Salerno '43 (Mark Simonitch)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Salerno '43 (Mark Simonitch)

Post autor: Mr_Fisq »

Obrazek

___________________________Obrazek___________________________


Salerno '43

O grze: Za oficjalną stroną gry:
Salerno ‘43 is a regiment/brigade-level game on the Allied invasion of mainland Italy in September 1943. Two British and two American divisions land in the Bay of Salerno defended by the full strength 16th Panzer Division, which is soon reinforced by five other German mechanized divisions. For 8 days the survival of the beachhead is in doubt, and emergency measures are taken to reinforce the beachhead with the 82nd Airborne Division. With their counter-attack stopped and the British Eighth Army approaching from the south, the Germans withdraw their left flank to avoid being trapped. However, their right flank stubbornly holds back the British from pushing north to Naples.

Liczba graczy: 1-2
Instrukcja: PDF, eng
Ciekawe linki
:
- Oficjalna strona gry (GMT),
- BGG,
- Recenzja od MarcoOmnigamer (ENG),
- Unboxing na Stole Sztabowym (PL, Youtube)
- Przykładowa rozgrywka na Stole Sztabowym (PL, Youtube)
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2022, 12:48 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 3 razy.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Salerno '43 (Mark Simonitch)

Post autor: Mr_Fisq »

Na grę trafiłem szukając czegoś mniej przytłaczającego niż Stalingrad '42 (niby jest scenariusz kaukaski, ale jednak globalna ilość żetonów trochę mnie przygniotła). Nieduża mapa, mało żetonów i mało abstrakcyjnych rozwiązań na mapie (w stylu sposobu rozwiązania tematu bitwy o Cherbourg w The Dark Summer - specyficzna obsługa desantu mi nie przeszkadza) - wygląda bardzo obiecująco (zwłaszcza w cenie ~170PLN po rabatach ). Grał ktoś i może podzielić się wrażeniami?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 34 times
Been thanked: 69 times

Re: Salerno '43 (Mark Simonitch)

Post autor: stary gracz »

Na Yt jest rozgrywka Stołu Sztabowego.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Salerno '43 (Mark Simonitch)

Post autor: Mr_Fisq »

stary gracz pisze: 29 kwie 2022, 12:41 Na Yt jest rozgrywka Stołu Sztabowego.
Przewinęła mi się - dorzucę do pierwszego posta. Sam nie wiem czy się skuszę, lubię sam odkrywać przebieg działań/możliwości etc.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
stary gracz
Posty: 358
Rejestracja: 21 sie 2016, 17:20
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 34 times
Been thanked: 69 times

Re: Salerno '43 (Mark Simonitch)

Post autor: stary gracz »

Ja też obejrzałem jeden odcinek żeby nie psuć sobie zabawy.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Salerno '43 (Mark Simonitch)

Post autor: Mr_Fisq »

Trochę pograłem, i moim zdaniem Salerno '43 + rozgrywka od Stołu Sztabowego na youtube to dość przystępne wprowadzenie w świat drugowojennych gier Simonitcha:

--- zasady jak zasady, może nie są najprostsze, i na początku będziemy zapominać o jakiś szczególnych przypadkach, ale:
------ wygodnie nawigowało mi się po instrukcji jeśli miałem jakieś wątpliwości
------ obejrzenie rozgrywki od Stołu Sztabowego pozwala co nieco sobie ułożyć w głowie

--- stosunkowo nieduża mapa, brak masy jednostek na mapie
------ nie ma wielkiego problemu z ogarnięciem sytuacji na mapie
------ restart rozgrywki jest stosunkowo krótki

Co mi przeszkadza, to fakt że jednostki np. w Normandy i w Salerno mają różny sposób rozpisywania statystyk na żetonach i ciężko jest mi teraz siąść do Normandy, natomiast będę ze zniecierpliwieniem wyglądał kolejnych gier poświęconych kampanii włoskiej.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Probe9
Posty: 2455
Rejestracja: 24 sie 2018, 10:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 153 times
Been thanked: 649 times

Re: Salerno '43 (Mark Simonitch)

Post autor: Probe9 »

Mr_Fisq pisze: 12 maja 2022, 09:17 Trochę pograłem, i moim zdaniem Salerno '43 + rozgrywka od Stołu Sztabowego na youtube to dość przystępne wprowadzenie w świat drugowojennych gier Simonitcha:

--- zasady jak zasady, może nie są najprostsze, i na początku będziemy zapominać o jakiś szczególnych przypadkach, ale:
------ wygodnie nawigowało mi się po instrukcji jeśli miałem jakieś wątpliwości
------ obejrzenie rozgrywki od Stołu Sztabowego pozwala co nieco sobie ułożyć w głowie

--- stosunkowo nieduża mapa, brak masy jednostek na mapie
------ nie ma wielkiego problemu z ogarnięciem sytuacji na mapie
------ restart rozgrywki jest stosunkowo krótki
Ja nie miałem okazji jeszcze zagrać ale spotkałem się z opinią, że jest mało dynamiczna i większość walk odbywa się przy ratio 1:1, ew. 2:1 i przez to się nieco ciągnie. Oczywiście wynika to z charakteru konfliktu i oddaje realia, ale niektórym może przeszkadzać.
Mr_Fisq pisze: 12 maja 2022, 09:17 Co mi przeszkadza, to fakt że jednostki np. w Normandy i w Salerno mają różny sposób rozpisywania statystyk na żetonach i ciężko jest mi teraz siąść do Normandy, natomiast będę ze zniecierpliwieniem wyglądał kolejnych gier poświęconych kampanii włoskiej.
Też nie grałem :wink: ale przyzwoite recenzje zbierało From Salerno to Rome.
Rabaty: Rebel = 10%, 3trolle = 7%, planszomania = 10%, planszostrefa = 11%.

Moje gry
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Salerno '43 (Mark Simonitch)

Post autor: Mr_Fisq »

Probe9 pisze: 12 maja 2022, 12:11 Ja nie miałem okazji jeszcze zagrać ale spotkałem się z opinią, że jest mało dynamiczna i większość walk odbywa się przy ratio 1:1, ew. 2:1 i przez to się nieco ciągnie. Oczywiście wynika to z charakteru konfliktu i oddaje realia, ale niektórym może przeszkadzać.
Niewykluczone, że jest to bardziej odczuwalne w długiej kampanii, gdzie więcej walk toczy się w terenie wyżynnym (i broniąca się piechota ma mnożnik x2 do siły). W krótkiej ośmiodniowej nie było to aż tak dokuczliwe - u mnie sporo walk toczyło się w okolicy plaż.

W kluczowych miejscach próbując się przebić możesz zgromadzić 3 shifty (dwie ASU + lotnictwo). Więc nawet jak zaczynasz z 1:1, 1:2, to nie jest tak tragicznie bo lądujesz w 3-4:1

Edit: Ja gram z przerwami, (np. wczoraj rozegrałem tylko jeden pełny dzień), to też ogranicza monotonię.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Salerno '43 (Mark Simonitch)

Post autor: Mr_Fisq »

Korzystacie z "grubych map" (mounted map, nie wiem jak to się ładnie po polsku nazywa ) do tego typu gier?
Przechodząc do gier wojennych ze "zwykłych" planszówek tęskniłem trochę za solidnymi grubymi planszami, ale zastanawiam się na ile rzeczywiście jest to rozwiązanie przydatne.

Piszę w kontekście tego, że jest jeszcze dostępna w sprzedaży gruba mapa do Salerno właśnie.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Salerno '43 (Mark Simonitch)

Post autor: kamron6 »

Co do mounted map to jeśli nie grasz przykrywając papierową mapę pleksją, to mounted lepsza.

Salerno zdecydowanie mi się bardziej podobało niż Simonitchowe molochy - gra się w sensownym czasie i podejmuje sensowne decyzje. Fakt, że jest to głównie przepychanie się, ale nie przesadzałbym z tym atakowaniem 1:1. Cały czas przybywają posiłki, cały czas walka jest wyrównana od początku. Nie ma dość popularnej sytuacji gdzie ktoś ma znacznie mniej do roboty.
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
mk20336
Posty: 1553
Rejestracja: 02 sty 2019, 09:46
Has thanked: 72 times
Been thanked: 439 times
Kontakt:

Re: Salerno '43 (Mark Simonitch)

Post autor: mk20336 »

First Look at Salerno'43

Moja kolekcja gier Marka Simonitcha znowu się powiększyła - tym razem o Salerno'43 i operację Aliantów we Włoszech. Zapraszam do krótkiego materiału o tym tytule!

LINK: First Look at Salerno'43

Obrazek
Mój blog, serdecznie zapraszam!
https://theboardgameschronicle.com/
ODPOWIEDZ