hejt to był to jeden z wielu zarzutów. Powiem szczerze, że z biegiem czasu coraz bardziej zaczynam rozumieć perspektywę ludzi, którzy zawodowo związani są z pracą twórczą. Jednak zwykły odbiorca ma wybór czy chce czytać jakieś dramki/hejty/zarzuty/uwagi i w zasadzie robi to tylko w celach rozrywkowych. Inaczej pewnie to wygląda ze strony kogoś kto dostarcza tę wartość która później podlega ocenie - spędzasz miesiące nad czymś a później i tak dostaniesz po łbie że jest źle. Słusznie czy nie słusznie - za którymś razem to może człowieka złamać.

I tutaj dla mnie był największy zarzut Trzewika - brak pozytywnego wsparcia ze strony community. Coś w człowieku pękło i się mu ulało w wydawać by się mogło otoczeniu ludzi którzy się znają od lat i nawzajem szanują. Dlatego też szkoda, że to wszystko działo się w obecności między innymi tej Pani, która na końcu opowiadała o tym, że zaczęła przygodę z NH kilka miesięcy temu. Może to było jej pierwsze spotkanie z Trzewikiem, a tutaj taki klops :(
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: BOLLO »

Qnnrad pisze: 22 sty 2024, 16:04
shuji pisze: 22 sty 2024, 15:51 z tego co słyszałem od ludzi, którzy byli na portalconie, to ten monolog to strumień (żenującej) świadomości niestety.
Z tego co słyszałem od ludzi którzy widzieli w autobusie jak ktoś czyta to forum to shuji postuje niekonstruktywny hejt bez jakichkolwiek konkretów.

Tymczasem można zobaczyć nagranie tutaj: https://drive.google.com/file/d/1trKf3T ... P3q_G/view
Hmmm...smutno to się oglądało. Rozumiem decyzję Ignacego ale mam nadzieję że jeszcze to się jakoś odmieni. Ja co prawda nie jestem żadnym psychofanem NH ale nie ukrywam że bardzo ją lubię. Nie wiem czy jednak taka decyzja nie powinna być ogłoszona w nieco inny sposób, spokojniejszy i nie jako monolog. Myślę że sporo z prawdziwych zapaleńców poczuło się źle ale muszą też spróbować zrozumieć Ignacego. Dla niego wydawnictwo musi przynosić dochód a tam gdzie dokłada do interesu, chciałby widzieć przynajmniej wdzięczność od community. Myślę że nic innego nie chciał a jedynie szacunek i uśmiechy innych. Ignacy robi wiele charytatywnych akcji i widać że nie jest to człowiek pazerny na pieniądze a tym samym umie się dzielić z innymi. Więc i tu zapewne byłby chętny aby dokładać, promować i pomagać jak tylko się da.

Niestety ale ulało się i czasu się już nie cofnie. Można jedynie wziąć to za przykład i przekuć to w przyszłości na dobro.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: psia.kostka »

Ayaram pisze: 23 sty 2024, 07:33 Filmik sobie daruje
[...]
ile jest graczy turniejowy i ile wydali oni na NH w ciągu ostatniego roku? Ta gra niedzielnymi graczami stoi, a niedzielni gracze potrzebują do szczęścia pewnie z jakąś połowę tego co wyszło. A i pewnie starsze dodatki są lepsze, bo mniej przekombinowane.
Wypowiadaja sie ludzie, ze jako nauczyciele z zawodu, wychowawcy kolonijni zarazaja dzieciaki gra, a oni kupuja dla siebie core box. Co z tego, ze sa niedzielni i maja tylko 3 armie dokupione? Armie sa po to, aby schodzil core box, nie trzeba kupowac wszystkiego. I ci edukatorzy teraz poczuli sie, jakby ptak z gory nakakał na nich i te dzieciaki :cry:
Nawet nie chodzi o zamkniecie linii wydawniczej, tylko te zarzuty i gorycz.
A w sumie, moze bez nowych armii, gra dalej bedzie na rynku, wiec where problem? 8) Po co żale?
(Paliwem dla monologu mogla byc ta dramka o brak nagrod, bo takie padlo pytanie w Ptv, co tez IT skomentowal, jako nakrecanie blednej interpretacji faktow. Sporo tam jakiejs "złej krwi". Moze Michal Oracz wzialby gre/spolecznosc pod swe skrzydlo, moze ma wiecej cierpliwosci ;))
Był ratunek/kompromis w postaci próby Monolith Areny, który mógłby znowu przyciągnąć casuali znowu na długo
To dosc otwarcie bylo omowione, jako zagranie pod stany, ktore nie lyknely NS. aby te mechaniki tam jednak sprzedac, ale ludzie nie kupili tego i upadlo. Taki exportowy experyment, niestety nieudany.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: mineralen »

Ja rozumiem Ignacego. Wiadomo, zachowywał się niekulturalnie a jego słowa były nieobyczajne, ale empatyzuję z nim jako człowiekiem.

Kiedy wieszają na tobie psy, ale przynajmniej kasa wpływa to zaciskasz zęby i robisz to dalej. Ale gdy zarówno wieszają na tobie psy a kasa z tego jest marna to decyzja o zamknięciu tej gałęzi działalności jest jak najbardziej zrozumiała.

Naturalne jest to, że najgłośniej wypowiadają się ci niezadowoleni, a ci zadowoleni zazwyczaj siedzą cicho. Tylko tak się nie buduje społeczności. Portal nie będzie przez 25 lat promował Neuroshimy kiedy fani siedzą cicho.

Szacunek dla Portalu, Ignacego Trzewiczka i Michała Oracza, że przez te ponad 20 lat wspierali społeczność turniejową. Wszystko jednak kiedyś się musi skończyć.
Awatar użytkownika
Urkeith
Posty: 257
Rejestracja: 02 lis 2021, 09:38
Has thanked: 172 times
Been thanked: 113 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: Urkeith »

Obejrzałem ten film. No i nie ma co ukrywać, Trzewikowi się ulało i nie widzi problemu np w nowej apce w której zabrali ludziom armie, w edycji molocha co nowych armii nie pomieści. Oczekuje wiekszego zaangażowania. Natomiast średnio mi się podoba urwanie filmu po "najgorętszym" momencie bo w sumie nie wiemy jak wyglądał późniejszy już dialog.

Co do jego zarzutów, to jako osoba która stoi kompletnie obok, to część z nich mnie przekonuje. Jeżeli faktycznie mówimy o nakładzie 750szt na armie to portal musi do tego dokładać. Nie wiem jak kształtowała się sprzedaż NH przez lata ale przyznać trzeba, że te 20 lat na rynku jest - cały czas rozwijana. A utrzymywanie tego wszystkiego dla bądź co bądź małej grupki zapaleńców jest biznesowo nieopłacalne - jeżeli czują się niedostatecznie docenieni przez fanów to ich prawo zamknąć linię wydawniczą. Tak samo jak prawem fanów jest niekupowanie tego co im się nie podoba i narzekanie. To też chyba nie jest tak, że jak nie będzie nowych armii to NH zniknie ze sklepów - przecież to i tak jest masa gry(20 armi? Nie wiem). Więc wyciąganie tych zarzutów o dzieciakach jest takie trochę z d.... Przecież nie pobiegną od razu kupić wszystkich armii bo nauczycielka im grę pokazała :mrgreen:

Dlatego żałuję, że nie ma dalszej części, bo mam wrażenie że po dość emocjonalnym początku dialog mógł być już bardziej rzeczowy. Może to złudna nadzieja :lol:
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 157
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: Mrukar »

Pozytywny efekt dramy jet taki, że zainteresowałem się i w końcu będę musiał spróbować tego Hexa :mrgreen:
shuji
Posty: 1280
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: shuji »

Qnnrad pisze: 22 sty 2024, 16:04
shuji pisze: 22 sty 2024, 15:51 z tego co słyszałem od ludzi, którzy byli na portalconie, to ten monolog to strumień (żenującej) świadomości niestety.
Z tego co słyszałem od ludzi którzy widzieli w autobusie jak ktoś czyta to forum to shuji postuje niekonstruktywny hejt bez jakichkolwiek konkretów.

Tymczasem można zobaczyć nagranie tutaj: https://drive.google.com/file/d/1trKf3T ... P3q_G/view
Jestem członkiem hexowego community, organizowałem dużo turniejów, co roku jeździłęm na MP. W tym roku musiałem spasować, jednak kontakty z community zostały. Rozmawiałem z kilkunastoma osobami - wszystkie były zażenowane tym spotkaniem. Nie spotkałem się z żadną pozytywną opinią - najbardziej stonowane jakie były (rzeczywiście powtarzające się) to coś w rodzaju "ok, nie kalkuluje mu sie finansowo, to mógł powiedzieć, że zamyka temat hexa, przykro mi, jesteście super ludźmi, dzięki za Wasze community. Zabrakło jednak tej drugiej części, a w jej miejsce były pretensje a niektórzy nawet poczuli sie obrażani".
Mnie przy tym nie było, ale jak wspomniałem, mam od wielu osób spójne info.
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: samuraj1369 »

Mrukar pisze: 23 sty 2024, 09:17 Pozytywny efekt dramy jet taki, że zainteresowałem się i w końcu będę musiał spróbować tego Hexa :mrgreen:
Ja nie wiem czy to nie "drama" na polaz, bo ja też się zainteresowałem :D
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: BOLLO »

Kim był człowiek z plecakiem (stojący pod oknem) który ewidentnie miał kosę z Ignacym?
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: psia.kostka »

BOLLO pisze: 23 sty 2024, 13:09 człowiek z plecakiem [...] miał kosę z Ignacym?
Kosa w plecaku? To te slynne krakowskie maczety? :P
samuraj1369 pisze: 23 sty 2024, 13:09 nie wiem czy to nie "drama" na pokaz
"Marketing ostatniej szansy" Igac Style :twisted:
Cos jak filmiki "czy to koniec kanalu?" u co drugiego yt'era, co pol roku.
W sumie nic nie traci, bo ciagle mowi o emeryturze. Tylko Michal O. robi :roll:

A to taki problem druknac 750 egzemplarzy? w jakichs pakietach po 5 zamowienie w polskiej drukarni? One tez nie sa po 5zl, zeby musieli doplacac. Albo to show, albo nadepnieto na odcisk o jeden raz za duzo.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: toblakai »

BOLLO pisze: 23 sty 2024, 13:09 Kim był człowiek z plecakiem (stojący pod oknem) który ewidentnie miał kosę z Ignacym?
Darujmy sobie doszukiwanie się 'ciekawostek' - ten filmik zaczyna się za późno i kończy za wcześnie. Ja stoję na stanowisku, że każdy z tamtego pomieszczenia wyszedł z poczuciem, że nie tak powinno ono było wyglądać - łącznie z samym Ignacym.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: BOLLO »

toblakai pisze: 23 sty 2024, 13:26
BOLLO pisze: 23 sty 2024, 13:09 Kim był człowiek z plecakiem (stojący pod oknem) który ewidentnie miał kosę z Ignacym?
Darujmy sobie doszukiwanie się 'ciekawostek' - ten filmik zaczyna się za późno i kończy za wcześnie. Ja stoję na stanowisku, że każdy z tamtego pomieszczenia wyszedł z poczuciem, że nie tak powinno ono było wyglądać - łącznie z samym Ignacym.
Nie doszukuję się ciekawostek ale była to osoba którą Ignacy widać dobrze znał i niekoniecznie z dobrej strony (być może to główny hejter?). Sam osobnik również od początku nie był przychylny Ignacemu i jedynie dolewał do ognia zamiast rzeczowo rozmawiać. Film nie zaczyna się za późno bo Ignacy od początku tłumaczył rzeczowo o co mu chodzi. Czy kończy się za późno...? Czy ja wiem, chciałbyś oglądać przepychanki czy śmieszkowanie osoby która to nakręcała (brak szacunku dla Ignacego). Argumenty "nauczycieli" też były z czapy. Ci zaangażowani napewno poczuli się po tych słowach źle ale byli też tam hejterzy jak gość z plecakiem któremu udało się Ignacego wyprowadzić z równowagi. Podobnie było jak Ignacy opowiadał o kwotach 5pln za scenariusz w Robinsonie. Mógł nic nie mówić ale nikt by wówczas o tym nie wiedział jak to naprawdę wygląda.
shuji pisze: 23 sty 2024, 12:51 Nie spotkałem się z żadną pozytywną opinią - najbardziej stonowane jakie były (rzeczywiście powtarzające się) to coś w rodzaju "ok, nie kalkuluje mu sie finansowo, to mógł powiedzieć, że zamyka temat hexa, przykro mi, jesteście super ludźmi, dzięki za Wasze community. Zabrakło jednak tej drugiej części, a w jej miejsce były pretensje a niektórzy nawet poczuli sie obrażani".
Mógł ale wówczas okłamywałby samego siebie. Widocznie chciał aby wybrzmiało jaki jest dodatkowo powód. To tak jak Gralutka zamykała kanał. Mogła powiedzieć że nie ma czasu i tyle...ale powiedziała prawdę że NIKT tego nie doceniał ani z wydawców ani z odbiorców.

Pomyśl że @Gambit zamyka kanał bo ludzie mu piszą w komentarzach to co o Asi że ma u siebie "rynsztok". I wiele razy zapewne doświadczył takiego czy innego hejtu, niestety nawet tu na forum, niestety nawet od osób które zapraszał do siebie na kanał i które to na nim się w pewnym sensie wybiły. I nagle zamyka kanał podając powód "Jesteście super naprawdę ale nie mam czasu"- kłamie. "Owszem 14k subskrybentów jest super ale przez osoby źle mi życzące i wciąż czepiające się, wypominające nie mam już więcej sił"

Tak samo zapewne miał Ignacy. Zrobił to widać z bólem ale nie mógł już biczować się samemu bo ludzie po nim jechali....co również widać w tym krótkim fragmencie "no kogo to zasługa, no powiedz kogo, Twoja? "...Tak jego że przez prawie 20lat ta gra istniała.
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: toblakai »

BOLLO pisze: 23 sty 2024, 13:55
toblakai pisze: 23 sty 2024, 13:26
BOLLO pisze: 23 sty 2024, 13:09 Kim był człowiek z plecakiem (stojący pod oknem) który ewidentnie miał kosę z Ignacym?
Darujmy sobie doszukiwanie się 'ciekawostek' - ten filmik zaczyna się za późno i kończy za wcześnie. Ja stoję na stanowisku, że każdy z tamtego pomieszczenia wyszedł z poczuciem, że nie tak powinno ono było wyglądać - łącznie z samym Ignacym.
Nie doszukuję się ciekawostek ale była to osoba którą Ignacy widać dobrze znał i niekoniecznie z dobrej strony (być może to główny hejter?). Sam osobnik również od początku nie był przychylny Ignacemu i jedynie dolewał do ognia zamiast rzeczowo rozmawiać. Film nie zaczyna się za późno bo Ignacy od początku tłumaczył rzeczowo o co mu chodzi. Czy kończy się za późno...? Czy ja wiem, chciałbyś oglądać przepychanki czy śmieszkowanie osoby która to nakręcała (brak szacunku dla Ignacego). Argumenty "nauczycieli" też były z czapy. Ci zaangażowani napewno poczuli się po tych słowach źle ale byli też tam hejterzy jak gość z plecakiem któremu udało się Ignacego wyprowadzić z równowagi. Podobnie było jak Ignacy opowiadał o kwotach 5pln za scenariusz w Robinsonie. Mógł nic nie mówić ale nikt by wówczas o tym nie wiedział jak to naprawdę wygląda.
Po prostu nie widzę wartości w gdybaniu tutaj na podstawie urywka, gdy żaden z nas tam nie był i nie jest w stanie potwierdzić czegokolwiek. W komentarzach pod artykułem jest nawet komentarz który sugeruje, że to jest jedynie fragment całości dotykającej tego tematu:
Ender pisze:Qnnrad – zgadza się, natomiast już po nagraniu była jeszcze podobno dosyć długa dyskusja.
Sam uczestnik z plecakiem sprawiał wrażenie przygotowanego na merytoryczną rozmowę aczkolwiek miał nastawienie bardzo zaczepne. Jak by to przebiegło nie wiemy - pewnie nic wartościowego by nie wynikło bo poziom emocji był za wysoki.

Z mojej strony to tyle, nie będę tutaj bronił ani oskarżał nikogo - brak danych, a i wątek raczej już odpływa znacznie od jakiejkolwiek konotacji z samą NH.
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: Leser »

Dowody na to, że zanim zacząłem pracować w branży, byłem "hejterem Portalu" wciąż są na tym forum, więc nie będę zgrywał wielkiego obrońcy. Niemniej...
psia.kostka pisze: 23 sty 2024, 13:21 A to taki problem druknac 750 egzemplarzy? w jakichs pakietach po 5 zamowienie w polskiej drukarni? One tez nie sa po 5zl, zeby musieli doplacac. Albo to show, albo nadepnieto na odcisk o jeden raz za duzo.
Jest to bardzo mały problem, jeżeli masz gotową grę i przygotowane pliki. W przeciwnym razie zdecydowanie jest to problem spory.
Obecnie standardem "poważnych" drukarni jest minimum 1000 sztuk - można rzecz jasna zamówić mniej, ale płaci się jak za 1000. Nawet jeżeli mają jakiś lepszy układ z drukarnią, to i tak druk tak małych produktów w tak małej skali po prostu musi wychodzić niekorzystnie cenowo. Przy pakietowaniu 5 części będzie może średnio (raczej tylko mniej źle, bo jednak do różnych armii są różne wykrojniki). A te części trzeba przecież sprzedać.

Jeżeli dodamy do tego koszty pracy, grafika etc., to nawet przy przygotowywaniu nowych armii na odpierdziel, byle jakoś działały, przy takim nakładzie i cenie 30 zł w sklepach może to wszystko w najlepszym wypadku wychodzić finansowo na zero (w co bardzo mocno wątpię).
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: psia.kostka »

@Leser
Ja mowie o cyklicznym dodruku armii, ktore juz istnieja. I aby to zoptymalizowac, to nie latac do drukarni z kazda talia, tylko np po 5. wtedy wracaja kartony z 5*750 paczuszkami, a to juz chyba ladny kąsek dla drukarni i nie musi stosowac paskarskich kursow.

Mowimy o armiach do NH, to chyba cos pokroju promoski, nie robinsona. Brak kosztow kompletacji, projektowania. Ja mowie o dodrukach, zeby sobie harcerze w to tlukli, zamiast w węża na nokii.

To bez kolejnych armii nie ma sensu miec gre w katalogu? Trzeba jej pogrzeb wsrod jobow organizowac?
Przy pakietowaniu 5 części będzie może średnio (raczej tylko mniej źle, bo jednak do różnych armii są różne wykrojniki). A te części trzeba przecież sprzedać.
Tu tez mi nie chodzilo, by sprzedawac w paczce, tylko ustawic jeden wykrojnik i wio, 5razy wiekszy wolumen. Ale tu juz sobie mocno gdybam, bo moze do kazdej armii potrzebny jest tez inny setting drukarek (czy cos :oops: ) Plan byl, aby zamowienie uzyskalo poziom wolumenu warty druku, transportu, zamowienia surowca itp Pewnie nawet daloby sie przeprojektowac grafiki, aby szly pod jeden nóż, ale to juz koszty. No i trzeba miec sympatie i serce do produktu, a tu widac, ze miarka sie przebrala. Ale taka mamy chwilowa narracje przynajmniej.
Ostatnio zmieniony 23 sty 2024, 14:54 przez psia.kostka, łącznie zmieniany 1 raz.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: tomb »

Nie jestem krezusem, a i do kieszeni innym nie będę zaglądał, ale niecałe 30 zł za nową armię zawsze dam, żeby choćby sprawdzić, jak działa i trochę dziwię się graczom, którzy mówią - e tam, po co kolejna frakcja.

Myślę, że największym problemem jest testowanie nowej armii - z każdą kolejną pracy jest więcej, a jeśli popularność dodatków jest niewielka, to i nie ma motywacji, żeby to robić. I nie wiem, czy Neura powinna być postrzegana jako gra turniejowa. Popularność turniejów nie jest i chyba nigdy nie była duża i nie wiem, czy w bywalcach tychże należy upatrywać nadziei na podtrzymanie tytułu. Sądzę, że domowi gracze mogliby tu bardziej pomóc.

Uważam, że warto zaopatrzyć się raz na jakiś czas w nowy dodatek i odkurzyć przy tej okazji ów zacny tytuł.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: Leser »

Do jobów się nie odnoszę, bo zdecydowanie nie jestem w pozycji, by to czynić. O tym czy trzeba zamykać od razu całą grę, nie wiem, nie mam danych (i zresztą też nie mi to oceniać).

Zwracam uwagę, że supportowanie dodatkami przez 20 lat z perspektywy polskiego rynku praktycznie nie może być opłacalne.

Ok, masz rację, że wydawanie gotowych armii w większych paczkach, to nie byłaby jakaś cenowa zgroza - moim zdaniem nadal nie byłaby to szczególnie korzystna cena, ale w tym zakresie nie posiadam dostatecznych kompetencji do stawiania twardych opinii. Mam natomiast kompetencje do jakiegoś szacowania sprzedaży i jestem przekonany, że te dodruki armii leżałyby w sklepach po kilka lat nawet przy niezłej sprzedaży samej podstawki.

I jak wyżej, żadnych wniosków względem losów podstawki na tym gruncie nie wysnuwam. Tylko tyle, że te dodatkowe armie Portalowi z całą pewnością finansowo się nie spinają.
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Neuroshima Hex! (Michał Oracz)

Post autor: BOLLO »

tomb pisze: 23 sty 2024, 14:51 Myślę, że największym problemem jest testowanie nowej armii - z każdą kolejną pracy jest więcej, a jeśli popularność dodatków jest niewielka, to i nie ma motywacji, żeby to robić.
Dokładnie. Były 4 armie z podstawki to wystarczyło je balansować miedzy sobą czyli potyczki z 3 frakcjami. Aktualnie robi się już problem z tym i nie dziwota że aby wydać dobrze zbalansowaną armie to nakład pracy i ogrania jest gigantyczny względem podstawki. A przecież NH to nie jedyna gra w wydawnictwie i trzeba ciągnąć ten wóz do przodu.
ODPOWIEDZ