First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: wajwa »

Obrazek

Od pokoleń szczury na starym złomowisku opowiadają sobie nawzajem wielką legendę o księżycu z sera i nie chcą niczego więcej niż dotrzeć do tego niewyczerpanego skarbu. Pewnego dnia małe szczurze dzieci odkryły na złomowisku komiks opisujący pierwsze lądowanie na Księżycu, a tym samym narodził się plan: Zbuduj rakietę i przejmij księżyc sera!

Na szczęście złomowisko ma wszystko, czego szczury potrzebują do zbudowania rakiety, a inne zwierzęta są gotowe wesprzeć to śmiałe przedsięwzięcie - przynajmniej jeśli są dobrze opłacane. Oczywiście wszystkie szczury współpracują ze sobą, aby osiągnąć ten potężny cel. Jednak każda rodzina szczurów konkuruje o zbudowanie jak największej liczby części rakiet i wyszkolenie jak największej liczby rattronautów, aby mogli ucztować na jak największej ilości księżycowego sera.

W First Ratkażdy gracz zaczyna od dwóch szczurów i może wychować jeszcze dwa. W swojej turze albo przesuwasz jednego ze swoich szczurów o 1-5 miejsc na ścieżce, albo przesuwasz 2-4 swoje szczury po 1-3 spacje, o ile kończą się na przestrzeniach tego samego koloru. Twoje szczury nigdy nie mogą dzielić tej samej przestrzeni, a jeśli wylądujesz w przestrzeni ze szczurem innego gracza, musisz zapłacić im jeden ser, pożyczając ser z tyłu w razie potrzeby. Po ruchu zbierasz zasoby (ser, puszki, rdzenie jabłek, soda oczyszczona itp.) pasujące do koloru zajmowanej przestrzeni lub przesuwasz żarówkę wzdłuż sznurka świetlnego, co zwiększy twoje dochody w przyszłych turach. (Więcej świateł na złomowisku ułatwia znajdowanie rzeczy!)

Jeśli zakończysz ruch w pobliżu sklepu, możesz wydać zasoby, aby kupić plecak lub butelkę - lub możesz ukraść przedmiot, a szczur powróci na początek ścieżki ruchu. Możesz także wydawać zasoby na budowanie sekcji rakietowych (i zdobywać punkty) lub wydawać ser luzem jako darowiznę (i zdobywać punkty).

Kiedy podnosisz rdzenie jabłek, poruszasz się po nory szczurów, aby podnieść komiksy lub przechowywane jedzenie lub podnieść jednego ze swoich szczurów z przedszkola. Alternatywnie, automatycznie dostajesz nowego szczura, gdy jeden z twoich szczurów dotrze do platformy startowej i wejdzie na pokład statku kosmicznego. Kiedy gracz umieszcza swojego czwartego szczura na statku kosmicznym - lub umieszcza ósmy znacznik punktacji na planszy - gra się kończy, a gracz z największą liczbą punktów wygrywa. W przypadku remisu wygrywa gracz z największą liczbą rattronautów w rakiecie.

First Rat zawiera tryb solo, a także zmienne ustawienia gry opisane w podręczniku.

Link do BGG: https://www.boardgamegeek.com/boardgame ... /first-rat



Jako , że udało się rozegrać partie w praktycznie każdym możliwym składzie (nie grałem jedynie solo) garść przemyśleń ode mnie ...
Przeurocza gierka z megajajcarską tematyką.
Szczury zbierają śmieci , żeby zbudować rakietę kosmiczną ;-)
Nic dodać , nic ująć ...
Biegamy sobie szczurkami zbierając różnorodne fanty , co jest ubrane w formę wyścigu , no bo możemy wysłać do roboty wszystkie szczury naraz , które niczym w Chińczyku ;-) biegną ku mecie ;-)
Dokładnie tak to wygląda i niejako determinuje jeden z wymogów zakończenia gry , tak sobie myślę podobny patent był w Mumii , nie pamietam jak się ta gra w oryginale nazywała :roll:
Po drodze po prostu zbiera się różne rzeczy , ale nie ot tak , jest po drodze wiele różnych trików , które można wykorzystać , żeby coś podwoić , wymaksować.
Grę można rozegrać na wiele różnych sposobów , wydaje mi się , że po tych 4-5 partiach nawet nie zdaję sobie sprawy jakie sztuczki tu idzie porobić ...
Gra ma dwa warunki zakończenia i to jest może ten motyw , który nieco mnie frustruje , no bo budujesz sobie coś , czy zbierasz , a tu nagle ktoś Ci kończy grę ;-)
Tym niemniej nie zabija to nijak przyjemności z rozgrywki , po prostu trzeba wyostrzyć czujność i obserwować czy rywal może skończyć grę.

Jeżeli chodzi o ciężar rozgrywki jest to lekki rodzinny tytuł , ale jednak z twistem , dzięki któremu gracze raczej nie uciekną od stołu.
Gra skaluje się bardzo dobrze , może na 5 osób troszkę się ciągło , ale przykładowo taka 2 os. rozgrywka to było 40 minut z tłumaczeniem.
Graficzki , wykonanie oczywiście top , ptaszki ćwierkają o polskim wydaniu , nie wiem jak cenowo , ale dla mnie potencjalny hit 8)

Qrczę , taka refleksja jeszcze , ten Gigli wyjątkowo płodny autor ostatnio ;-) , kiedyś pamiętam Feld wydał bodaj 4 gry w jednym roku :wink:
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: playerator »

wajwa pisze: 04 sty 2022, 20:35 (...) ptaszki ćwierkają o polskim wydaniu (...)
Może wiadomo już cokolwiek więcej?

wajwa pisze: 04 sty 2022, 20:35 (...) rdzenie jabłek (...)
Spoiler:
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: tekknoboy »

A na ile ta gra jest zależna językowo? Jakieś karty z tekstem, cele czy tylko instrukcja?
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: kuba32 »

tekknoboy pisze: 20 mar 2022, 19:32 A na ile ta gra jest zależna językowo? Jakieś karty z tekstem, cele czy tylko instrukcja?
Jedyna wersja jaka wyszła jest EN/DE, przeglądając zdjęcia również nie widzę żadnych tekstów oraz wg BGG również jest niezależna, także raczej można bez obaw brać wersję zagraniczną, natomiast nie widzę jej do dostania nigdzie u nas :( Jakby ktoś miał jakiś namiar gdzie ją można dostać to prośba o info :D
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: wajwa »

playerator pisze: 20 mar 2022, 16:14
wajwa pisze: 04 sty 2022, 20:35 (...) ptaszki ćwierkają o polskim wydaniu (...)
Może wiadomo już cokolwiek więcej?

wajwa pisze: 04 sty 2022, 20:35 (...) rdzenie jabłek (...)
Spoiler:
Heh , wróbelki gdzieś poleciały i nic nie wiadomo :wink:
Rdzenie jabłek ...
No właśnie nie to :wink:
Chodzi o ogryzki , ech ten translator :wink:

Odnośnie zapytań o tekst ...
Żadnego. Jedynie instrukcja do przetłumaczenia.
Ja jednak myślę , że prędzej czy później ktoś to wyda.
Fajna gierka , raczej hit niż shit 8)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Arachion »

kuba32 pisze: 20 mar 2022, 19:58 Jakby ktoś miał jakiś namiar gdzie ją można dostać to prośba o info :D
Wczoraj kupiłem w planszostrefie.
I w Amazon wiedziałem ale drożej.
Sucharzysta
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: trixon »

Spoiler:
Jeżeli chodzi o zależność, to jest instrukcja + karta pomocy opisująca poszczególne komponenty. Nie ma żadnych komponentów zależnych językowo.

Jeżeli zaś chodzi o samą grę - jestem na razie po jednej partii na 2 osoby i jestem zachwycony. Gra idealnie wkomponowuje się w "grę drugiego kroku". Szukałem do kolekcji fajnej gry euro, która nie przytłoczy ilością zasad gracza, który grał do tej pory w Wsiąść do pociągu, Sagradę czy Splendor. Grę tłumaczy się dość szybko, temat jest lekki i fajnie można wpleść śmieszne nawiązania do szczurków w tłumaczenie zasad, aby utrzymać uwagę mniej zaangażowanych graczy.

Pomimo, że gra nie jest bardzo skomplikowana, to w mojej ocenie pozwala na całą masę różnych strategii. Na pewno ważne jest śledzenie jak pozostali gracze poczynają sobie zarówno w kwestii pakunku swoich szczurzych śmiałków do rakiety jak i progres na poszczególnych torach, aby nie przegapić końca gry, który może nastąpić nagle. Mnie żona rozgromiła 112 do 98. Właśnie przez to, że nie dopilnowałem, aby dostatecznie szybko przemieszczać swoje szczurki do rakiety. Dwa z czterech nie załapały się na lot. Dodatkowo dużo punktów żona uzyskała z kapsli, które ja troszkę zbagatelizowałem, próbując zbierać sety poszczególnych części rakiety.

Jeszcze nie testowałem z mniej ogranymi graczami, ale mam nadzieję, że przy następnym spotkaniu uda się wyciągnąć i zarazić sympatia do troszkę bardziej złożonych gier euro.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: warlock »

To jest PRZEFAJNE euro! Jestem całkowicie kupiony jeśli chodzi o temat, rewelacja :D.

Mechanicznie to taki set collection z budową silniczka i oryginalną mechaniką ruchu (możemy poruszać się jednym szczurem o maksymalnie 5 pól albo wieloma szczurami o maks 3 pola, ale każdy z poruszonych szczurów musi skończyć na polu w tym samym kolorze). Za ruch na zajęte pola musimy płacić rywalom serem, co w grze na więcej niż dwie osoby musi być elementem absolutnie zażartej interakcji ;). W międzyczasie zdobywamy kafle oferujące zdolności specjalne albo nowe warunki punktacji końcowej.

Sama gra to czysty wyścig o wszystko, ale niekoniecznie o dobiegnięcie do mety (można tu wygrać koncentrując się na naprawdę wielu obszarach, w tym częstych powrotach na start). ;)
Powiem tak, First Rat z marszu zabił u mnie Wiedźmią Skałę w kategorii lekko-średniego, wieloobszarowego sałatkopunktowego euroska (jak dla mnie to po prostu ciekawsza gra) i stanowi poważne zagrożenie dla Parks (w którym też gromadzimy zasoby i w specyficzny sposób przepychamy się z rywalami na szlaku).

BARDZO polecam ;). Póki co mocne 8/10, a może wskoczyć wyżej, szczególnie jak pogram w to na więcej niż dwie osoby ;).

Obrazek
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Arachion »

załączam Polską instrukcję oraz Polski dodatek do instrukcji.

https://drive.google.com/file/d/1mw9mag ... sp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1Y15JDp ... sp=sharing

Obstawiam 2023 - Polska edycje bo to całkiem przyjemna pozycja
Sucharzysta
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Marooned »

Dzięki! Angielskia instrukcja jest co prawda bardzo przystępna, ale dla niuansów zawsze warto mieć pod ręką rodzimy język.

Gra póki co czeka na półce wstydu. Zakładałem, że młoda będzie chętna od razu ją ograć, ale ku memu zaskoczeniu na razie chęci brak.

A dla chętnych nie wiem czy jest sens czekać tyle na polskie wydanie. Gra jest całkowicie niezależna językowo, więc teraz mając tłumaczenie instrukcji można mieć "polskie wydanie" od ręki.
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: tekknoboy »

Z tym, że z tego co widziałem to aktualnie jedynie w planszosferze jest do zamówienia z realizacją w listopadzie.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: japanczyk »

trixon pisze: 08 maja 2022, 23:27 Pomimo, że gra nie jest bardzo skomplikowana, to w mojej ocenie pozwala na całą masę różnych strategii.
Nie wiem - gralismy tylko raz, ale z tymi różnymi strategiami to miałem pozorne poczucie takich mozliwosci, bo optymalnie było zrushowac po zdolnosci specjalne, a to daje taka przewage, której nie sposob nadrobic (mozliwosc poruszania się dowolna liczbe pól)

Po zachwytach chcialem sie polubic z ta gra, ale strasznie mi nie siadła - pewnie jeszcze jak bedzie okazja zagram drugi raz, ale nie wiem czy perspektywa sie zmieni
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: warlock »

mozliwosc poruszania się dowolna liczbe pól
Ale to przecież daje tylko taką możliwość pojedynczemu szczurowi. W dodatku taki szczur NIGDY nie może się cofać na torze, nie może więc kraść przedmiotów.
Awatar użytkownika
Marooned
Posty: 55
Rejestracja: 04 lut 2020, 12:05
Has thanked: 13 times
Been thanked: 22 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Marooned »

tekknoboy pisze: 29 cze 2022, 07:11 Z tym, że z tego co widziałem to aktualnie jedynie w planszosferze jest do zamówienia z realizacją w listopadzie.
Amazon.pl dostarczył w ciągu doby.
https://www.amazon.pl/gp/aw/d/B09MLD6TN9
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: japanczyk »

warlock pisze: 29 cze 2022, 08:40
mozliwosc poruszania się dowolna liczbe pól
Ale to przecież daje tylko taką możliwość pojedynczemu szczurowi. W dodatku taki szczur NIGDY nie może się cofać na torze, nie może więc kraść przedmiotów.
Wciaz pozwala zawsze ruszac sie tyle pol ile chcesz, jak zgarniesz jeszcze Lole Rat to juz w ogole masz silniczek nie do zatrzymania bo zawsze mzoesz ruszac wszystkimi swoimi szczurami
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: trixon »

japanczyk pisze: 29 cze 2022, 08:37
trixon pisze: 08 maja 2022, 23:27 Pomimo, że gra nie jest bardzo skomplikowana, to w mojej ocenie pozwala na całą masę różnych strategii.
Nie wiem - gralismy tylko raz, ale z tymi różnymi strategiami to miałem pozorne poczucie takich mozliwosci, bo optymalnie było zrushowac po zdolnosci specjalne, a to daje taka przewage, której nie sposob nadrobic (mozliwosc poruszania się dowolna liczbe pól)

Po zachwytach chcialem sie polubic z ta gra, ale strasznie mi nie siadła - pewnie jeszcze jak bedzie okazja zagram drugi raz, ale nie wiem czy perspektywa sie zmieni
Grałem raz, więc też nie jestem najlepszą osobą do głoszenia teorii o tej grze. Zrushowałem po tego szczura. Przegrałem.
Więc albo jestem bardzo słabym graczem, albo Twoja opinia może być nieprawdziwa. Obie opcje są równie prawdopodobne :)
Ja na pewno chętnie jeszcze siądę do tej gry, aby spróbować innej strztegii.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: warlock »

japanczyk pisze: 29 cze 2022, 09:26
warlock pisze: 29 cze 2022, 08:40
mozliwosc poruszania się dowolna liczbe pól
Ale to przecież daje tylko taką możliwość pojedynczemu szczurowi. W dodatku taki szczur NIGDY nie może się cofać na torze, nie może więc kraść przedmiotów.
Wciaz pozwala zawsze ruszac sie tyle pol ile chcesz, jak zgarniesz jeszcze Lole Rat to juz w ogole masz silniczek nie do zatrzymania bo zawsze mzoesz ruszac wszystkimi swoimi szczurami
Nie rozumiem, na pewno dobrze graliście?

Standardowo w grze masz dwie opcje ruchu: albo poruszasz pojedynczego szczura o 1-5 pól, albo dowolną liczbę szczurów o 1-3 pola, ale w tej drugiej opcji musisz skończyć każdym z poruszonych szczurów na polu o tym samym kolorze (i muszą to być inne pola).

Jeśli weźmiesz Ratstronga, możesz poruszać go o dowolną liczbę pól, ale tylko, jeśli wybierzesz ruch WYŁĄCZNIE nim. W dodatku nie możesz go cofać na torze, więc nigdy nie możesz nim nic ukraść i nie możesz korzystać z benefitów podświetlenia żarówką z wczesnych pól toru (nie zrobisz nim strategii na częste cofanie się i mocną aktywność na początkowych polach). Jeśli wybierzesz ruch w gurpie, Ratstrong rusza się 1-3, tak jak standardowy szczur (ale nadal nie może kraść).

Jeśli weźmiesz Lolę Rat, możesz poruszyć ją o o 2 dodatkowe pola (1-7 przy ruchu wyłącznie nią, albo 1-5 przy ruchu w grupie, ale wtedy reszta grupy rusza się normalnie 1-3).

Zupełnie nie rozumiem o czym mówisz pisząc, że coś jest nie do zatrzymania. Jak dla mnie brzmi to tak, że coś kompletnie sknociliście w zasadach ruchu ;).
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: kuba32 »

Z moich doświadczeń wynika, że umiejki/pasywki niekoniecznie dają wygraną, mogą jedynie wspomóc strategię, którą się obierze. Strategia zaś wynikać powinna z torów punktacji (co za ile punktuje), dostępnych kapslów (one potrafią sporo zapunktować) oraz tego w co idą inni :)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: japanczyk »

warlock pisze: 29 cze 2022, 09:46 Nie rozumiem, na pewno dobrze graliście?
[..]
Jeśli weźmiesz Ratstronga, możesz poruszać go o dowolną liczbę pól, ale tylko, jeśli wybierzesz ruch WYŁĄCZNIE nim.
Oczywiscie, ze niedobrze. Tlumaczacy gre ewidentnie naduzył tej umiejki :P


warlock pisze: 29 cze 2022, 09:46 Jeśli weźmiesz Lolę Rat, możesz poruszyć ją o o 2 dodatkowe pola (1-7 przy ruchu wyłącznie nią, albo 1-5 przy ruchu w grupie, ale wtedy reszta grupy rusza się normalnie 1-3).
Zupełnie nie rozumiem o czym mówisz pisząc, że coś jest nie do zatrzymania. Jak dla mnie brzmi to tak, że coś kompletnie sknociliście w zasadach ruchu ;).
Wydłuzony ruch pozwala Ci zawsze stanac na polach tego samego koloru, wiec chociaz inni musza kombinowac jesli chca sie ruszyc wiecej niz 1 szczurem to osoba, majaca te umiejke bedzie zawsze miala mozliwosc wydluzyc ruch jednym pionem zeby stanac na polu pozadanego koloru i przesunac sie dalej szczurem.

Szczur, ktory caly czas bedzie miał mozliwosc stawania na polu koloru jakiego chcesz jest mocnym atutem
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: warlock »

No ok, ale to chyba o to chodzi w umiejkach specjalnych, żeby były dobre? ;)

Wszystkie komiksy są fajne, możliwość niepłacenia drogim i niedostępnym na początku zasobem żeby przejść przez skrót jest super, pozwala bardzo szybko osiągnąć bardziej intratne pola. Jest komiks, który pozwala ruszać się całym teamem o dodatkowe pole (1-4), co może być i lepsze niż wymieniona przez Ciebie Lola. Jest komiks, który powoduje, że traktujesz pomarańczowe i zielone pola jako jeden kolor na potrzeby ruchu, co również pozwala na ogromną elastyczność.

Oczywiście gra może Ci się nie podobać, ale nazywając ją kompletnym kasztanem (po tym jak źle graliście) zrobiłeś jej trochę złego PRu, a być może niezasłużenie ;). Poza tym nie mam żadnej gwarancji, że to jedyna zasada, jaka była skopana podczas tłumaczenia u Was :D.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: japanczyk »

warlock pisze: 29 cze 2022, 10:39 No ok, ale to chyba o to chodzi w umiejkach specjalnych, żeby były dobre? ;)
Jasne, ale - są limitowane, to raz, a dwa są wyraznie silniejsze niz reszta usprawnien z planszy (wciaz, to perspektywa po jednej grze) - nie masz umiejki to bardzo duzo tracisz
warlock pisze: 29 cze 2022, 10:39 Oczywiście gra może Ci się nie podobać, ale nazywając ją kompletnym kasztanem (po tym jak źle graliście) zrobiłeś jej trochę złego PRu, a być może niezasłużenie ;). Poza tym nie mam żadnej gwarancji, że to jedyna zasada, jaka była skopana podczas tłumaczenia u Was :D.
po pierwsze - nie nazwałem jej kasztanem, tylko powiedziałem ze mi abrdzo nie siadła
po drugie - gralismy dobrze, tłumaczacy wykorzystał tę zdolnosc na swoja korzysc ;-)
Gwarancji nie masz, ale sprawdzałem zasady teraz i nie widze nic poza tym co mogloby byc grane inaczej, zreszta umowmy sie to jest prosta gra - gdyby ktos sprawdzil opis tej zdolnosci podczas gry

Ogolnie gra na papierze jest świetna, ale u nas w grupie cos nie pykło i nawet właścieil miał umiarkowanie ciepłe odczucia.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: warlock »

japanczyk pisze: 29 cze 2022, 11:23 po pierwsze - nie nazwałem jej kasztanem, tylko powiedziałem ze mi abrdzo nie siadła
Mea culpa, sugerowałem się innym tematem - w wątku majowym nie nazwałeś jej kasztanem, tylko kapiszonem (chyba jeszcze gorzej :D), w dodatku zepsutym ;).
japanczyk pisze:First Rat - po mega pozytywnej opini na forum nie mogłem się doczekać gry i... jakiż to był dla mnie kapiszon. Niby lekka przyjemna gra, a ciasna jak diabli i jak dla mnie zepsuta, bo wyścig po komiksowe postacie sprawia, że można odstawic innych graczy o kilka długości jeśli sie zdobedzie wiecej niz jedna - takiej osoby nie ma szans dogonic - ogolnie jestem zniechecony do kolejnej rozgrywki, chociaz sama mechanika wydawala sie całkiem ok
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10922
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: japanczyk »

warlock pisze: 29 cze 2022, 11:27
japanczyk pisze:First Rat - po mega pozytywnej opini na forum nie mogłem się doczekać gry i... jakiż to był dla mnie kapiszon. Niby lekka przyjemna gra, a ciasna jak diabli i jak dla mnie zepsuta, bo wyścig po komiksowe postacie sprawia, że można odstawic innych graczy o kilka długości jeśli sie zdobedzie wiecej niz jedna - takiej osoby nie ma szans dogonic - ogolnie jestem zniechecony do kolejnej rozgrywki, chociaz sama mechanika wydawala sie całkiem ok
No i wszytsko sie zgadza - miał być zachwyt, a było rozczarowanie = kapiszon ;-) + podtrzymuje zdanie o komiksach bo jest ich stała liczba niezależnie od liczby graczy, co sprawia, że wyścig na tym polu jest istotniejszy niz na innych i jak ktoś pojdzie w komiksy na poczatku to zostawi pozostałych graczy w tyle na dalszych etapach gry

(ale wciaz, podkresle, ze to wrazenia po jednej grze, jak bedzie okazja to zagram ponownie)
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 407 times
Been thanked: 204 times

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: Arachion »

Nie doczytałem całego ostatniego wątku ale jesli jest coś źle w instrukcji to dajcie znać i zmienię.

Albo poprawioną frazę...

instrukcja jest dla graczy, ja za nie pieniędzy nie biorę.
Sucharzysta
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: First Rat (Gabrielle Ausiello , Virginio Gigli)

Post autor: wajwa »

Arachion pisze: 29 cze 2022, 14:36 Nie doczytałem całego ostatniego wątku ale jesli jest coś źle w instrukcji to dajcie znać i zmienię.

Albo poprawioną frazę...

instrukcja jest dla graczy, ja za nie pieniędzy nie biorę.
E tam , oni coś zrąbali zanim Ty wrzuciłeś instrukcję ;-)
Ktoś coś źle wytłumaczył i popsuta gra po jednej partii :mrgreen:

A w temacie: myślę , że to nie jest gra dla każdego (to dotyczy w zasadzie każdego tytułu ...) tutaj mamy niby pozornie prostą gierkę w bardzo przyjemnej dla oka oprawie , a jednak ta giera potrafi być wredna.
Dla mnie to mimo wszystko fillerek , ok może fillerek level hard ;-) ale jednak fillerek i tak bym do tej gry podchodził.
Stąd po skończonej partii ewentualne frustracje odpychała jednak myśl , że warto było zagrać tę godzinkę i że jednak pozytywne odczucia przeważały nad negatywnymi ...
Always look on the bright side of life
ODPOWIEDZ