Pax Hispanica (Phil Eklund)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Pax Hispanica (Phil Eklund)

Post autor: pwoloszun »

Obrazek

Opis wydawcy:
Jesteś Hiszpanem, Anglikiem, Francuzem, Holendrem lub Kurczykiem (?), którego życiowym celem jest zostanie wielkim dworzaninem, emancypatorem lub piratem z Karaibów. Jest XVII wiek, więc dekadencka hiszpańska korona jest właścicielem wszystkiego, inkwizycja słyszy każdego, czarny rynek jest wszędzie i nigdzie nie jest bezpieczne przed grabieżami korsarzy. Co roku płyniesz między wyspami, aby transportować, plądrować, przemycać lub urządzać zasadzki na łodzie pełne srebra, pereł, klejnotów i bezcennych relikwii, które mają sfinansować ambicje korony.

To asymetryczna gra pełna morskich bitew i zdrady. Mechanika jest podobna do innych gier Pax, z Tableau, rynkiem, aukcją w ciemno i 4 różnymi wyborami kariery i zwycięstwami. Przyszłość hiszpańskich włości zostanie określona przez wybory, których dokonasz.
ARRRR!

Link BGG: https://boardgamegeek.com/boardgame/373 ... -hispanica

Link do Living Rules: https://docs.google.com/document/d/1SLv ... kuwSE/edit#

Link do sklepu ION Games: How to play video: Zasady i gameplay prototypu:
Ostatnio zmieniony 18 gru 2022, 12:18 przez pwoloszun, łącznie zmieniany 9 razy.
Podcast dżentelmeni przy stole:
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Pax Spanish Main (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

zagralem dzisiaj playtestowo z Philem Eklundem. Widac ze gra jest jeszcze w fazie designu/testow ale bawilem sie bardzo dobrze.

troche jest to na razie zlepek roznych mechanik:
- mamy aukcje zamiast marketu kart (troche ala high frontier)
- karty zagrywamy dla miniakcji/zdolnosci lub jako petarda (jednorazowo cos w stylu one-shoota z pax renesans)

Ale najciekawszym elementem jest plywanie po karaibach gdzie nasza flota stacjonuje w tylko nam znanym miejscu i jak inny gracz przeplywa ze skarbami to jesli jestesmy silniejsi mozemy go obrabowac. Bardzo fajnie to dziala chociaz nie wiem jak to bedzie na mniejsza liczbe graczy gdy morze nie bedzie mocno obsadzone.

Na pewno bede playtestowal dalej, ale zapowiada sie ciekawa gra z rodziny pax:)
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Pax Spanish Main (Phil Eklund)

Post autor: 612 »

A wiadomo, czy ten jesienny termin na kampanię na KSie jest w ogóle realny?
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Pax Spanish Main (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

to zalezy z jakiego pulapu chca startowac. Z tego co kojarze to zazwyczaj na ks mieli juz gry prawie skonczone, tej natomiast jeszcze troche do ukonczenia brakuje czy to mechanicznie czy graficznie (karty sa bardzo prototypowe na razie). Z tego co wiem to Eklund ma ogolnie dosc dobre tempo jesli chodzi o dewelopment gier, nanoszenie poprawek i odpowiadanie na komentarze ale nie wiem czy termin jesienny jest realny.
ja bym powiedzial ze jeszcze nie :)
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2390
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1297 times
Been thanked: 789 times
Kontakt:

Re: Pax Spanish Main (Phil Eklund)

Post autor: vinnichi »

Najważniejsze czy będą monetki!!???

A tak przy okazji zapytam jak oceniasz kierunek tych piratów? Bardziej w stronę vikinga, czyli taki lżejszy kaliber? Czy jednak ster na Renesans? Czy za wcześnie na taką ocenę?
kręcimy wąsem na dobre gry
you tube
discord
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: pwoloszun »

Nikt nic nie pisze, to ja wrzuce.

W miedzyczasie gra zmienila nazwe na Pax Hispanica.

Pojawil sie tez filmik z zasadami i gameplayem prototypu: https://youtu.be/zooR3qgOx2I
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
612
Posty: 435
Rejestracja: 16 mar 2015, 15:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 69 times
Been thanked: 563 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: 612 »

Cóż mamy pisać, nic nie wiemy, tylko siedzimy cierpliwie i czekamy...
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: orzeh »

Kampania zaplanowana na 28 Listopada
Spoiler:
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

Zastanawiam sie czy nie za szybko, bo gra ma jeszcze swoje problemy.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: orzeh »

chyba potrzebują monetyzować projekty po tym jak fluffy nie wyszedł a inne projekty były na progu ufundowania.
Odnoszę wrażenie że nazwisko Eklund trzyma ION
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: japanczyk »

drzewko pisze: 18 lis 2022, 09:08 Zastanawiam sie czy nie za szybko, bo gra ma jeszcze swoje problemy.
od kampanii do dostarczenia...
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

orzeh pisze: 18 lis 2022, 09:14 chyba potrzebują monetyzować projekty po tym jak fluffy nie wyszedł a inne projekty były na progu ufundowania.
Odnoszę wrażenie że nazwisko Eklund trzyma ION
Też mam takie wrażenie, zarówno ojciec jak i syn (Stationfall chyba byl IONów sukcesem). Inne projekty nie są wcale takie złe (Sammu Ramat co całkiem dobra gra) ale ciężko im się przebić.
japanczyk pisze:od kampanii do dostarczenia...
To prawda, ale w ich przypadku gry były praktycznie skończone zawsze (z minimalnymi poprawkami).
Natomiast przy Pax Hispanica wydaje mi se ze tam jeszcze troche rzeczy nie działa tak jak powinno.
pwoloszun
Posty: 452
Rejestracja: 22 mar 2016, 12:57
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1731 times
Been thanked: 543 times
Kontakt:

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: pwoloszun »

Jest pierwszy termin KSa - 28.XI.2022
Spoiler:
drzewko pisze: 18 lis 2022, 09:19 To prawda, ale w ich przypadku gry były praktycznie skończone zawsze (z minimalnymi poprawkami).
Natomiast przy Pax Hispanica wydaje mi se ze tam jeszcze troche rzeczy nie działa tak jak powinno.
Sam nie wiem. Wydaje mi sie, ze zmiany w Living Rules w takich BIOS: Megafauna 2 czy BIOS: Origins 2 byly znaczne.
W sensie ilosc zmian i poprawek nie byla duza, ale zmiany te znacznie poprawialy gameplay.

Natomiast dotychczas Eklundowie zdecydowanie nie porzucali swoich gier, tylko caly czas, calymi latami jeszcze je dopieszczali w Living Rulesach.

Mimo wszystko przed ew. zakupem bede chcial to sprawdzic na TTS :D

Oj kogo ja oszukuje i tak to kupie, chocby po to, zeby pozniej moc opluc i krzyczec, ze mnie oszukali :)
Ostatnio zmieniony 18 lis 2022, 13:44 przez pwoloszun, łącznie zmieniany 3 razy.
Podcast dżentelmeni przy stole:
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: tomp »

Fajnie prezentuje się okładka :)

gameplay
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
piwko
Posty: 363
Rejestracja: 05 lut 2019, 12:09
Has thanked: 68 times
Been thanked: 101 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: piwko »

Świetna wiadomość. W tym roku kupiłem tylko trzy gry o których warto wspomnieć, ale ta jest pewniakiem do wsparcia.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: orzeh »

Zmiany, zmiany :)
Kampania startuje 30 Listopada ale - na stronie ION! (coś podobnego jak było z Interstellar czy M4)
Z tego co widzę będą dwie edycje P:H
Standard oraz "special deluxe" (deluxe będzie miała więcej/samo drewno(a), monety, materiałową mapę)
Early bidy do 15 Grudnia - obnizona cena o 20$ plus 2 promo paki.
Pomiędzy 16 a 31 Grudnia obniżona cena o 10$ plus jeden promo
potem obnizka tylko
okienko1234
Posty: 230
Rejestracja: 14 mar 2021, 00:28
Has thanked: 68 times
Been thanked: 26 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: okienko1234 »

Ciekawe:
-jaka będzie cena?
-czy będzie jakaś zniżka na grupowe zamówienie?
-czy będzie można kupić w jakimś polskim sklepie żeby zaoszczędzić na przesyłce?
-czemu nie na KS? jako pośrednik chyba nie biorą tak dużego %, a zapewniają sporą reklamę.
Awatar użytkownika
Xenir
Posty: 354
Rejestracja: 07 cze 2018, 13:42
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 304 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: Xenir »

Cen nie podali. Chyba nigdy wcześniej nie oglaszali cen przed rozpoczęciem kampanii/przedsprzedaży.
Co do zamówień grupowych - sprawdzałem ich poprzednie kampanie (kilka świeższych - Stationfall, Vendel to Viking, Mesofauna) i nigdy nie było takiej opcji.
Podejrzewam, że w sklepach się prędzej czy później też trafi - jak do tej pory wszystkie gry IONu / SMG były dostępne w 3trollach oraz planszostrefie.
Czemu nie KS/gamefound? Nikt tego nie wie - może będzie tak jak zrobili z Vendel to Viking: najpierw preorder na stronie z niższą ceną, a później dodatkowo KS...

Tak czy inaczej, mogę się podjąć zorganizowania grupowego zamówienia - zobaczymy jakie będą koszty w środę, nie spodziewam się pakietów, ale przynajmniej na kosztach dostawy się zaoszczędzi. Będę dawał znać tutaj i na discordzie Pax Poloniki.
antonio3333
Posty: 699
Rejestracja: 19 lip 2021, 01:52
Has thanked: 42 times
Been thanked: 68 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: antonio3333 »

orzeh pisze: 28 lis 2022, 14:19 Zmiany, zmiany :)
Kampania startuje 30 Listopada ale - na stronie ION! (coś podobnego jak było z Interstellar czy M4)
Z tego co widzę będą dwie edycje P:H
Standard oraz "special deluxe" (deluxe będzie miała więcej/samo drewno(a), monety, materiałową mapę)
Early bidy do 15 Grudnia - obnizona cena o 20$ plus 2 promo paki.
Pomiędzy 16 a 31 Grudnia obniżona cena o 10$ plus jeden promo
potem obnizka tylko
Mógłbyś podać źródło tej informacji proszę? Ja szukam i szukam i nie mogę znaleźć wzmianki o tym.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: orzeh »

Lehu89
Posty: 64
Rejestracja: 08 kwie 2020, 11:38
Lokalizacja: Piotrków Tryb.
Has thanked: 158 times
Been thanked: 54 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: Lehu89 »

Hej "drzewko" widziałem, że wczoraj wieczorem grałeś kolejny raz z Philem na tts :) Ze względu, że od jutra gra startuje z przedsprzedażą - mógłbyś podzielić się pierwszymi wrażeniami, jakąś opinią itp? :)
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

Czuję się wywołany do tablicy :)

Kolejny raz sporo zmian po naszym teście.

Dla mnie ta gra ma jeszcze kilka problemów, ale wszystko idzie w dobrą stronę.
Przede wszystkim:
- bardzo wolny start, mało akcji na początek, mało rund w całej grze
- trochę nie wybacza błędów (popełniłem błąd na początku i mnie to mocno uwaliło na 2-3 rundy)
- ja wciąż nie jestem przekonany do tego systemu aukcje/profesjonalny dociąg - uważam, że aukcje są zbyt słabą akcją i dają za mało
- cały czas jest moim zdaniem problem ze złotem (za mało rzeczy kosztuje złoto, a tak naprawde jedyna szansa zeby je zdobyc to plądrowanie kolonii) - więc albo tego złota masz mega dużo i nie masz na co zużywać, albo masz mega mało i masz problem odpalić aukcje.
- mam wrazenie ze jeszcze nie wszystkie warunki zwyciestwa są zbalansowane i "tematycznie" fajne

Natomiast bardzo podoba mi się to co dzieje się na mapie. Jak zwykle u Eklunda ma to swój osobliwy a zarazem mocno historyczny klimat. Podobają mi się te deterministyczne walki gdzie wybierasz swoją "strategie", chociaz tutaj mam jeszcze jedną wątpliwość co do siły poszczególnych strategii.
Bardzo podoba mi się koncept profesji i ze mamy swojego piona na tym torze który reprezentuje nasze poglądy i w zaleznosci gdzie nim pojdziemy takie mamy opcje dociągu kart.
Ogólny feeling gry, ja sie przy niej absolutnie nie nudze, chociaż kolejny raz złapałem lekką frustracje na moją bezsilność. Fakt, że popełniłem błąd ale mimo wszystko czułem że za bardzo zostałem ukarany :)
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1281
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: orzeh »

Jesteś w stanie jakoś określić skalowanie 2+ ?
drzewko
Posty: 293
Rejestracja: 05 sie 2016, 09:37
Has thanked: 46 times
Been thanked: 295 times

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: drzewko »

orzeh pisze: 29 lis 2022, 11:12 Jesteś w stanie jakoś określić skalowanie 2+ ?
Hmm na 2 graczy nie grałem, jedynie 3-4.
Ale wiem że dla dwóch graczy nie gra hiszpania - co prawda są jej kolonie na planszy ale nikt nią nie steruje, więc raczej będzie sprawiedliwie, jedyna rzecz to, mniej dynamicznie bedzie sie plansza zmieniać i może być mało/wcale bitew morskich.

Na 3 graczy wczoraj zdominowała nas hiszpania ale ostatnie zmiany powinny sprawić, że ta różnica się trochę zatrze. Wiem, że Phil rozważa też czy powinno sie grać hiszpania na 3 graczy.
John_S_PJK

Re: Pax Hispanica [dawniej Pax Spanish Main] (Phil Eklund)

Post autor: John_S_PJK »

:)
Ostatnio zmieniony 15 lis 2023, 13:59 przez John_S_PJK, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ