Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: Leviathan »

Dreszcz to najbardziej znana z polskich gier paragrafowych. Tytuł ukazał się po raz pierwszy w tygodniku "Razem" (numery 33 i 34 z 1987 plus errata w numerze 40 z 1987), a następnie rok później został wydany przez wydawnictwo Ultima jako samodzielna, szesnastostronicowa broszura (w oszałamiającym jak na obecne standardy nakładzie 30 000 egzemplarzy). Ultima rozprowadzała także wersję pudełkową. Trzecie i zarazem ostatnie wydanie gry miało miejsce w 2001 roku, kiedy to Dreszcz został dodany do magazynu Świat Gier Komputerowych.

Dreszcz to gra dla jednego gracza, w trakcie której wcielamy się w postać śmiałka, penetrującego podziemia w poszukiwaniu skarbu. Do rozgrywki potrzebujemy tylko kostki, ołówka i... trochę wyobraźni.

Tytuł gry: Dreszcz
Autor: Jacek Ciesielski
Wydawca: Razem, Ultima
Liczba graczy: 1
Czas rozgrywki: 60 minut

Obrazek

Linki:
Dreszcz online
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: Leviathan »

Na Wojennik TV wjechała relacja z rozgrywki w ten wiekowy tytuł. W jej trakcie naciąłem się na fragment przygody, w którym w moim egzemplarzu znajdował się błąd w druku - efektem było... a zresztą sami zobaczcie :D

Ostatnio zmieniony 29 sty 2023, 20:14 przez Leviathan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1149 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: Bruno »

O mein Gott, ależ archeologia!
Z tego co pamiętam, to najbardziej zabawny był prowiant, który w postaci KAPUSTY można było ukraść trollom czy innym mieszkańcom podziemi :mrgreen:
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: feniks_ciapek »

Ja pamiętam jeszcze tę wersję z błędem, która się ukazała w miesięczniku Razem.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2020
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1495 times
Been thanked: 1149 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: Bruno »

feniks_ciapek pisze: 21 sie 2022, 23:35 Ja pamiętam jeszcze tę wersję z błędem, która się ukazała w miesięczniku Razem.
Czyli kolega ma niższą "cyfrę" albo ma starszego brata :wink:
Ja miałem wydanie broszurowe w folii, firmy Ultima.

Aż obejrzę sobie relację Michela - pytanie, czy ten tytuł po tylu latach się broni czy też chodzi wyłącznie o młodzieńczy sentyment ("proustowską magdalenkę").
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
Uncle_Grga
Posty: 560
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: Uncle_Grga »

Miałem pecha bo pani kioskarka nie odłożyła jednego z numerów i miałem tylko część gry. Trzeba było kombinować, brakujący rozdział znalazłem dopiero kilka tygodni ? później.. taka sytuacja..

Ale wspomnienia zostały.. :mrgreen:
j_g
Posty: 1981
Rejestracja: 17 sty 2016, 18:08
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 503 times
Been thanked: 240 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: j_g »

Moje wspomnienie około roku 1990, po tym jak wpadła mi w ręce czarno-biała kserokopia, jest takie, że chciałem to przepisać na małe ATARI, ale po przeliczeniu wyszło mi, że 64kB pamięci RAM atarynki (a de facto mniej) nie wystarczy, by to gładko na raz zmieścić i projekt skończył się, zanim się zaczął. Zdaje się, że ja albo kolega, przerysowaliśmy na te 8 bitów ten poszarpany tytuł i na tym stanęło.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2756
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 326 times
Been thanked: 1256 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: Yuri »

Leviathan pisze: 21 sie 2022, 19:15 Na Wojennik TV wjechała relacja z rozgrywki w ten wiekowy tytuł....
Gdybya chciał coś więcej pograc w zabytkowe tytuły to z wielką chęcią mogę zaoferować komplet gier ENCORE i SFERY (tu kilku pozycji z zserii Miniatury nie mam) do ogrania. Ja bym z chęcią pooglądał, a widzę że więcej tu takich dusz :)
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
Muleq
Posty: 597
Rejestracja: 13 cze 2018, 21:44
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 162 times
Been thanked: 156 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: Muleq »

Na samo wspomnienie aż mnie przeszedł Dreszcz :wink: Następny w kolejce powinien być Labirynt Śmierci, a potem Wojownik Autostrady :wink: .
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: MichalStajszczak »

Leviathan pisze: 21 sie 2022, 19:13 Tytuł ukazał się po raz pierwszy w tygodniku "Razem" (numery 33 i 34 z 1987 plus errata w numerze 40 z 1987), a następnie rok później został wydany przez wydawnictwo Ultima jako samodzielna, szesnastostronicowa broszura (w oszałamiającym jak na obecne standardy nakładzie 30 000 egzemplarzy). Ultima rozprowadzała także wersję pudełkową. Trzecie i zarazem ostatnie wydanie gry miało miejsce w 2001 roku, kiedy to Dreszcz został dodany do magazynu Świat Gier Komputerowych.
Pewne informacje w tym akapicie wymagają sprostowania. Rzeczywiście Ultima wydała Dreszcz w sporym nakładzie ale to był chyba jedyny nakład (poza oczywiście publikacją w tygodniku Razem). Ultima zbankrutowała w roku 1991 i jej zapasy (poza towarami przekazanymi przez syndyka wierzycielom) przejęła nowa firma Jacka Ciesielskiego - hurtownia Joker. A ponieważ popyt na gry broszurowe i ogólnie wydawane w foliowych torbach zdecydowanie spadł w latach 90-tych i takie firmy jak Encore czy Dragon zaczęły swoje stare gry pakować do pudełek, Joker zamówił w Encore pudełka do Dreszcza i w grudniu 1994 zaczął sprzedawać broszurę zapakowaną w pudełko. Efektem były zabawne reklamacje klientów, którzy uważali, że dostali wybrakowany egzemplarz, zawierający wyłącznie instrukcję, bez planszy, kostek i pionków.
Nie wiem, czy dodawany do Świata Gier Komputerowych egzemplarz Dreszcza pochodził z nowego nakładu, czy to była po prostu metoda pozbycia się starych zapasów, bo we wrześniu 2009 dostałem od Jacka Ciesielskiego maila następującej treści:
Z dawnych czasów mam kilka tysięcy egzemplarzy gry Dreszcz, które chciałbym sprzedać. Gra ma postać broszury. Część jest zapakowana w pudełko, część luzem. Czy twoja firma byłaby zainteresowana kupieniem tego towaru ?
Moja firma zainteresowana nie była, zasugerowałem więc autorowi kontakt z Bardem i Rebelem ale chyba do żadnej transakcji nie doszło.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3388
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: psia.kostka »

Swietne rozwiniecie historii tej gry! Czyli Polacy hejtowali za duze pudelka gier juz prawie 30lat temu :mrgreen: (tzn hejtowali puste pudelka, ale broszur tez nie lubili kupowac)
Wydaje sie, ze taki New Old Stock Dreszcza znalazlby chetnych, gdyby pojawil sie na jakims kiermaszu planszowkowym. Aby tylko nie zalac rynku tysiacami sztuk na raz ;) Tylko szkoda, ze broszura zawiera bledy...
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1596 times
Been thanked: 931 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: feniks_ciapek »

Muleq pisze: 22 sie 2022, 09:43 Na samo wspomnienie aż mnie przeszedł Dreszcz :wink: Następny w kolejce powinien być Labirynt Śmierci, a potem Wojownik Autostrady :wink: .
Moja młodość. Brakuje tylko serii Wehikuł Czasu :D

Wojownika Autostrady nawet mam jeszcze na półce, a widziałem, że ktoś ostatnio wznowił.

Co do Dreszcza, to dla mnie była to chyba pierwsza paragrafówka w życiu. Razem prenumerował mój starszy sąsiad, ale w grę grałem sam. Z tego, co pamiętam, to spędziłem przy niej sporo czasu - rysowałem mapy paragrafów, próbowałem ją przejść na różne sposoby - i nigdy się nie udało :). O tym, że jest błąd zorientowałem się stosunkowo późno, jak już mi faza na granie w nią minęła.

Zapamiętałem ją jako dość wciągającą, zwłaszcza na tle współczesnych komputerowych tekstówek, aczkolwiek byłem wtedy całkiem niedorosły, więc nie wiem, na ile ta opinia się przekłada na jej wartość dzisiaj :)
strzewka
Posty: 24
Rejestracja: 03 lut 2020, 11:33
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: strzewka »

Też miałem (nawet gdzieś powinienem jeszcze mieć oryginał ten z błędem) Dreszcza i grałem namiętnie z kolegą. Błąd rozkminiliśmy sami po kilku grach a potem była errata chyba. Następną paragrafówką jaka wyszła w Razem był Goblin bardzo podobna do dreszcza.
Imio
Posty: 296
Rejestracja: 31 paź 2016, 19:45
Lokalizacja: Warszawa/Skierniewice
Has thanked: 53 times
Been thanked: 28 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: Imio »

Kiedyś zacząłem przepisywać to na C64...
Ile tych map narysowałem. Ta gra rozsypała się od grania. I jeszcze pół bloku odwiedziła. Tyle genialnych wspomnień.
Podpis nieczynny. Najbliższy podpis powyżej lub w wątku obok.
Awatar użytkownika
kempy
Posty: 720
Rejestracja: 17 paź 2011, 16:59
Has thanked: 15 times
Been thanked: 84 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: kempy »

j_g pisze: 22 sie 2022, 08:26 Moje wspomnienie około roku 1990, po tym jak wpadła mi w ręce czarno-biała kserokopia, jest takie, że chciałem to przepisać na małe ATARI, ale po przeliczeniu wyszło mi, że 64kB pamięci RAM atarynki (a de facto mniej) nie wystarczy, by to gładko na raz zmieścić i projekt skończył się, zanim się zaczął. Zdaje się, że ja albo kolega, przerysowaliśmy na te 8 bitów ten poszarpany tytuł i na tym stanęło.
Dreszcz na małe atari jednak powstał. Ale potrzebował 128kb pamięci, więc albo 130 xe, albo rozbudowanego 800/65.
Legend of the Five Rings CCG
- [ Sun and Moon Discord ] -

Oracle of the Void Database ◄
Awatar użytkownika
Leviathan
Posty: 2267
Rejestracja: 01 wrz 2009, 13:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 396 times
Been thanked: 1044 times
Kontakt:

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: Leviathan »

Dorzuciłem recenzję tego wiekowego tytułu na Wojennik TV:

bdm
Posty: 580
Rejestracja: 18 mar 2019, 13:41
Has thanked: 382 times
Been thanked: 63 times

Re: Dreszcz (Jacek Ciesielski)

Post autor: bdm »

Grał ktoś w Dreszcz online? Warto?
ODPOWIEDZ