Gra Marca 2009

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Gra Marca 2009

Post autor: yosz »

Kontyuując nową świecką tradycję - GRA MARCA 2009 wg forumowiczów. W co graliście najwięcej? Co was zachwyciło? Co nie wypaliło?

W marcu grałem mało - najwięcej prototypowałem i testowałem :) (no dobra, nie tak mało - 39 rozgrywek w 27 różnych gier). Zawód miesiąca to niestety Cavum :( Pierwsza partia i początek drugiej był obiecujący - niestety coś mi w tej grze nie pasuje i wypadła z wishlisty.

Na grę miesiąca niespodziewanie wybieram grę, w którą grałem tylko raz: Palais Royal. Więcej o niej można przeczytać na games-fanatic. Świetne, klasyczne (w baaardzo pozytywnym znaczeniu) euro. Polecam, jeżeli ktoś nie grał (dodatkowo gra jest dość tania i prześlicznie wydana - chyba, że tak jak Pancho nie lubicie arystokratycznej Francji ;) )

No i nadrobiłem trochę zaległości w R4TG (niedużo, 3 partie + 2 z robotem i jedna mega długa na BGG - ciągle się tocząca). Do poczekalni dołącza jeszcze Ticket To Ride: Switzerland (w ogóle to są w zasadzie moje pierwsze kontakty z TtR) i Caylus, do którego będę w najbliższym czasie częściej wracał - bo to bardzo zacna gra jest.

Poza tym poznałem jeszcze kilka ciekawych tytułów: TtR: Marklin, Santiago (polecam!), En Garde
Ostatnio zmieniony 01 kwie 2009, 09:07 przez yosz, łącznie zmieniany 1 raz.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Sandman »

U mnie zdecydowanie wygrywa TtA, zostawiając daleko w tyle konkurencje. Na dalszych miejscach z dużą stratą do lidera LotR: Confrontation (w którego jednak grywałem najczęściej) i Szogun. Najbardziej żałuję w tym miesiącu, że jeszcze nie zdążyłem zagrać w Eufrata i Tygrysa, którego zdążyłem jedynie rozpakować i leży sobie grzecznie na półce, a najgorsze, ze nie wiem kiedy to się zmieni, bo TtA pochłonęło mnie bez reszty... :twisted:
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Wookie »

Small World
Filip z Lublina
Posty: 1681
Rejestracja: 13 paź 2007, 08:46
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 25 times
Been thanked: 19 times

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Filip z Lublina »

ja się w marcu na nowo zachwyciłem fasolkami i pokazałem je kilku nowym osobom, które już po pierwszej rozgrywce pytały gdzie kupić;) z nowości Genua. jedyny minus - czas trwania i tylko przez to nie będę siadał do niej co drugi dzień...
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Gra Marca 2009

Post autor: bazyn »

Zdecydowanie zgadzam się z yoszem, że Palais Royal wspaniałą grą jest.

Dla mnie marzec był cudownym miesiącem:

-92 rozgrywki w 59 różnych gier
- 9 gier zagranych trzy lub więcej razy (nie chce mi się sprawdzać, ale nie zdziwiłbym się gdyby to był mój rekord w tej kategorii :)

Najlepszymi grami poznanymi przeze mnie w marcu były niewątpliwie War of the Ring, Palais Royal, Valdora i Cosmic Encounter. Jeżeli Valdora nie zmieści się w moich 5 najlepszych grach wydanych w 2009 to będzie oznaczało, że to bardzo dobry rok był :)

W marcu okazało się także, że RFTG i BSG to wcale nie takie gry są i można czerpać jakąś tam przyjemność podczas grania w nie :)

Gra marca pójdzie jednak do Neuroshimy Hex. Zagrałem po raz pierwszy od dawien dawna i z przyjemnością przypomniałem sobie, że to wybitna gra jest. Skończyło się na 5 partiach i mam nadzieję, że w kwietniu ich znów trochę będzie.
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
samur
Posty: 770
Rejestracja: 06 maja 2008, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Gra Marca 2009

Post autor: samur »

A ja tak troche nieplanszowkowo, bo gra marca dla mnie zostaje Netrunner :) Moim zdaniem swietna gra karciana, ktora jest przesaczona klimatem, a do tego ma naprawde fajna mechanike. Netrunner zacheca mnie bardzo do odkrywania kolejnych karcianek...

Poznalem tez nareszcie Primordial Soup, ktore trafia do mojej wishlisty. Poza tym poznalem i chce bardziej zglebic: Confucius, League of six, Pick and Pack (wydaje sie swietnym fillerem, tez do zagrania z dzieckiem).

Natomiast zawiodlem sie najbardziej na: Go West!, chociaz chce jeszcze sprobowac na mniej osob niz 4. Nie wierze, ze 3 zwiekszaja losowosc w tej grze bardziej niz gra w 4 osoby. To niemozliwe ;) Poza tym nie spodobaly mi sie w ogole: Elfenland i Himalaya.
-->
To, co mam: http://tinyurl.com/5pg3nu
Moj blog okolo-growy: http://blog.samur.pl
<--
Awatar użytkownika
knidyjczyk
Posty: 148
Rejestracja: 06 paź 2006, 12:47
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gra Marca 2009

Post autor: knidyjczyk »

Marzec 2009 to dla mnie wyjątkowo intensywny planszówkowo miesiąc. Stał przede wszystkim pod znakiem dużych, cięższych pozycji:
Indonesia (3 gry)
Age of Steam (3 gry)
Through the Ages (3 gry)

Trudno byłoby spośród nich tytuł jakoś wyraźnie lepszy od pozostałych - każdy inny, wszystkie piękne ;)
Na grę marca wybieram AGE OF STEAM - bo bardzo bardzo długo, z utęsknieniem na nią czekałem.

Najwięcej rozgrywek zaliczyłem w Small World (7 gier) - kupa radości - ale nijak tego nie da się przystawić do powyższych. Small World wypiera Dominiona (chwilowo?) z szufladek "ulubiony filler" oraz "ulubiona gra dwuosobowa" i "ulubiona gra dwuosobowa na randkę z żoną" :)
pracuję w rebel.pl - gg: 697779
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Gra Marca 2009

Post autor: janekbossko »

hmmm w marcu mialem wkoncu jakies granie :)
kilka gir poznałem:
- Blue Moon
- Okko
- W (k)roku smoka
- San Juan
- Hacienda
- Arkham Horrror

W kilka swoich również grałem:
- Stone Age
- Ticket: Europa
- War of the Ring
- Neuroshima HEX
- Tygrys i Eufrat

i wiele wiel innych

end de łiner is:
Stone Age oraz Hacienda na trzecim miejscu EiT! a po piętach depcze im Arkham...ale na pudle zabrakło dla niego miejsca
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Aba »

Battlestar Galactica a tuż za nią TtA i nieśmiertelny Starcraft, którego uwielbiam.

Z racji Pionka i przyjazdu brata trochę pograłem więc było w czym wybierać.
Awatar użytkownika
Andreus
Posty: 1568
Rejestracja: 01 mar 2009, 19:55
Has thanked: 6 times

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Andreus »

Moje top 3 wyglada nastepujaco:

1. Agricola
2. Himalaya
3. Puerto Rico

W poczekalni Teby i Cuba
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Gra Marca 2009

Post autor: ozy »

Race for the Galaxy. Równo 60 partii w marcu. Kupiona gra, zamówiony dodatek. Fatalnie...
Potem długo długo nic i Conflict of Heroes, dwie dobre partie były. No i granie w naszym opolskim klubie, ale jakoś nic ciekawego nie wypłynęło w tym miesiącu. Dziś testujemy SmallWorlda, zobaczymy.
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Królik
Posty: 376
Rejestracja: 17 sie 2008, 13:16
Lokalizacja: Bemowo
Been thanked: 1 time

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Królik »

W marcu było jak na mnie nieźle - łącznie 27 partii w 12 różnych tytułów, w tym 2 nowości: Comuni i 4 osobowa wersja GoTa. Moje top 3:
1. Tta.
2. Twilight Struggle.
3. Odświeżone po dłuuugiej przerwie Wysokie Napięcie.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Gra Marca 2009

Post autor: jax »

U mnie bez przekonania gra marca zostaje Palais Royal. Bez przekonania, bo to gra bardzo fajna, ale nie wybitna.
Drugie miejsce dla League of Six.
A dalej to juz nie wiem, bo w za duzo gier gralem jeden raz. Na pewno klase potwierdzila Alhambra z piatym dodatkiem, Fabrik der Traume, Elasund, Boomtown, Puerto Rico i pare innych. Odkrycia to Dixit i Fluch der Mumie :) .

Duzy zawod to z pewnoscia Valdora Schachta. No i Java (ale tego sie spodziewalem, ze mi sie nie spodoba).
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: Gra Marca 2009

Post autor: zara2stra »

U mnie bezdyskusyjnie Twilight Struggle. Wprawdzie udało mi się do tej pory zagrać trzy razy, ale ta gra już jest u mnie w ścisłej czołówce (obok TI i Magic Realm). Z niecierpliwością oczekuję na kolejne rozgrywki :) W marcu niestety nie udało mi się zagrać (a bardzo bym chciał) w Conflict of Heroes, Hammer of the Scots i C&C Ancients - może w kwietniu się uda...
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Van »

Dla mnie odkryciem miesiąca był Race for the Galaxy, którego mam od dłuższego czasu ale po pionku odkryłem go na nowo dlatego też gra trafia na pierwsze miejsce, za nią Through the Ages i Wysokie napięcie.
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Ink »

Pare dobrych gier w marcu zagralem, przewaznie sprawdzone, supersolidne pozycje. Caylus, Gra o Tron, TTA.
Ale najwieksze wrazenie zrobil na mnie debiut, zdobywajac tym samym tytul gry marca: Battlestar Galactica.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Gra Marca 2009

Post autor: waffel »

Combat Commander. Na razie Europa bo w Pacyfik zagrałem tylko raz, ale generalnie cała seria zapowiada się (bo po 5 grach nie uważam żebym dobrze ją poznał) rewelacyjnie. To jest gra, dla której wstaję 3h wcześniej żeby spotkać się przed pracą albo zostaję 3h dłużej po pracy żeby pograć.
Awatar użytkownika
Wuja
Posty: 170
Rejestracja: 14 gru 2006, 15:33
Lokalizacja: Nakło nad Notecią \ Wrocław

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Wuja »

Bezapelacyjnie Battlestar Galactica. 6 partii i ciągle smak na dużo, dużo więcej. :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Gra Marca 2009

Post autor: melee »

Ja mam fatalny początek roku, jestem zarobiony :/

w listopadzie np. 168 gier :)
a początek roku: 27, 22, 20

nic mnie jakoś nie zachwyciło, tytuł będzie dla For Sale, za świetny stosunek zabawy do czasu gry
do tego bardzo fajne wykonanie i dobra cena w promocji wargamer'owej ;)
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Dzej »

Zdecydowanie God's Playground i Snow Tails
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Gra Marca 2009

Post autor: yosz »

A jakim cudem grałeś w grę która nie wyszła? (God's Playground) - raczej chodziło mi, o gry w które graliśmy i które zrobiły na nas największe wrażenie
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Dzej »

Prima aprilis :P
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Perpetka »

W okolicach pierwszego miejsca toczy się zaciekła bitwa między Agricolą (którą miałam okazję zagrać w marcu tylko 3 razy, ale jakże miodne to były rozgrywki!) a Dominionem (którego grałam w kółko niemal codziennie).

Z nowopoznanych (Ghost Stories, Fiordy, Lascaux, Maharaja, Pandemic, Tikal) najbardziej chyba przypadło mi do gustu Lascaux, lekki, licytacyjny chwiler.

Trzeba też zaznaczyć, że udało mi się w tym miesiącu nie wydać na gry ani grosza - jedną wygrałam, a dwie kupił mi Najlepszy z Mężczyzn :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Gra Marca 2009

Post autor: Veridiana »

Bez żadnych dyskusji wygrywa Age of Empires III. wyjątkowo też marzec to miesiąc gdzie właśnie moje numero uno grane było najczęściej. moje grono TtR-maniaków dało się przekonać, żę skoro AoE jest pożyczone to trzeba go przetestować jak największa ilość razy :D
drugie miejsce China - ale zmieściły sie tylko 2 rozgrywki na razie
trzecie - Cash 'n' Guns, które zakupiłam, bo zaczęłam się lubować w interakcyjnych podchodach
MsbS
Posty: 884
Rejestracja: 30 mar 2008, 17:34
Has thanked: 54 times
Been thanked: 73 times

Re: Gra Marca 2009

Post autor: MsbS »

Bardzo trudne pytanie, biorąc pod uwagę, jak mizernym planszówkowo miesiącem był dla mnie marzec. Grałem bardzo mało, na szczęście same rozgrywki były ciekawe i zdecydowanie satysfakcjonujące (za co współgraczom serdecznie dziękuję). Udało mi się poznać parę tytułów (w tym klasyki):
  • Puerto Rico - moja druga rozgrywka w życiu. Wymagająca (bo z bardziej doświadczonymi graczami), pełna napięcia (bo tuż przed zamknięciem Agresora), przegrana (ale to nieistotne). Puerto zdecydowanie woła o więcej.
  • Caylus - dotychczas grałem tylko w CMC. I chociaż oryginał jest faktycznie świetny, to chyba jednak ciut bardziej odpowiada mi wersja karciana.
  • Dominion - gra szybka i bardzo ciekawa, ale jednak budowanie talii to nie dla mnie. To dlatego nigdy nie wsiąkłem w karcianki kolekcjonerskie, dlatego też Dominion nie trafił na wishlistę.
  • Samuraj - wprawdzie tylko w wersji komputerowej, ale bardzo przypadł mi do gustu. Zresztą małżonce też się spodobał. Trzeba chwytać okazję - pewnie w najbliższym czasie nabędę. Swoją drogą chyba mam w domu fankę Doktora - zaczynam być zazdrosny...
  • Alhambra - jeszcze jeden staroć na liście. Poznałem Alhambrę od razu z najświeższym dodatkiem (sułtan, wezyr czy inny imam). Bardzo korzystne odczucia - szybko, ale nie bezmyślnie, z interakcją, ale nie "po trupach". Do tego modułowa konstrukcja dodatków - świetna sprawa!
Prosty rzut oka na powyższe opisy pokazuje, co jest dla mnie grą marca. Najwięcej napisałem o Alhambrze, i to ona ostatecznie wylądowała w moim koszyku. Na razie bez dodatków, ale z pewnością na jakieś się skuszę wkrótce. Jax - należy Ci się jakiś procent od Dirka Henna :-)
ODPOWIEDZ