Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Ambious
Posty: 37
Rejestracja: 16 lut 2020, 18:15
Has thanked: 22 times

Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: Ambious »

Hej
do swojej kolekcji poszukuję kilku gier z szybkim setupem, które dobrze działają na dwie osoby.
Chodzi mi o gry bez 10 rodzajów żetonów, które trzeba segregować, tylko max 2 minuty i mogę grać. Co polecacie?
Na radarze mam na ten moment Bandida
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: j_g »

Kahuna
Głębia
Botanik
Air, Land & Sea,
Jekyll vs Hyde
IRON
Posty: 23
Rejestracja: 05 sie 2009, 11:06
Has thanked: 13 times
Been thanked: 4 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: IRON »

Santorini
Awatar użytkownika
kuleczka91
Posty: 404
Rejestracja: 10 lut 2020, 18:27
Has thanked: 591 times
Been thanked: 385 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: kuleczka91 »

Głębia
Rzuć na tacę
Little Town
Spacer po Burano
Welcome to
Trails of Tucana
Sagrada
Azul: Letni Pawilon, Azul: Ogród Królowej
Boarding
Kalaha/Mancala
marika_86
Posty: 3
Rejestracja: 17 maja 2020, 19:20
Has thanked: 1 time

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: marika_86 »

Unmatched
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: ozon »

Yinsh
Awatar użytkownika
gotrek992
Posty: 93
Rejestracja: 16 cze 2018, 15:45
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: gotrek992 »

Neuroshima Hex 3.0
foxikos
Posty: 489
Rejestracja: 16 kwie 2020, 18:40
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 132 times
Been thanked: 245 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: foxikos »

Bukiet
Rzuć na tace
Sonora
Little Town
Perudo
Wirus
Moja kolekcja
Potrzebujesz insertu - zaglądnij https://insertme.pl/
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: JollyRoger90 »

spór o bór
sagrada
monolith arena/NH 3.0
hero realms
Res Arcana
Seikatsu
fantastyczne swiaty
urbansita
red7
rzuc na tace
kartografowie
Ursala
Posty: 5
Rejestracja: 14 gru 2021, 12:03
Been thanked: 1 time

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: Ursala »

Kruki,
Terrors of London,
Wiedżmia Skała,
Twisted Fables,
Głębia,
Spór o Bór,
Kartografowie,
Carcassone,
Hero Realms/Star Realms,
Ekosystem.
Awatar użytkownika
Ambious
Posty: 37
Rejestracja: 16 lut 2020, 18:15
Has thanked: 22 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: Ambious »

Wyposażyłem się już w Rzuć na tace i Unmatched.
Na radarze mam Spór o bór, Red7, Botanik, Paryż miasto świateł i wyprawa do el dorado.

A doradzacie jakąś grę kooperacyjną z szybkim setupem, która dobrze działa na 2 osoby?
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: eveni »

Polecam Fotosyntezę, tylko z home rule - dwa boty (na takich zasadach jak jeden w instrukcji), dzięki temu pojawi się w grze więcej kart. Setup to przetasowanie talii kart, czyli jakieś 2 minuty.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: arturmarek »

Ambious pisze: 03 lip 2022, 14:32 Wyposażyłem się już w Rzuć na tace i Unmatched.
Na radarze mam Spór o bór, Red7, Botanik, Paryż miasto świateł i wyprawa do el dorado.

A doradzacie jakąś grę kooperacyjną z szybkim setupem, która dobrze działa na 2 osoby?
Wszystkie escape roomowe i detektywistyczne są praktycznie bez setupu, wyjmujesz z pudełka i grasz: Exit, Deckscape (po polsku po prostu Escape Room), Escape Tales (moja ulubiona seria), Decktective (Kryminalne zagadki), Kroniki Zbrodni, nawet Portalowy Detektyw. No i wszystkie te gry zdecydowanie najlepiej chodzą na dwie osoby.

Mi się też podobały warianty dwuosobowe Aeriona i Zaginionej Ekspedycji. Te gry są przede wszystkim solo, ale moim zdaniem fajnie działają we dwie osoby.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: Seraphic_Seal »

Ambious pisze: 03 lip 2022, 14:32 Wyposażyłem się już w Rzuć na tace i Unmatched.
Na radarze mam Spór o bór, Red7, Botanik, Paryż miasto świateł i wyprawa do el dorado.

A doradzacie jakąś grę kooperacyjną z szybkim setupem, która dobrze działa na 2 osoby?
zależy co kto uważa za szybki setup, a co za długi xd

Osobiście - mega dobrze na dwie osoby siadło paleo. Jak sobie to sensownie poukładasz w pudełku to setup nie jest długi (co najwyżej trochę dłużej zajmuje posprzątanie, bo trzeba dzielić karty). Nigdy nie rozumiałem zachwytu Robinsonem Trzewiczka, a imo Paleo wszystko to, co Crusoe robił co najwyżej średnio robi bardzo dobrze.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: agt »

Seraphic_Seal pisze: 04 lip 2022, 14:48 Nigdy nie rozumiałem zachwytu Robinsonem Trzewiczka, a imo Paleo wszystko to, co Crusoe robił co najwyżej średnio robi bardzo dobrze.
O, ciekawe. Nie bardzo znam Paleo - story telling też lepiej?
agt
Posty: 1181
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: agt »

Ambious pisze: 03 lip 2022, 14:32 Wyposażyłem się już w Rzuć na tace i Unmatched.
Na radarze mam Spór o bór, Red7, Botanik, Paryż miasto świateł i wyprawa do el dorado.
W wyprawie do El dorado setup nie jest tak błyskawiczny jak w innych typach. Ale tragedii nie ma, a gra fajna :)
Awatar użytkownika
Elo
Posty: 205
Rejestracja: 24 sty 2018, 18:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 210 times
Been thanked: 91 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: Elo »

Sztuka wojny.
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: Seraphic_Seal »

agt pisze: 04 sie 2022, 00:06
Seraphic_Seal pisze: 04 lip 2022, 14:48 Nigdy nie rozumiałem zachwytu Robinsonem Trzewiczka, a imo Paleo wszystko to, co Crusoe robił co najwyżej średnio robi bardzo dobrze.
O, ciekawe. Nie bardzo znam Paleo - story telling też lepiej?
Wypowiadałem się głównie o mechanice.
Historii tam jest dość mało, ale i tak jest fajnie zrobiona. Gra posiada około 10 modułów kart, na każdą grę przygotowujesz 2 (plus ewentualnie 1 dodatkowy - najtrudniejszy). Każdy ma jakiś motyw przewodni - jeden będzie o polowaniu na mamuty, inny o przybyszach z innych plemion a jeszcze inny będzie dotyczył szalejącej śnieżycy. Dodatkowo każdy scenariusz ma własne karty tajemnic oraz karty dodające unikalne drogi do ukończenia scenariusza oraz utrudnienia.

Jak dla mnie jedną z największych bolączek robinsona był brak spójności fabuły. Skończyłeś scenariusz o budowaniu wielkiego stosu sygnalizacyjnego? Nie, następny wcale nie będzie o budowaniu schronienia na wyspie. Będzie o jakieś magicznej mgle albo o kurcze scenie filmowej rodem z king konga. W Paleo może też nie tworzą one ciągłości fabularnej, ale wszystkie pozostają w dość wąskiej, spójnej tematyce, będąc przy tym wyraźnie różnorodne mechanicznie.
Poza tym - niesamowicie bolesna losowość. Większość scenariuszy Robinsona jest bardzo przejrzysta - łatwo jest określić, która postać będzie przydatna i jaką strategię obrać. Ale jak w pierwszym scenariuszu dobierzesz kartę, która każe ci wyrzucić wszystkie drewno a za chwilę kolejną, która nie pozwala drewna produkować no to chociażbyś się nie powiem co, to się nie uda. W Paleo losowość też jak najbardziej występuje, ale ogólnie ma się na nią duży wpływ, można nią manipulować na wiele sposobów. Dodatkowo jest też ona dużo bardziej rozmyta dzięki temu, jak wymyślono tam cykl dnia i nocy - pomiędzy kolejnymi nocami, w których, tak jak w Robinsonie, trzeba nakarmić i ogrzać swoich ludzi dzieje się dużo więcej małych rzeczy - więc jest znacznie mniejsza szansa, że pogrzebie nas jedna pechowa karta.
Jakoś nie wyobrażam sobie grania w Robinsona w kilka osób - imo syndrom gracza alfa gwarantowany. W Paleo natomiast szło to świetnie, jest tam bardzo fajna mechanika współpracy, która niejednokrotnie wymusza niezłą burzę mózgów, jakie decyzje podjąć.

Paleo jest dla mnie bardzo ładną, wysoce imersyjną (jak na tego typu grę) grą, w której pomimo dużej losowości wciąż jest dostatecznie dużo miejsca na decyzyjność graczy i jej wpływ na ostateczny wynik. Robinson natomiast jest dla mnie niezbyt zachęcającą wizualnie grą z płytką immersyjnością, w której dominująca losowość nie stanowi wyzwania, tylko jest wredną kłodą pod nogi, której niejednokrotnie nie da się ani przeskoczyć ani nawet obejść. Robinson może i jest grą teoretycznie bardziej złożoną niż Paleo - ale rozbija się to o właśnie paskudną losowość.
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
olo_marcin
Posty: 52
Rejestracja: 03 lut 2019, 14:39
Lokalizacja: Nowe Warpno / Szczecin
Has thanked: 18 times
Been thanked: 8 times

Re: Jakie gry z szybkim setupem dobrze działające na 2 osoby?

Post autor: olo_marcin »

Łąka, dzięki wyprasce złożenie i rozłożenie gry trwa 2 minuty. Tasujesz 4 talię, rozkładasz plansze, wykładasz karty i grasz :D
ODPOWIEDZ