Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Jaka jest najlepsza gra Vitala Lacerdy?

CO2
5
3%
Dragon Keepers
1
1%
Escape Plan
2
1%
Kanban EV / DE
41
21%
Lisboa
29
15%
On Mars
56
29%
The Gallerist
34
18%
Vinhos
25
13%
 
Liczba głosów: 193

Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Abizaas »

Na discordzie Vitala wisi ankieta z głosowaniem na najlepszą grę Lacerdy. Jestem ciekaw wyników na naszym forum, więc proszę Was o głosy.

Proszę o traktowanie par gier (Kanban, CO2 i Vinhos) jako jednej gry, raczej nie ma sensu ich rozdzielać (Kanbany to chyba były nawet trzy :D ).

Ze względu na bardzo niską popularność wykluczam Railways of Portugal. Wyrzucam też Mercado - podobno Lacerda podpisał się pod projektem ale nie uczestniczył aktywnie w tworzeniu gry.

Wrzucam też wyniki z Discorda dla ciekawskich (na 15.11.2021):

Obrazek
Ostatnio zmieniony 15 lis 2021, 22:00 przez Abizaas, łącznie zmieniany 1 raz.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Fojtu »

Moim zdaniem On Mars jest ostro przekombinowany w porównaniu do starszych tytułów. Wcześniejsze Lacerdy miały coś super w relatywnej prostocie systemów które w nich panowały a w On Mars mam wrażenie, że jest straszny sajgon. Grałem we wszystkie gry oprócz escape plan (nie pamiętam które wersje V i CO2) i zdecydowanie królem dla mnie jest Kanban. Tak prosta w pomysłach a tak interaktywna gra w której jest tyle głębi.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: detrytusek »

Fojtu pisze: 15 lis 2021, 18:24 Moim zdaniem On Mars jest ostro przekombinowany w porównaniu do starszych tytułów. Wcześniejsze Lacerdy miały coś super w relatywnej prostocie systemów które w nich panowały a w On Mars mam wrażenie, że jest straszny sajgon. Grałem we wszystkie gry oprócz escape plan (nie pamiętam które wersje V i CO2) i zdecydowanie królem dla mnie jest Kanban. Tak prosta w pomysłach a tak interaktywna gra w której jest tyle głębi.
Niestety przy WM mam podobne odczucia ale nie grałem.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Ardel12 »

On Mars pewnie przez kult nowości tak wysoko jak i coraz większą popularności Lacerdy(nowi zaczynają od nowinek?). Ja lubię On Marsa, ale by dać na 1 miejsce...no bez przesady(nie jest tak elegancko jak poprzedniki). Lisboa na drugim hmm u mnie jedyna sprzedana pozycja. Za dużo się dzieje, gra nie jest tak skupiona jak reszta na danym elemencie.

W końcu 3(Gallerist) i 4(Kanban) pozycja to coś z czym mogę się zgodzić jakby przesunąc je o dwa miejsca w górę :D

Wg BGG mamy następującą kolejność:
1. On Mars
2. The Gallerist
3. Lisboa
4. Vinhos
5. Kanban
6. Escape Plan
7. CO2
Matcase
Posty: 34
Rejestracja: 22 maja 2019, 21:23
Has thanked: 32 times
Been thanked: 22 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Matcase »

Jestem rozdarty pomiędzy Kanbanem a Lisboa . Lisboa dużo oferuje,  w grę wpleciona jest autentyczna historia., ale Kanban to majstersztyk. W ogóle najchętniej zagłosowałbym na czwórkę Lisboa Kanban Gallerist Vinhos. Jeżeli chodzi o On Mars to pozbyłem się bez żalu. CO2 nie grałem a Escape Plan ma swoje miejsce na półce.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Pan_K »

Mój głos na Gallerist, ale Kanban blisko. Zbyt mało grałem w Kanbana, żeby miał start do Gallerista (prawie 60 partii w stosunku do 13). Ale jak na nowinkę - szybko usytował się na drugim miejscu. Potem Lisboa, On Mars, Vinhos.
CO2 SC sprzedałem. Escape Plan wyleciało z hukiem.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: orzeh »

Fojtu pisze: 15 lis 2021, 18:24 Moim zdaniem On Mars jest ostro przekombinowany w porównaniu do starszych tytułów. Wcześniejsze Lacerdy miały coś super w relatywnej prostocie systemów które w nich panowały a w On Mars mam wrażenie, że jest straszny sajgon. Grałem we wszystkie gry oprócz escape plan (nie pamiętam które wersje V i CO2) i zdecydowanie królem dla mnie jest Kanban. Tak prosta w pomysłach a tak interaktywna gra w której jest tyle głębi.
Dokładnie to samo o OnMarsie myślę, Lisboa i Kanban to jest top, Vinhos z bankiem nie grałem a V2016 na 2 graczy moim zdaniem źle chodzi (choć mam podejrzenia że ta wersja wogóle źle chodzi), EP jest jakby na tym samym "silniku" co OnMars (raczej odwrotnie bo EP był wcześniej) lecz nieco dostępniejszy.
Po tym, jak bardzo OnMars zawiódł, na Weather Machine nawet nie patrzę (obraziłem się ;) )
edit - literówki
Awatar użytkownika
vikingowa
Posty: 575
Rejestracja: 18 maja 2015, 21:42
Has thanked: 455 times
Been thanked: 307 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: vikingowa »

Ode mnie głos na Lisboa - zdecydowanie najlepsza gra Vitala z mojej kolekcji do rozgrywek solo. Zaraz za nią Kanban EV (Turczi) i niedoceniany Escape Plan, który uwielbiam. The Gallerist na końcu za mało wymagającą Automę.
Nie posiadam jeszcze On Mars, Vinhos i CO2: Second Chance ale są na wish liście.
Weather Machine wsparte bo jest przepiękna graficznie,bo Turczi, no i chcę mieć je wszystkie :wink:
ckbucu
Posty: 354
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: ckbucu »

vikingowa pisze: 19 lis 2021, 16:39 Ode mnie głos na Lisboa - zdecydowanie najlepsza gra Vitala z mojej kolekcji do rozgrywek solo. Zaraz za nią Kanban EV (Turczi) i niedoceniany Escape Plan, który uwielbiam. The Gallerist na końcu za mało wymagającą Automę.
Nie posiadam jeszcze On Mars, Vinhos i CO2: Second Chance ale są na wish liście.
Weather Machine wsparte bo jest przepiękna graficznie,bo Turczi, no i chcę mieć je wszystkie :wink:
U mnie podobnie - Lisboa to jak dla mnie majstersztyk jeśli chodzi o gameplay, o oprawę graficzną, o wykonanie. Jedna z trzech moich "10".
Gallerist faktycznie solo najsłabszy - automy tam w sumie praktycznie nie ma. Jak lubisz grać solo, to polecam Vinhosa - bo jest mega przyjemny, automa działa bardzo fajnie, czuć wyścig w grze i to, jakbyśmy grali z przeciwnikiem, przy czym nie jest skomplikowana. On Mars też solo działa bardzo dobrze, ale podstawowe zasady pozostawiają trochę niejasności i trzeba się posiłkować w niektórych sytuacjach BGG - do tego dosyć komplikuje podstawowe zasady (automa wykonuje akcje inaczej) - ale solo w Kanban jednak trochę bardziej skomplikowane :)
Ogólnie ograłem poza CO2 wszystkie gry Vitala (nie liczę Mercaidos) i wszystkie uwielbiam. Trudno mi balansować tym, która lepsza, która gorsza - bo niektóre są ciekawsze pod jednym względem, inne pod innym. Każda dla mnie wyjątkowa, tematyczna.
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: buhaj »

Moja obecna kolejność:
1. The Gallerist choć praktycznie = 2. Vinhos
3. On Mars
4. Kanban
5. Lisboa
6. Escape Plan
7. Co2
The Gallerist to miłość od pierwszego spojrzenia - wszystko mi się w tej grze podoba: elegancja prostoty zasad i głębi strategicznej. Vinhos bardzo "poszedł" w górę po przejściu na granie z bankiem. Najdziwniej miałem z On Mars bo początkowo trochę byłem rozczarowany ale z każdą rozgrywką gra nabierała rumieńców. Trochę podobnie miałem z Kanbanem ale obecnie doceniam. Lizbona mnie trochę denerwuje dekretami, które łapie się jak popadnie (ponoć dodatek to usprawnia). Solowo najbardziej lubię w Co2 SC.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Abizaas »

Aktualnie można stwiedzić, że 4 gry są na prowadzeniu:

Gallerist,
Kanban,
Lisboa,
On Mars.

Póki co każda ma 13 lub 14 głosów, reszta gier jest daleko z tyłu. Zobaczymy co będzie z większą liczbą głosów.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Pan_K »

Gallerist jest właśnie świetny solo. Automa praktycznie niemal nie wymaga obsługi, a przy tym daje dodatkowy aspekt wprowadzający kilkupoziomowe drzewko decyzyjne. Bardzo polecam do solo.
Na drugim miejscu do solo chyba na razie ex aequo Lisboa i Kanban EV. Ale ze wskazaniem na Kanbana.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Abizaas »

Na dzień dzisiejszy (piszę posta, by móc porównać wyniki za jakiś czas):

Kanban 20
On Mars, Lisboa, Gallerist 16
Vinhos 11
Co2 2

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Misiek1977
Posty: 91
Rejestracja: 26 kwie 2021, 13:54
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 11 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Misiek1977 »

Przepraszam, jeżeli trochę nie na temat, ale mam pytanie. Jako, że słyszę dużo pozytywnych opinii na temat twórczości pana Lacerdy proszę o informację - czy a jeżeli tak to które gry zostały wydane w wersji polskiej? Zastanawiam się nad zakupem jakiejś ale chciałbym nie złamać swojego postanowienia tzn: tylko gry po polsku.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
P.S. Udanego Sylwestra.
Awatar użytkownika
melusina
Posty: 557
Rejestracja: 23 sty 2013, 22:16
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 12 times
Been thanked: 50 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: melusina »

Wszystkie gry Lacerdy są niezależne językowo. Wersja polska ma tylko dołożoną polską instrukcję i czasami kartę pomocy. Większość do wydrukowania znajdziesz tu: https://www.hobbity.eu/ekspert, a przechodząc ze strony https://boardgamegeek.com/boardgamedesi ... al-lacerda na konkretne gry, znajdziesz polskie instrukcje do większości z nich.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Abizaas »

Sytuacja na dzień dzisiejszy:
Spoiler:
o dziwo On Mars wyszedł na prowadzenie. Wypisałem zmiany od 7 grudnia. Aktualnie mamy:

#1: On Mars (24), zmiana +8
#2: Gallerist (22), zmiana +6
#3: Kanban (20), zmiana +0
#4: Lisboa (18), zmiana +2
#5: Vinhos (15), zmiana +4

Trzeba przyznać, że różnica nie jest duża. Dotychczasowe wyniki raczej potwierdzają, że wszystkie są dobre i trudno wybrać jedną najlepszą.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: staniach21 »

Można podzielić to na
a) gry, w których czuć, że większość kręci się wokół pieniądza Vinhos vs The Gallerist
b) gry, w których chodzi o zarządzanie surowcami i jest to waga średnia dla Lacerdy ( części samochodów = chemikalia, warsztaty, designy) Kanban EV vs Weather Machine
c) mózgożery XXL On mars vs Lisboa

U mnie wybór padł na The Gallerist i Kanban EV, w przyszłości planuje zakup Lisboa z poziomu najcięższych gier tego autora. Można sobie kupić po 1 sztuce z każdej z tych kategorii jak poznasz przekrój gier dokupować tą drugą :).
Ostatnio zmieniony 06 sty 2022, 22:21 przez staniach21, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Abizaas »

staniach21 pisze: 06 sty 2022, 21:24 Można podzielić to na
a) gry, w których czuć, że większość kręci się wokół pieniądza Vinhos vs The Gallerist
b) gry, w których chodzi o zarządzanie surowcami i jest to waga średnia dla Lacerdy ( części samochodów = chemikalia, warsztaty, designy)
c) mózgożery XXL On mars vs Lisboa

U mnie wybór padł na The Gallerist i Kanban EV, w przyszłości planuje zakup Lisboa z poziomu najcięższych gier tego autora. Można sobie kupić po 1 sztuce z każdej z tych kategorii jak poznasz przekrój gier dokupować tą drugą :).
My zaczęliśmy od On Marsa i dokupiliśmy Lisboę. Zagraliśmy w nią 7 razy i sprzedaliśmy (często sprzedajemy gry). Uważam, że jak mam zagrać w coś tak ciężkiego i męczącego to jak najbardziej wolę On Marsa. Lisboa to świetna gra, ale On Mars jest w tej samej kategorii a jednak go preferuję.

Więc Twój sposób podziału ma jak najbardziej sens. Teraz poluję na Kanbana/Vinhosa.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: XLR8 »

Zdecydowanie Kanban. Jedyna gra od niego, którą bym nazwał obiektywnie wybitną. Reszta to przerost formy nad treścią lub jakieś prostackie systemy.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Abizaas »

XLR8 pisze: 06 sty 2022, 22:10 Zdecydowanie Kanban. Jedyna gra od niego, którą bym nazwał obiektywnie wybitną. Reszta to przerost formy nad treścią lub jakieś prostackie systemy.
Dodaj proszę, że to tylko Twoja opinia bo aż oczy bolą :D

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: staniach21 »

Abizaas pisze: 06 sty 2022, 22:14
XLR8 pisze: 06 sty 2022, 22:10 Zdecydowanie Kanban. Jedyna gra od niego, którą bym nazwał obiektywnie wybitną. Reszta to przerost formy nad treścią lub jakieś prostackie systemy.
Dodaj proszę, że to tylko Twoja opinia bo aż oczy bolą :D
W kategorii B zapomniałem dopisać, że chodzi mi o Kanban EV i Weather Machine... XLR8 ma z reguły kontrowersyjne opinie także dla dobra oczu proszę się przyzwyczajać ;). Chociaż w pewnym sensie można się z nim zgodzić. Kanban EV mimo, że czysto teoretycznie jest określany jako trudniejszy niż The Gallerist to dużo szybciej klika w głowie, więc ten design rzeczywiście jest "czysty". Natomiast ja lubię te zawiłe mechanizmy u Vitala, gdzie idziesz w jakąś lokacje i okazuję się, że zapomniałeś o A,B,C, żeby opłacało Ci się tu być, możliwe, że nie jest to dla każdego
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: detrytusek »

XLR8 pisze: 06 sty 2022, 22:10 Zdecydowanie Kanban. Jedyna gra od niego, którą bym nazwał obiektywnie wybitną. Reszta to przerost formy nad treścią lub jakieś prostackie systemy.
Fascynujący z Ciebie przypadek :P
XLR8 pisze: 26 cze 2021, 12:59 Dwie partie w Kanbana EV.
Najlepsza gra Lacerdy wg nas ale nadal jest to prostacki design przykryty toną małych zasad i bonusów. Tym razem te bonusy są żałośnie nijakie, mdłe i nieciekawe. Sama rozgrywka przypomina taniec. Musimy wpaść w odpowiedni rytm: projekt > surowce > wypychanie aut > branie tychże aut. Jeśli coś po drodze nam pójdzie nie tak to tracimy sporo pędu.

Wybacz Panie Lacerda, ale Twoje gry to kompletnie zaprzeczenie tego, czego oczekujemy po ciężkich euro. Fajny pomysł, ale gry są po prostu prostackie, tylko ładnie wyperfumowane wieloma mikrozasadami.
XLR8 pisze: 26 cze 2021, 21:30 Jakbym chciał miliona mikrozasad. ale z ciekawym gameplayem to bym odpalił np Paxa, a nie grę Lacerdy. Niestety Kanban był moją ostatnią nadzieją, że jest w stanie stworzyć naprawdę dobrą grę.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: staniach21 »

detrytusek pisze: 07 sty 2022, 00:18
XLR8 pisze: 06 sty 2022, 22:10 Zdecydowanie Kanban. Jedyna gra od niego, którą bym nazwał obiektywnie wybitną. Reszta to przerost formy nad treścią lub jakieś prostackie systemy.
Fascynujący z Ciebie przypadek :P
Spoiler:
Idzie ku lepszemu, może za rok oprócz Kanban'a kolejny tytuł mu się spodoba od Lacerdy ;) Krok po kroku
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: esubotowicz »

Dzięki za ten temat,
Zastanawiam się nad kupnem jakiejś gry Lacerdy do kolekcji, więc dobrze jest poczytać porównania w jednym miejscu 👍
Ewa
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Najlepsza gra Vitala Lacerdy

Post autor: Abizaas »

esubotowicz pisze: 07 sty 2022, 10:18 Dzięki za ten temat,
Zastanawiam się nad kupnem jakiejś gry Lacerdy do kolekcji, więc dobrze jest poczytać porównania w jednym miejscu 👍
Uważam On Mars za jego najlepszą grę, ale na początek bym polecił Kanbana, jest prostszy a jak widać wiele osób uważa go za najlepszą grę Lacerdy. Ewentualnie Gallerist/Vinhos jeżeli nie leży Ci tematyka kapitalistycznej fabryki :D

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
ODPOWIEDZ