ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Hardkor »

jediwolf pisze: 19 mar 2024, 23:18
Morgon25 pisze: 19 mar 2024, 22:25 Witajcie
Kupiłem wersję sklepową. Dzisiaj rozpakowana i mam brak karty segregatora (strona 19/20) :(
Przeszukałem wszystko, ale to nie szpilka że może wpaść gdzieś w zakamarek pudełka...
Napisz do Awaken Realms doślą brakujące elementy. Albo do wydawcy gry, nie wiem czy to Rebel czasem nie jest.
Rebel wydaje tylko ich nemesisy. Tak to wydają sami wszystko.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Dhel
Posty: 698
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 462 times
Been thanked: 390 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Dhel »

Morgon25 pisze: 19 mar 2024, 22:25 Witajcie
Kupiłem wersję sklepową. Dzisiaj rozpakowana i mam brak karty segregatora (strona 19/20) :(
Przeszukałem wszystko, ale to nie szpilka że może wpaść gdzieś w zakamarek pudełka...
Czy przypadkiem to nie jest karta z
Spoiler:
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Void »

Dhel pisze: 22 mar 2024, 21:05
Czy przypadkiem to nie jest karta z
Spoiler:
Nie jest. 19 jest to koszulka na karty lądowników, 20 jest pusta.
Morgon25
Posty: 2
Rejestracja: 11 lis 2021, 11:41

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Morgon25 »

Tak, to karta na lądowniki. Da się bez niej przeżyć, ale wolałbym mieć :)
Zgłosiłem w serwisie Awaken Realms po wstępnej rozmowie ze sklepem, od którego kupiłem. Doślą, choć zapewne nie za szybko. Deklarują że do miesiąca.
Dzięki za odpowiedzi.
Golin
Posty: 328
Rejestracja: 13 paź 2016, 20:04
Has thanked: 17 times
Been thanked: 32 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Golin »

opyla się kupic dla samej podstawki ?
Awatar użytkownika
Nilis
Posty: 637
Rejestracja: 26 mar 2020, 13:35
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 243 times
Been thanked: 355 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Nilis »

Po recenzji Gambita grą się zainteresowałem. Po recenzji "Tryb Solo" wręcz miałem kupić. Jednak obydwie recenzje były sponsorowane i spojrzałem na nasze forum. Tutaj jest wypowiedź jednego z userów, która dość nieoczekiwanie spowodowała że mam ogromny znak zapytania z tą grą. Nie wiem dlaczego ale czuje że mógłbym miec podobne odczucie...
Spoiler:
Osobiście często bardziej wolę pograć z ludźmi w planszówki, niż słuchać, co wydaje im się, że mają do powiedzenia. feniks_ciapek
Luko_b
Posty: 209
Rejestracja: 19 sty 2020, 10:14
Has thanked: 151 times
Been thanked: 63 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Luko_b »

Nilis pisze: 25 mar 2024, 01:06 Po recenzji Gambita grą się zainteresowałem. Po recenzji "Tryb Solo" wręcz miałem kupić. Jednak obydwie recenzje były sponsorowane i spojrzałem na nasze forum. Tutaj jest wypowiedź jednego z userów, która dość nieoczekiwanie spowodowała że mam ogromny znak zapytania z tą grą. Nie wiem dlaczego ale czuje że mógłbym miec podobne odczucie...
Dhel ma absolutna racje ;/
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2047
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 337 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: walkingdead »

Na grupach pojawia się coraz więcej negatywnych głosów, bo ludzie mają już za sobą po kilka misji.
I często powtarzają się argumenty, że wiele mechanik po jakimś czasie bywa bardzo nużących i upierdliwych.
Kilkakrotnie widziałam już, że na początku jest super, a potem ocena samej gry drastycznie spada.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: raj »

A co to ATO?
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
buhaj
Posty: 1044
Rejestracja: 27 wrz 2016, 08:01
Lokalizacja: chrzanów
Has thanked: 857 times
Been thanked: 512 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: buhaj »

raj pisze: 25 mar 2024, 08:15A co to ATO?
Aeon Trespass: Odyssey
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: tomp »

Porównywać można, ale przy tych 2 grach to trzeba przyjąć bardzo odgórne parametry, np. wymieniony powyżej czas gry.
Różnice w rozgrywce są dla mnie na tyle duże, że nie śmiałbym stawiać obu gier na szali.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
jediwolf
Posty: 401
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 82 times
Been thanked: 80 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: jediwolf »

walkingdead pisze: 25 mar 2024, 08:12 Na grupach pojawia się coraz więcej negatywnych głosów, bo ludzie mają już za sobą po kilka misji.
I często powtarzają się argumenty, że wiele mechanik po jakimś czasie bywa bardzo nużących i upierdliwych.
Kilkakrotnie widziałam już, że na początku jest super, a potem ocena samej gry drastycznie spada.
Nie zauważyłem wzrostu negatywnych głosów. Wręcz przeciwnie. Śmieszą mnie natomiast ludzie, którzy np. nie lubią mechanik opartych na turlaniu kościami, a kupują grę która jest na takowej oparta i potem zaskoczenia.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: maciejo »

Luko_b pisze: 25 mar 2024, 07:28
Nilis pisze: 25 mar 2024, 01:06 Po recenzji Gambita grą się zainteresowałem. Po recenzji "Tryb Solo" wręcz miałem kupić. Jednak obydwie recenzje były sponsorowane i spojrzałem na nasze forum. Tutaj jest wypowiedź jednego z userów, która dość nieoczekiwanie spowodowała że mam ogromny znak zapytania z tą grą. Nie wiem dlaczego ale czuje że mógłbym miec podobne odczucie...
Dhel ma absolutna racje ;/
Przykro się to czyta.
Ja jestem z tego co widzę na etapie ŁAŁ.
Kupiłem tą grę głównie po obejrzeniu opinii kol. Gambita i kanału Solo.
Widocznie zagrali tylko kilka godzin i zostali na tymże etapie ŁAŁ :cry:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Hardkor »

Gambit chyba przeszedł trochę tej kampanii z tego co pamięta, bo parę godzin to samouczek + pierwsza misja tak naprawdę :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
miszczu666
Posty: 264
Rejestracja: 24 kwie 2018, 15:13
Lokalizacja: Gorzów Wielkopolski
Has thanked: 48 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: miszczu666 »

Ja byłem zachwycony od momentu pokazania pierwszych założeń. Potem ten zachwyt tylko rósł. Świadom tego czym ta gra jest, jak działa, podjąłem decyzję o zakupie.

I co?
I jestem przed ostatnią misją kampanii, i aż boli że od tygodnia nie mogę znaleźć czasu żeby w to zagrać, a następnie rozpocząć kampanię po raz drugi.
Gram solo i za mną od 2 do 17 marca 10 posiedzeń przy grze, łącznie jakieś 45-50 godzin. W drugie przejście wciągnę syna i też się będę świetnie bawił.
Na chwilę obecną to moja gra roku. A na horyzoncie nie widzę na chwilę obecną nic, co mogłoby to zmienić.

Nie jestem w stanie pojąć, jak można narzekać na mechanikę gry, która stanowi jej trzon, i było o tym wiadomo od początku. Zaskakujące jest to jak ludzie potrafią kupować grę bez najmniejszego wysiłku włożonego w sprawdzenie mechanik i weryfikację czy trafia w gusta, czy nie. Tak samo było przy Nemesis - tona narzekań na to, że można odpaść w trakcie gry, czy losowość w walce i mechanice szmerów. To było wiadome od początku.

Fajnie się kombinuje których załogantów posłać razem i gdzie, żeby mogli się wesprzeć przy testach, jakich załogantów wybrać do misji po przeskanowaniu karty planety, które ich umiejętności, czy konwertery przydadzą się na tej planecie, czy wysłać jakichś świeżaków, żeby awansowali, czy może któryś akurat na tej planecie będzie miał większą szansę awansować z "Personal Files", jaki sprzęt im przydzielić, przy postaciać rangi 2-3, z jakich kart zbudować talię, no możliwości kombinowania jest co nie miara. A do tego jeszcze dochodzi etap zarządzania statkiem. Które sekcje uruchomić, jeśli nie mam wystarczającej liczby żetonów dowodzenia na wszystko co bym chciał zrobić, które badania pchnąć na przód, czy przyspieszyć produkcję i czego, czy to wydarzenie pokładowe może sobie poczekać i mnie tak nie zaboli w kolejnej rundzie, przydzielić załogantów do produkcji, czy może do wydarzeń, gdzie polecieć, czy zużyć energię na ekplorację bieżącego systemu, czy zostawić sobie na kolejny do którego za chwilę polecę. No po prostu frajdy co nie miara.
Moje tłumaczenia plików pomocy, skrótów zasad: ***LISTA***
Lista zawiera pliki pomocne przy Scythe (z dodatkami), Nemesis, Wojna o Pierścień (z dodatkami), Star Wars Rebelia (z dodatkiem)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Hardkor »

miszczu666 pisze: 25 mar 2024, 11:21 Nie jestem w stanie pojąć, jak można narzekać na mechanikę gry, która stanowi jej trzon
Coś może ci się na początku podobać, a potem być męczące w dłuższej perspektywie. Ewentualnie początkowy zachwyt.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Luko_b
Posty: 209
Rejestracja: 19 sty 2020, 10:14
Has thanked: 151 times
Been thanked: 63 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Luko_b »

Hardkor pisze: 25 mar 2024, 11:30
miszczu666 pisze: 25 mar 2024, 11:21 Nie jestem w stanie pojąć, jak można narzekać na mechanikę gry, która stanowi jej trzon
Coś może ci się na początku podobać, a potem być męczące w dłuższej perspektywie. Ewentualnie początkowy zachwyt.
U mnie doszlo do tego, ze kompletnie przestalem myslec o awansowaniu postaci czy dobieraniu nowych kosci. Z tym czy bez tego gra sie sama pcha do przodu. Zaloga moze ginac na prawo i lewo bo w najgorszym wypadku za 1 zeton mam 4 nowych.
Po jednej misji stracilem polowe zalogi ale za zapelnienie „cmentarza” dostalem tyle zetonow ze nie wiedzialem co z nimi robic.
Polowe kazdego ladowania robilem zgodnie ze sztuka a przez 2 polowe nawet nie odpoczywalem tylko wywalalem 1 kosc i odswiezalem 5. Jak mi bardzo nie siadaly rzuty to reroll z karty i dalej do przodu.
Ani 1x nie uzylem dolczej czesci karty (bo nie zmienialo to zupelnie nic).
Story absolutnie nie kompensuje nudy ktora ma miejsce podczas ladowania.
A najgorszym elementem jest „walka bez walki”.

Na poczatku bylo wielkie WOW ale bardzo szybko moj zachwyt opadl.
Uwielbiam taki setting, uwielbiam kosci ale tutaj jest nawalone mechanik z ktorych nie musze korzystac.

6/10
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2047
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 337 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: walkingdead »

jediwolf pisze: 25 mar 2024, 09:57
Nie zauważyłem wzrostu negatywnych głosów. Wręcz przeciwnie. Śmieszą mnie natomiast ludzie, którzy np. nie lubią mechanik opartych na turlaniu kościami, a kupują grę która jest na takowej oparta i potem zaskoczenia.
Zapewne więc bywamy w innych miesjcach na FB.
Natomiast, dość naturalnym wydaje mi się, że zdarzają się również sytuacje, w której ktoś lubi określone mechaniki, ale bywa i tak,że w jakiejś konkretnej grze ta mechanika im nie sprawia przyjemności.
Nie doszukiwałabym się więc spisku przeciwników turlania koścmi, którzy sabotują ISS V.
Beerior
Posty: 70
Rejestracja: 26 maja 2020, 10:13
Has thanked: 136 times
Been thanked: 25 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Beerior »

Warto też odnotować, że niezadowoleni zawsze chętniej wyrażają swoją opinię od osób zadowolonych, niezależnie od tematu, warto wziąć na to poprawkę.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: gogovsky »

Mnie troche dziwią teksty o brak immersji/historii bohaterów. W Iss vanguard to jak wioska w Darkest Dungeon komputerowym mamy postacie nie chcemy żeby umierały, ale w ogóle mnie nie obchodzi co tu robia, mają dobrze wydobywać minerały/łapac okazy i otwierać drzwi do starożytnych grobowców, co mnie obchodzi czemu taka se robotę wybrali? :D
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Hardkor »

Dziś druga pełna misja za nami. Instrukcja w tej grze to jest po prostu żart. Naprawdę. Ciągle trafiamy na jakiś rzeczy, których nie rozumiemy, a w instrukcji albo jest to mocno ukryte albo nie ma. Większość jej to opis samouczka, ale co z tego jak wciąż brakuje wielu pojęć. Na przykład:
Otwieram planetopedie na danej mapie i mam "Odlot: Wers X, Ewakuacja: wers Y". Żadnej z tej rzeczy instrukcja nie tłumaczy. W niej samej jest tylko informacja, że odlot to akcja, gdy wszyscy odlatujemy, a AWARYJNA ewekuacja to gdy nam nie wyszła misja.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Gloggie
Posty: 30
Rejestracja: 12 paź 2017, 14:28
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Gloggie »

Nie tłumaczy?
Kończenie eksploracji Planetarnej
Eksploracja Planetarna kończy się, gdy:
  • Członek Załogi w Sektorze Lądownika wykona Akcję Odlotu
    (za zgodą pozostałych Członków Załogi). Rozpatrz wówczas
    Wpis Odlotu wskazany na planszy Planety.
  • Członek Załogi z 3 Urazami otrzyma czwarty Uraz.
    Uruchamia to procedurę Awaryjnej Ewakuacji. Rozpatrz wówczas
    Wpis Ewakuacyjny wskazany na planszy Planety
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 847 times
Kontakt:

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: Hardkor »

ok to może jest z nami jakiś problem, że dwóch ogranych w gry typów ciągle nie pamięta jak działają niektóre rzeczy i gdzie są w instrukcji.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: raj »

Sorry, ale jeżeli mieliście problem z określeniem czym jest odlot i ewakuacja, to słabo, ale z waszej strony.
Wszystkie problemy jakie moja ekipa miała wynikały z tego, że czegoś nie doczytaliśmy (bo np. kiedy prowadziłem akcje statku, to nie doczytałem ostatniego akapitu opisu... ).
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Re: ISS Vanguard (M. Oracz, K. Piskorski, P. Samborski, M. Świerkot)

Post autor: mr_pepeush »

Hardkor pisze: 26 mar 2024, 22:45 Otwieram planetopedie na danej mapie i mam "Odlot: Wers X, Ewakuacja: wers Y". Żadnej z tej rzeczy instrukcja nie tłumaczy. W niej samej jest tylko informacja, że odlot to akcja, gdy wszyscy odlatujemy, a AWARYJNA ewekuacja to gdy nam nie wyszła misja.
Ostatnia strona instrukcji. Indeks. Alfabetyczny. Szukasz hasła, które Cię interesuje - w tym wypadku chodzi Ci o Odlot i podaje Ci to strony, na których możesz o tym poczytać. W tym wypadku strony 30, 41, 44. Bez szukania w całej instrukcji trafiasz od razu pod właściwy adres (adresy), szukasz wzrokiem hasła odlot na stronie i po minucie czy dwóch jesteś po sprawdzeniu tych trzech stron i wiesz w zasadzie wszystko.
Jak by ta instrukcja nie została napisana, to trzeba to hasło jakoś znaleźć. Nie znajdziesz, to się nie dowiesz. Ale jeśli będziesz poszukiwania zaczynał na ostatniej stronie, to gwarantuję, że szybciutko dotrzesz do potrzebnej Ci treści.
ODPOWIEDZ