Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.

Czy pozwalasz przejrzeć (i przetasować) swoją talię przy stole przy graniu w deckbuilder.

Tak
27
18%
Tak, ale nie lubię jak ktoś to robi i sam tego nie robię
15
10%
Nie
105
71%
 
Liczba głosów: 147

Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Fojtu »

Na BGG rozgorzała na forum Diuny dość intensywna dyskusja o przeglądaniu zawartości swojej talii. (Link)
Oczywiście jest to niezgodne z zasadami, tak jak w prawie każdym deckbuilderze i nie o zgodności z zasadami jest ankieta.

Zawsze jak gram, to jeżeli tylko nie ma jakiejś mechaniki, która by przeszkadzała w zastosowaniu tego, każdy gracz może zajrzeć do talii, oczywiście ją potem tasując. Zdarza się to zazwyczaj, raz, dwa razy na grę przed jakiś kluczowym dociągiem.
Wiadomo, niekoniecznie jest to do zrobienia, w grach typu Arnak, gdzie talia nie jest w całości zrandomizowana i nie bardzo jest jak sensownie zrandomizować to co trzeba po przejrzeniu.

Aczkolwiek Diuna taką grą jest i wielokrotnie ktoś przy stole (łącznie ze mną) sprawdzał jakie ma szanse dobrać np. 2 do kupna, żeby mieć 9 na robala. Analogicznie w GWT, kiedy zbliżamy się do Kansas i myślimy o rotacji kart.

Jestem ciekawy jakie jest zdanie forum :) Zachęcam do zostawiania powodu dlaczego tak/nie
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: arracan »

Dla mnie cała zabawa w deckbuilding leży w budowaniu talii z głową, pamiętając co się kupowało/dobierało i czego można się pozbyć bez stresu. Nigdy nie przeglądam talii, wychodząc z założenia że jest to forma "cheatowania", ale pewnie bym się nie obraził jakby ktoś chciał to zrobić
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Fojtu »

arracan pisze: 13 sty 2022, 09:21 Dla mnie cała zabawa w deckbuilding leży w budowaniu talii z głową, pamiętając co się kupowało/dobierało i czego można się pozbyć bez stresu. Nigdy nie przeglądam talii, wychodząc z założenia że jest to forma "cheatowania", ale pewnie bym się nie obraził jakby ktoś chciał to zrobić
Wiesz, tu nie chodzi o przeglądanie tego non stop, ale po prostu zajrzenie raz/dwa na grę, bo chcesz wiedzieć jakie masz szanse w krytycznym momencie.

Co ciekawe wszystkie implementacje online jakie grałem dotychczas taką funkcję miały. Informacje co wchodzi/wychodzi z Twojej talii są w pełni dostępne, więc możesz to osiągnąć po prostu notatkami, stąd online nie ma sensu tego ukrywać.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: ave.crux »

Przyjmuje zasadę i również często przypominam o niej współgraczom "Jeżeli zasady czegoś nie zakazują, to przyjmuj, że możesz to zrobić".

Jeżeli gra każe nam przetasować stos kart akcji i położyć go rewersem ku górze, to ma to jakiś cel, żeby nie wiedzieć co z tej talii teraz dociągniesz. W tym przypadku nigdy nie przeglądamy kart. Jedynie przed rozpoczęciem rozgrywki każdy sobie ogląda co tam mu gra na dzień dobry dała.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Fojtu »

ave.crux pisze: 13 sty 2022, 09:27 Jeżeli gra każe nam przetasować stos kart akcji i położyć go rewersem ku górze, to ma to jakiś cel, żeby nie wiedzieć co z tej talii teraz dociągniesz.
Jak spojrzysz na talię i przetasujesz, to też nie wiesz co dociągniesz :D
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: pvdel »

Nie mam problemu z podglądaniem i tasowanie talii. Sam robię tak w sytuacjach, które opisałeś i nie wodze problemu. Gra ma sprawiać frajdę, a nie powodować frustracje, ze ktoś costam zle zapamiętał, bo nie ma fotograficznej pamięci.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: MichalStajszczak »

Fojtu pisze: 13 sty 2022, 09:30 Jak spojrzysz na talię i przetasujesz, to też nie wiesz co dociągniesz
To zależy od tego, jak dobrze umiesz tasować karty :wink:
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Fojtu »

MichalStajszczak pisze: 13 sty 2022, 09:35
Fojtu pisze: 13 sty 2022, 09:30 Jak spojrzysz na talię i przetasujesz, to też nie wiesz co dociągniesz
To zależy od tego, jak dobrze umiesz tasować karty :wink:
Takich co "wiedzą" jak tasować to biję po łapkach :wink:
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: anitroche »

Mój mózg słabo sobie radzi z multitaskingiem i w związku z tym, choć lubię gry, gdzie główną mechaniką jest zapamiętywanie i liczenie kart (jak np. w Arboretum), to w grach bardziej skomplikowanych, gdzie budowanie talii, to nie jedyna mechanika w grze i muszę w swojej turze rozważać w głowie sporo opcji, to zdecydowanie potrzebuję czasem w krytycznym momencie przejrzeć talię. Gdyby mi na to nie pozwolono, to bym w takie gry w ogóle nie grała, bo bym przegrywała nie dlatego, że obrałam słabsza strategię, ale dlatego że po prostu mam pamięć do d... w momencie, kiedy mój mózg musi jeszcze jednocześnie analizować 2-3 inne rzeczy, gdy inny gracz nie ma z tym problemu. A deckbuilding jest tak często wykorzystywaną mechaniką, że wtedy by mi odpadło mnóstwo gier z listy do zagrania - po prostu szkoda mi z tego dobra rezygnować tylko przez słabszą pamięć ;).

Ale ja też jestem osobą, która nie ma nic przeciwko zmienianiu jakiś zasad gry, czyli wprowadzaniu tzw. house rules. Po prostu wychodzę z założenia, że gra ma nam sprawiać jak najwięcej frajdy i jeśli gra nam się podoba poza jakimś jednym małym aspektem, który można naprawić (naszym zdaniem, bo dla kogoś innego może nie być niczego do naprawienia) zmieniając lekko jakąś zasadę gry, to to robimy. Ale rozumiem, że można mieć inne zdanie.
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Fojtu »

anitroche pisze: 13 sty 2022, 09:44 Mój mózg słabo sobie radzi z multitaskingiem i w związku z tym, choć lubię gry, gdzie główną mechaniką jest zapamiętywanie i liczenie kart (jak np. w Arboretum), to w grach bardziej skomplikowanych, gdzie budowanie talii, to nie jedyna mechanika w grze i muszę w swojej turze rozważać w głowie sporo opcji, to zdecydowanie potrzebuję czasem w krytycznym momencie przejrzeć talię. Gdyby mi na to nie pozwolono, to bym w takie gry w ogóle nie grała, bo bym przegrywała nie dlatego, że obrałam słabsza strategię, ale dlatego że po prostu mam pamięć do d... w momencie, kiedy mój mózg musi jeszcze jednocześnie analizować 2-3 inne rzeczy, gdy inny gracz nie ma z tym problemu. A deckbuilding jest tak często wykorzystywaną mechaniką, że wtedy by mi odpadło mnóstwo gier z listy do zagrania - po prostu szkoda mi z tego dobra rezygnować tylko przez słabszą pamięć ;).
Mnie właśnie ogólnie bardzo zaskoczyło, że ludzie mówią, że pamięciówka jest integralną częścią gry i nie należy tego zmieniać. Kiedy gram, to chcę z kimś wygrać bo go ograłem strategicznie a nie bo zapomniał co ma w talii :lol:
Awatar użytkownika
lotheg
Posty: 795
Rejestracja: 11 paź 2017, 10:25
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 271 times
Been thanked: 276 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: lotheg »

Jeśli ktoś nie robi tego faktycznie co chwilę tylko 1-2 na grę to nie mam problemu i pozwalam na to. W końcu nie gramy w memory ;)
Kanban to najlepszy Vital, a Trajan jest lepszy od Zamków.
Wishlista
Awatar użytkownika
Diserve
Posty: 196
Rejestracja: 05 paź 2021, 08:35
Has thanked: 92 times
Been thanked: 67 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Diserve »

U nas jak gramy to nie pozwalamy na takie manewry i na szczęście gramy z ludźmi, którzy też nigdy na coś takiego nie wpadli.

Głównym argumentem jest tutaj fakt wpływania na rozgrywkę przez zmiane kolejności talii lub strategie - nie ma tu sprawiedliwego wariantu.

1. W przypadku nie przetasowania znasz kolejność kart i możesz pod to dostosować strategie
2. W przypadku przetasowania talii też możemy sobie pomóc - jeżeli karty, które mieliśmy dobrać były słabe to tasujemy i szansa, że trafią się te same jest dużo mniejsza.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Mr_Fisq »

Ja dopytam, czy jeśli zasady nie różnicują tego wprost (mówiąc np. co jest informacją tajną) to powinniśmy traktować swoją talię i przeciwników w różny sposób pod tym kątem?

IMHO albo pozwalamy przeglądać swoje talie nawzajem, albo nikt żadnej.
Ja osobiście nie lubię pamięciówki, ale jestem zwolennikiem drugiego wariantu.

Edit:
Dodatkowe problemy pojawiają się, jeśli możemy w jakiś sposób manipulować swoją talią - podglądać wierzchnie, przekładać na spód, etc.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2022, 10:20 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Fojtu »

Diserve pisze: 13 sty 2022, 10:09 U nas jak gramy to nie pozwalamy na takie manewry i na szczęście gramy z ludźmi, którzy też nigdy na coś takiego nie wpadli.

Głównym argumentem jest tutaj fakt wpływania na rozgrywkę przez zmiane kolejności talii lub strategie - nie ma tu sprawiedliwego wariantu.

1. W przypadku nie przetasowania znasz kolejność kart i możesz pod to dostosować strategie
2. W przypadku przetasowania talii też możemy sobie pomóc - jeżeli karty, które mieliśmy dobrać były słabe to tasujemy i szansa, że trafią się te same jest dużo mniejsza.
1. Nie no, założenie jest, że tasujesz.
2. Tutaj wchodzimy w temat Kota Schrödingera (Deck Schrödingera!). Talia jest w stanie losowym i będzie w stanie losowym po przejrzeniu. Równie dobrze mogła być dobra karta na górze i sobie zaszkodziłeś. Jest to czysto losowa kwestia i jest to trochę dyskusja o determiniźmie tego co dobierasz. Dla mnie dopóki talia jest talią w pełni losową, to przetasowanie jej ponownie nie ma wpływu na rozgrywkę.
Mr_Fisq pisze: 13 sty 2022, 10:17 Ja dopytam, czy jeśli zasady nie różnicują tego wprost (mówiąc np. co jest informacją tajną) to powinniśmy traktować swoją talię i przeciwników w różny sposób pod tym kątem?

IMHO albo pozwalamy przeglądać swoje talie nawzajem, albo nikt żadnej.
Ja osobiście nie lubię pamięciówki, ale jestem zwolennikiem drugiego wariantu.
Przeglądanie przeciwnikowi nie jest za bardzo możliwe, bo wtedy możesz policzyć co ma na ręce. Jak grasz online na BGA w np. Arnak, to widać też talie przeciwnika, ale na żywo jest to trudne do wykonania jeżeli tylko ktoś ma karty na ręce.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1223 times
Been thanked: 1429 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Cyel »

ave.crux pisze: 13 sty 2022, 09:27 Przyjmuje zasadę i również często przypominam o niej współgraczom "Jeżeli zasady czegoś nie zakazują, to przyjmuj, że możesz to zrobić".
To brzmi jak BARDZO, BARDZO, BARDZO zła zasada :shock:
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: ArnhemHorror »

Szczerze mówiąc, to nie wydaje mi się żebym kiedykolwiek chciał przeglądać talię w trakcie gry w jakiegokolwiek deckbuildera. Nie widziałem też, żeby któryś ze współgraczy to robił, więc jeśli to robili, to bardzo rzadko. Grywamy zazwyczaj w db typu Clank!, Tyrants, czy Thunderstone Quest. Może to zależy od nas, a może po prostu akurat te gry nie wzbudzają takich zachowań, dzięki różnorodności kart i mnogości opcji do ich zagrywania? Może gra w takiego Dominiona wyglądałaby inaczej (spekuluję, bo nie grałem)? Natomiast zawsze strasznie korci mnie, żeby od czasu do czasu (pomiędzy turami oczywiście) zajrzeć do worka w Szarlatanach z Pasikurowic, z czym muszę autentycznie walczyć, bo reguły tego zabraniają. Chociaż nie jest to typowy deck/bagbuilder z mieleniem talii...
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Awatar użytkownika
Beo
Posty: 129
Rejestracja: 02 wrz 2018, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 125 times
Been thanked: 37 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Beo »

Diserve pisze: 13 sty 2022, 10:09 (...)
2. W przypadku przetasowania talii też możemy sobie pomóc - jeżeli karty, które mieliśmy dobrać były słabe to tasujemy i szansa, że trafią się te same jest dużo mniejsza.
Przeszłość nie wpływa na prawdopodobieństwo kolejnych ustawień. Zakładając, że po potasowaniu ustawienie kart w talii jest 'losowe', to każde ułożenie ma takie samo prawdopodobieństwo. Szansa, że posiadając słabe karty na wierzchu, przetasujesz i: a) dostaniesz najlepsze na górze, b) dostaniesz najgorsze na górze, jest taka sama.

Tak, jest możliwe, żeby sobie pomóc, bo jeżeli faktycznie te słabe karty na nas czekały, mamy szansę (w przeciwieństwie do nietasowania), że byłyby lepsze. Natomiast w praktyce, przed podjęciem decyzji o przejrzeniu talii, nie wiemy jakie karty leżą na wierzchu. Zatem jest równa szansa na to, że sobie pomożemy i zaszkodzimy.

Jest to dodatkowy aspekt losowości, ale korzystanie z tego przeglądania nie stawia cię w stricte lepszej sytuacji (pod względem ułożenia kart) niż osób, którego z takiego rozwiązania by nie korzystały.
Kolekcja
Sprzedam: Czarne Historie i inne.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Mr_Fisq »

Fojtu pisze: 13 sty 2022, 10:19 Przeglądanie przeciwnikowi nie jest za bardzo możliwe, bo wtedy możesz policzyć co ma na ręce. Jak grasz online na BGA w np. Arnak, to widać też talie przeciwnika, ale na żywo jest to trudne do wykonania jeżeli tylko ktoś ma karty na ręce.
Ty tak samo możesz wywnioskować co masz w talii patrząc co masz na ręku ;) Kwestia zapamiętania co się kupowało (bo discard już zakładam, że jest jawny dla wszystkich stron?).
Natomiast rozumiem, że zakaz podglądu talii przeciwnika wywodzisz z tajności jego ręki.

Nie traktowałbym też rozgrywek online jako jakiegoś wyznacznika dla planszówek - online jest w tym wypadku wtórne względem gry na żywo.
Beo pisze: 13 sty 2022, 10:29 Tak, jest możliwe, żeby sobie pomóc, bo jeżeli faktycznie te słabe karty na nas czekały, mamy szansę (w przeciwieństwie do nietasowania), że byłyby lepsze. Natomiast w praktyce, przed podjęciem decyzji o przejrzeniu talii, nie wiemy jakie karty leżą na wierzchu. Zatem jest równa szansa na to, że sobie pomożemy i zaszkodzimy.

Jest to dodatkowy aspekt losowości, ale korzystanie z tego przeglądania nie stawia cię w stricte lepszej sytuacji (pod względem ułożenia kart) niż osób, którego z takiego rozwiązania by nie korzystały.
Przy założeniu, że karty nie są przynajmniej częściowo rozpoznawalne np. "znaczone użytkowaniem" i przeciwnik nie chce tego wykorzystać, ale tu już wchodzimy w pewne patologie...
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: ArnhemHorror »

Beo pisze: 13 sty 2022, 10:29 Przeszłość nie wpływa na prawdopodobieństwo kolejnych ustawień. Zakładając, że po potasowaniu ustawienie kart w talii jest 'losowe', to każde ułożenie ma takie samo prawdopodobieństwo. Szansa, że posiadając słabe karty na wierzchu, przetasujesz i: a) dostaniesz najlepsze na górze, b) dostaniesz najgorsze na górze, jest taka sama.
W teorii tak, ale tasowanie talii kart przez człowieka nie jest zdarzeniem w pełni losowym. Kolejność kart przed przetasowaniem, w zależności od metody tasowania (są lepsze i gorsze), może mieć niestety wpływ na kolejność po.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Fojtu »

Mr_Fisq pisze: 13 sty 2022, 10:29
Fojtu pisze: 13 sty 2022, 10:19 Przeglądanie przeciwnikowi nie jest za bardzo możliwe, bo wtedy możesz policzyć co ma na ręce. Jak grasz online na BGA w np. Arnak, to widać też talie przeciwnika, ale na żywo jest to trudne do wykonania jeżeli tylko ktoś ma karty na ręce.
Ty tak samo możesz wywnioskować co masz w talii patrząc co masz na ręku ;) Kwestia zapamiętania co się kupowało (bo discard już zakładam, że jest jawny dla wszystkich stron?).
Natomiast rozumiem, że zakaz podglądu talii przeciwnika wywodzisz z tajności jego ręki.

Nie traktowałbym też rozgrywek online jako jakiegoś wyznacznika dla planszówek - online jest w tym wypadku wtórne względem gry na żywo.
Pewnie że możesz, Startowe + Kupione - Ręka - Discard = Talia.
Chodzi o to, że wymaga to pamiętania dokładnie co kupiłeś + jeszcze przeliczenia kart. IMO jak to jest i tak dla właściciela talii otwarta informacja to czemu nie dać opcji zajrzenia. Szybciej, wygodniej i nie trzeba się bawić w pamięciówkę.

Co do online, to dałem to jako przykład jak można zajrzeć w talię przeciwnika jeżeli mamy ekstra narzędzia. Do tego są to poparte przez autorów implementacje, więc nie jest to przeciwne ich idei.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: kwiatosz »

wilecki pisze: 13 sty 2022, 10:26 Natomiast zawsze strasznie korci mnie, żeby od czasu do czasu (pomiędzy turami oczywiście) zajrzeć do worka w Szarlatanach z Pasikurowic, z czym muszę autentycznie walczyć, bo reguły tego zabraniają. Chociaż nie jest to typowy deck/bagbuilder z mieleniem talii...
Tego o szarlatanach nie wiedziałem i raz sprawdziłem...

Nigdy nie miałem potrzeby sprawdzania talii bo nie podchodzę turniejowo do gier. Plus absolutnie nie brakuje mi większej ilości adminu w planszówkach :lol: A do tego sprowadza się dodatkowe przeglądanie i tasowanie talii.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 442 times
Been thanked: 135 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: esubotowicz »

Osobiście nie lubię jak ktoś przegląda karty. Po pierwsze może to powodować przestoje, na zasadzie:
Więc teraz kolega będzie się 5 minut zastanawiał, bo musi policzyć sobie z jakim prawdopodobieństwem wypadnie karta x, która jest mu potrzebna do akcji y...
Po drugie, czy potem dokładnie przetasuje?
Po trzecie, pewnie część talii ma już odrzuconą, zostaje jakaś mniejsza ilość do grania, im mniej kart tym większa pewność wylosowania tej konkretnej - więc informacja dot. kolejnej ręki jest z większym prawdopodobieństwem "jawna", i to mi się kłóci z ideą losowego doboru ręki z zakrytych kart (pewnie byłabym w tej punkcie bardzie skłonna dopuścić przejrzenie talii po pełnym zużyciu/przed tasowaniem, ale w trakcie - nie bardzo).
No nie wiem, może to są drobiazgi, ale mnie ten kamyczek w bucie uwiera.

Też jestem zdania, że pamiętanie kart jest też elementem umiejętności gracza i może być przewagą nad innymi.
Jeśli karty mają być zakryte i nie przeglądamy ich, to znaczy, że taka jest mechanika gry. Można z tym oczywiście polemizować, że nie jest to elementem strategii, ale jeśli gra by była czysto strategiczna, to nie byłoby zakrytego decku (upraszczam jako kontrargument ;)).

Może to nawyk z gier karcianych starego typu, brydża i innych, gdzie "karty nie kalendarz" i przeglądanie nie było dozwolone. W brydżu informacja, czy walet w danym kolorze już zszedł czy nie, może być kluczowe dla przebiegu rozgrywki.
Gdy gram solo, to też nie przeglądam. I nie cofam ruchów :D
Ewa
Awatar użytkownika
Diserve
Posty: 196
Rejestracja: 05 paź 2021, 08:35
Has thanked: 92 times
Been thanked: 67 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Diserve »

Spoiler:
Zakładając, że tasujemy to wartość informacji z obejrzenia tego decku jest zerowa bo i tak potem czeka nas losowy układ - a jedynie wpływa na to że jeśli mieliśmy w następnym ruchu dobrać same słabe karty pomagamy sobie bądź psujemy jeżeli miały być to mocne karty. Jasne, że mogą się ustawić w identyczny sposób jednak jest to niezwykle mało prawdopodobne.
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 723 times
Been thanked: 1078 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: ave.crux »

Cyel pisze: 13 sty 2022, 10:22
ave.crux pisze: 13 sty 2022, 09:27 Przyjmuje zasadę i również często przypominam o niej współgraczom "Jeżeli zasady czegoś nie zakazują, to przyjmuj, że możesz to zrobić".
To brzmi jak BARDZO, BARDZO, BARDZO zła zasada :shock:
Dla mnie brzmi jak Bardzo, Bardzo, Bardzo dobra zasada. 95% instrukcji jest precyzyjna jeżeli chodzi o zasady w tytułach jakie posiadam. Jeżeli wszystko miałoby się sprowadzać do tego, że musimy mieć pozwolenie na daną czynność to
a) instrukcje miałyby po 100 stron
b) taktyka i kreatywność byłaby zabita.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
Beo
Posty: 129
Rejestracja: 02 wrz 2018, 11:10
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 125 times
Been thanked: 37 times

Re: Przeglądanie talii podczas gry w deckbuilder

Post autor: Beo »

Mr_Fisq pisze: 13 sty 2022, 10:29
Beo pisze: 13 sty 2022, 10:29 Tak, jest możliwe, żeby sobie pomóc, bo jeżeli faktycznie te słabe karty na nas czekały, mamy szansę (w przeciwieństwie do nietasowania), że byłyby lepsze. Natomiast w praktyce, przed podjęciem decyzji o przejrzeniu talii, nie wiemy jakie karty leżą na wierzchu. Zatem jest równa szansa na to, że sobie pomożemy i zaszkodzimy.

Jest to dodatkowy aspekt losowości, ale korzystanie z tego przeglądania nie stawia cię w stricte lepszej sytuacji (pod względem ułożenia kart) niż osób, którego z takiego rozwiązania by nie korzystały.
Przy założeniu, że karty nie są przynajmniej częściowo rozpoznawalne np. "znaczone użytkowaniem" i przeciwnik nie chce tego wykorzystać, ale tu już wchodzimy w pewne patologie...
Oczywiście, ale to tak jak już wspomniałeś, swojego rodzaju 'patologia'. To byłoby przynajmniej pewnego rodzaju nadużycie.
Diserve pisze: 13 sty 2022, 10:40 Zakładając, że tasujemy to wartość informacji z obejrzenia tego decku jest zerowa bo i tak potem czeka nas losowy układ - a jedynie wpływa na to że jeśli mieliśmy w następnym ruchu dobrać same słabe karty pomagamy sobie bądź psujemy jeżeli miały być to mocne karty. Jasne, że mogą się ustawić w identyczny sposób jednak jest to niezwykle mało prawdopodobne.
Zobacz to co pisałem już wyżej. Prawdopodobieństwo, że karty ustawią się identycznie jest takie same jak, że ustawią się w dowolny inny sposób. Ponownie, zakładając 'porządne tasowanie', pomijając definicję czegoś takiego.
esubotowicz pisze: 13 sty 2022, 10:38 (...)
Po trzecie, pewnie część talii ma już odrzuconą, zostaje jakaś mniejsza ilość do grania, im mniej kart tym większa pewność wylosowania tej konkretnej - więc informacja dot. kolejnej ręki jest z większym prawdopodobieństwem "jawna", i to mi się kłóci z ideą losowego doboru ręki z zakrytych kart (pewnie byłabym w tej punkcie bardzie skłonna dopuścić przejrzenie talii po pełnym zużyciu/przed tasowaniem, ale w trakcie - nie bardzo).
(...)
Troszkę chyba nie rozumiem tego fragmentu, jakie to ma znaczenie jak duża część talii została już przemielona? Wykluczając różne nadużycia, jak to co opisał wyżej Mr_Fisq, takie przeglądanie nie daje ci żadnej dodatkowej wiedzy o nadchodzącym układzie kart.

Wracając do tematu, sam nie korzystam z takich rozwiązań, nikt z kim grałem nie proponował niczego takiego. Z zasady by mi to nie przeszkadzało, jeżeli w grze nie ma żadnych możliwości na podejrzenie/ustawienie wierzchnich kart. Wychodzę, z założenia, że nie gramy w Memory i staram się ograniczać w grach liczbę rzeczy do zapamiętania.
Kolekcja
Sprzedam: Czarne Historie i inne.
ODPOWIEDZ