Carnegie - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
probbi
Posty: 950
Rejestracja: 28 gru 2016, 15:13
Lokalizacja: Nadarzyn
Has thanked: 48 times
Been thanked: 91 times

Carnegie - pytania o zasady

Post autor: probbi »

Czy ja dobrze zrozumiałem, że gdy bierzemy akcje rozwoju naukowego to mogę się przesunąć tylko w jednym torze transportu? Nie kofe rozdzielić punktów pomiędzy inne.?i tak samo z suwakami które wysuwamy?
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: Bruno »

probbi pisze: 04 sie 2022, 01:17 Czy ja dobrze zrozumiałem, że gdy bierzemy akcje rozwoju naukowego to mogę się przesunąć tylko w jednym torze transportu? Nie kofe rozdzielić punktów pomiędzy inne.?i tak samo z suwakami które wysuwamy?
Źle zrozumiałeś (na jakiej podstawie?). Uzyskane punkty rozwoju możesz dzielić dowolnie między różne tory, projekty itp.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
rosjanin
Posty: 2
Rejestracja: 06 sie 2022, 20:17
Has thanked: 2 times

Re: Carnegie (Xavier Georges)

Post autor: rosjanin »

Jak interpretujecie donacje z dodatku za srednie miasta polaczone z wybranym duzym miastem?
Bulva
Posty: 80
Rejestracja: 16 lip 2018, 01:11
Has thanked: 87 times
Been thanked: 41 times

Carnegie: Darowizny, za które Andrew nigdy nie otrzyma PZ

Post autor: Bulva »

Mam pytanie odnośnie trybu solo (zresztą bardzo fajnego), czyli grze przciwko Andrew.
Ten problem był też poruszony kilkakrotnie na forum bgg, ale bez żadnej ostatecznej konkluzji i pomocy ze strony twórcy/wydawcy gry.

Problem dotyczy punktacji za dwie donacje dla Andrew, w których występuje element płacenia kostkami towarów, a które odnoszą się do tych dwóch konktertnych donacji za "Opiekę Społeczną", czyli: każda kostka = x2 PZ oraz 5$+kostka = x4 PZ.

Wg mnie, karty Andrew, które nakazują mu umieścić tam swój żeton donacji są całkowicie dla niego bezużyteczne - są błądem w grze solo.
Gracz ma prawo w ostatniej swojej turze wymienić dowolną ilość kości na $$$, co automatycznie zawsze pozbawi Andrew tych bonusów.

Moje pytanie, czy stosujecie jakieś "domowe zasady", aby nie "krzywdzić " tymi kartami Andrew ???
Bo w zasadzie poza blokowaniem tych pól, Andrew nigdy nie osiągnie z tego nawet 1 PZ na koniec gry.

To w zasadzie jedyny niedopracowany szczegół (w trybie solo) w tej doskonałej grze.
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Carnegie - pytania o zasady

Post autor: jacobPL »

Mam pytanie odnośnie do setupu miejsc blokowanych przez dummy playera (zarówno do multi jak i solo). Instrukcja chyba tego dobrze nie precyzuje.

Gra solo:
A) Najpierw szykuję deck automy i później ciągnę 18 kart do setupu miejsc
B) Czy ciągnę 18 kart setupu z kart bazowych (oznaczonych) a później szykuję deck automny (np. 15 kart {?] i 5 oznaczonych)?

Gra na 2-3 os.:
Instrukcja mówi, że tasujemy karty do wariantu solo - podobne wersja A) czy B) jak wyżej?

Dzięki
ckbucu
Posty: 354
Rejestracja: 20 mar 2017, 20:56
Has thanked: 395 times
Been thanked: 551 times

Re: Carnegie - pytania o zasady

Post autor: ckbucu »

Najpierw zapełniasz dummy playera z kart akcji, potem tasujesz i przygotowujesz talię automy.
Ale oszczędź sobie czasu i użyj randomizera z tej strony, który od razu podpowiada które departamenty zostawić i gdzie umieścić dummy playera - https://gamehelpers.brokengod.net/carnegie/
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Carnegie - pytania o zasady

Post autor: jacobPL »

ckbucu pisze: 06 sty 2024, 21:44 Ale oszczędź sobie czasu i użyj randomizera z tej strony, który od razu podpowiada które departamenty zostawić i gdzie umieścić dummy playera - https://gamehelpers.brokengod.net/carnegie/
Dokładnie tak robię od drugiej rozgrywki. Usłyszałem na którymś playthrough. Złoto.
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Carnegie - pytania o zasady

Post autor: Akwamarynowy »

Czy można wybudować więcej niż jeden budynek w mieście by zablokować rywali i jeżeli tak, to czy liczone punkty za to miasto są raz, czy za każdy budynek?
Dziękuję z góry za odpowiedź
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1145 times

Re: Carnegie - pytania o zasady

Post autor: Bruno »

Akwamarynowy pisze: 12 lut 2024, 23:16 Czy można wybudować więcej niż jeden budynek w mieście by zablokować rywali i jeżeli tak, to czy liczone punkty za to miasto są raz, czy za każdy budynek?
Dziękuję z góry za odpowiedź
Można, to już przełom XIX/XX w., a nie era kanałowa w Brassie :wink:
Na koniec gry każda budowla w mieście punktuje.
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Carnegie - pytania o zasady

Post autor: rob666 »

Witam,
2 pytania:

1. Czy można skorzystac z wyslania pracownika na misje, a nie korzystac z tego co daje takie posuniecie ?
2. 12 punktow MAX za darowizny dotyczy jednego krazka czy 1 z 4 miejsc darowizn. ?

Pozdrawiam
Robert
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
Leliw
Posty: 84
Rejestracja: 12 paź 2020, 20:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 8 times
Been thanked: 27 times

Re: Carnegie - pytania o zasady

Post autor: Leliw »

rob666 pisze: 20 kwie 2024, 07:34 Witam,
2 pytania:

1. Czy można skorzystac z wyslania pracownika na misje, a nie korzystac z tego co daje takie posuniecie ?
2. 12 punktow MAX za darowizny dotyczy jednego krazka czy 1 z 4 miejsc darowizn. ?

Pozdrawiam
Robert
1. Można, chociaż nie widzę sensu bo tam są zawsze pozytywne efekty.
2. Cytat z instrukcji, strona 14: "Za każdą darowiznę można otrzymać maksymalnie 12 PZ, ale gracz może zwiększyć dla siebie ten limit o 3 PZ za każdą listwę projektów (dotyczy tylko stron „B”), którą wysunął do końca."
Awatar użytkownika
rob666
Posty: 76
Rejestracja: 18 lip 2007, 12:47
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 8 times
Been thanked: 4 times

Re: Carnegie - pytania o zasady

Post autor: rob666 »

Dzieki. 1. Odpowiem dlaczego - bo powinnismy wziac pracownika a juz nie mamy

Pozdrawiam
...siedzenie z dzieckiem i zabawa jego zabawkami to dziecinada; wolę z nim zagrać w grę planszową...
ODPOWIEDZ