Top bgg gry dla 2 osób

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: szmajchel »

Poszukuję gry, z powiedzmy top50 bgg dla 2 osób. Mam/grałem we wszystkie, które mają Best 2. Mam/grałem w kilka, które są polecane przez Community dla 2 np. Cywilizacja, pandemic, gloomhaven, wingspan,arnak, Puerto, terraformacja, tzolkin.
Nie wiem jaka grę kupić kolejna. Moje wymagania to:
- super dla 2 osób
- w miarę przejrzysta instrukcja (bez potrzeby szukania / czytania dziesiątek FAQ)
- bez zabójczo długiego setupu
- bez dużej ilości negatywnej interakcji
- gra możliwa do kupienia w sklepie

Wpadło mi w oko kilka oczywistych hitów jak brass, barrage, great western... Tylko które działają naprawdę świetnie na 2 osoby, bez uczucia niedosytu, że brakuje większej ilości graczy?
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Abizaas »

szmajchel pisze: 13 sie 2022, 13:24 Poszukuję gry, z powiedzmy top50 bgg dla 2 osób. Mam/grałem we wszystkie, które mają Best 2. Mam/grałem w kilka, które są polecane przez Community dla 2 np. Cywilizacja, pandemic, gloomhaven, wingspan,arnak, Puerto, terraformacja, tzolkin.
Nie wiem jaka grę kupić kolejna. Moje wymagania to:
- super dla 2 osób
- w miarę przejrzysta instrukcja (bez potrzeby szukania / czytania dziesiątek FAQ)
- bez zabójczo długiego setupu
- bez dużej ilości negatywnej interakcji
- gra możliwa do kupienia w sklepie

Wpadło mi w oko kilka oczywistych hitów jak brass, barrage, great western... Tylko które działają naprawdę świetnie na 2 osoby, bez uczucia niedosytu, że brakuje większej ilości graczy?
Puerto dla dwóch osób? Barrage w mojej opinii kompletnie nie działa w dwie osoby. Brass jeszcze ujdzie, ale zawsze będzie się grało gorzej niż w większą liczbę osób.

Z top 50 bgg, w dwie osoby chodzą świetnie (poza wymienionymi przez Ciebie TTA, Gloomhaven, Pandemic, Wingspan, Arnak, Terraformacji i Tzolkina):
Ark Nova
SW Rebelia
Projekt Gaja
Spirit Island
Wojna o Pierścień
GWT
Zimna Wojna
Zamki Burgundii
7CŚ Pojedynek
Uczta dla Odyna z Norwegami
Food Chain Magnate
Podwodne Miasta
Maracaibo
On Mars

Patrząc na Twoje wymagania, ograniczyłbym listę do poniższych:
Ark Nova
Spirit Island
GWT
Zamki Burgundii
Podwodne Miasta
Maracaibo

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: staniach21 »

W zasadzie Abizaas wyczerpał temat natomiast jeśli chciałbyś spróbować Brass to zdecydowanie polecam Brass Lancashire w 2-osobowym składzie na specjalnie przygotowanej stronie mapy :D. Niestety rzadko mam 4 osoby, więc Birmingham się u mnie kurzy, a Lancashire co 1-2 miesiące jest ściągany z półki.
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: vder »

Na twoim miejscu zajrzałbym jeszcze tutaj: https://bgg.cc/geeklist/292379/2021-peo ... -two-1-200 moze coś sie trafi.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3354
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 2010 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Ardel12 »

Nie wiem czemu Abizas odrzucił 7CŚ:P, który szybko się rozkłada i nie ma tyle negatywnej interakcji by nie rozważyć tak wspaniałego tytułu. Ja grywam z żoną w niego i choć moja luba też nie lubie negatywnej interakcji i preferuje każdy sobie swój pasjans układa, to 7CŚ:P uwielbia.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: karmazynowy »

Nie odrzucaj Barrage na 2. To nadal świetna gra i w takim składzie osobowym jest dużo mniej negatywnej interakcji niż w pełnym składzie, czyli tak jak napisałeś w wymaganiach.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Emil_1
Posty: 1381
Rejestracja: 31 maja 2016, 13:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 47 times
Been thanked: 172 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Emil_1 »

7CŚ duel to pierwsze co prxychodxi mi na myśl .. ale tak na prawdę 90% gier z top są na 2 osoby
Miłego dnia! :)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: detrytusek »

Barrage jak najbardziej chodzi na 2 osoby bardzo dobrze, a Maracaibo ma cholernie upierdliwy setup mimo, że gra świetna.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Abizaas »

Ardel12 pisze: 13 sie 2022, 17:45 Nie wiem czemu Abizas odrzucił 7CŚ:P, który szybko się rozkłada i nie ma tyle negatywnej interakcji by nie rozważyć tak wspaniałego tytułu.
Emil_1 pisze: 13 sie 2022, 19:40 7CŚ duel to pierwsze co prxychodxi mi na myśl .. ale tak na prawdę 90% gier z top są na 2 osoby
W mojej opinii jest tam sporo negatywnej interakcji, jeżeli gracze wiedzą co robią. Oczywiście wybór autora wątku - sama gra jest oczywiście świetna.
karmazynowy pisze: 13 sie 2022, 19:17 Nie odrzucaj Barrage na 2. To nadal świetna gra i w takim składzie osobowym jest dużo mniej negatywnej interakcji niż w pełnym składzie, czyli tak jak napisałeś w wymaganiach.
detrytusek pisze: 14 sie 2022, 08:42 Barrage jak najbardziej chodzi na 2 osoby bardzo dobrze
Tutaj też warto zwrócić uwagę, że to być może ja jestem w błędzie i gra wcale nie chodzi źle w dwie osoby. My zagraliśmy dwie rozgrywki i ciągle nam brakowało kolejnego gracza przy stole. Mechanizmy Barrage zostały w mojej opinii skonstruowane w taki sposób, że korzystają na większej ilości graczy. W dwuosobowych rozgrywkach Barrage brakuje trochę subtelności, złożoność systemów które budujemy w dwie osoby jest dużo niższa niż w 3-4. Wolałbym wyciągnąć Lacerdę na stół w dwójkę niż męczyć Barrage'a.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3354
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1033 times
Been thanked: 2010 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Ardel12 »

Abizaas pisze: 14 sie 2022, 10:02 W mojej opinii jest tam sporo negatywnej interakcji, jeżeli gracze wiedzą co robią. Oczywiście wybór autora wątku - sama gra jest oczywiście świetna.
Ma pełno interakcji. Z negatywnych to masz w sumie 2 karty cudów, które wywala ci kartę surowca i kilka monet oraz przeciąganie liny w postaci toru siły militarnej. Trzon mechaniki nie jest negatywny, chyba że dla ciebie lub autora wątku podebranie karty tym jest , to się zgodzę że gra do odpuszczenia :)

Jak Cywilizacja nie przeszkadza z wrednymi kartami wydarzeń, które można spuszczać na przeciwnika to tym bardziej 7CŚ:P podejdzie.
Asurmar
Posty: 324
Rejestracja: 22 mar 2019, 08:54
Has thanked: 117 times
Been thanked: 174 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Asurmar »

Jeśli lubisz gry abstrakcyjne to polecam tą listę bgg: https://boardgamegeek.com/abstracts/browse/boardgame
Mogę też polecić grę Tuareg: https://boardgamegeek.com/boardgame/118048/targi
Często gry 2 osobowe albo gry abstrakcyjne nie trafiają do topu głównego rankingu bgg, bo po prostu mają mniej ocen.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: karmazynowy »

Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Scofied_PL
Posty: 19
Rejestracja: 06 gru 2017, 17:21
Lokalizacja: Łęczna/Lublin
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Scofied_PL »

vder pisze: 13 sie 2022, 16:45 Na twoim miejscu zajrzałbym jeszcze tutaj: https://bgg.cc/geeklist/292379/2021-peo ... -two-1-200 moze coś sie trafi.
Mam takie pytanie, czy są podobne rankingi gier utworzone przez użytkowników dla większej liczby osób? np. dla 3, 4 albo nawet 5 osób?
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Abizaas »

Scofied_PL pisze: 07 wrz 2022, 19:53
vder pisze: 13 sie 2022, 16:45 Na twoim miejscu zajrzałbym jeszcze tutaj: https://bgg.cc/geeklist/292379/2021-peo ... -two-1-200 moze coś sie trafi.
Mam takie pytanie, czy są podobne rankingi gier utworzone przez użytkowników dla większej liczby osób? np. dla 3, 4 albo nawet 5 osób?
Uważam, że ranking z tego linka to ścierwo - gram głównie w dwie osoby i nie usiadłbym do praktycznie żadnej gry z Top 10 w tym rankingu. Beznadzieja.

Zobacz jeszcze raz co podesłał karmazynowy

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
Grzdyll
Posty: 813
Rejestracja: 14 lip 2013, 22:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 74 times
Been thanked: 297 times
Kontakt:

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Grzdyll »

Abizaas pisze: 07 wrz 2022, 21:55 Uważam, że ranking z tego linka to ścierwo (...)
Ciekawy jestem czy tylko ja z dużym smutkiem patrzę na to jak zmienia się język dyskusji internetowych. Nie da się napisać po prostu, że się z czymś nie zgadzasz lub Ci się nie podoba, trzeba od razu określać to jako "ścierwo" ??!
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: vder »

Abizaas pisze: 07 wrz 2022, 21:55 Uważam, że ranking z tego linka to ścierwo - gram głównie w dwie osoby i nie usiadłbym do praktycznie żadnej gry z Top 10 w tym rankingu. Beznadzieja.
durne to, ale trochę pociągnę temat :).

1. Ten ranking to metalista z ok 300 zestawien top20 gier 2osobowych osób, które miały chęć podesłać swoje top 20. Więc przynajmniej 300 osób uważa coś zupełnie innego niż Ty.
2. Stosując Twoją logikę, to samo mogę powiedzieć o rankingu BGG, bo przez ostatnie X lat nie zagrałem nic z TOP 20(!) tego rankingu, a jak zagrałem, to nie było to coś co chciałbym powtórzyć :)
Scofied_PL pisze: 07 wrz 2022, 19:53
vder pisze: 13 sie 2022, 16:45 Na twoim miejscu zajrzałbym jeszcze tutaj: https://bgg.cc/geeklist/292379/2021-peo ... -two-1-200 moze coś sie trafi.
Mam takie pytanie, czy są podobne rankingi gier utworzone przez użytkowników dla większej liczby osób? np. dla 3, 4 albo nawet 5 osób?
Oryginalny ranking, tworzony w ten sposób, powstał/powstaje dla gier 1 osobowych, to jest przedłużenie tego pomysłu na 2 osobowe. Nie wydaje mi się by ktoś ciągnał to dalej na gry n-osobowe.
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: vnzk »

vder pisze: 08 wrz 2022, 08:34
Abizaas pisze: 07 wrz 2022, 21:55 Uważam, że ranking z tego linka to ścierwo - gram głównie w dwie osoby i nie usiadłbym do praktycznie żadnej gry z Top 10 w tym rankingu. Beznadzieja.
1. Ten ranking to metalista z ok 300 zestawien top20 gier 2osobowych osób, które miały chęć podesłać swoje top 20. Więc przynajmniej 300 osób uważa coś zupełnie innego niż Ty.
Nie wspominając, że Abizaas w pierwszym poście w tym wątku sam polecił trzy gry ze szczytu tego "ścierwa" (plus Spirit Island). ;)
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Abizaas »

Chodzi o to, że ten ranking nie ma sensu - wypisali sobie lekkie dwuosobowe gierki i uważają to za top dwuosobowych gier? A ja wypisałem gry które dobrze chodzą w dwie osoby i znajdują się w top50 bgg, nie znaczy zaraz, że jestem ich fanem.
Grzdyll pisze: 07 wrz 2022, 22:13
Abizaas pisze: 07 wrz 2022, 21:55 Uważam, że ranking z tego linka to ścierwo (...)
Ciekawy jestem czy tylko ja z dużym smutkiem patrzę na to jak zmienia się język dyskusji internetowych. Nie da się napisać po prostu, że się z czymś nie zgadzasz lub Ci się nie podoba, trzeba od razu określać to jako "ścierwo" ??!
Okej, mogłem zwrócić uwagę na to, że niektórzy mogą być bardziej wrażliwi niż ja, na takie określenia. W mojej opinii warto też czasem zluzować i nie przejmować się tym, że ktoś posługuje się mniej oficjalnym językiem - to tylko forum dyskusyjne o grach planszowych. Postaram się oczywiście zaprzestać używania takiego słownictwa, bo jak widać, wielu forumowiczów czuje się smutna z tego powodu, ale w mojej opinii jest to przesadne przejmowanie się poprawnością językową na forum hobbystycznym.

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: vder »

ojtam ojtam odwieczny problem każdego rankingu :). Ale jest tez kilka statystyk, które pozwalają trochę spojrzeć na niego szerzej - np. pierwsza gra, która była u kogoś top1 jest na 195 miejscu :D.
Dobrze że rozwinałeś, bo się nasuwała myśl, że dla siebie same `smakołyki` trzymasz, a innym ś... polecasz :D :D :D
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Abizaas »

vder pisze: 08 wrz 2022, 09:39 ojtam ojtam odwieczny problem każdego rankingu :). Ale jest tez kilka statystyk, które pozwalają trochę spojrzeć na niego szerzej - np. pierwsza gra, która była u kogoś top1 jest na 195 miejscu :D.
Dobrze że rozwinałeś, bo się nasuwała myśl, że dla siebie same `smakołyki` trzymasz, a innym ś... polecasz :D :D :D
Wojna o Pierścień? Nie nie, nie kupujcie tego bo słabe. Ja sobie kupie drugi egzemplarz jak spadnie w cenie :D

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Taungar
Posty: 24
Rejestracja: 15 mar 2020, 22:57
Has thanked: 3 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Taungar »

A co powiecie o Concordi w tym temacie? Nikt jej nie wspomina...
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 290 times
Been thanked: 124 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: vder »

Jak się nie ma co się, lubi to się lubi co się ma :). No więc więcej osób pewnie byłoby lepiej, ale w 2 osoby mi sie dobrze gra w Concordię, pewnie przyda się jakaś ciaśniejsza mapa.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: Beskid »

Pory Roku
Botanik
Rajas of the Ganges: The Dice Charmers
Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec Big Box
Żelazna Kurtyna
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: szmajchel »

Brass lancashire
Food chain magnate
Barrage

Która z powyższych Waszym zdaniem będzie najlepsza dla dwóch osób (i nie będę czuł, że gram w wybrakowana wersję). Przeglądając bgg wydaje mi się, że food Chain jest chyba najbezpieczniejsza opcja.
Awatar użytkownika
kurdzio
Posty: 798
Rejestracja: 26 paź 2019, 13:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 122 times
Been thanked: 378 times

Re: Top bgg gry dla 2 osób

Post autor: kurdzio »

szmajchel pisze: 28 sty 2023, 20:05 Brass lancashire
Food chain magnate
Barrage

Która z powyższych Waszym zdaniem będzie najlepsza dla dwóch osób (i nie będę czuł, że gram w wybrakowana wersję). Przeglądając bgg wydaje mi się, że food Chain jest chyba najbezpieczniejsza opcja.
Zdecydowanie Brass Lancashire i jego fanowska strona mapy, w tym jednym wypadku nie ma co sugerować sie bgg. Food i Barrage zyskują przy większej liczbie graczy.
Gramy głównie w 2 osoby, służę radą :)
ODPOWIEDZ