Gra dla tesciow

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
shahiye
Posty: 92
Rejestracja: 27 sty 2021, 17:01
Has thanked: 61 times
Been thanked: 25 times

Gra dla tesciow

Post autor: shahiye »

Hej,
ciezki temat przede mna, wprowadzic tesciow w planszowki:) Potrzeba gry dla 60-70 latkow, niegdys zapalonych brydzystow, dzis ukladaczy pasjansow:)

Wymagania
1. gra musi dobrze chodzic na 2 graczy
2. tryb solo bedzie duzym plusem
3. raczej proste, do sredniozaawansowanych, zasady
4. tematyka albo 'zyciowa' albo abstrakt (raczej wykluczamy fantasy, sci-fi i inne horrory)
5. szybki setup/skladanie
6. gra musi byc szybko dostepna na rynku pierwotnym

Wybor padl na Cascadie, ale w zwiazku z oswiadczeniem Kaczek o dalszym opoznieniu (gra jest pod choinke) - na szybko musze zorganizowac cos podobnego.

Z gory dziekuje
Noidea
Posty: 78
Rejestracja: 21 lut 2017, 16:53
Has thanked: 108 times
Been thanked: 18 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: Noidea »

To może Calico? Nie powinni odczuć takiej losowości przy dobieraniu kafelków, a samo ich układanie powinno im podkręcić zwoje :D
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: arturmarek »

Jeśli wybór padł na Kaskadię, to oczywistą rekomendacją jest Calico. Myślę, że dla teściowej to nawet lepsza propozycja, bo mechanicznie gładsza.
Ulubiona gra mojej teściowej to Wsiąść do Pociągu, niestety nie ma (oficjalnego) trybu solo, ale wersja Kraje Północy świetnie chodzi na dwie osoby (minusem jest to, że nie da się grać w więcej niż 3 osoby).
Chętnie gra też w Azula, Sagradę, Carcassonne. Wszystkie dobrze chodzą na 2 osoby, Sagrada ma jakiś wariant solo, ale nie testowałem.

EDIT: teraz doczytałem, że to brydżyści. Może też Spór o Bór, to jest gra pojedynkowa oparta na klasycznych mechanizmach karcianych i wyglądająca jak pasjans. Niektórzy chwalą, ja nie testowałem, wariant dwuosobowy Załogi, w składzie 3-5 osobowym jestem pewien, że by byli zachwyceni.

Z kooperacyjnych dorzucę jeszcze Zaginioną Ekspedycję, która chyba docelowo jest grą solo, ale mi się całkiem wariant dwuosobowy podoba.
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: trixon »

Moim zdaniem splendor mógłby się sprawdzić.
Niestety nie ma trybu solo.
ppeter
Posty: 530
Rejestracja: 22 cze 2021, 17:15
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 154 times
Been thanked: 59 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: ppeter »

Patchwork + Automa
7 cudów pojedynek i chyba dostępny jest do wydruku tryb solo

Robinson ale nie wiem czy to dobry wybór na początek.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: krzyss »

Splendor, carcassone.
Proste, świetnie chodzą w każdym składzie.
Ostatnio zmieniony 17 gru 2021, 00:02 przez krzyss, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: esubotowicz »

arturmarek pisze: 15 gru 2021, 22:28 Jeśli wybór padł na Kaskadię, to oczywistą rekomendacją jest Calico. Myślę, że dla teściowej to nawet lepsza propozycja, bo mechanicznie gładsza.
Ulubiona gra mojej teściowej to Wsiąść do Pociągu, niestety nie ma (oficjalnego) trybu solo, ale wersja Kraje Północy świetnie chodzi na dwie osoby (minusem jest to, że nie da się grać w więcej niż 3 osoby).
Chętnie gra też w Azula, Sagradę, Carcassonne. Wszystkie dobrze chodzą na 2 osoby, Sagrada ma jakiś wariant solo, ale nie testowałem.

EDIT: teraz doczytałem, że to brydżyści. Może też Spór o Bór, to jest gra pojedynkowa oparta na klasycznych mechanizmach karcianych i wyglądająca jak pasjans. Niektórzy chwalą, ja nie testowałem, wariant dwuosobowy Załogi, w składzie 3-5 osobowym jestem pewien, że by byli zachwyceni.

Z kooperacyjnych dorzucę jeszcze Zaginioną Ekspedycję, która chyba docelowo jest grą solo, ale mi się całkiem wariant dwuosobowy podoba.
Podpisuję się pod tymi propozycjami,
dodam:
Santorini, Wyprawa do El Dorado
raczej na 2 osoby minimum,

Calico - co nie wspomniane powyżej, posiada tryb solo,

i +1 dla Załogi - wariant 2-osobowy jest spoko, i też dlatego, że brydżyści :)

Może jeszcze Welcome to - Miasteczko Marzeń z dodatkiem Alexis do gry solo.
Ewa
cappuccinko
Posty: 25
Rejestracja: 05 lut 2020, 09:39
Has thanked: 38 times
Been thanked: 8 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: cappuccinko »

Niezłe ziółka, załoga, origami albo prezencik. Origami, załoga i prezencik nie mają trybu solo.
Edit: Niezłe ziółka niedostępne :shock:
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: anna26 »

Może patchwork wersja świąteczna bądź folklor.
Azul też ok a calico jakoś nie widze.
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: AntBehindLeaf »

Nova Luna
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 204 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: Arachion »

Minus dla splendoru - na cztery istnienia wszystkie się odbiły przy pierwszym kontakcie.

Wstyd mi do dzisiaj, ściana z kartonami i musiałem akurat posłuchać forumowicza by wybrać tą pozycję.
Wynudzeni wszyscy.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
AntBehindLeaf
Posty: 376
Rejestracja: 19 sty 2021, 20:59
Has thanked: 72 times
Been thanked: 137 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: AntBehindLeaf »

Arachion pisze: 17 gru 2021, 00:04 Minus dla splendoru - na cztery istnienia wszystkie się odbiły przy pierwszym kontakcie.

Wstyd mi do dzisiaj, ściana z kartonami i musiałem akurat posłuchać forumowicza by wybrać tą pozycję.
Wynudzeni wszyscy.
To dziwne towarzystwo, bo Splendor świetny, więc w grze bym problemu nie szukał.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 204 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: Arachion »

AntBehindLeaf pisze: 17 gru 2021, 00:53
Arachion pisze: 17 gru 2021, 00:04 Minus dla splendoru - na cztery istnienia wszystkie się odbiły przy pierwszym kontakcie.

Wstyd mi do dzisiaj, ściana z kartonami i musiałem akurat posłuchać forumowicza by wybrać tą pozycję.
Wynudzeni wszyscy.
To dziwne towarzystwo, bo Splendor świetny, więc w grze bym problemu nie szukał.
Moim zdaniem nie dostali wyzwania, endorfiny nie popłynęły i nie uwierzyli w zapewnienia że planszówki to nie zabawka.
Na pewno dziwne towarzystwo, w to nie wątpię.
Sucharzysta
wujek2114
Posty: 149
Rejestracja: 14 sty 2015, 21:28
Lokalizacja: Wrocław (Górowo)
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: wujek2114 »

Splendor na początek może się wydawać nudny, dlatego może Century: Korzenny szlak ?
Poza tym może Reef, Calico, Azul Witraże Sintry ?
szczudel
Posty: 1433
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: szczudel »

Polecam wybrać jakąś grę ekonomiczną z nie za dużą dynamiką i małą ilością tekstu na kartach (czyli nie Agricola - chyba, że wariant rodzinny i Terraformacja). W ekonomicznych grach jest coś takiego, że:
-w miarę powoli się rozkręcają a co za tym idzie gracz uczy się w trakcie gry a nie musi być otrzaskany przed pierwszą rozgrywką,
-pozwalają rosnąć w trakcie gry
-na koniec często jest uczucie "brakującej rundy" co może wywoływać głód następnej rozgrywki.

Może tu coś na rzeczy ma to, że każdy gdzieś w młodości grał w Euro-biznes i taki pierwiastek gracza ekonomicznego siedzi w nas, toteż planszowe świeżaki garnie do tego typu gier. W każdym razie szedł bym w ten deseń. Poleciłbym Filary Ziemi ale chyba znikły z rynku.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 992
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 735 times
Been thanked: 223 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: Beskid »

Botanik
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: staniach21 »

Załoga. Gra karciana w zbieranie lew z top100BGG nasuwa się samo skoro zapaleńcy kart :)
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 204 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: Arachion »

Byłem u teściów przed dosłownie chwilą i przypomniałem sobie o temacie - jak bym miał swoim kupić to wybrał bym rosyjską ruletkę.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: esubotowicz »

Arachion pisze: 23 gru 2021, 19:21 Byłem u teściów przed dosłownie chwilą i przypomniałem sobie o temacie - jak bym miał swoim kupić to wybrał bym rosyjską ruletkę.
😄😄😄
Ewa
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Gra dla tesciow

Post autor: arturmarek »

Arachion pisze: 23 gru 2021, 19:21 Byłem u teściów przed dosłownie chwilą i przypomniałem sobie o temacie - jak bym miał swoim kupić to wybrał bym rosyjską ruletkę.
taz pisze: 29 gru 2021, 15:36Monpoly :)
Ciekawe, który z Was mocniej kocha teściów...
ODPOWIEDZ