Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: charlie »

Bążur, Drodzy forumowicze

Szukam kilku (łącznie 3-5) gier na Święta dla moich dzieciaków (córka 8 lat i syn 5 lat). Mam kilka typów, ale proszę Was o radę/sugestie - co kilka głów to nie jedna :wink: .

Garść podstawowych informacji:

- gramy sporo, niemal codziennie,
- zazwyczaj gramy we trójkę, czasami dołącza żona albo dzieciaki znajomych, zdarza się, że jak córki nie ma to gram z synem i odwrotnie. Nie wszystkie gry muszą chodzić na 2 osoby, ale to dodatkowy plus. Limit górny liczby graczy nie ma znaczenia.
- czas samej rozgrywki (bez rozkładania i składania) - godzina to max, a najlepiej krótsze, dzieciaki wolą zagrać w dwie krótsze gry, niż w jedną dłuższą,
- dzieciaki grają zawsze chętnie, generalnie w (prawie) wszystko, co im zaproponuję, ale oczywiście każde z nich ma swoje ulubione tytuły,
- córka lubi przygodę, wyścigi, fantastykę i wszystko, co straszne (jestem fanem kina grozy, więc pewnie ma to po mnie), trochę marudzi, nieźle sobie radzi z familijnymi tytułami, nie lubi dużo tekstów na kartach, nie przeszkadza jej, gdy przegrywa losowość jej nie przeszkadza.
- syn lubi dinozaury i samochody, wyścigi, piratów i przygodę, w trudniejsze gry gra na czuja, ale nieźle mu to wychodzi, czasami trzeba mu podpowiedzieć, że może inny ruch jest lepszy, nie przeszkadza mu, gdy przegrywa, losowość mu nie przeszkadza.
- ładne wydanie - jak gra wygląda ładnie, to chętniej się gra
- mogą być kooperacje
- negatywna interakcja może być,
- domyślam się, że przedziały cenowe będą różne, więc może ze dwie do 150 zł, reszta najlepiej taniej

W co gramy najczęściej we trójkę: Bolidy z oboma dodatkami (na uproszczonych zasadach - bez obstawiania), Draftozaur, Potwory w Tokio (synowi muszę tłumaczyć karty), Pizzeria, Paszczaki, Dobble, Ubongo (dzieciaki mają łatwiejsze plansze) Sushi Roll, Kingdomino, Mały Książę: Stwórz mi planetę, Żółw i Zając, Carcassonne, Qwirkle, Bandido, Jamniki, Icecool, Domek, Choinka, ze świeżych dlanas: Wielka pętla (graliśmy 2 razy na razie, na podstawowej trasie), Nogi za pas (jedna partia).

W co dodatkowo gram z córką: Park Niedźwiedzi, Reef, Czy wiesz który zwierz..?, Imhotep: Budowniczy Egiptu, Wsiąść do Pociągu: Nowy Jork, Point Salad, Niezłe Ziółka, Sushi go!, Kakao, Wodny Szlak, Chatka z piernika, Wesoła Farma, NMBR9, Point Salad, Niezłe Ciacho, bardzo lubi też Dixit - gramy zawsze jak jest 4+ osób,

W co dodatkowo gram z synem: Superfarmer, Pora na Stwora, Mistakos, Dr Eureka, Kiwi: Leć nielocie, leć

W co graliśmy dużo, ale dzieciaki zgodnie uznały, że już pora się pożegnać: W ogrodzie, Pędzące Żółwie, Nogi Stonogi, Spaghetti, Lisek Urwisek, Zwierzak na zwierzaku.

Co mam i w najbliższym czasie planuję z nimi sprawdzić (z córką lub z obojgiem): Splendor, Magia i Myszy, Majestat, Szarlatani z Pasikurowic, Statki, łupy, kościotrupy

Co nie podeszło lub podeszło umiarkowanie lub musi jeszcze poczekać: Teby (mechanika się podobała, ale przede wszystkim za długa, a syn części nie rozumiał), Zamki Caladale (chyba ryzyko minusowych punktów im nie do końca pasuje), Miasteczka (zbyt wredna dla graczy), Górą i Dołem (za dużo symboli i różnych kart, wyprawy spoko), Leśna Draka (z córką graliśmy trochę, syn nie szanuje za bardzo), Talisman (za dłuuuugie i nudne).

Kącik moich przemyśleń:
Mając na uwadze, że prawdopodobnie będę grał w kilkanaście partii w daną grę w miesiącu, wolę z dzieciakami grać w troszeczkę trudniejsze gry, ew. im pomóc, uprościć zasady niż w coś, co dorosłemu znudzi się po drugiej partii.

Jedna lub więcej z tych gier to może być coś z duchem przygody (dzieciaki lubią + ja ostatnio odświeżam sobie klasyki), ale nie wiem jak z ameritraszami będzie (ja raczej nie przepadam). Hybryda jak najbardziej. Zaginiona Wyspa Arnak byłaby idealna, ale chyba zbyt skomplikowana będzie nawet dla córki. To samo z Zaginoną Ekspedycją (+ obecnie problem z dostępnością). Wyprawa do El Dorado - nie grałem, ale mają nasi znajomi i jakoś spadła mi motywacja kupienia, ale może to błąd?
Szukamy też szybkich gier, na 15 minut, w które dziecko może rywalizować z dorosłym, a dorosły się nie nudzi. Wiem, że to subiektywne, ale do takich gier zaliczam: Kingdomino, Draftozaur, Mały Książę: Stwórz mi planetę, NMBR9, Point Salad, Wodny Szlak.
Dla córki myślałem jeszcze o jakimś prostym worker placement (tylko nie Little Town - będę to miał z wymiany) lub coś w klimacie horrorowym.

Co już na pewno mam na prezent: Polowanie na Robale Deluxe (dla syna, bo sporo liczy), Tobago (akurat tu myślałem o sobie :roll:)

Nad czym intensywnie myślę i już prawie jestem zdecydowany: Jamajka - wydaje się być idealna: piraci, wyścig, przygoda, proste zasady, ładne wydanie, Zakazana Wyspa - pamiętam, że grałem kiedyś i mi się bardzo podobało, + mamy mało kooperacyjnych gier, a jest prostszy niż Pandemic (za którym ja z kolei nie przepadam).

Z góry dziękuję i przepraszam za dużo tekstu, chciałem jak najbardziej pomóc przy sugestiach.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: azazelmo »

Dla takiego składu wydaje się ciekawy "Obłędny Rycerz" zręcznościowa kooperacja - kupiłem właśnie dla bratanka i bratanicy (brataństwa!). Są trochę starsi, ale wydaje mi się, że 5latkowi też podejdzie.

Z gier, które mamy i polecam to Inspektor Mysz. Jest jakiś podtytuł, ale mam wersję włoską. Teraz w naszych sklepach jest wersja angielska, ale gra jest bez tekstu. Bardzo fajna gra ćwicząca pamięć i w przeciwieństwie do wszystkich memo, jest emocjonująca. Gramy z trzylatkiem, ale mieliśmy tez w gościach to "brataństwo" właśnie i też się podobało. Gwiazdka więcej, jeśli ktoś jest fanem książeczek o przygodach inspektora. Może założę nawet temat na forum, bo to ciekawa pozycja.

Co do Zaginionej Ekspedycji, to bierz w innym języku. Pewnie jest na amazonie. Nie ma tekstu na kartach, a chyba i karty są w przystępniejszym rozmiarze.

Dobre też jest podobno: Super Rhino. Ale ja nie grałem.

Teraz widzę, że moje propozycje wydają się raczej bardziej dziecięce niż, to w co gracie. Pewnie masz bardziej ograny skład. Ale zostawię posta, może komuś się przyda.
j_g
Posty: 1982
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 241 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: j_g »

Wielka Wystawa Dinozaurów - gra, która mnie urzekła (właśnie z dziecięcego punktu widzenia/perspektywy), a o której bardzo cicho. Oczywiście, jest to pozycja nie tylko dla dzieci, bo można tam i fajnie pokombinować.
tomwro
Posty: 338
Rejestracja: 12 kwie 2021, 07:47
Has thanked: 21 times
Been thanked: 56 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: tomwro »

Konspiracja, abbys, wyprawa do El Doradi, Kroniki przygody, Kroniki zamku avel, Ghost Adventures, splendor marvel, może któreś Wsiąść do pociągu, nie wiem czy dla 5l przejdzie sagrada, szeryf z nothingham, domek, miodek, sen, głodniaki, palwc boży, wybuchowa mieszanka, dragomino
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: ozon »

Zamiast Zakazanej Wyspy weź Zakazaną Pustynię - moje dzieciaki bardzo lubią (też 8 i 5 lat)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: arturmarek »

Myślę. że Magię i Myszy możesz spokojnie spróbować grać w trójkę. Tak czy inaczej będziesz musiał sterować rozgrywką i pilnować zasad. W podobnym "mechanicznym klimacie" są Pluszowe Opowieści, z bardziej neutralną tamtyką "Toy Story".

Rhino Hero, najlepiej w wersji Super Battle powinien się spodobać, aczkolwiek jak Wam się znudził Zwierzak na Zwierzaku, to może też szybko się znudzić. U mnie mimo, że syn gra już w dość ciężkie gry, zwierzak na zwierzaku wciąż się trzyma i często gramy.

U mnie też syn od dawna lubi grać w Robinsona, wbrew pozorom, wystarczy aby dorosły znał zasady i pilnował obsługi gry, bo same dostępne opcje są bardzo proste. Oczywiście jeśli nie będziesz przymuszał dzieciaków do podejmowania "poprawnych" wyborów, będziecie w kółko umierać na wyspie.

Myślę, że Azul byłby dobrym wyborem. Ewentualnie jakiś inny abstrakt, ale chyba Azul, z tych nie pojedynkowych, najlepiej sie sprawdzi w takiej ekipie.

Jak ogarniają i lubią Carcassonne, to można pójść krok dalej i spróbować Kakao lub Wyspę Skye (ja osobiście wolę Skye), ale to dla 5-latka może być za trudne strategicznie, same zasady może załapać.

Czemu syn nie gra z Wami w Suchi Go? Porównując do innych gier, któe wspomniałeś powinien spokojnie dać radę.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: esubotowicz »

Mam w domu prawie 6-latka, dodam do listy:
Zombie Kidz
Kolejowy szlak
Minecraft
Fasolki
Ewa
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: anna26 »

Karak, Palec Boży, Zombie kids, Azul

Z krótkich
Lato z komarami ( u nas ostatnio hit)
Wirus
Śpiące królewny
Bukiet
Fasolki
Sen
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: preshiq »

Marvel United do kooperacji.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: charlie »

Dzięki za dotychczasowe podpowiedzi.

Zręcznościówek kilka mamy i na razie nie szukamy nowych, acz o Obłędnym Rycerzu i Palcu Bożym myślałem przy innej okazji

Zaginiona Ekspedycja na razie cenowo mi nie leży, to samo z Zakazaną Pustynią i Pluszowymi Opowieściami.

Syn nie gra w Sushi Go karciane, bo woli kościane Sushi Roll.

Robinson mnie samego odrzuca, a co dopiero dzieciaki.

Wielka Wystawa Dinozaurów, Zombie Kidz i Marvel United i jeszcze kilka innych sprawdzam.

Jak macie więcej propozycji, to poproszę.
Awatar użytkownika
andrzejstrzelba
Posty: 560
Rejestracja: 03 gru 2019, 17:40
Has thanked: 244 times
Been thanked: 293 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: andrzejstrzelba »

Spoiler:
Zerknij na Kroniki Zamku Avel. Nie grałem jeszcze, ale po dokładnym sprawdzeniu kupiłem córce 7 lat do wspólnego grania.
W moim odczuciu wydaje się całkiem ciekawa i wpasowuje się w wiele z Twoich kryteriów.
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: charlie »

andrzejstrzelba pisze: 10 gru 2021, 23:49 Zerknij na Kroniki Zamku Avel. Nie grałem jeszcze, ale po dokładnym sprawdzeniu kupiłem córce 7 lat do wspólnego grania.
W moim odczuciu wydaje się całkiem ciekawa i wpasowuje się w wiele z Twoich kryteriów.
tomwro pisze: 08 gru 2021, 14:40 Kroniki przygody, Kroniki zamku avel, Ghost Adventures, głodniaki,
Dzięki, te Kroniki Zamku Avel to może być dobry typ! Reszta z wyżej wymienionych - też wstępnie interesujące (choć nie po drodze mi z grami, które wykorzystują aplikację, ale w końcu to nie ma być dla mnie).
Soczkien
Posty: 1
Rejestracja: 13 lut 2020, 23:43
Been thanked: 1 time

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: Soczkien »

Cześć,

Szczerze polecę "brzdęk nie drażnij smoka". Wbrew pozorom zasady są proste (oznaczona jest 12+ a graliśmy wielokrotnie w 3os z córką 5lat i żoną). Gra jest bardzo regrywalna, element przygody połączony z rywalizacją, trochę losowości. Budowanie talii kart zachęca do kombinowania które z nich przydadzą się bardziej a pod koniec gry można ryzykować bardziej. Nam bardzo się spodobała i dokupiliśmy też bdb. moim zdaniem dodatek z "mumią".
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 999
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 49 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: charlie »

Soczkien pisze: 12 gru 2021, 10:36 Cześć,

Szczerze polecę "brzdęk nie drażnij smoka". Wbrew pozorom zasady są proste (oznaczona jest 12+ a graliśmy wielokrotnie w 3os z córką 5lat i żoną). Gra jest bardzo regrywalna, element przygody połączony z rywalizacją, trochę losowości. Budowanie talii kart zachęca do kombinowania które z nich przydadzą się bardziej a pod koniec gry można ryzykować bardziej. Nam bardzo się spodobała i dokupiliśmy też bdb. moim zdaniem dodatek z "mumią".
Dzięki, przyjrzę się, choć mnie osobiście jakoś ta gra nie przekonuje i nie rozumiem jej fenomenu. Na razie zostają: Jamaica (kupione), Polowanie na Robale (kupione), Kroniki Zamku Avel (zamówione). Waham się nad Zakazaną Wyspą i Zombie Kidz. Jeśli ktoś jeszcze ma jakiś pomysł to poproszę, jeszcze trochę czasu jest :)
shod
Posty: 572
Rejestracja: 01 sie 2017, 10:07
Lokalizacja: Wielkopolska
Has thanked: 266 times
Been thanked: 177 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: shod »

popatrz jeszcze ew. na Takenoko, Tikal, Ethnos, Gizmoos, Czarna bandera, Wyspa Skarbów: Złoto Johna Silvera.
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Kilka gier do rodzinnego grania - córka 8 lat, syn 5 lat

Post autor: wujek2114 »

Sen
Kuchenna gorączka

Smart Domino
Lato z komarami
ODPOWIEDZ