Śledztwa Claire Harper na tropie (Gulliaume Montiage)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
hermes
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2012, 13:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Śledztwa Claire Harper na tropie (Gulliaume Montiage)

Post autor: hermes »

Obrazek


https://boardgamegeek.com/boardgame/322785/suspects

„Śledztwa - Claire Harper na tropie” to seria gier kryminalnych charakteryzujących się prostymi zasadami i fabułą skoncentrowaną na psychologicznym aspekcie bohaterów w stylu powieści Agathy Christie.

Przeszedłem ta grę i przyznam że tak ładnej jednocześnie tak źle wydanej gry w życiu nie widziałem. Na cztery scenariusze (wliczam dodatkowy dostępny online) znalazłem w mojej ocenie w dwóch błędy uniemożliwiające rozwiązanie sprawy, a w jednej błąd bardzo utrudniający rozwiązane. Co ktoś w to grał i ma inne spostrzeżenia.

Jak dla mnie to zawód roku.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11038
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3380 times
Been thanked: 3271 times

Re: Śledztwa Claire Harper na tropie (Gulliaume Montiage)

Post autor: japanczyk »

Takie same wrazenia
Pisałem w temacie gra miesiąca - bledy w tłumaczeniu uniemożliwiają przejście gry

Tak zeby nie byc goloslownym -
Spoiler:
To byla chyba najbardziej kluczowa rzecz z całości, ktora zepsula nam calkiem sympatyczna zabawe
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Śledztwa Claire Harper na tropie (Gulliaume Montiage)

Post autor: piton »

To smutne co tam piszecie. Dzięki za info o błędach!
Jeśli to wina złego tłumaczenia, to nie ma co psów wieszać na grze tylko na Wydawcy :P a jeśli w oryginale jest błąd, no to lipa i szejm :P
(To może wystarczyłoby naklejki dać na karty? już nie mówiąc o poprawionych kartach).

Jak narazie zrobiliśmy pierwszą sprawę i byłem bardzo zadowolony (dziś idziemy dalej). Gra przypomina mi Sherlocka pod względem kojarzenia faktów i dedukcji, czyli duży plus (oczywiście w innej skali z uwagi na zawartość pudła). Nie prowadzi za rączkę - jak wiele ostatnio wydanych "escape roomów". Daje, moim zdaniem, ciekawe wybory i kombinowanie z łączeniem faktów. Duże pole do dyskusji - obgadujemy sobie sytuację z małżonką jak prawdziwi detektywi i snujemy wizję jak to było ;) Fabularnie też jest spoko, historia i bohaterowie dobrze opisani/obudowani.
Bardzo podoba mi się system punktacji - chociaż w takie gry nigdy nie gram na punkty, ale dla czystego funu - w sensie obstawianie "co? kto?kiedy? gdzie?" po odsłonięciu danej liczby kart. Bardzo fajny mechanizm. Właśnie coś ala Sherlockowe porównywanie się z Mistrzem.
Oczywiście to moje prywatne spostrzeżenia po 1 partii,w której naprawdę się dobrze bawiłem.

Nie wiem jak tam dalej będzie, ale bardzo chętnie zagram i dla mnie było to miłe zaskoczenie na wejściu. Nawet jak w I scenariuszu było coś źle to i tak samo dochodzenie do rozwiązania było satysfakcjonujące. Jak są takie błędy to naprawdę smutek, ale samo "obcowanie" z grą jest dla mnie bardzo dobrym doświadczeniem.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
hermes
Posty: 6
Rejestracja: 09 wrz 2012, 13:32
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Śledztwa Claire Harper na tropie (Gulliaume Montiage)

Post autor: hermes »

japanczyk pisze: 01 maja 2022, 08:30 Takie same wrazenia
Pisałem w temacie gra miesiąca - bledy w tłumaczeniu uniemożliwiają przejście gry

Tak zeby nie byc goloslownym -
Spoiler:
To byla chyba najbardziej kluczowa rzecz z całości, ktora zepsula nam calkiem sympatyczna zabawe
Tak. Przy czym dalej, jeżeli się nie mylę, są jeszcze gorsze błędy:

W scenariuszu trzecim:
Spoiler:
W scenariuszu dodatkowym, tym w pociągu, wydawca przeszedł samego siebie:
Spoiler:
Scenariusz pierwszy rzeczywiście był fajny. I nie od znalazłem w nim błędów, które wpływają na grę. Rozczarowanie przyszło później.

Dla mnie za to co zrobiły Hobbity z tą grą zasługuje na tytuł antywydawnictwo roku.
KQuest
Posty: 602
Rejestracja: 24 lis 2015, 15:50
Has thanked: 93 times
Been thanked: 60 times

Re: Śledztwa Claire Harper na tropie (Gulliaume Montiage)

Post autor: KQuest »

Pisaliście może o tych błędach (nie wiem jakich, bo gra dopiero czeka na półce i nie chcę czytać spoilerów) do wydawnictwa? Jest jakaś odpowiedź?
Awatar użytkownika
piton
Posty: 3417
Rejestracja: 13 lut 2011, 22:15
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 1163 times
Been thanked: 626 times
Kontakt:

Re: Śledztwa Claire Harper na tropie (Gulliaume Montiage)

Post autor: piton »

Dokończyliśmy "Śledztwa"
druga sprawa była dla nas łatwiejsza niż pierwsza. Udało nam się rozwiązać zagadkę i nawet to co wykombinowaliśmy było praktycznie tak samo opowiedziane przez nas jak opisane w rozwiązaniu (yay).

Żeby nie spoilerować - faktycznie błąd opisany przez @hermes jest i stoi w sprzeczności z wyjaśnieniem w rozwiązaniu (ale faktycznie poprawka karty by wystarczyła). ALE doszedłem do tego jakie jest poprawne rozwiązanie przez inną rzecz - też opisaną w rozwiązaniu - nakierowującą na mordercę. Więc finalnie nawet nie zwróciłbym uwagi na ten błąd gdyby nie potem historyjka z rozwiązania.
Ale fakt jest faktem, wstyd że takie coś przeszło i wygląda bardziej na kopiuj wklej lub błędny "wsad" od oryginalnego wydawcy.

Sprawa #3
Tutaj już w naszej ocenie było słabo. Chodzi o historię i jej "abstrakcyjność". Dla nas było to okropnie naciągane, a wskazówki naprowadzające na właściwy trop czy odtworzenie zdarzeń były albo mgliste albo mocno naciągane i w sumie było ich niewiele. Ale to nasza (Państwo pitonowie) prywatna opinia. Może poziom trudności tej sprawy nas przerósł.
znowu żeby nie spoilerować - błąd opisany wyżej przez @hermes tutaj faktycznie już robił różnicę, aczkolwiek znowu dało się powiązać sznureczki "innym czymś" (poniżej spoiler!), ale to było dla mnie już zbyt naciągane.
Spoiler:
Podsumowując - trzecia sprawa słabo nam poszła, historia dla nas nie trzymała się kupy, była zbyt abstrakcyjna i już przekombinowana. Błąd tutaj ważył dużo.

Finalnie mam dobre zdanie o grze, ale 3 sprawa obniżyła finalną notę. Gdyby kolejne części były bez błędów :P chętnie zagram.
Każda gra ma cenęęę, trzeba po prostu pytać, a nie czaić się z kwiatami... GrY na SpRZedaŻ

może nie najlepiej, ale jakotako-> YT dżentelmeni przy stole <-czasem cośtam powiem
Arrastan
Posty: 49
Rejestracja: 13 kwie 2021, 22:57

Re: Śledztwa Claire Harper na tropie (Gulliaume Montiage)

Post autor: Arrastan »

Hej.
Zakupiłem podstawkę i zrobiłem 3 sprawy, właśnie doczytałem że jest jeszcze jakaś w pociągu do wydrukowania. Czy ktoś może ja posiada i chciałby się podzielić? 🙂
Awatar użytkownika
ixi24
Posty: 478
Rejestracja: 03 lut 2015, 00:23
Has thanked: 109 times
Been thanked: 41 times

Re: Śledztwa Claire Harper na tropie (Gulliaume Montiage)

Post autor: ixi24 »

Arrastan pisze: 08 lis 2022, 08:51 Hej.
Zakupiłem podstawkę i zrobiłem 3 sprawy, właśnie doczytałem że jest jeszcze jakaś w pociągu do wydrukowania. Czy ktoś może ja posiada i chciałby się podzielić? 🙂
Napisz do wydawcy z dowodem zakupu powinni ci podesłać pliki do wydruku ;) A Swoją drogą czytam temat i widzę, że w grze są błędy :O. U ciebie dało się przejść całość bez problemu :) ? Grę mam, ale jeszcze nie grałem.
Sprzedam Kupie IG

Zniżki: 3% ALEplanszowki
Arrastan
Posty: 49
Rejestracja: 13 kwie 2021, 22:57

Re: Śledztwa Claire Harper na tropie (Gulliaume Montiage)

Post autor: Arrastan »

Dzięki 🙂
Tak, chociaż faktycznie w drugim scenariuszu gdyby nie było jednego błędu to bardziej bym wpadł o co chodzi 🙂
ODPOWIEDZ