Batman: Wszyscy Kłamią (Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bigspender
Posty: 38
Rejestracja: 15 kwie 2022, 12:09
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Batman: Wszyscy Kłamią (Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Bigspender »

Obrazek

Nie było wątku o grze, a premiera za pasem, bo już 19 maja. Cytując za oficjalnym opisem Portalu: Wcielcie się w detektywów i wspólnie rozwiążcie tajemnicze sprawy w Gotham City! Batman™: Wszyscy Kłamią to dedukcyjna kryminalna gra planszowa dla 2-4 graczy, osadzona w komiksowym uniwersum Batmana. To już czwarta, albo piąta odsłona gier na bazie Detektywa (licząc wszystko co wyszło do tej pory).

OFICJALNA STRONA GRY: https://sklep.portalgames.pl/batman-wszyscy-klamia
ROZGRYWKA WATCH IT PLAYED: https://bit.ly/3ydTgX5
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Beskid »

Oprawa gry wpisuje się tematycznie zarówno w detektywistyczny charakter jak i komiksową fabułę z której można paragrafować ciekawe scenariusze. Trzymam kciuki bo jest potencjał i rynek na takie pomysły :)
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: kokosowy14 »

Początkowo jak usłyszałem o tej grze byłem zainteresowany ale jak okazało się, że nie będzie można grać Batmanem to całkowicie straciłem zainteresowanie. Ktoś ma podobnie?
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: planszufka »

kokosowy14 pisze: 04 maja 2022, 17:24 Początkowo jak usłyszałem o tej grze byłem zainteresowany ale jak okazało się, że nie będzie można grać Batmanem to całkowicie straciłem zainteresowanie. Ktoś ma podobnie?
nie
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: gogovsky »

kokosowy14 pisze: 04 maja 2022, 17:24 Początkowo jak usłyszałem o tej grze byłem zainteresowany ale jak okazało się, że nie będzie można grać Batmanem to całkowicie straciłem zainteresowanie. Ktoś ma podobnie?
Mam dwie spasione gry z Batmanem Gotham Chronicles i Shadow of Bat Animated Series i szczerze Batman często zostaje ostatni picknięty (mimo, że jest mocny) ludzie wolą powiew świeżości.
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: pcyzm »

Czekam na mój egzemplarz, ale obserwuję co na ten temat sądzą komiksiarze, którzy w ogóle nie znają Detektywa i jak na razie odbiór jest pozytywny. Ja w ogóle w drugą stronę, przez ten tytuł, by się nieco wkręcić w klimat, wróciłem do komiksów z Batmanem ;)
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: kokosowy14 »

gogovsky pisze: 04 maja 2022, 17:54
kokosowy14 pisze: 04 maja 2022, 17:24 Początkowo jak usłyszałem o tej grze byłem zainteresowany ale jak okazało się, że nie będzie można grać Batmanem to całkowicie straciłem zainteresowanie. Ktoś ma podobnie?
Mam dwie spasione gry z Batmanem Gotham Chronicles i Shadow of Bat Animated Series i szczerze Batman często zostaje ostatni picknięty (mimo, że jest mocny) ludzie wolą powiew świeżości.
To widocznie mam odmienne podejście. Jak mam w tytule Batmana to liczyłem, że będę miał okazję nim zagrać zwłaszcza, że jest podobno najlepszym detektywem na świecie.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomp »

Ja liczę na interesujące zwrot akcji. Mam nadzieje, że będzie to bardziej angażująca decyzyjnie gra niż Diuna.
kokosowy14 pisze: 04 maja 2022, 18:27
Spoiler:
To widocznie mam odmienne podejście. Jak mam w tytule Batmana to liczyłem, że będę miał okazję nim zagrać zwłaszcza, że jest podobno najlepszym detektywem na świecie.
Nie odbieraj palmy pierwszeństwa Sherlockowi Holmesowi :!:
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
kokosowy14
Posty: 323
Rejestracja: 22 sie 2021, 10:13
Has thanked: 160 times
Been thanked: 70 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: kokosowy14 »

tomp pisze: 04 maja 2022, 18:31 Ja liczę na interesujące zwrot akcji. Mam nadzieje, że będzie to bardziej angażująca decyzyjnie gra niż Diuna.
kokosowy14 pisze: 04 maja 2022, 18:27
Spoiler:
To widocznie mam odmienne podejście. Jak mam w tytule Batmana to liczyłem, że będę miał okazję nim zagrać zwłaszcza, że jest podobno najlepszym detektywem na świecie.
Nie odbieraj palmy pierwszeństwa Sherlockowi Holmesowi :!:
Holmes i Batman nie żyją w jednym świecie więc mogą być jednocześnie najlepszymi detektywami na świecie, tyle, że każdy w swoim :D
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Beskid »

kokosowy14 pisze: 04 maja 2022, 18:35 Holmes i Batman nie żyją w jednym świecie więc mogą być jednocześnie najlepszymi detektywami na świecie, tyle, że każdy w swoim :D
Obrazek
Hazegiant
Posty: 239
Rejestracja: 23 sie 2016, 23:39
Has thanked: 35 times
Been thanked: 35 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Hazegiant »

Ktoś może wie dlaczego gra jest od 2-4 graczy? W sensie, jest jakaś nowa mechanika która sprawia, że slabo się w to będzie grało solo? Wiedenski Łącznik i Detektyw był ogrywany u mnie solo.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: pcyzm »

Hazegiant pisze: 05 maja 2022, 01:30 Ktoś może wie dlaczego gra jest od 2-4 graczy? W sensie, jest jakaś nowa mechanika która sprawia, że slabo się w to będzie grało solo? Wiedenski Łącznik i Detektyw był ogrywany u mnie solo.

Tak, wprowadzono ukryte cele (stąd niejako przy 1 graczu ta mechanika od razu traci sens):

"Projektując grę Batman: Wszyscy Kłamią wiedzieliśmy, że musimy wprowadzić mroczny klimat rodem z filmu noir. Tak powstały zasady Celów Osobistych. To kooperacyjna gra, w której wszystkie postacie pracują razem nad rozwiązaniem zagadki i używają swych umiejętności, wiedzy kontaktów i sprytu, aby osiągnąć wspólny cel.

A jednak każda z nich ma własną motywację.

Każda z nich chce działać we własnym interesie.

I każda z nich najbardziej troszczy się tylko o siebie…

Każda Sprawa w grze Batman: Wszyscy Kłamią zaczyna się od Wprowadzenia, które przedstawia cele Sprawy i obecną sytuację w mieście. Poza wspólnym Wprowadzeniem do Sprawy dołączone są również dodatkowe Wprowadzenia dla każdej Postaci, zawierające znane tylko im informacje, ich punkt widzenia i własne cele do osiągnięcia.

W późniejszych momentach gry, w miarę postępu Sprawy, gdy gracze odkrywają coraz więcej kart Tropów, mogą natrafić na nietypowe instrukcje, takie jak: „Wydaj żeton Catwoman, aby przeczytać kartę C”.
venomik
Posty: 542
Rejestracja: 30 kwie 2007, 20:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 236 times
Been thanked: 252 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: venomik »

kokosowy14 pisze: 04 maja 2022, 17:24 Początkowo jak usłyszałem o tej grze byłem zainteresowany ale jak okazało się, że nie będzie można grać Batmanem to całkowicie straciłem zainteresowanie. Ktoś ma podobnie?
Mam zupełnie odwrotnie. Polityka DC w sprawie Batmana skutecznie mnie zniechęca do tej postaci i fakt, że jednak nie bede gral Batmanem to rczej argument aby sięgnąć po tę grę niż odwrotnie. A co do tego fragmentu:
kokosowy14 pisze: 04 maja 2022, 18:27 Jak mam w tytule Batmana to liczyłem, że będę miał okazję nim zagrać zwłaszcza, że jest podobno najlepszym detektywem na świecie.
to przeszkadza mi to równie bardzo jak fakt, że w Carcassonne nie gram miastem ;)
A tak poważnie to to też dla mnie jest argument za tym aby Batmanem nie grać - bo w końcu jak tu wyjaśnić, że najlepszy detektyw swiata się tak męczy ze swoją sprawą albo nawet nie potrafi jej rozwiązać :o
Awatar użytkownika
VivoBrezo
Posty: 781
Rejestracja: 11 sie 2019, 10:56
Has thanked: 155 times
Been thanked: 528 times
Kontakt:

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: VivoBrezo »

Lekki sneak peak.

Ogrywałem pierwszy scenariusz i brak grywalnej postaci Batmana zupełnie nie powoduje, że klimat gry coś traci. Wręcz przeciwnie, klimatu jest bardzo dużo i myślę że fani będą pod tym względem zadowoleni.
Cześć! Nie widzicie nas, ale możecie nas usłyszeć w podcaście Kości, Piony i Bastiony. Rozmawiamy o grach, które lubimy, bo życie jest za krótkie, na te słabe.
Kości, Piony i Bastiony Youtube
Kości, Piony i Bastiony Spotify
Awatar użytkownika
Sever
Posty: 124
Rejestracja: 16 sie 2014, 18:22
Has thanked: 37 times
Been thanked: 31 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Sever »

A ile jest spraw w samej grze? Jak długo trwa średnio rozwiązanie jednej :D
Terry Pratchett - Smok to metafora całej przeklętej ludzkiej egzystencji. Jakby sam w sobie nie był paskudny, to jeszcze jest wielki, gorący i lata.
LordMongo
Posty: 134
Rejestracja: 10 lis 2009, 16:18
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: LordMongo »

Produkcja może posłużyć za przykład wykorzystania niewłaściwego ip. Skoro "Wszyscy kłamią", to zamiast Batmana powinien być dr House. :wink:
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: pcyzm »

Sever pisze: 05 maja 2022, 12:35 A ile jest spraw w samej grze? Jak długo trwa średnio rozwiązanie jednej :D
1x prolog na max 1h z ogarnięciem instrukcji + 3 sprawy po 2-3h każda. Zazwyczaj troszkę dłużej się gra w większym gronie jak są dyskusje.
Awatar użytkownika
Bigspender
Posty: 38
Rejestracja: 15 kwie 2022, 12:09
Has thanked: 2 times
Been thanked: 13 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Bigspender »

Krótko - dziś premiera :D
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: pcyzm »

Bigspender pisze: 16 maja 2022, 09:28 Krótko - dziś premiera :D
No ja już mam od kilku dni tylko niestety przez wyjazd muszę czekać na kolejny weekend by zagrać w Batmana. Cieszą za to dobre opinie, szczególnie ze strony świata komiksowego bo nie ma co ukrywać (zresztą sam Trzewik o tym mówił), że tutaj Portal liczy na zdobycie nowych graczy. Tym samym poziom złożoności nie może być taki jak w oryginalnym Detektywie (ale i też nie jest to druga Diuna).
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Michito »

Ktoś z Was już spróbował? Jak wrażenia?
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 108
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: spongePepp »

Michito pisze: 21 maja 2022, 23:14 Ktoś z Was już spróbował? Jak wrażenia?
Jestem oczarowny :) Gra na prawde pozytywnie mnie zaskoczyla, poniewaz przez Kroniki Zbrodni, nie spodziewalem sie niczego dobrego po tego typu grze...kupilem tylko ze wzgledu na fakt, ze dzieje sie to uniwersum Batmana i reklama na mnie zadzialala. Moim zdaniem bardzo dobrze czuc klimat Batmana, moja partnerka tak sie wczula, ze przyznala po rozgrywce odczuwanie stresu i napiecia podczas gry :)
Awatar użytkownika
yrq
Posty: 953
Rejestracja: 06 sie 2018, 10:55
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 335 times
Been thanked: 359 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: yrq »

spongePepp pisze: 26 maja 2022, 11:15
Michito pisze: 21 maja 2022, 23:14 Ktoś z Was już spróbował? Jak wrażenia?
Jestem oczarowny :) Gra na prawde pozytywnie mnie zaskoczyla, poniewaz przez Kroniki Zbrodni, nie spodziewalem sie niczego dobrego po tego typu grze...kupilem tylko ze wzgledu na fakt, ze dzieje sie to uniwersum Batmana i reklama na mnie zadzialala. Moim zdaniem bardzo dobrze czuc klimat Batmana, moja partnerka tak sie wczula, ze przyznala po rozgrywce odczuwanie stresu i napiecia podczas gry :)
A czy może znasz już odpowiedź na pytanie z wątku na BGG o dziwnym tłumaczeniu, tj:
Dlaczego po angielsku sprawy nazywają się: Guilt, Nostalgia, Remorse,
po niemiecku: Schuld, Nostalgia, Remorse,
a po polsku: Wina, Nostalgia, Skrucha?
Ignacy tłumaczy to zachowaniem nazw własnych, jednak łatwo zauważyć niekonsekwencję. Wiesz o co chodzi?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Portal Games »

yrq pisze: 26 maja 2022, 12:44
spongePepp pisze: 26 maja 2022, 11:15
Michito pisze: 21 maja 2022, 23:14 Ktoś z Was już spróbował? Jak wrażenia?
Jestem oczarowny :) Gra na prawde pozytywnie mnie zaskoczyla, poniewaz przez Kroniki Zbrodni, nie spodziewalem sie niczego dobrego po tego typu grze...kupilem tylko ze wzgledu na fakt, ze dzieje sie to uniwersum Batmana i reklama na mnie zadzialala. Moim zdaniem bardzo dobrze czuc klimat Batmana, moja partnerka tak sie wczula, ze przyznala po rozgrywce odczuwanie stresu i napiecia podczas gry :)
A czy może znasz już odpowiedź na pytanie z wątku na BGG o dziwnym tłumaczeniu, tj:
Dlaczego po angielsku sprawy nazywają się: Guilt, Nostalgia, Remorse,
po niemiecku: Schuld, Nostalgia, Remorse,
a po polsku: Wina, Nostalgia, Skrucha?
Ignacy tłumaczy to zachowaniem nazw własnych, jednak łatwo zauważyć niekonsekwencję. Wiesz o co chodzi?
Tylko proszę odpowiadać bez spoilerów :). Czyt. tak to jest celowe, pozorna niekonsekwencja wynika z decyzji ekip tłumaczeniowych dla danego języka, ale jest to zbieżne w samej grze.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: tomp »

jak to rozumieć ? Nazewnictwo sprawy jest jednocześnie spoilerem ?
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Batman: Wszyscy Kłamią ( Weronika Spyra, Ignacy Trzewiczek)

Post autor: Portal Games »

tomp pisze: 26 maja 2022, 13:36 jak to rozumieć ? Nazewnictwo sprawy jest jednocześnie spoilerem ?
Dokładnie tak.
ODPOWIEDZ