Pomoc w wyborze gier - uspupełnienie kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Pomoc w wyborze gier - uspupełnienie kolekcji

Post autor: kinioo »

Hejka,

Słowem wstępu:

Z racji, iż gramy głownie sami, w naszej kolekcji (ja i żonka) mamy głównie gry stricte "na dwóch" lub takie, które dobrze "chodzą" w tym wariancie oraz mam sporo do gry solo (7CŚ Pojedynek, Jaipur, Osadnicy, Mr Jack, Aeons End, MArvel Champions, LE:Alien, Tajniacy, Clank, itp)...

Ostatnio odwiedziła nas znajomy z córką i widząc nasz regał z grami zaproponowali, że może w coś zagramy...kurde nie wiedziałem/nie miałem co wyjąć na stól (skończyło się na Krwawej Oberży); okej może i miałem, ale jak zacząlem tłumaczyć zasady to córka kolegi, lat 12cie się poddała, a była to w/w Krwawa Oberża; w końcu w nią zagrała ale wspólnie z tatą nie jako osobny/indywidualny gracz)

Stąd moja prośba do Was o polecenie jakichś tytułów na własnie takie okazje:

1. Do gry "na więcej" osób (powiedzmy 3,4,5)
1a. Fajnie, jakby też dobrze "chodziła" na dwie osoby (bo tak, zazwyczja gramy i szkoda, żeby 90% c\su leżała na półce)
1b. Również bonusem by były gry niezależne językowo, ale nie jest to WYMÓG

2. Do gry z dziaciakami 10-15 lat

3. Typy gier jakich szukamy (ma być to gra/gry na jeden wieczór 2-4h):
3a - szybka imprezówka lub dwie (nie jakaś banalna), ale w miarę szybka do wytłumaczenia i rozłożenia;
3b - coś euro do "ciułania" punktów (też fajnie jakby nie miało pierdylion zasad);
3c - coś z "hidden movements" (tutaj mam swoich faworytów: Fury od Dracula, Whitehall Mystery, Specter Ops, Marcos), ale czekam na Wasze sugestie;
3d - coś dedukcyjnego, ale regrywalnego;
3e - może jakiś lżejszy co-op ???

Dziękuję za wszelie sugestie oraz jestem otwarty na inne gry/propozycje typu "u nas przy takich okazjach zawsze się sprawdza..."

Pozdrawiam,

Kinioo
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Pomoc w wyborze gier - uspupełnienie kolekcji

Post autor: arturmarek »

W sumie mam podobną sytuację. U mnie zdecydowanie dwie gry spełniają tę funkcję najlepiej:
1. Wsiąść do Pociągu - aktualnie mam dwie podstawki: Europę (do grania 4-5-osobowego) i Kraje Północy (do grania w 3) plus 4 zestawy map dodatkowych. Zawsze dobrze wchodzi.
2. Tajniacy - absolutny hit, ale da się grać od 4 graczy.

3a. Poza Tajniakami używam zręcznościówek jako gier imprezowych. Posiadam: Palec Boży, IceCool2, Zwierzak na Zwierzaku, Rhino Here i Rhino Hero Super Battle. Każda jest dobra, ale ludzie wydają się mieć najwięcej radości z pingwinów.
3b. 7 Cudów Świata, Sushi Go Party!, Carcassonne. To nie są typowe Euro, ale dobrze się sprawdzają.
3c. Nie znam
3d. Niepożądani Goście. Też supeł działa w wariancie 2-osobowym. Problem jest taki, że jak pograsz z żoną 2-osobowo, to jak przyjdą (pożądani) goście to ich zmiażdżycie.
3e. Zdecydowanie Załoga.

Nie wspomniałeś o abstraktach. U mnie się sprawdzają. Z tych co często lądują na stole: np. Azul, Calico, Kaskadia, Sagrada.
Nie wspomniałeś też o roll&write'ach. Moje ulubione: Welcome to... i Kartografowie.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Pomoc w wyborze gier - uspupełnienie kolekcji

Post autor: kinioo »

arturmarek pisze: 21 lut 2022, 17:02 Nie wspomniałeś o abstraktach. U mnie się sprawdzają. Z tych co często lądują na stole: np. Azul, Calico, Kaskadia, Sagrada.
Nie wspomniałeś też o roll&write'ach. Moje ulubione: Welcome to... i Kartografowie.
Nie, nie wspomniałem, dlatego zostawiłem "furtkę" na Wasze / inne sugestie.
*ja tajniaków uwielbiam, żona nie lubi :/

Dzięki za Twoje sugestie.

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Awatar użytkownika
esubotowicz
Posty: 339
Rejestracja: 31 paź 2015, 10:59
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 441 times
Been thanked: 135 times

Re: Pomoc w wyborze gier - uspupełnienie kolekcji

Post autor: esubotowicz »

+ Azul, Załoga, Wsiąść do Pociągu
Dodam od siebie: Szarlatani z Pasikurowic, Wyprawa do El Dorado, są to gry o prostych zasadach - bez problemu do przyswojenia przez okazjonalnych graczy.
Z tych gier Załoga oraz WdP dla 5 osób, reszta poniżej,
Załoga niby od 3 osób, ale ma niezły tryb dwuosobowy, WdP dla 2 osób wybrane mapy, Europa za luźna raczej.
Dodam jeszcze Sabotażystę - na dwie osoby nie, ale do pogrania w 4-5 już tak, w sumie gierka mała, imprezowa, niedroga (dedykowana na takie okazje).
Ewa
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: Pomoc w wyborze gier - uspupełnienie kolekcji

Post autor: arracan »

To proponowałbym:

3a - Ryzyk Fizyk i Daj Namiar - pierwsza podoba się wszystkim i daje kupę radochy, druga jest mała, prosta i można pograć też w dwójkę ;)
3b - Świetnym, stosunkowo prostym eurasem 2-4 graczy są Zamki Toskanii, bardzo polecam.
3c - Nie jestem fanem, może jakiś Kapitan Sonar?
3d - Niepożądani Goście, zdecydowanie
3e - Marvel United - prosty, ciekawy, wymagający współpracy, naprawdę fajna gierka
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
anna26
Posty: 221
Rejestracja: 29 lis 2017, 09:53
Has thanked: 14 times
Been thanked: 23 times

Re: Pomoc w wyborze gier - uspupełnienie kolekcji

Post autor: anna26 »

Little town coś do budowania fajne i na 2 i na 4 grałam z 8 latką więc do ogarnięcia.
Kaskadia też by dała radę.
Z szybkich polecam Point salad. Moja 7 latka ogarnia i lubi ale dorośli też się fajnie bawią. Fajna i na 2 i na więcej osób.
Palec Boży też polecam z prostszych zręcznościowek dających fun zwierzak na zwierzaku
Dla rozerwania w towarzystwie lubimy sen i lato z komarami oraz sushi go party
Aras
Posty: 69
Rejestracja: 19 sty 2020, 21:40
Has thanked: 14 times
Been thanked: 14 times

Re: Pomoc w wyborze gier - uspupełnienie kolekcji

Post autor: Aras »

1. Załoga, Unmatched, Wsiąść do Pociągu, Splendor
2. Kaskadia
3a - nie znam imprezówek, bo nie gram w nie
3b - Najeźdźcy ze Scythii, Puerto rico, Res Arcana, Takenoko
3c - Star Wars Rebelia , Narcos
3d - Niepożądani goście
3e - Pandemic Czas Cthulhu
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Re: Pomoc w wyborze gier - uspupełnienie kolekcji

Post autor: kinioo »

Dziękuję Wam wszystkim za sugestie - oczywiśćie czekam na więcej.

Widzę, że niektóre Wasze pozycje sie pokrywają, więc podane gry muszą się sprawdzać !

Właśnie zamówiłem Ticket To Ride* (czyli nasze Wsiąść do pociągu*)... chyba następne będzie Nieproszoni Goście bo czytam/ogladam i wygląda obiecująco.

*chyba właśnie takiej rodzinno-gościnnej gry szukałem, ale obawiam się, że możemy z żoną wpaść po uszy, bo inne mapy wyglądają zacnie (UK, Japan...), a zamówiłem na początek Eurpę.

Dzięki raz jeszcze,

Kinioo
Sorki za brak polskich znakow....
ODPOWIEDZ