Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
bajbaj
Posty: 1116
Rejestracja: 11 sie 2019, 11:39
Has thanked: 860 times
Been thanked: 631 times

Re: Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Post autor: bajbaj »

kulka pisze: 23 lis 2023, 13:17 malykroliksiems, po Twoich 5 postach o tej grze, to już nie mam ochoty do niej zaglądać
Gdyby liczba postów o grze byłaby jednym problemem, to byłoby dobrze... Przejrzałem instrukcję i wygląda to na dość prostą grę familijną. To nie zarzut, ale jeśli zostawimy to z ceną (blisko 200PLN), przeciętnymi grafikami, niepraktycznym formatem kart, zawaleniem niektórych z nich tekstem (co ogranicza możliwość gry z młodszymi dziećmi) oraz brakiem czegokolwiek, co rzeczywiście wyróżniałoby tę pozycję względem innych gier*, to problem narasta.

* Wedle kampanii tę grę wyróżnia (cytat):
- Po raz pierwszy pojawia się gra oparta na Biblii, odbiegająca od utrwalonych stereotypów!
- Wyjątkowy motyw mozaiki
- Ukazanie historycznego rozmieszczenia geograficznego


Pomijając to, że pierwszy wyróżnik jest nieprawdziwy, to cała trójka - w mojej opinii - raczej słabo skusi kogokolwiek do zakupu. Nie twierdzę, że gra jest zła (bo nie grałem), ale w cenie do 200PLN można naprawdę kupić nawet dwa znakomite tytuły, w które można grać latami.
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 431 times

Re: Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Post autor: tomp »

bajbaj pisze: 23 lis 2023, 13:58
Spoiler:

- Ukazanie historycznego rozmieszczenia geograficznego
Spoiler:
Jeśli chodzi o umiejscowienie geograficzne oraz nazwy umieszczone na kartach np. Święto Namiotów to dziwię się, że plansza jest podpisana Palestyna. Rozumiem, że jest na tle obecnego konfliktu ciężko wybierać mniej lub bardziej trafną nazwę. Patrząc na tradycję i spuściznę kultury judeo-chrześcijańskiej to bardziej trafnym określeniem była by ziemia święta lub nakreślenie ówcześnie stosowanych nazw m.in. Galilea, Samaria, itp.
PS. Samo określenie Palestyna zostało nadane przez cesarza Hadriana w 135 roku.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
malykroliksiems
Posty: 4
Rejestracja: 25 kwie 2022, 08:37

Re: Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Post autor: malykroliksiems »

Sannderson pisze: 23 lis 2023, 13:49
malykroliksiems pisze: 23 lis 2023, 13:08 Na https://wspieram.to/poslani pojawiła się nowość - polska gra w klimacie biblijnym. Warto się zapoznać :)
Figurka bez sundropa, więc odpuszczam 😉

Edit: ale spamujesz tym projektem... raczej nic z tego nie będzie, myślę też że wiele osób zagryza zęby żeby nie napisać co o nim myśli (na profilu PN na fb widziałem, że poleciały nawet bany za komentarze).
PN bez prośby kogokolwiek z twórców projektu, samodzielnie podjął decyzję o usunięciu komentarzy - wyłącznie tych, które nie miały nic wspólnego z konstruktywną krytyką i dotyczyły wyłącznie kwestii wiary, a przecież nie o tym się dyskutuje w planszówkowym środowisku. :)
Chętnie przyjmuję wszystkie uwagi - wydawało mi się, że warto zamieścić post w miejscach, gdzie poprzednio gracze pytali o tego typu gry, nie były to przypadkowe, niezwiązane miejsca, ale właśnie wątek dyskusji osób zainteresowanych tego typu grą (np. z negatywną interakcją czy rodzinnych). Uważam więc, że banowanie nie było konieczne. Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Post autor: BOLLO »

Wrzuciłem swoją opinię na temat gry Posłani w którą ostatnio grywałem.
viewtopic.php?t=81152
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Posłani (Anna Majorek, Michał Majorek)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:24 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
mluckner
Posty: 341
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Post autor: mluckner »

Na stronach Games Fanatic ukazała się recenzja Disciple Detective

https://www.gamesfanatic.pl/2024/01/25 ... z-twistem/
targa
Posty: 53
Rejestracja: 05 lip 2020, 23:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Post autor: targa »

kulka pisze: 23 lis 2023, 10:26
Tymczasem na dniach pojawi się Świątynia wydawnictwa Boża iskra.
Spoiler:
Miałem okazję ogrywać prototyp i być jednym z testerów, a kilka dni temu dostałem już gotowy tytuł. Powiem, że widać, że robili to ludzie, którzy grają w gry (jeden z nich to mój seminarzysta na kursie doktoranckim i ksiądz zarazem ;)), bo mechanizm licytacji jest dobrze zaprojektowany. Gra ma ciekawy patent z kodami QR na każdej karcie, które mają wymiar edukacyjny. Dobre wydanie, chociaż ilustracje są takie sobie (ale to moja subiektywna opinia), to sama jakość komponentów, łącznie z wypraską, to już zdecydowanie na plus. Gra była też dość intensywnie testowana i widzę, że np. niektóre z moich uwag zostały uwzględnione. Postaram się na dniach usiąść do tego na nieco dłużej.
Ostatnio zmieniony 27 sty 2024, 00:48 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: cytowanie
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Post autor: MichalStajszczak »

Na Games Fanatic pojawiła się recenzja gry Purim
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Post autor: BOLLO »

Przeglądając sobie BGG natrafiłem na gre The Acts https://boardgamegeek.com/boardgame/255392/the-acts
Z opisu nie wygląda na skomplikowaną i obawiam się że to kolejna gra która nie trafiłaby w moje gusta ale jak ktoś jest zainteresowany to jest do kupienia tu https://aleplanszowki.pl/obcojezyczne/1 ... elska.html
Awatar użytkownika
jenny70
Administrator
Posty: 170
Rejestracja: 19 kwie 2012, 21:32
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Gry o tematyce biblijnej/religijnej

Post autor: jenny70 »

targa pisze: 27 sty 2024, 00:31
kulka pisze: 23 lis 2023, 10:26
Tymczasem na dniach pojawi się Świątynia wydawnictwa Boża iskra.
Spoiler:
Miałem okazję ogrywać prototyp i być jednym z testerów, a kilka dni temu dostałem już gotowy tytuł. Powiem, że widać, że robili to ludzie, którzy grają w gry (jeden z nich to mój seminarzysta na kursie doktoranckim i ksiądz zarazem ;)), bo mechanizm licytacji jest dobrze zaprojektowany. Gra ma ciekawy patent z kodami QR na każdej karcie, które mają wymiar edukacyjny. Dobre wydanie, chociaż ilustracje są takie sobie (ale to moja subiektywna opinia), to sama jakość komponentów, łącznie z wypraską, to już zdecydowanie na plus. Gra była też dość intensywnie testowana i widzę, że np. niektóre z moich uwag zostały uwzględnione. Postaram się na dniach usiąść do tego na nieco dłużej.
Ech, nie wiem czy tak słuchali tych uwag.... po jednej partii (3-osobowej) znaleźliśmy tyle niedopracowanych aspektów, że zastanawiam się ile ich znajdę po kolejnych partiach.

Po pierwsze - operowanie kartami (surowce) jest upierdliwe. Mam wrażenie jakby autorzy grywali tylko w Catana albo Monopoly. Rozumiem, że drewno kosztuje, ale może jakieś suwaczki? byłoby taniej i wygodniej.

Po drugie - eliminacja gracza za nieopłacenie robotników jest słaba. Przy grze która trwa 3h (a może nastąpić na samym początku) to wybitnie słabe. Rozumiem motywację, jest słuszna, jest też zaproponowana ciekawa alternatywa, ale... opiszę autentyczny przypadek: wszyscy wszystko zaplanowali i.... pociągnęliśmy kartę Bożej Ręki, która okroiła nasze zasoby żywności do połowy. Dwie osoby miały zapas (bo sobie źle skalkulowały surowce i nie było sensu zatrudniać tylu robotników), ale koleżanka poległa (w nagrodę, że dobrze kalkulowała ;)). I tu się zaczął problem, bo mieliśmy do wyboru trzy opcje:
1. elliminacja gracza (slabe, byliśmy dopiero w połowie gry (jeszcze półtorej godziny przed nami)
2. sprzedanie jej zboża po zawyżonej cenie, tak żeby ją zabolało (słabe, bo co prawda wyżywi ludzi, ale wtedy zabrakłoby jej pieniędzy na wynagrodzenie -> znowu eliminacja gracza)
3. sprzedanie jej zboża na najwyższą możliwą cenę tak aby utrzymała się w grze (słabe, bo my zarobiliśmy po 4 drachmy, co jest praktycznie niczym, a koleżanka "zrobiła" w tej rundzie dwie koncesje -> podaliśmy jej zwycięstwo na tacy)
IMHO zabrakło jakiegoś np. "odgórnego" bolesnego kredytu u ościennych narodów (czyli z banku)

Po trzecie - niejasności w instrukcji. Przykład z zakończenia (ale nie jedyny). Chyba oczekiwanie było takie, że koncesje będzie trudno realizować, ale akurat my dobrze kooperowaliśmy w fazie targowania, więc koncesje dla nas to był pikuś. W ostatniej rundzie oczywiście rozeszly się dwie ostatnie koncesje. Pytanie - czy trzeci gracz, który nie wylicytował, a który nie miał już żadnej nieskończonej koncesji otrzymuje z automatu Święte Świętych (bo skończył jako pierwszy w poprzedniej rundzie) czy też liczy się do ew. podziału punktów i uznaje się, że skończył w tej ostatniej rundzie z licytacją? Logicznie i intuicyjnie byłoby założyć, że dostaje z automatu bo skończył pierwszy, ale tego instrukcja nie precyzuje a to ma olbrzymi wpływ na sposób licytacji.

Po czwarte - balans patronów pozostawia nieco do życzenia. Coś co miało być zaletą - stało się wadą: Mamy bardzo dużo kart Bożej Ręki, co implikuje, że może nawet ani razu nie wypaść karta pokroju Antiocha IV Epifanesa, co z kolei sprawia, że Juda Machabeusz jest totalnie nieprzydatny. W sytuacji gdy taka Judyta daje stałe zniżki do budowy - no dramat. WIem - ryzyko. Ale żeby to bo ryzyko wypadnięcia dwóch vs. czterech takich kart - ale nie zera!

Po piąte ikonografia w pomocach gracza jest bardzo mało czytelna. Sortownik na karty - źle zaprojektowany (nie da się umieścić w nim wszystkich kart). I parę jeszcze drobniejszych potknięć. No myślę, że można to było jeszcze dopracować. Szkoda, bo gra naprawdę dawała sporo emocji, fajna jest ta współpraca przy targowisku, generalnie gra nieźle działa, fajnie się rozwija, trzeba pamiętać o zapłacie dla robotników, co sporo kosztuje zasobów, jest element zaskoczenia (choć większość z tych kart Bożej Ręki efekt miala pomijalny w drugiej części gry jak już dużo produkowaliśmy). Będę próbować dalej (choć może w wariancie skróconym) ale muszę wykombinować jakieś substytuty tych kart surowców i dołożyć home rules, bo inaczej szlag mnie trafi ;)
ODPOWIEDZ