Przygodówka dla fana euro.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Przygodówka dla fana euro.

Post autor: Kal-El83 »

Witam, zastanawiam się nad zakupem przygodówki ale jestem totalnym fanem euro =)
Za najlepszą przygodówkę uważam Mage Knighta :lol: :D , ale szukam czegoś lżejszego do pogrania z żoną. Wskazane kostki, brak aplikacji i regrywalność (testowane Posiadłość szaleństwa 2ed., podróże przez śródziemie i eldritch horror) ... do tego ostatniego mi chyba najbliżej.
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: autopaga »

Szczęki lwa.
mecenas
Posty: 762
Rejestracja: 08 gru 2012, 01:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 58 times
Been thanked: 157 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: mecenas »

Może Aeons End?

Przez brak tasowania talii w deckbuilderze można z jednej strony rzec że bliżej temu so euro niż innym grom karcianym, a roznorodnosc spora - zwłaszcza jeżeli spojrzeć na dodatki.
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: Kal-El83 »

Żeby było zabawnie oba wskazane tytuły posiadamy =)
Żona nie jest przesadną zwolenniczką poszukiwania optymalnego zagrania i woli iść na rympał =) stąd we wskazaniu wzmianka o kościach. Szukam jakby czegoś po środku (między euro a ameri) gdzie oboje znajdziemy coś dla siebie. Za powyższe podpowiedzi bardzo dziękuję ! :)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: tomp »

Może machina arcana ? Jest mniej euro niż szczęki lwa.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: Giermek »

U mnie podobna sytuacja. Dawno temu z bólem serca sprzedałem Mage Knight - żonie się podobał, jak już udało się znaleźć odpowiedni moment na zagranie, ale częściej gra nie trafiała na stół, bo ją już na samą myśl, że będzie musiała tyle kombinować przez jakieś 2-3 godziny, zaczynała boleć głowa ;)

Zastępstwem dla nas okazał się Runebound (3 ed.). Żona kupuje co jej się podoba i walczy, kiedy jej się podoba, a ja staram się optymalizować umiejętności bohatera i wchodzić do walki bardziej przygotowanym. Ciągle to jednak trochę za długa dla nas gra i też dalej poszukuję...

W tej kategorii z dużymi oczekiwaniami wypatruję wydania polskiej wersji Sleeping Gods.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: kurdzio »

Może coś pokroju Star Wars Zewnętrzne Rubieże? Można optymalizować ale też iść na rympał, jest przygoda, regrywalność można podnieść nowym dodatkiem.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: azazelmo »

Też chciałem polecić Szczęki Lwa, ale widząc jak dyskusja się rozwinęła w stronę Ameri, to może Descent 2ga edycja (w inne nie grałem)?. Wiem, że niedostępna w sklepach, ale sama podstawka jest bardzo często u nas lub na Olx w sensownej cenie - mniej więcej za tyle kupiłem kiedyś nówkę, a przecież inflacja itd. Wbrew pozorom jest tam optymalizacja, bo czasu jest mało, potwory włażą co chwila nowe, a trzeba zrealizować cel scenariusza.
Awatar użytkownika
Michito
Posty: 624
Rejestracja: 05 cze 2019, 15:54
Has thanked: 193 times
Been thanked: 175 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: Michito »

Ekspertem od tematu nie jestem, ale wydaje mi się, że gry Laukata by pasowały pod do czego szukasz, szczególnie Uśpieni Bogowie (jeszcze niedostępni) oraz Bliżej i Dalej (chociaż tu obawiam się, że moglibyście czuć niedosyt).

Ponadto po recenzji "Kości, Piony i Bastiony" poleciłbym Etherfields (wg nich najlepiej działa na 2 osoby; w niektórych snach są wykorzystywane mechanizmy quasi-euro).

No i na sam koniec rzuciłbym Vindication jeżeli szukasz czegoś o hybrydowym charakterze.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: Bruno »

A może po prostu Robinson Crusoe?
To przygodówka z kośćmi, ale bez optymalizacji działań i właściwego zarządzania surowcami trudno w niej odnosić sukcesy.

Mogę też polecić inną kooperację, czyli Napad na Doomrock: może mniej tu narracyjnej przygody, ale jest trochę wydarzeń/przedmiotów/lokacji/umiejętności postaci, które dobieramy z kilku talii kart a zasadnicza część rozgrywki sprowadza się do zarządzania kośćmi podczas bardzo fajnej, taktycznej walki z potworami. Najpierw trzeba kombinować, w jaki sposób rozwijać postaci graczy (poprzez wybór kart umiejętności), aby łatwiej i skuteczniej zarządzać kośćmi w fazie walki.
Mnóstwo radości z losowości, a jednocześnie sporo kminienia, jak tymi kośćmi optymalnie rozporządzić.
Aha, gra jest pełna dość specyficznego (takiego nieco rubasznego) humoru - dla jednych może to być atut, dla innych wada.

A jeśli macie (duuużo) większy budżet, to może Too Many Bones? W generalnych założeniach schemat rozgrywki jest porównywalny do NnD.

Kilka osób chwaliło też "przygodowawą" grę pt. Wojna Nemo.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2087
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: tomp »

Michito przypomniał mi o Laukacie. Ostatnio zostało wydane Now or Never.
Bardzo fajny eurasek. Jest tryb kampanii, w tym przypadku są zadania i wybory (A albo B) - wg mnie całkiem fajny zalążek "przygody"
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Awatar użytkownika
ave.crux
Posty: 1593
Rejestracja: 20 maja 2021, 08:34
Lokalizacja: Piekary Śląskie
Has thanked: 722 times
Been thanked: 1078 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: ave.crux »

Mage Knight i granie scenariuszy błyskawicznych, które trwają 4 rundy zamiast 6. Skraca to grę o ok. godzinę. Problem w tym, że trzeba się trochę ograć żeby zacząć wygrywać w scenariusze błyskawiczne. Można to nazwać euro przygodówką, która robi to dobrze.

Jaws of the lion i ogólnie gloomhaven to dla mnie gra optymalizacyjna, a nie przygodowa. Niby mówią, że to przygodówka dla fana euro, ale ten deckbuilding i zagrywanie kart nie jest takie satysfakcjonujące jak w przypadku MK. Descent jako dungeon crawler jest o niebo lepszy.

Runebound 3ed jest tak samo długi jak Mage Knight, ale nie trzeba się tyle zastanawiać nad daną turą oraz gra nie bije w pysk od razu po zrobieniu złego ruchu, bardzo fajnie się w to grywa i gdybym miał to na stałe to chętnie bym w to grywał.

Sprawdzałeś Betrayal at the house on hill? Fenomenalny dungeon crawler z motywem zdrajcy.
Nic na siłę, wszystko młotkiem. Wieczne narzekanie obrzydza radość grania.
Awatar użytkownika
roadrunner
Posty: 536
Rejestracja: 22 sie 2013, 12:30
Has thanked: 261 times
Been thanked: 274 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: roadrunner »

Na podany temat polecam:

Dominant Species, bo koniecznie.

Brzdęka w kosmosie i jego rozne poziomy zabawy/wtajemniczenia/skomplikowania: podstawka (jest swietna, zdecydowanie glebsza od trywialnego i krotkiego brzdeka ze smokiem), apokalipsę (tylko nowe karty), apokalipsę ze scenariuszami apokalipsy, apokalipsę + stacje kosmiczna 11 (bo nowa mechanika implantow i jeszcze wiecej dobrych kart).

Kupców i korsarzy, w miare mozliwosci w wydaniu anglojezycznym - poziom wykonania lepszy od naszego. Przy okazji jest bardziej klimatycznie: karty misji i plotek maja wiecej polotu w oryginale od polskiego tłumaczenia, no i Brytyjczycy stanowili jedna ze stron wydarzen, Polacy nie za bardzo. Polska edycja jest poza tym mało dostepna i bardzo droga, angielska wrocila niedawno do polskich sklepow. Jesli podejdzie (opis, jaki dales, otwiera taka szanse) warto siegnac po dodatek. Razem z nim regrywalnosc jest nieskonczona.

Scythe'a - wymaga klimatycznego grona i wyrozumialosci na element losowy (karty spotkan), natomiast przy odpowiednim podejsciu wszystkich przy stole gra moze satysfakcjonujaco spelnic podane wymagania.

Blood Rage - bardziej bitewniak niż to, czego mozecie szukac. Elementy hybrydy z eurogrą (np. karty wypraw) i lekki element przygody (niektore umiejki kart frakcji, bezposrednia i natychmiastowa interakcja, nieprzewidywalnosc zagran innych przy stole) daja fajne wrazenia przy stole.

Zimna wojna/ Imperial Struggle - nieoczywiste propozycje do podanych kryteriow, ale moim zdaniem warto, aby wziac pod uwage.

Myrmes, Pory roku - wysoce interaktywne, chwilami silnie agresywne euro moze wystarczajaco skutecznie spelniac podane warunki. Dodatkowa zaleta, ze nadal do dostania z drugiej reki w bardzo atrakcyjnych cenach.

Star Wars Rebelia - tematyka tej gry jest mi z grubsza obojetna, natomiast mechanicznie to rewelacja. Pasuje do kryteriow jak dwie lyzeczki.

Udanego grania.
Mam | Mogę zagrać | Udane transakcje: 100+ na forum, 6 na FB
Hejtowałem Kaskadię przed tym, jak się opamiętaliście. ;)
Sprzedam: dobre gry @Dział Handlu | Kupię: Tokaido: Rozdroża i inne @Kupię
100P |> Moje top
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: Kal-El83 »

Robinson (z dodatkami), spirit island, aeons end są na stanie.

Dominantowi się mocno przyglądałem, tylko jak działa na 2 osoby ?

Rebelie to już miałem nawet w kszyku, tylko trochę za długie. Pewnie prędzej czy później kupię. Choć fanem SW nie jestem.

Runebound z tego co widzę chyba niedostępny, ale będę się rozglądał. Wezmę pod lupę jeszcze zew. Rubieże i machine. Dzięki wszystkim za podpowiedzi :D
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: Cyel »

Łowcy AD 2114 albo może This War of Mine? Jest budowanie bazy, zarządzanie zasobami (+ w Łowcach taktyczna walka) a zarazem w obu gra paragrafowa z podejmowaniem fabularnych decyzji, rozwijającą się fabułą i tworzącą się, za każdym podejściem trochę inną opowieścią.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 973
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 352 times
Been thanked: 756 times
Kontakt:

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: Apos »

Azazelek pisze: 14 cze 2022, 22:10 Witam, zastanawiam się nad zakupem przygodówki ale jestem totalnym fanem euro =)
Za najlepszą przygodówkę uważam Mage Knighta :lol: :D , ale szukam czegoś lżejszego do pogrania z żoną. Wskazane kostki, brak aplikacji i regrywalność (testowane Posiadłość szaleństwa 2ed., podróże przez śródziemie i eldritch horror) ... do tego ostatniego mi chyba najbliżej.
Do wspólnej gry polecam Horrified. Z dziewczyną jesteśmy fanami euro i ta przygodówka bardzo przypadła nam do gustu do luźniejszego grania. Rozgrywka to około 1h-1,5h. Dobrze sprawdza i skaluje się na 2-4 osoby. Trochę do pokombinowania i można grać na różnych poziomach trudności. Do tego różne i ciekawe potwory, które gwarantują regrywalność.

W Brzdęka również można zagrać na wiele sposobów - liczyć i optymalizować deck albo iść na żywioł i się dobrze bawić. To gra bardzo uniwersalna - często polecamy ją początkującym i wciągamy ich do świata planszówek, a zarazem weterani też się świetnie przy niej bawią.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Przygodówka dla fana euro.

Post autor: Beskid »

Do turlania z żoną, kochanką, partnerką czy koleżanką polecam niezawodne Pory Roku.
ODPOWIEDZ