Nowy LCG

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Nowy LCG

Post autor: andrzejstrzelba »

Czy ma ktoś informację o jakimś planowym w niedługim czasie LCG'u ? Tak żeby można było sobie od początku, powoli kupować i grać ?
A może jest coś co niedawno ruszyło i można teraz zacząć ?
Nie interesuje mnie opcja kupowania "na hura" góry dodatków po dodruku.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Nowy LCG

Post autor: arturmarek »

Najnowszy jest Marvel Champions, ale minęło już ponad 2 lata od premiery. Także tych dodatków się już sporo nazbierało, no i nie ma polskiej wersji językowej.

Aktualnie wspierane są jedynie kooperacyjne LCGi, więc możliwe, że FFG szykuje jakiegoś rywalizacyjnego w następnym roku. Myślę, że to jest pierwsze pytanie, na które musisz odpowiedzieć: czy chcesz wejść w kooperacyjnego czy rywalizacyjnego LCGa. Jeśli kooperacyjnego, to bym raczej sugerował kupienie AH lub MC i na bieżąco dokupować dodatki używane lub w czasie dodruków. Jeśli rywalizacyjnego, to raczej liczyć, że w najbliższym czasie pojawi się coś nowego.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Nowy LCG

Post autor: raj »

Zdaje się, że FFG ma zamiar reaktywować LOTR.
https://www.dicetowernews.com/article/b ... ght-report
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Nowy LCG

Post autor: andrzejstrzelba »

Marvel Champions mam i jest spoko. Myślałem o jakimś rywalizacyjnym, ale od początku, dlatego AH jakoś nie "widzi mi się".
Co do LOTR to nie jestem pewny czy to mój klimat. Przeczytałem kilka mniej popularnych książek Tolkiena jak "Niedokończone opowieści" czy "Silmarillion", film też obejrzałem, ale jakoś nigdy nie było efektu WOW.
Marzy mi się coś zupełnie nowego, nigdy nieruszanego. Liczyłem że może 2022 rok coś przyniesie.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Nowy LCG

Post autor: raj »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Nowy LCG

Post autor: staniach21 »

Oj jak ja cię rozumiem. Założyłem nawet postz który wywołał trochę zamieszania na bgg od Arkham Horror. Gdzie pytałem o nowego LCG w jakimś radosnym settingu nie dla nerdów. Co przyjęło się ze sporym oburzeniem hahah. Natomiast między wierszami wyszło, ze raczej FFG Bd skupiać się na swoich dojnych krowach, a mainstreamowe settingi tak jak ja tam opisywałem coś w klimatach Root próżno szukać. Szkoda, bo przygarnął bym coś takiego. Earthborne Rangers to taki Arkham w klimatach lasu i zwierząt, ale to był jako Kickstarter i nie za bardzo się orientuje jak miałoby to być wydawane po tym core boxie
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Nowy LCG

Post autor: andrzejstrzelba »

A to tylko FFG wydaje LCG ? Nikt inny na rynku nie ma "jaj" ? Echh.
Zagrałbym w coś na dzikim zachodzie, albo w okolicach 2 wojny światowej przeciwko nazistom.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Nowy LCG

Post autor: Otorek »

Przeciwko niemcom to Warfighter wwII - tylko nie wiem jak nazwać ten format wydawniczy, NES - Never Ending Story?
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Nowy LCG

Post autor: piwko »

andrzejstrzelba pisze: 04 gru 2021, 11:08 A to tylko FFG wydaje LCG ? Nikt inny na rynku nie ma "jaj" ? Echh.
Zagrałbym w coś na dzikim zachodzie, albo w okolicach 2 wojny światowej przeciwko nazistom.
W klimacie dzikiego zachodu masz Doomtown. Tylko to alternatywna historia z magią.

A LCG to chyba zastrzeżony znak FFG, jeśli dobrze kojarzę.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Nowy LCG

Post autor: andrzejstrzelba »

Ale to trzebaby gdzieś hurtem na raz kupić. Na Allegro widzę za 1000 zł zestaw i to jedyna oferta.
Mi się marzy powolne kupowanie czegoś nowego i myślałem że może w 2022 roku coś się pojawi. Najlepiej w styczniu. Rozumiem już że mogę pieniądze wydawać na coś innego. Wrócę z tym pytaniem za rok.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Nowy LCG

Post autor: Grellenort »

Arcane Wonders miało Mage Wars - wspaniałą, złożoną grę, jednak ostatecznie niestety wzięła i zdechła. Są przebąkiwania o drugiej edycji, ale żadnych konkretów. Plaid Hat Games ma dwa tytuły: Summoner Wars i Ashes, które ostatnio dostały - odpowiednio - drugą edycję i "remaster". Warto zerknąć.

Generalnie era kolekcjonerskich karcianek powoli przemija. Rynek się chyba przegrzał, a nowym tytułom mocno zależnym od posiadania rywalizacyjnej sceny turniejowej trudno przeżyć choćby 3-4 lata, szczególnie teraz, w czasach zarazy. Dlatego często kombinuje się z grami mniej typowymi lub hybrydowymi, np. Warhammer Shadespire, będącym ciekawym miksem lcg i bitewniaka figurkowego.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1683 times
Kontakt:

Re: Nowy LCG

Post autor: BOLLO »

A czy przypadkiem SiegeStorm nie ma wyjść po polsku? Pod LCG nie wiem czy można będzie podciągnąć.
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Nowy LCG

Post autor: kempy »

andrzejstrzelba pisze: 04 gru 2021, 13:06 Ale to trzebaby gdzieś hurtem na raz kupić. Na Allegro widzę za 1000 zł zestaw i to jedyna oferta.
Akurat Doomtown ma teraz reset legalności turniejowej. Za kilka miesięcy trafi do sklepów nowy Core Set, który będzie legalny w formacie standard tylko z trzema dodatkami wydanymi przez Pinebox. Dodatki z czasów AEG tylko w formacie Open/Legacy.

Do tego tryb Solo i takie tam.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Nowy LCG

Post autor: andrzejstrzelba »

Doomtown wygląda rewelacyjnie, ale nie miałbym z kim w to grać niestety.
Awatar użytkownika
Zaan84
Posty: 460
Rejestracja: 16 wrz 2015, 15:14
Has thanked: 16 times
Been thanked: 86 times

Re: Nowy LCG

Post autor: Zaan84 »

W mojej osobistej opinii FFG rozpocznie jak nie w tym to w kolejnym roku kolejną liię LCG. To się za dobrze sprzedaje żeby nie iść dalej w kolejne uniwersum, jednakowoż co to by miało być to nie mam pojęcia (oby nie Star Wars). Na 80% obstawiam że to będzie koop bo to ma sens. Jeżeli chodzi o rywalizacyjne turniejowe gry to Magica i bitweniaków nic nie przebije. FFG (i inne firmy) już parę razy próbowały ale za długo to to nie potrwało.
Jeżeli chodzi o zbieranie sobie czegoś rywalizacyjnego to chyba najfajniejsze opcje zostały wymienione. Summoner Wars IIed, jeżeli ma być karcianie albo Warhammer Underworlds, jeżeli figurkowo.
Summonery miały wiele dodatków w pierwszej edycji, co było super. Niepokojące jest jednak to, że II edycja miała być rozwijana szybciej niż to faktycznie wychodzi. O ile dobrze kojarzę to co kwartał miały wychodzić nowe paczki... Tak więc nie wiem jak to się skończy.
Underworlds natomiast radzi sobie całkiem nieźle. na jesień wyszło duże pudło/podstawka, od której można zacząć przygodę z grą. w tym miesiącu premierę ma mieć armijka, a za miesiąc kolejna. Sama gra jest bardzo fajna i nie polega na tłuczeniu przeciwników a na realizacji celów. Jedyne kłopoty jakie można mieć z grą to, raz, gra jest po angielsku, po polsku na 99,9% nie będzie. Dwa, są figurki, które trzeba złożyć, skleić i najlepiej pomalować. Tak więc jest to dodatkowy poziom zaangażowania (co mnie osobiście bardzo odpowiada).
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Nowy LCG

Post autor: trance-atlantic »

Co prawda to nie LCG 'per se', ale FFG ma wciąż na swoich barkach markę KeyForge, której zapowiedziano kontynuację, choć póki co wiemy, że nic nie wiemy.

Trzeba jakoś fanów udobruchać nowym zestawem, choć może dla odmiany szykują jakąś niespodziankę typu 'odcinamy się od przeszłości i budujemy nową jakoś'ć'? Zobaczymy. Wiadomo, że autor gry raczej majstrować przy rasowych LCG-ach nie będzie, no ale siły marketingowo-dystrybucyjne też zapewne są ograniczone a KF nie dość, że trzeba przetłumaczyć, to nie da się wydrukować 500 pudełek, tylko trzeba produkować (i rozsyłać) talie w ilościach hurtowych.

Sam ostatnio zastanawiałem się nad jakimś LCG, a mówi to ktoś, kto tego typu rozgrywką i modelem wydawniczym nie był w ogóle zainteresowany. Jednak nowa odsłona AH pokazała mi, że może wreszcie gry spod tego znaku skręcają w odpowiednią stronę i będzie można o nich myśleć jako o dużych, konkretnych moduach all-in a nie zbieraninie mizernych paczuszek raz na miesiąc.

Dlatego może podpytam tutaj, żeby nie tworzyć nowego tematu. Swego czasu poznałem Aeon's End, które nie jest najlepszą grą ever, ale daje mi dokładnie to, co lubię w ogólnie pojmowanych karciankach - mogę wziąć losową postać, losowy rynek kart (no, może nie całkiem 'na pałę' ;) ), losowego przeciwnika, losowe - częściowo - karty w jego decku i próbować ugrać ile się da. Raz dostanę szybki łomot, raz będzie to droga przez mękę a jeszcze innym razem zmiotę rywala bez większego trudu.

Zastanawiam się więc, który 'elceg" oferuje mi podobne odczucia. Nie interesuje mnie żadne uniwersum czy też żadna fabuła w postaci jakiegoś tekstu na kartach. Chciałbym grę, w której mogę się trochę pobawić w tworzenie talii (choć jest to mechanizm najmniej przeze mnie lubiany), ale też żeby nie trwało to dłużej niż sama gra. Wiem, że Marvel Champions jest proste i poniekąd wychodzi mi naprzeciw, ale myślałem też właśnie o Arkham Horror, tylko... no właśnie, tam scenariusz zapewne odkrywa przed nami kilka tajemnic, więc przechodzenie przez niego po raz kolejny już nie stanowi aż takiej atrakcji (a może się mylę?). Z drugiej jednak strony, nieco w kontrze do MC, nie chciałbym też, aby gra sprowadzała się wciąż do tego samego, czyli pozbawienia życia przeciwnika - od tego mam AE i mi wystarczy. Zależałoby mi więc na tym, aby scenariusze dawały jakieś realne odczucie tego, że tym razem muszę zrobić coś inaczej niż zawsze. Albo nawet jeśli docelowo miałbym zrobić to samo, to i tak w toku samej gry musiałbym się koncentrować na czymś zupełnie innym

Fajnie pokazuje to właśnie AE, gdzie każde Nemezis to jakby osobna gra w grze - jeden zżera nam karty, inny rozrzuca jakieś robactwo a jeszcze kolejny atakuje nas z podwójną zaciętością. Niby koniec końców chodzi o to samo, ale już droga do celu wiedzie zupełnie inna - chciałbym czegoś takiego doświadczyć właśnie w LCG, gdzie mógłbym pobawić się nie tylko z pewną pulą kart, ale także z większą między nimi synergią, kolejnością zagrywania, aktywowania siebie nawzajem itp. Czyli coś jak połączenie różnorodności AE z szukaniem ciekawych kombsów a'la KF.

Dodam, że interesuje mnie wyłącznie rozgrywka solo, najlepiej gdyby dało się grać jedną postacią (w AE jest trudniej, ale fun mam dzięki temu większy), choć nie musi to być warunek konieczny.

Pomożecie? ;)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 928
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 322 times
Been thanked: 380 times

Re: Nowy LCG

Post autor: sliff »

MC będzie najbliżej Aeon's end właśnie z dodanym elementem prebuildu talii.

Powtarzalność od strony gry jest podobna balansujesz pomiędzy życiem swoim a świata ( threat vs gravehold) aby ubić bosa, przeciwko modularnej talii wydarzeń.
Od strony gracza w MC jest jednak sporo więsza różnorodność, np. postacie różnią się 15 kartami a nie 1, masz 3 rodzaje surówców zamiast 1, itd.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Nowy LCG

Post autor: trance-atlantic »

W AE podoba mi się także aspekt ekonomiczny, gdzie kryształy możemy wydać na trzy różne sposoby, co kapitalnie zwiększa nam liczbę dostępnych opcji. Są one na dodatek mocno skorelowane z postacią oraz rynkiem kart, jakie mamy do dyspozycji - mówię tu głownie z perspektywy gry solo-solo, gdy prowadzę tylko jednego bohatera i tylko na jego "umiejce" się skupiam. Oczywiście w odniesieniu do typowego LCG jest to gra prostsza, bo karty w znakomitej większości działają sobie a muzom, ale gra wynagradza nas w innych aspektach.

Dlatego właśnie marzy mi się połączenie:
- jak największej możliwej randomizacji elementów gry jak w AE (nawet "na czuja", bez składania talii przez dwa dni)
- synergii kart, chociażby jak w KF czy MC
- elementu przygody jak w AH

No i najważniejsze, żeby nie zawsze sprowadzało się to do ubijania przeciwnika, ale jednocześnie ten sam scenariusz dało się grać wiele razy (tj. bez poczucia, że znajomość pewnych jego fabularnych aspektów powoduje, że kolejne podejścia stają się bardziej schematyczne, bo wiemy oo gdzie nas czeka).

Zapewne ciężko będzie, ale... nie ma się co poddawać .)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Nowy LCG

Post autor: Beskid »

arturmarek pisze: 03 gru 2021, 18:42 Najnowszy jest Marvel Champions, ale minęło już ponad 2 lata od premiery.
No właśnie, dwa lata od premiery cenę podstawki należy uznać za ustabilizowaną rynkowo?
W sensie czy jest szansa na sukcesywny spadek ceny czy raczej gra jest na etapie gdzie mamy już wyrównany poziom cenowy i raczej nie liczyłbym na spore obniżki?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Nowy LCG

Post autor: donmakaron »

Dziś można było na ceneo dorwać Marvel Champions za około 150 zł. Wydaje mi się, że to nie był ostatni raz ;)
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Nowy LCG

Post autor: trance-atlantic »

Trudno powiedzieć - nie sądzę, żeby trafiły się wyprzedaże pokroju LCG-ów wydawanych po polsku, gdyż tych najczęściej Galakta zamawiała na tony i później nie miała co z tym zrobić. Tu mamy wersję angielską, która jak się skończy, to polski dystrybutor zamówi kolejną partię u wydawcy i tyle.

Czasem można dostać ją w bardziej okazyjnej cenie, choć na upusty rzędu 50% i większe to bym raczej nie liczył. Plusem jest natomiast kompatybilność językowa, gdyż wszystko i tak będzie po angielsku i przynajmniej masz pewność, że polska wersja nie urwie się w połowie i będziesz musiał się przerzucić na dodatki w języku language.
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Nowy LCG

Post autor: Beskid »

donmakaron pisze: 16 sty 2022, 23:34 Dziś można było na ceneo dorwać Marvel Champions za około 150 zł. Wydaje mi się, że to nie był ostatni raz ;)
Dziękuję za informację :)
Jednak te promki Ceneo to limitowany zewnetrzny kupon z dopłatą do koszyka na kilka chwilowo wybranych towarów. Tak wiem, czasem towary się powtarzają, zwłaszcza popularniejsze tytuły. Nie jest to jednak regularna przecena tylko zniżka z budżetu platformy sprzedażowej. Trochę nie wpisuje się to w widełki klasycznych wahań cenowych. Moje pytanie, czy można spodziewać się klasycznego spadku ceny na przestrzeni tego roku?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Nowy LCG

Post autor: donmakaron »

Podrzuciłem tę informację, bo wydaje mi się, że o ile zniżka rzeczywiście wynika z czegoś innego, to często podąża tym samym trendem (a może trend podąża za nią?). Na oko gdy taniał Arnak i na niego pojawiła się tam zniżka na przykład.
Ale nie śledziłem tego zjawiska w przypadku core setów LCG, więc możesz mieć rację, że warto szukać innych zwiastunów.
ODPOWIEDZ