Braki w grach - obowiazek wydawcy?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Manietu
Posty: 93
Rejestracja: 16 lip 2019, 01:47
Has thanked: 9 times
Been thanked: 17 times

Braki w grach - obowiazek wydawcy?

Post autor: Manietu »

Skoro narzekamy na wydawnictwa to dla równowagi czuję się w obowiązku pochwalić Rebela - kupiłem używane Cyklady, które okazały się zdekompletowane, czym sprzedawca się nie pochwalił. Rebel bez słowa pomógł mi skompletować braki - szacuneczek leci :D
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: (Oficjalny) Rebel - plany wydawnicze na 2022 rok

Post autor: 8janek8 »

Manietu pisze: 16 maja 2022, 08:34 Skoro narzekamy na wydawnictwa to dla równowagi czuję się w obowiązku pochwalić Rebela - kupiłem używane Cyklady, które okazały się zdekompletowane, czym sprzedawca się nie pochwalił. Rebel bez słowa pomógł mi skompletować braki - szacuneczek leci :D
A czy to nie jest z przeproszeniem "psi obowiązek" wydawcy, jeśli chce utrzymać/poprawić swoje imago na rynku?
Jedynym wytłumaczeniem niedosłania braków w jakimkolwiek przypadku jest brak elementów zapasowych na magazynie.

Mnie w ogóle wkurza, jak się upominają o dowód zakupu. Czuję się wtedy jak biedny złodziej który chce wyłudzić kawałek drewna, plastiku lub tektury.
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
lisek2000
Posty: 2793
Rejestracja: 15 lip 2020, 14:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 10 times
Been thanked: 52 times
Kontakt:

Re: (Oficjalny) Rebel - plany wydawnicze na 2022 rok

Post autor: lisek2000 »

8janek8 pisze: 16 maja 2022, 18:24
Manietu pisze: 16 maja 2022, 08:34 Skoro narzekamy na wydawnictwa to dla równowagi czuję się w obowiązku pochwalić Rebela - kupiłem używane Cyklady, które okazały się zdekompletowane, czym sprzedawca się nie pochwalił. Rebel bez słowa pomógł mi skompletować braki - szacuneczek leci :D
A czy to nie jest z przeproszeniem "psi obowiązek" wydawcy, jeśli chce utrzymać/poprawić swoje imago na rynku?
Jedynym wytłumaczeniem niedosłania braków w jakimkolwiek przypadku jest brak elementów zapasowych na magazynie.

Mnie w ogóle wkurza, jak się upominają o dowód zakupu. Czuję się wtedy jak biedny złodziej który chce wyłudzić kawałek drewna, plastiku lub tektury.
Co do zasady, wydawca ma obowiązek uzupełnić braki tylko, jeśli ich w fabrycznie zapakowanym pudełku nie było - a nie dlatego że Ty zgubiłeś element.

Tak więc, nie jest to ich "psi obowiązek" a wyraz dobrej woli i na szczęście większość wydawnictw podchodzi pro-kliencko do tego typu próśb.
Moje aktywne zbiorówki
Rabaty: rebel: 10% (często 18%), aleplanszowki: 3%, grybezpradu: 5%, am76: 7%,
https://planszove.pl https://buycoffee.to/planszove/
Awatar użytkownika
mikeyoski
Posty: 1523
Rejestracja: 08 lut 2015, 00:32
Has thanked: 278 times
Been thanked: 172 times
Kontakt:

Re: (Oficjalny) Rebel - plany wydawnicze na 2022 rok

Post autor: mikeyoski »

8janek8 pisze: 16 maja 2022, 18:24
Manietu pisze: 16 maja 2022, 08:34 Skoro narzekamy na wydawnictwa to dla równowagi czuję się w obowiązku pochwalić Rebela - kupiłem używane Cyklady, które okazały się zdekompletowane, czym sprzedawca się nie pochwalił. Rebel bez słowa pomógł mi skompletować braki - szacuneczek leci :D
A czy to nie jest z przeproszeniem "psi obowiązek" wydawcy, jeśli chce utrzymać/poprawić swoje imago na rynku?
Jedynym wytłumaczeniem niedosłania braków w jakimkolwiek przypadku jest brak elementów zapasowych na magazynie.

Mnie w ogóle wkurza, jak się upominają o dowód zakupu. Czuję się wtedy jak biedny złodziej który chce wyłudzić kawałek drewna, plastiku lub tektury.
Nie, to nie jest żaden ich psi obowiązek. A z tych dowodów zakupu Rebel kiedyś się tłumaczył. Byli tacy Janusze, którzy w ten sposób kompletowali całe gry. Ktoś w końcu powiedzial dość
Miszon
Posty: 2523
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1021 times
Been thanked: 494 times

Re: (Oficjalny) Rebel - plany wydawnicze na 2022 rok

Post autor: Miszon »

8janek8 pisze: 16 maja 2022, 18:24
Manietu pisze: 16 maja 2022, 08:34 Skoro narzekamy na wydawnictwa to dla równowagi czuję się w obowiązku pochwalić Rebela - kupiłem używane Cyklady, które okazały się zdekompletowane, czym sprzedawca się nie pochwalił. Rebel bez słowa pomógł mi skompletować braki - szacuneczek leci :D
A czy to nie jest z przeproszeniem "psi obowiązek" wydawcy, jeśli chce utrzymać/poprawić swoje imago na rynku?
Jedynym wytłumaczeniem niedosłania braków w jakimkolwiek przypadku jest brak elementów zapasowych na magazynie.

Mnie w ogóle wkurza, jak się upominają o dowód zakupu. Czuję się wtedy jak biedny złodziej który chce wyłudzić kawałek drewna, plastiku lub tektury.
zaraz zaraz - kupujesz grę z czwartej ręki i odpowiedzialnosc za jej niekompletnosc zrzucasz na wydawcę, a nie sprzedawcę? :roll:

To trochę tak, jakbym kupił używany samochód i pojechał do serwisu producenta i żądał gratisowej wymiany podzespołów na fabrycznie nowe. Bo przecież dopiero co kupiłem ten samochód, dla mnie jest nowy!
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Awatar użytkownika
8janek8
Blokada konta
Posty: 900
Rejestracja: 08 mar 2010, 21:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times
Been thanked: 28 times

Re: (Oficjalny) Rebel - plany wydawnicze na 2022 rok

Post autor: 8janek8 »

lisek2000 pisze: 16 maja 2022, 19:22
8janek8 pisze: 16 maja 2022, 18:24
Manietu pisze: 16 maja 2022, 08:34 Skoro narzekamy na wydawnictwa to dla równowagi czuję się w obowiązku pochwalić Rebela - kupiłem używane Cyklady, które okazały się zdekompletowane, czym sprzedawca się nie pochwalił. Rebel bez słowa pomógł mi skompletować braki - szacuneczek leci :D
A czy to nie jest z przeproszeniem "psi obowiązek" wydawcy, jeśli chce utrzymać/poprawić swoje imago na rynku?
Jedynym wytłumaczeniem niedosłania braków w jakimkolwiek przypadku jest brak elementów zapasowych na magazynie.

Mnie w ogóle wkurza, jak się upominają o dowód zakupu. Czuję się wtedy jak biedny złodziej który chce wyłudzić kawałek drewna, plastiku lub tektury.
Co do zasady, wydawca ma obowiązek uzupełnić braki tylko, jeśli ich w fabrycznie zapakowanym pudełku nie było - a nie dlatego że Ty zgubiłeś element.

Tak więc, nie jest to ich "psi obowiązek" a wyraz dobrej woli i na szczęście większość wydawnictw podchodzi pro-kliencko do tego typu próśb.
Hej, przede wszystkim nie chcę wszczynać niepotrzebnej gównoburzy. Piszę z perspektywy osoby, która pozwoliła zarobić większości polskim wydawnictwom czterocyfrowe kwoty, i z tej perspektywy tworzenie jakiejkolwiek bariery w dostarczeniu brakujących elementów jest dla mnie działaniem na niekorzyść wydawcy. To wg mnie jedno z pól konkurowania na ryku gier planszowych, i dla wydawnictw, które stwarzają najmniej problemów, to zysk na wizerunku.

A dowody zakupu... znowu z mojej perspektywy: czy samo posiadanie wielu produktów danego wydawcy nie jest wystarczającym argumentem, aby postarać się o takiego klienta "bardziej" i zamiast robić mu pod górkę, nie lepiej starać się utrzymać z nim jak najlepszą relację...?
Collection
Sprzedam
Kupię dodatki do: Runewars (Banners of War), Warhammer: Inwazja (Ukryte Królestwa), Battle Star Galactica (Świt), Revolution! (The Palace), Fresco, Scoville
Marbel
Posty: 221
Rejestracja: 13 sie 2021, 08:03
Has thanked: 101 times
Been thanked: 29 times

Re: Braki w grach - obowiazek wydawcy?

Post autor: Marbel »

A skąd niby wydawca ma wiedzieć czy posiadasz tę jedną grę czy cały regał jego brandu? Ja ostatnio kupiłem z drugiej ręki Arnak, jednak w folii i podczas pierwszej rozgrywki okazało się, że brakuje notesu punktacji. Poprosiłem Rebel o uzupełnienie, faktycznie poprosili o paragon i w sumie czułem się jak gorszy, bo musiałem sprzedającego o skan poprosić. Uzupełnili więc w sumie git. Zdjęcie szafki mojej kolekcji pewnie by im nie wystarczyło ;)
Awatar użytkownika
trixon
Posty: 629
Rejestracja: 24 sie 2020, 10:08
Has thanked: 256 times
Been thanked: 288 times

Re: Braki w grach - obowiazek wydawcy?

Post autor: trixon »

Moim zdaniem pytanie o paragon jest zasadne. Jest cała masa ludzi, którzy kombinują, więc taka praktyka nie wzięła się znikąd.

Przy okazji mogę tutaj pochwalić wydawnictwo Lacerta. Kupiłem wysokie napięcie z drugiej ręki, w którym brakowało jednego "domku". Stan gry sugerował, że gra nie była używana, ale pewności nie miałem. Napisałem wprost do wydawnictwa, że nie wiem czy gra była niekompletna od początku czy poprzedni właściciel zgubił. Mimo to dosłali brakujący element.

Ja w ramach rewanżu zakupiłem w ich sklepiku grę.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1601
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 637 times
Been thanked: 550 times

Re: Braki w grach - obowiazek wydawcy?

Post autor: eveni »

Szkoda, że nie ma możliwości po prostu dokupić brakujące elementy. Wtedy osoby, które coś zgubiły lub kupiły używany, niekompletny element nie miałyby problemu. Ja przy decyzji odnośnie zakupu gry (kupić nową czy używaną) biorę pod uwagę, że kupując nową w sklepie dostanę paragon i jak będzie czegoś brakować najprawdopodobniej wydawnictwo mi to doślę. Kupiłam +/- 300 gier, z czego około połowę nowych i w chyba 8 nowych egzemplarzach czegoś brakowało. Zazwyczaj bezproblemowo reklamacja była uznawana.

Bardzo dobre doświadczenia mam z zagranicznymi wydawcami. Zgłaszałam braki Mindclash i Lookout Games o brakujący element i tam nie było prośby o paragon, tylko wiadomość typu "jasne, chętnie doślemy brakujący żeton".
ODPOWIEDZ