Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: elbruus »

Rodząca się w bólach gra-symulator bycia prezydentem USA. Premiera w P500 prawdopodobnie wreszcie w 2022 roku.
Ilość graczy: 1
Szacowany czas rozgrywki - 360 - 600 minut :D
Ciężkość: 3.00

Pozwolę sobie wkleić przetłumaczony opis gry z BGG:

Podobnie jak rzeczywisty prezydent, będziesz miał do dyspozycji szereg sojuszników i zasobów, które pomogą ci poruszać się zarówno po korytarzach władzy w stolicy kraju, jak i niepewnych stosunkach międzynarodowych. Ci sojusznicy i zasoby będą się różnić w zależności od gry, ale zawsze będziesz mógł polegać na swoim Sekretarzu Stanu i Sekretarzu Obrony, którzy pomogą Ci w polityce zagranicznej oraz z wykorzystaniem, tam gdzie uznasz to za konieczne, siły bojowej wojska USA. Będziesz także mieć w Kongresie grono doradców krajowych i przyjaciół, którzy pomogą Ci poradzić sobie z wieloma wyzwaniami w Kongresie, życiu domowym i polityce. I zawsze będziesz mieć dostęp do co najmniej jednego naprawdę wyjątkowego talentu (to też będzie się różnić w zależności od gry), kogoś, kto wyróżnia się w swojej konkretnej pracy i jest dla ciebie „mnożnikiem siły” na swój własny, wyjątkowy sposób. Sposób, w jaki prowadzisz i wykorzystujesz tę mieszankę talentów i doświadczenia, które masz do dyspozycji, będzie stanowić długą drogę do określenia twojego sukcesu lub porażki podczas twojej szansy na zostanie panem prezydentem.

Rozgrywka

Mapa. Mapa gry pozwala zobaczyć i śledzić sytuację wewnętrzną i światową, którą tworzy gra. Jest podzielona na sekcje:

1. Kongres. Tutaj możesz śledzić postępy w legislacji, a także swoich przyjaciół i przeciwników w Kongresie.

2. Doradcy i aktywa. Ta część mapy jest miejscem przetrzymywania wszystkich twoich doradców, dostępnych punktów akcji i zasobów wojskowych.

3. Zarządzanie kryzysowe. Tutaj zarządzasz kartami kryzysów i śledzisz stan kryzysu oraz to, jak dobrze poradziłeś sobie z każdym kryzysem.

4. Część mapy świata (około połowa mapy) jest podzielona na osiem regionów świata, z dodatkowymi sekcjami dla Rosji i Chin (twoje kluczowych potencjalnych antagonistów w grze). Oto spojrzenie na region Ameryki Południowej jako przykład wyświetlaczy regionalnych:

Karty kryzysów. Sercem Mr. President jest ponad 150 kart kryzysów, które pomagają stworzyć fabułę dla każdej gry. Karty te — patrz 12 przykładowych kart na tej stronie — są kombinacją kart reprezentujących kryzysy krajowe lub światowe, wydarzenia terrorystyczne, nieoczekiwane korzyści i możliwości. Karty Kryzysów pomagają kierować fabułą w każdej grze, ale nie kontrolują jej w pełni.


Wygląda na bardzo rozbudowany arkusz kalkulacyjny na planszy :D Wiele obszarów do nadzorowania, zarządzanie ryzykiem podczas kryzysów krajowych i światowych, walka z wrogami USA przy pomocy sojuszników, wpływanie na rządy krajów i kongres USA. Pełna rozgrywka ma trwać od 360 do 600 minut. Gra będzie posiadała kilka scenariuszy opierających się na kadencjach prezydentów USA z lat 2001 - 2020. Będzie więc okazja sprawdzić się w butach Georga Busha juniora podczas kampanii antyterrorystycznej w Afganistanie i Iraku. Pojedynczy scenariusz toczy się przez 8 tur po 6 miesięcy, jedna tura to 6 rund pojedynczych miesięcy. Rozegranie pełnej kadencji ma trwać około dziesięciu godzin ale podobno rozegranie już sześciu lub dwunastu miesięcy daje satysfakcjonujące wrażenia ;) Nie będzie możliwości "zapisania" stanu gry.

Mocno zastanawiam się nad takim poświęceniem żeby kupić i grać w tego molocha. Nie wiem czy kiedykolwiek udało by mi się ukończyć cały scenariusz przy takim rozmiarze gry, zasad i ogólnej rozpiętości. Co sądzicie?

Gra w prototypie jest OLBRZYMIA. Zobaczcie zdjęcia:
Obrazek

Fragment planszy:
Obrazek

Przykładowy region:
Obrazek

Prototypy kart kryzysów:
Obrazek

Prototyp okładki:
Obrazek

BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/183 ... -2001-2020
GMT Games: https://www.gmtgames.com/p-555-mr-presi ... -2020.aspx
Awatar użytkownika
kruker
Posty: 436
Rejestracja: 27 gru 2008, 00:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 18 times
Been thanked: 53 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: kruker »

Szczerze, jeśli to jest gra solo to na tym etapie złożoności powinna być już wg mnie zrobiona w wersji cyfrowej. Obsługa tego kolosa wygląda na koszmar. 300 minut na grę solo... Ciekawe czy będzie możliwość save'a.
Awatar użytkownika
Deem
Posty: 1213
Rejestracja: 23 mar 2005, 01:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 364 times
Been thanked: 250 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: Deem »

Jedna z niewielu gier, na które czekam. Wielkość mi nie przeszkadza, za to pomysł i rozbudowanie mile łechcą wyobraźnię. Jedyne czego się obawiam to rozmiary erraty do pierwszego druku ;)
Immanentnie abstrahując od transcendentalnych dywagacji, w kierunku pejoratywnych aczkolwiek konstruktywnych rekapitulacji, dochodzimy do konkluzji, że ewenement jest ewidentnym paradoksem.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: raj »

kruker pisze: 07 sty 2022, 17:49 300 minut na grę solo... Ciekawe czy będzie możliwość save'a.
Przecież to tylko 5 godzin. Nie tak wiele jak na grę strategiczną z inklinacjami wojennymi.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: elbruus »

Pojawiło się dużo nowych informacji o grze:

Artykuł GMT - Opis rodzajów kart zdarzeń i wyborów przed jakimi stanie gracz: https://insidegmt.com/event-cards-histo ... president/

Artykuł GMT - Opis pragmatycznego podejścia do rozwiązywania problemów w grze:
https://insidegmt.com/pragmatism-tensio ... more-31409

Playthrough ¼ tury - około 90-120 minut :D : https://youtu.be/7icPcoiFWU4

Jest też zdaje się finalna wersja okładki:
Spoiler:
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: Probe9 »

Warto też zauważyć, że zapowiedzieli znaczne podwyższenie ceny MSRP w retailu - na ok. 99$. Inna sprawa, że wciąż się raczej nie opłaca brać w P500 bo wagę wycenilli na 7 funtów i wychodzi 42$ za shipping ;p Więc pewnie w polskich sklepach będzie podobna cena.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: mat_eyo »

Probe9 pisze: 23 lip 2022, 16:27 Warto też zauważyć, że zapowiedzieli znaczne podwyższenie ceny MSRP w retailu - na ok. 99$. Inna sprawa, że wciąż się raczej nie opłaca brać w P500 bo wagę wycenilli na 7 funtów i wychodzi 42$ za shipping ;p Więc pewnie w polskich sklepach będzie podobna cena.
O ile będzie w polskich sklepach, bo to jednak polityczna gra solo z rozgrywką na 8-12h ;) skoro cena finalnie mogłaby być podobna, to dlaczego nie brać od wydawcy i mieć wysyłkę w pierwszej kolejności?
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: Probe9 »

mat_eyo pisze: 23 lip 2022, 19:14
O ile będzie w polskich sklepach, bo to jednak polityczna gra solo z rozgrywką na 8-12h ;) skoro cena finalnie mogłaby być podobna, to dlaczego nie brać od wydawcy i mieć wysyłkę w pierwszej kolejności?
Skoro cena będzie ta sama to wolę żeby zarobił polski sklep a nie DHL czy tam UPS :wink: Kilka tygodni więcej mogę poczekać.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 942 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: Odi »

Przyznam, że nieco mi odeszła ochota, gdy zobaczyłem te karty.
To już oficjalny wygląd?
Flavor na poziomie Monopoly ("Popełniłeś przestępstwo, idziesz do więzienia..." vs "Doświadczając w swojej pracy wyzwań i komplikacji, zdobywasz nowe umiejętności..."), na karcie mnóstwo ściśniętego tekstu (fatalnie się to czyta, dodatkowo taka ilość tekstu zaowocuje na bank błędami - to w końcu GMT) i ogólnie mam wrażenie rozdmuchanej komplikacji. Do tego oczywiście rzuty k10.... Ech.
Świetny pomysł, świetny temat, ale wykonanie trąci myszą.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: elbruus »

Design jest ostateczny w 99% według autora. Jak dla mnie nie jest źle z fluffem, przy takim potworze chyba nawet lepiej, że jest on trochę lżejszy. Ale fakt, tekstu na kartach jest za dużo.

Dodatkowo moduł na TTS będzie dostępny tylko dla tych co kupią grę. Mogli by chociaż jakąś niższą kwotę zaproponować dla tych co chcą samą wersję cyfrową. Chyba więc odpadam bo nie rozłożę takiej kobyły więcej niż kilka razy :(
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: elbruus »

GMT będzie ściągać pieniądze z preorderów w przyszłym tygodniu. W czerwcu ma być wysyłka. Ostatnia szansa na zamówienie gry w cenie 52$!
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: kamron6 »

A wie ktoś jak to wygląda z przesyłką w GMT, cłami etc. ? Bo nie chciałbym zapłacić za tyle ile w Polsce by było w sklepie (często wychodzi taniej w sklepach, ale nie wiem czy one akurat w tym wypadku nie podbiją kosmicznie ze względu na inną cenę sugerowaną)
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: mat_eyo »

Miałem zrobione P500 i wycofałem. Sama gra 52 dolary, a wysyłka 43 :/ nie mówiąc już nic o cle. W Planszostrefie wyszło taniej, polecam.
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: elbruus »

Podobno jest większa szansa na VAT niż cło. Cło to grosze, VAT 23% zamówienia. Ale większe szanse są dla zamówień z kilkoma pozycjami. W każdym razie trzeba liczyć na dodatkowe koszty choć może uda się prześlizgnąć :wink:
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: karawanken »

Jak zamawiasz z opcją Eurofriendly to nie ma cła ani vatu. Wysyłka jest ze sklepu w Niemczech. Ale jeśli gra jest ciężka to faktycznie wysyłka jest droga.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: Otorek »

P500 od GMT ma specjalną pozycje wysyłkową i gry są wysyłane z hub-a w Europie (o ile dobrze pamiętam z Niemiec), nie ma więc już żadnych dodatkowych opłat, prócz tych, które GMT pobierze przy realizacji P500.
Im cięższa gra tym wysyłka staje się nieopłacalnie wysoka. Za Fire in the Lake przepłaciłem jakieś ~90zł licząc za ile mogłem kupić z rabatem w Planszostrefie.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: mat_eyo »

Jak pisałem, dla tej pozycji euro friendly jest wysyłka za 43 dolary, więc się nie opłaca. Wiedziałem, że VAT jest już wliczony, nie byłem pewien cła. Trzeba zapamiętać na przyszłość, choć z reguły i tak korzystniej kupić w Polsce, zwłaszcza że Planszostrefa sprawdza wszystko od GMT.
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: Probe9 »

Aktualnie dla żadnej gry z programu P500 nie opłaca się kupować bezpośrednio z GMT. Nawet dla najlżejszych gier, przesyłka tak podskoczyła, że taniej będzie w planszomanii, planszostrefie a pewnie też i forcie gier. Jedyny plus to możliwość skorzystania potem z ich jesiennej wyprzedaży. Ale imo generalnie i tak bardziej się opłaca kupować u nas, do tego wspiera się jeszcze polskie sklepy.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: michaldz1 »

Obejrzałem sobie unboxing gry i mnogość komponentów (przede wszystkim książeczek) zrobiła na mnie duże wrażenie.
Spoiler:
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: karawanken »

Widziałem zdjęcie jak to wygląda na stole. Potrzeba dużego :D Kurczaki 400 zł to wcale nie tak dużo :D
Awatar użytkownika
elbruus
Posty: 258
Rejestracja: 18 sty 2015, 10:39
Has thanked: 142 times
Been thanked: 42 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: elbruus »

Ja się zaczynam przekonywać do zakupu bo książki i instrukcje z pudełka są niezbędne do odpalenia modułu w TTS lub Vasal.

A planszę może będę zabierał na pikniki zamiast koca :P
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: siepu »

Myślę czy nie kupić dla poczytania. Sama gra wygląda na bardzo ciekawy excel i chętnie bym się pobawił w odpowiedniej formie na komputerze.
Awatar użytkownika
michaldz1
Posty: 274
Rejestracja: 18 paź 2011, 11:36
Has thanked: 79 times
Been thanked: 102 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: michaldz1 »

Słuchałem sobie dzisiaj recenzji: Recenzent dostał wcześniejszy dostęp do wersji zdaje się na TTS.
Byli bardzo zadowoleni z gry, twierdzą że jest narracyjna.
Nie skarżyli się na skomplikowanie. Stwierdzili, że mechanika gry jest płynna (streamlined). Plansza w pewnych momentach odsyła do wykresów blokowych w instrukcjach i na podstawie tego podejmuje się decyzję.
Sam recenzent grał na "poprawę świata" i otarł się w grze o Pokojową Nagrodę Nobla.
Qardasowsky
Posty: 70
Rejestracja: 31 sty 2021, 22:43
Has thanked: 77 times
Been thanked: 96 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: Qardasowsky »

Jeśli do końca tygodnia nie znikną egzemplarze w Planszostrefie i możliwość preorderowania to kupuję i pewnie naskrobię jakiś post tutaj po zagraniu, bo jestem niesamowicie ciekawy jak się w to gra, tym bardziej że skala podobna jak nie większa niż High Frontier 4 All które sobie cenie solo, a że Mr. President jest only solo to nie ma potrzeby martwić się o balansowanie pod multiplayer :D
ckbucu
Posty: 354
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Mr. President: The American Presidency, 2001-2020 (Gene Billingsley)

Post autor: ckbucu »

Ja się skusiłem i nie mogę się doczekać, aż gra u mnie wyląduję. Boje się natomiast tego czasu rozgrywki. Sam również uwielbiam HF w graniu solo, ale tu jestem w stanie zamknąć partyjkę w godzinę. Koncepcja siedzenia 6-10h przy rozłożonej grze solo mnie trochę przeraża :D
ODPOWIEDZ