Opus magnum-planszówkowego twórcy

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: BOLLO »

"Wielkie dzieło" chciałoby się napisać lub powiedzieć  kiedy coś nas zachwyci. I nic w tym dziwnego kiedy potrafimy dostrzec pewne piękno czy właśnie "wielkość" danego dzieła. No właśnie dzieła....ale przecież dzieło dla każdego artysty to zupełnie coś innego. Dla pisarza zapewne książka, dla muzyka utwór, dla jubilera kamień szlachetny o nietypowej budowie czy wielkości itd.....a dla autora gry planszowej- oczywiście planszówka. Pytanie tylko czy twórcy gier postrzegając swoją twórczość potrafią wskazać które z ich dzieł jest tym wspomnianym Opus magnum? Czy ich największe dzieło to zawsze to które zdobyło najwięcej uznania wśród ludzi i odbiorców? Czy wielkim dziełem jest tytuł który wszedł do TOP na BGG?

Dla mnie opus magnum to przede wszystkim taka gra która jest bardzo utożsamiana z danym autorem. To gra dzięki której autor stał się bardzo rozpoznawalny nie tylko w swoim środowisku ale i poza nim. To gra która zebrała dobre opinie i wprowadziła innowacyjność w tym hobby. Można by rzec, że planszówkowe opus magnum to gra która wywróciła do góry nogami wszystko co do tej pory było. Tym samym stała się indywidualnym bytem po który gracze chętnie sięgają nie zważając na lata powstania, cenę, dostępność, przystępność itd.

Chciałem jakoś spojrzeć szerzej na to zagadnienie ale ani się na sztuce nie znam ani za bardzo na planszówkach. Co nie zmienia faktu że podczas robienia swoich gier do szuflady sam się zastanawiam która moja gra jest dla mnie tym Wielkim dziełem. A może takie tytuły dopiero osiągają status Opus Magnum dopiero po śmierci danego autora? Jestem ciekaw co wy o tym myślicie.

Jedyne kryterium jakie sobie narzuciłem aby wyłonić dane opus magnum artysty to że na swoim koncie musi mieć min 3 samodzielnie stworzone gry (dlatego ja w tym zestawieniu się nie znalazłem :mrgreen: ).

Temat również może być nieco subiektywny i ludzie którzy dłużej siedzą w tym hobby na pewno będą mieli lepsze spojrzenie na to wszystko.

Na początek kilku moich autorów i ich dzieła które uważam za to najważniejsze (nie największe) w ich dorobku:

Bruno Cathala- Cyklady
Eric M. Lang- Chaos w Starym Świecie
Adam Kwapiński- Nemesis
Ignacy Trzewiczek- Robinson Crusoe
Michał Oracz- Neuroshima Hex
Przemysław Wojtkowiak-Kroniki Zamku Avel
Karol Madaj- Kolejka
Adam Kałuża- K2
Elizabeth Hargrave -Na Skrzydłach
Michael Kiesling - Azul
Isaac Childres -Gloomhaven
Filip Miłuński- Divinus
Richard Garfield-Magic: The Gathering

Wpisujcie swoich autorów i ich tytuły. Ciekawe czy nasze odczucia są podobne.
KrzysiekL
Posty: 1180
Rejestracja: 22 gru 2015, 10:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 28 times
Been thanked: 53 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: KrzysiekL »

Martin Wallace - Brass
Jamey Stegmaier - Scythe
Bruno Cathala - 7 cudów świata
Uwe Rosenberg - Agricola
Wolfgang & Kramer - Tikal
Alan R. Moon - Ticket To Ride
Friedemann Friese - Wysokie Napięcie
Benoit Turpin - Welcome to...
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: Fojtu »

Ja bym patrzył w zupełnie inny sposób. Wiele z autorów, których wymienileś bardziej ma jeden wyróżniający się tytuł, ale to bardziej kwestia po prostu tego, że wreszcie trafili z produktem. Wiele autorów z obu pierwszych list to takie "one hit wonder", trochę inna kategoria.

Magnum opus to dla mnie coś, do czego autor dążył przez lata pracując w jego okolicy. Np.
Concordia - Mac Gerdts zrobił ileśtam gier z rondlem dopóki trafił w idealne rozwiązanie Concordii.
Uczta dla Odyna - Uwe Rosenberg - można mówić, że to wcześniej już przy Agricoli było nieźle, ale dopracowywał mechanizmy aż zrobił uber combo w Uczcie.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: XLR8 »

Fojtu pisze: 25 lut 2022, 15:32 Ja bym patrzył w zupełnie inny sposób. Wiele z autorów, których wymienileś bardziej ma jeden wyróżniający się tytuł, ale to bardziej kwestia po prostu tego, że wreszcie trafili z produktem. Wiele autorów z obu pierwszych list to takie "one hit wonder", trochę inna kategoria.

Magnum opus to dla mnie coś, do czego autor dążył przez lata pracując w jego okolicy. Np.
Concordia - Mac Gerdts zrobił ileśtam gier z rondlem dopóki trafił w idealne rozwiązanie Concordii.
Uczta dla Odyna - Uwe Rosenberg - można mówić, że to wcześniej już przy Agricoli było nieźle, ale dopracowywał mechanizmy aż zrobił uber combo w Uczcie.
Szczególnie, że w obu tych listach są chyba tylko 2-3 obiektywnie wybitne gry. Reszta to popularny paździerz.
A Concordia to genialny przykład. Tak samo można by wymienić Paxren czy Roota.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: rutra1992 »

XLR8 pisze: 26 lut 2022, 13:25
Fojtu pisze: 25 lut 2022, 15:32 Ja bym patrzył w zupełnie inny sposób. Wiele z autorów, których wymienileś bardziej ma jeden wyróżniający się tytuł, ale to bardziej kwestia po prostu tego, że wreszcie trafili z produktem. Wiele autorów z obu pierwszych list to takie "one hit wonder", trochę inna kategoria.

Magnum opus to dla mnie coś, do czego autor dążył przez lata pracując w jego okolicy. Np.
Concordia - Mac Gerdts zrobił ileśtam gier z rondlem dopóki trafił w idealne rozwiązanie Concordii.
Uczta dla Odyna - Uwe Rosenberg - można mówić, że to wcześniej już przy Agricoli było nieźle, ale dopracowywał mechanizmy aż zrobił uber combo w Uczcie.
Szczególnie, że w obu tych listach są chyba tylko 2-3 obiektywnie wybitne gry. Reszta to popularny paździerz.
A Concordia to genialny przykład. Tak samo można by wymienić Paxren czy Roota.
Z tego co widzę w Twoich partiach to całkiem lubisz ten "popularny paździerz" :wink:
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: bardopondo »

Fojtu pisze: 25 lut 2022, 15:32
Uczta dla Odyna - Uwe Rosenberg - można mówić, że to wcześniej już przy Agricoli było nieźle, ale dopracowywał mechanizmy aż zrobił uber combo w Uczcie.

Czyżbys stawiał Ucztę nad Agri? Może dam trzecią szanse tej grze skoro dajesz taką rekomendację, ale do zawziętości , kombogeniczności i emocji Agricoli to Uczta miała daleką drogę z tego co pamiętam... .
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: Fojtu »

bardopondo pisze: 26 lut 2022, 17:29
Fojtu pisze: 25 lut 2022, 15:32
Uczta dla Odyna - Uwe Rosenberg - można mówić, że to wcześniej już przy Agricoli było nieźle, ale dopracowywał mechanizmy aż zrobił uber combo w Uczcie.

Czyżbys stawiał Ucztę nad Agri? Może dam trzecią szanse tej grze skoro dajesz taką rekomendację, ale do zawziętości , kombogeniczności i emocji Agricoli to Uczta miała daleką drogę z tego co pamiętam... .
Grałem tylko raz, poza tym, to zupełnie inny typ gry.
Chodzi mi bardziej o to, że Uczta jest wysoko ceniona i czerpie garściami z poprzednich gier Uwe. Widać po prostu inspiracje różnymi wcześniejszymi grami a sama gra jest jego najwyższą w rankingu grą. To dla mnie taka trafna definicja opus magnum.
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: mineralen »

XLR8 pisze: 26 lut 2022, 13:25 obiektywnie wybitne gry
Jak chciałeś być zabawny to ci się udało.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: BOLLO »

Pamietajcie tylko ze nie chodzi tu o to aby wskazac ktora gra danego autora jest najlepsza a ktora z jego gier jest ta najwazniejsza dla niego samego.
Np taki Pan Knitza moze jego opus magnum to Pedzace Zolwie?
mineralen
Posty: 961
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 563 times
Been thanked: 644 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: mineralen »

BOLLO pisze: 26 lut 2022, 23:43 Pamietajcie tylko ze nie chodzi tu o to aby wskazac ktora gra danego autora jest najlepsza a ktora z jego gier jest ta najwazniejsza dla niego samego.
Np taki Pan Knitza moze jego opus magnum to Pedzace Zolwie?
W takim razie to pytanie powinno być zadane autorom, bo skąd inni ludzie mają wiedzieć jaka gra jest najważniejsza dla samego autora?
Awatar użytkownika
wrojka
Posty: 454
Rejestracja: 10 cze 2018, 00:00
Lokalizacja: Gdańsk Wrzeszcz
Has thanked: 224 times
Been thanked: 208 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: wrojka »

Eric Reuss - Spirit Island

Gra arcydzieło. Designer stawiający na jakość nie ilość.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: Cyel »

Bardzo lubię Concordię, ale to Imperial tego autora moim zdaniem miażdży system, bez porównania. Concordia to mimo wszystko w najbardziej podstawowych założeniach to po prostu jakieś tam mielenie zasobów a takich gier jest wiele. Imperial? Jedyny w swoim rodzaju.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: ArnhemHorror »

Carl Chudyk - Innowacje
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
kisiel365
Posty: 773
Rejestracja: 10 paź 2016, 18:35
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 229 times
Been thanked: 275 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: kisiel365 »

Jak już Kiesling to raczej w duecie z Kramerem i nie jakaś poperdółka Azul tylko trylogia maski, Torres lub Coal baron.
mam 3trolle-7% (S) errata do 1861/67 (K) 1882, 1817/USA
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: BOLLO »

mineralen pisze: 27 lut 2022, 00:04
BOLLO pisze: 26 lut 2022, 23:43 Pamietajcie tylko ze nie chodzi tu o to aby wskazac ktora gra danego autora jest najlepsza a ktora z jego gier jest ta najwazniejsza dla niego samego.
Np taki Pan Knitza moze jego opus magnum to Pedzace Zolwie?
W takim razie to pytanie powinno być zadane autorom, bo skąd inni ludzie mają wiedzieć jaka gra jest najważniejsza dla samego autora?
No niekoniecznie czasem autor gdzies o tym powiedzial czy napisal. Tak bylo np z Michalem Oraczem i jego NHex gdzie juz w szkole tworzyl caly ten swiat.
Byc moze ktos trafil z was na wlasnie takie informacje od samych autorow. Np Wookiego gra Wiedzmin to najwiekszy hit/kit ale dla niego najwazniejsza gra jaka zrobil jest Walhalla z tego co mówił.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: rutra1992 »

BOLLO pisze: 27 lut 2022, 10:23
mineralen pisze: 27 lut 2022, 00:04
BOLLO pisze: 26 lut 2022, 23:43 Pamietajcie tylko ze nie chodzi tu o to aby wskazac ktora gra danego autora jest najlepsza a ktora z jego gier jest ta najwazniejsza dla niego samego.
Np taki Pan Knitza moze jego opus magnum to Pedzace Zolwie?
W takim razie to pytanie powinno być zadane autorom, bo skąd inni ludzie mają wiedzieć jaka gra jest najważniejsza dla samego autora?
No niekoniecznie czasem autor gdzies o tym powiedzial czy napisal. Tak bylo np z Michalem Oraczem i jego NHex gdzie juz w szkole tworzyl caly ten swiat.
Byc moze ktos trafil z was na wlasnie takie informacje od samych autorow. Np Wookiego gra Wiedzmin to najwiekszy hit/kit ale dla niego najwazniejsza gra jaka zrobil jest Walhalla z tego co mówił.
Akurat Wookie przy zapowiedziach wiedzmina swoim kanale sam określił to jako jego "opus Magnum"
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: Dako »

Może mimo tych tutaj zgłaszanych wszystkich naszych kontrowersji dot. polskiego wydania (cena/grafika) Galakta warto tu wspomnieć o:
Juraj Bilić i jego Machina Arcana?
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: BOLLO »

Dako_W pisze: 27 lut 2022, 10:55 Może mimo tych tutaj zgłaszanych wszystkich naszych kontrowersji dot. polskiego wydania (cena/grafika) Galakta warto tu wspomnieć o:
Juraj Bilić i jego Machina Arcana?
Oczywiscie ze warto. To jest zdecydowanie jego najwieksze dzielo ktore sporo czasu szlifowal
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: Argue »

BOLLO pisze: 25 lut 2022, 13:59
Karol Madaj- Kolejka
Co ten planszowy potworek tutaj robi?

żeby post nie był tylko szyderą. Dla mnie Opus Magnum Trzewiczka to Detektyw.
Unikatowość, innowacyjność, fabuła, emocje nad stołem. Grając/przeżywając to doświadczenie, czułem, że to coś wielkiego i nieprędko ponownie coś takiego poczuję w planszówkach.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: BOLLO »

Argue pisze: 27 lut 2022, 19:50
BOLLO pisze: 25 lut 2022, 13:59
Karol Madaj- Kolejka
Co ten planszowy potworek tutaj robi?

żeby post nie był tylko szyderą. Dla mnie Opus Magnum Trzewiczka to Detektyw.
Unikatowość, innowacyjność, fabuła, emocje nad stołem. Grając/przeżywając to doświadczenie, czułem, że to coś wielkiego i nieprędko ponownie coś takiego poczuję w planszówkach.
Tu się nie mogę zgodzić. Ignacy wielokrotnie podkreślał że jego największym marzeniem było zrobienie gry o tematyce Robinsona.
Argue
Posty: 436
Rejestracja: 06 lis 2017, 18:07
Lokalizacja: Orzesze
Has thanked: 7 times
Been thanked: 85 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: Argue »

BOLLO pisze: 27 lut 2022, 19:56
Tu się nie mogę zgodzić. Ignacy wielokrotnie podkreślał że jego największym marzeniem było zrobienie gry o tematyce Robinsona.
A co ma jedno z drugim wspólnego?

Wielu ludzi miało marzenia, ale to nie znaczy że dzieła na bazie ich marzeń są od razu opus magnum.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: BOLLO »

Argue pisze: 27 lut 2022, 21:30
BOLLO pisze: 27 lut 2022, 19:56
Tu się nie mogę zgodzić. Ignacy wielokrotnie podkreślał że jego największym marzeniem było zrobienie gry o tematyce Robinsona.
A co ma jedno z drugim wspólnego?

Wielu ludzi miało marzenia, ale to nie znaczy że dzieła na bazie ich marzeń są od razu opus magnum.
No chodziło mi o to że Ignacy sam w wywiadzie mówił że to dla niego największe dzieło i spełnienie marzeń więc obstawiam że to właśnie jego opus magnum.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: tomb »

Wydaje mi się, że o statusie dzieła wyjątkowego, wybitnego, najważniejszego, nie decyduje twórca, lecz odbiorcy. I jeśli w ogóle można zwrotu opus magnum użyć względem planszówki, to mniemanie autora o własnych projektach powinno traktować się drugorzędnie.

Ponadto dyskutowana tu fraza wyróżnia jakieś dzieło mistrza spośród jego całego dorobku. Zatem żeby o czyimś opus magnum mówić, ów ktoś musi posiadać jakiś, i to najlepiej znaczny, dorobek. A portfolio kilku spośród wyżej wymienionych jest znikome, czasem niemal żadne.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
GAZDA
Posty: 103
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:06
Has thanked: 6 times
Been thanked: 17 times

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: GAZDA »

Mi się wydaje, że dla Trzewiczka opus magnum byli pierwsi Marsjanie i dlatego okazali się klapą. Tak bardzo chciał rozbudować robinsona i doszlifować, że przesadził.
Michał Oracz, to chyba jednak nazwałby the edge swoim opus magnum, chociaż u mnie jego top 1 to nwuroshima Hex.
Vlaada Chvatil to dla mnie zawsze cywilizacja poprzez wieki.
Rob Daviau to chyba Seafall, który podzielił los pierwszych Marsjan.
Przy czym, ja na opus magnum staram się patrzeć z perspektywy projektanta, a nie gracza.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Opus magnum-planszówkowego twórcy

Post autor: BOLLO »

Przemyslalem sobie na spokojnie to co napisalem w pierwszym poscie zakladajac ten temat i musze przyznac ze to bylo bezsensu.

Opus magnum nie moze dla artysty istniec za jego zycia. Gdyby tak bylo to kazdy artysta po stworzeniu danego dziela juz nigdy wiecej raczej by juz nic nie tworzyl bo przeciez osiaglalby szczyt swojej tworczosci.

Tak wiec to chyba jednak my odbiorcy decydujemy o tym co dla danego artysty bylo tym najwiekszym i najwazniejszym dzielem w jego karierze. Choc to dziwne bo nasz odbior przeciez moze byc inny od tego ktory czul dany artysta.
ODPOWIEDZ