Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: agt »

Szukam gry kooperacyjnej, w którą sześciolatek umiałby zagrać sam, bez wsparcia dorosłego. Żeby miał poczucie, że sam dokonuje wyborów, że od niego zależy. Że jest wystarczająco dobry.
I uwaga, zapowiadane utrudnienie: bez zombie :wink:

Macie jakieś pomysły? Może coś z Egmontu, Granny, Trefla, Naszej Księgarni czy Haby?
Bo z grami od "wydawców gier" może być ciężko, bo niska półka wiekowa.
A ponieważ zależy mi na samodzielnej grze dziecka, to raczej odpadają wszelkie "8+, ale sześciolatek da radę".

Chłopak ma doświadczenie z grami 8+. Na skrzydłach, Deaftozaur, Choinka, Little Town, Wyprawa do El Dorado, czy nawet Arnak - ale zawsze mu się jakoś bardziej lub mniej pomaga.

No i wolę grę zbyt łatwą, niż zbyt trudną.
Będę wdzięczna :)
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: arturmarek »

Chodzi o to żeby grał sam, w sensie solo?
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: agt »

arturmarek pisze: 03 lis 2022, 22:29 Chodzi o to żeby grał sam, w sensie solo?
Nie. Żeby grał z innymi, ale żeby czuł, że jest pełnoprawnym graczem i samodzielnym. Że nikt nie musi mu pomagać ani podpowiadać.
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: preshiq »

Kroniki Zamku Avel
Zakazana Pustynia
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: agt »

preshiq pisze: 03 lis 2022, 23:12 Kroniki Zamku Avel
Zakazana Pustynia
Mam wrażenie, że obie są za trudne.
Pustynia chyba nawet 10+. Zresztą graliśmy kiedyś, ale za duży był stres, że się nie uda i umrzemy, więc zaprzestaliśmy :)
Dzięki za propozycje :)
Awatar użytkownika
ozon
Posty: 258
Rejestracja: 13 gru 2016, 21:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 48 times
Been thanked: 22 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: ozon »

Mój wtedy 5 latek ogarniał samodzielnie:
Zakazana Pustynia
Zombie Kidz
Zombie Teenz (już jako 6 latek)
Awatar użytkownika
finallyh
Posty: 159
Rejestracja: 11 gru 2005, 18:23
Has thanked: 52 times
Been thanked: 39 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: finallyh »

Można spróbować Castle Panic, u nas się swego czasu sprawdzało.
Agryppa81
Posty: 31
Rejestracja: 01 lut 2012, 18:57
Has thanked: 29 times
Been thanked: 7 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: Agryppa81 »

Kroniki zamku Avel popieram. U mnie gra 8 latek i 6 latek. Młodszy nie gra optymalnie ale samodzielnie. A radości daje mu to wiele. Nawet jak przegramy.

Możesz jeszcze pooglądać Andor Junior. Pudełkowo jest od 7. U mnie Avel to wyparł. Ale sporo w to graliśmy.

My zaczynaliśmy od Liska Urwiska. Ale to raczej za proste dla 6 latka. Patrząc na gry które gracie.
Awatar użytkownika
Giermek
Posty: 182
Rejestracja: 18 paź 2014, 13:21
Lokalizacja: Słubice (płocki)
Has thanked: 50 times
Been thanked: 33 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: Giermek »

Nie wiem jakie są informacje pudełkowe dla Zakazanej Wyspy, ale jest na pewno łatwiejsza niż Zakazana Pustynia. U nas się sprawdziło jeśli chodzi o samodzielność podejmowania decyzji przez dziecko. Tylko mnie po jakimś czasie znużyło...
tomg
Posty: 404
Rejestracja: 02 gru 2019, 00:00
Has thanked: 124 times
Been thanked: 159 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: tomg »

Kto to był (autor dr Knizia). Akurat jest wznowienie. Super klimatyczna kooperacja (element elektroniczny robi różnice) dla dzieci w różnym wieku. Moje dzieci (i nie tylko) w swoim czasie zakochały się w tej grze.
Awatar użytkownika
Koklusz
Posty: 116
Rejestracja: 26 lis 2020, 16:47
Has thanked: 29 times
Been thanked: 40 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: Koklusz »

Mgła nad Carcassonne - premiera bedzie w najbliższy poniedziałek.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: agt »

tomg pisze: 10 lis 2022, 11:17 Kto to był (autor dr Knizia). Akurat jest wznowienie. Super klimatyczna kooperacja (element elektroniczny robi różnice) dla dzieci w różnym wieku. Moje dzieci (i nie tylko) w swoim czasie zakochały się w tej grze.
Dzięki! Ktoś wspomniał już w innym wątku i już do mnie idzie :)
Koklusz pisze: 10 lis 2022, 11:36 Mgła nad Carcassonne - premiera bedzie w najbliższy poniedziałek.
O, ciekawe. Pierwsze słyszę, zajrzę, dzięki :)
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: Wender »

Mój 5 latek uwielbia grę Menara. Kooperacyjne budowanie :wink: Nie ma polskiej edycji, ale na Amazonie jest spokojnie do dostania. Jest niezależna językowo.
Lubią ją wszyscy domownicy, ale on się najczęściej upomina :D
Awatar użytkownika
psborsuk
Posty: 281
Rejestracja: 10 maja 2006, 01:04
Lokalizacja: Łódź, Koluszki
Has thanked: 299 times
Been thanked: 73 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: psborsuk »

Z moim siedmiolatkiem gramy w Wojowników podziemi. Świetnie się bawi, rzucając kostką na różne sposoby, samodzielnie eliminując przeciwników. Polecam.
Świt Rebelii... ]:->
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: espresso »

Mój 5,5-latek daje radę w Avel. Swoje decyzje podejmuje sam, ale ja swoje czasem ustawiam pod niego jeżeli widzę, że może mieć problem (np. oddaję mu jakiś swój przedmiot, co jest zgodne z zasadami). W Zakazaną wyspę podobnie.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: agt »

espresso pisze: 16 lis 2022, 18:52 Mój 5,5-latek daje radę w Avel. Swoje decyzje podejmuje sam, ale ja swoje czasem ustawiam pod niego jeżeli widzę, że może mieć problem (np. oddaję mu jakiś swój przedmiot, co jest zgodne z zasadami).
A jak to jest rozwiązane fabularnie?
Można przekazywać zawsze, czy będąc na tym samym kafelku?
Że tak sobie zrobię offtop w temacie.. :wink:
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: espresso »

agt pisze: 16 lis 2022, 19:39
espresso pisze: 16 lis 2022, 18:52 Mój 5,5-latek daje radę w Avel. Swoje decyzje podejmuje sam, ale ja swoje czasem ustawiam pod niego jeżeli widzę, że może mieć problem (np. oddaję mu jakiś swój przedmiot, co jest zgodne z zasadami).
A jak to jest rozwiązane fabularnie?
Można przekazywać zawsze, czy będąc na tym samym kafelku?
Że tak sobie zrobię offtop w temacie.. :wink:
Będąc na tym samym kafelku. Po prostu jak trafię dobry przedmiot, a młody się zagapi i robi inne rzeczy, to układam tak ruchy, żeby mu go podrzucić przed pojawieniem się Monstrum (taki boss na koniec gry).
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: azazelmo »

Wender pisze: 15 lis 2022, 20:04 Mój 5 latek uwielbia grę Menara. Kooperacyjne budowanie :wink: Nie ma polskiej edycji, ale na Amazonie jest spokojnie do dostania. Jest niezależna językowo.
Lubią ją wszyscy domownicy, ale on się najczęściej upomina :D
Hej, Dzięki za cynk! Kupiłem na Amazon. Z kuponem za 75zł, a ile radości. Gram z synem (4 lata) i radzi sobie zaskakująco dobrze. Daje mu zawsze prostsze plany (niebieskie), ale i tak go zawsze kuszą pomarańczowe. Świetna sprawa. Samemu tez zagrałem z przyjemnością.
Zastanawiam się, czy się nie znudzi, bo kart mało, a i plansz mogłoby być więcej. No, ale jest dodatek.
Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: Wender »

azazelmo pisze: 21 lis 2022, 00:19
Wender pisze: 15 lis 2022, 20:04 Mój 5 latek uwielbia grę Menara. Kooperacyjne budowanie :wink: Nie ma polskiej edycji, ale na Amazonie jest spokojnie do dostania. Jest niezależna językowo.
Lubią ją wszyscy domownicy, ale on się najczęściej upomina :D
Hej, Dzięki za cynk! Kupiłem na Amazon. Z kuponem za 75zł, a ile radości. Gram z synem (4 lata) i radzi sobie zaskakująco dobrze. Daje mu zawsze prostsze plany (niebieskie), ale i tak go zawsze kuszą pomarańczowe. Świetna sprawa. Samemu tez zagrałem z przyjemnością.
Zastanawiam się, czy się nie znudzi, bo kart mało, a i plansz mogłoby być więcej. No, ale jest dodatek.
Pozdrawiam!
Cieszę się 😁
Powtarzalność nie jest raczej problemem. Losowa kolejność kafelków powoduje, że za każdym razem jest inaczej.
Mam też dodatek i kameleona (kafelek z kalendarza adwentowego). Jak się spodobało to warto zainwestować, ale z nich dorzucamy na razie pojedyncze kafelki. Są tam też karty do losowania kafli, dodatkowa atrakcja bo szukają kafli pasujących do rysunków z kart 😊
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: Wender »

Kameleon jest jeszcze dostępny w 3trolach:
https://3trolle.pl/11129-menara-the-cha ... 20184.html
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: azazelmo »

Wender pisze: 21 lis 2022, 00:52 Kameleon jest jeszcze dostępny w 3trolach:
https://3trolle.pl/11129-menara-the-cha ... 20184.html
dzięki, zastanowię się jeszcze nad dodatkiem. Widziałem filmik i zdaje się, że system dodawania kolejnych modułów jest dość skomplikowany. Mnie właśnie podoba się 3 sekundowy setup podstawki. Siadasz i grasz.
Pomyślę z tym kameleonem. Może dorzucę do jakiś zakupów. Ale do czego są te pozostałe elementy w wyprasce? Oprócz samego kafla poziomu. Czy to jakiś stelaż?
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: Wender »

azazelmo pisze: 21 lis 2022, 01:25
Wender pisze: 21 lis 2022, 00:52 Kameleon jest jeszcze dostępny w 3trolach:
https://3trolle.pl/11129-menara-the-cha ... 20184.html
dzięki, zastanowię się jeszcze nad dodatkiem. Widziałem filmik i zdaje się, że system dodawania kolejnych modułów jest dość skomplikowany. Mnie właśnie podoba się 3 sekundowy setup podstawki. Siadasz i grasz.
Pomyślę z tym kameleonem. Może dorzucę do jakiś zakupów. Ale do czego są te pozostałe elementy w wyprasce? Oprócz samego kafla poziomu. Czy to jakiś stelaż?
Kameleona używamy zawsze, ze względu na kształt :D Jak tylko go dzieciaki zobaczyły, zrobił furorę :) Na ciemnej stronie wymaga wszystkich kolumn w tym samym kolorze, na jasnej każdej kolumny w innym kolorze.
Dodatkowe elementy to stojaczki na kolumny gracza, 4 sztuki. Używamy.

Dodatek jest modułowy, zawiera:
- 2 złote kolumny. Można nimi zastąpić dowolny kolor kolumny, ale są niższe i nie można ich przestawiać. Zdarza się nam ich użyć, nie komplikują setupu, czasami są przydatne
- 8 nowych kafli i dodatkowe kolumny. Zdecydowanie bardziej udziwnione niż kafle z podstawki (trudniejsze). Jak dzieciaki podrosną i dalej będą chciały grać pewnie będziemy używać, bo fajnie zwiększają skalowalność poziomu trudności, na teraz czasami zdarzy mi się dorzucenie jednego lub dwóch (dzieciaki jak je wyczaiły w pudełku to się upominają :wink: Te kafelki dodaje się razem z dodatkowymi kolumnami i planami (jest do tego tabela w instrukcji)
- sporo nowych kart planów. W tym nowe rodzaje planów (postaw X kolumn na różnych kafelkach, postaw tego samego koloru, postaw rożnych kolorów itp.). Na tą chwilę raczej za trudne, ale są tam też proste plany podstawowe i ich używam dodając dodatkowe kafelki. Zdarza mi się też house rule - jak przyjdą znajomi z małymi dziećmi i gram z nimi, wymieniam najbardziej skomplikowane plany z podstawki na te proste z dodatku.
- Łzy bogów (kryształki w dwóch kolorach). Trzeba je dodatkowo układać na wyznaczonych miejscach na kaflach. Gramy z nimi, nie komplikują setupu, nie wydłużają rozgrywki a zawsze to dodatkowa atrakcja :wink:
- karty do losowania kafli. Wydłużają rozgrywkę minimalnie (trzeba znaleźć odpowiedni kafelek) ale dzieciakom się podoba, więc czasami ich używamy. Dodatkowo pomagają wylosować kafle na start. Jest też do nich parę opcjonalnych zasad, ich na razie nie używamy
- Rytuały - karty z modyfikatorami, losuje się jeden przed rozgrywką. Przykładowo "Jeżeli wykonujesz zadanie przesuwania kolumn, możesz do tego używać tylko kolumn żółtych". Na razie za trudne, nie używamy.
- Scenariusze - jest opisanych 10 scenariuszy, zawierają zasady jakich kafli użyć jako podłogi, ilu planów, jakich kolumn, rytuałów itp. Jeszcze nie ruszaliśmy, to już opcja dla wyjadaczy

Podsumowując, dodatek nie niezbędny ale w paru miejscach pomocny. Jak jest w rozsądnych pieniądzach to moim zdaniem warto zainwestować, im dzieciaki będą starsze tym bardziej będzie w użyciu. Tym bardziej, że nie sądzę żeby doczekał się dodruku :(

Wszystko się nawiasem mówiąc mieści w pudełku z podstawką.
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: Wender »

azazelmo pisze: 21 lis 2022, 01:25
Wender pisze: 21 lis 2022, 00:52 Kameleon jest jeszcze dostępny w 3trolach:
https://3trolle.pl/11129-menara-the-cha ... 20184.html
dzięki, zastanowię się jeszcze nad dodatkiem. Widziałem filmik i zdaje się, że system dodawania kolejnych modułów jest dość skomplikowany. Mnie właśnie podoba się 3 sekundowy setup podstawki. Siadasz i grasz.
Pomyślę z tym kameleonem. Może dorzucę do jakiś zakupów. Ale do czego są te pozostałe elementy w wyprasce? Oprócz samego kafla poziomu. Czy to jakiś stelaż?
Jeszcze w kwestii szybkości setupu. Jak już coś zmodyfikuję to zostawiam na jakiś czas. Dzięki temu setup dalej jest szybki, raz na parę rozgrywek można przywrócić do ustawień domyślnych i wprowadzić inne modyfikacje.
Proponuję też zostawić co trudniejsze elementy w pudełku z dodatku i nie pokazywać dzieciom. Ja popełniłem ten błąd :lol: Jak już je wyczaili to nie było zmiłuj :D
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: agt »

Wender pisze: 21 lis 2022, 10:35 Proponuję też zostawić co trudniejsze elementy w pudełku z dodatku i nie pokazywać. Ja popełniłem ten błąd Jak już je wyczaili to nie było zmiłuj :D
Fakt. Oni tacy są :wink:
Awatar użytkownika
Wender
Posty: 187
Rejestracja: 09 lip 2022, 18:13
Has thanked: 100 times
Been thanked: 78 times

Re: Kooperacja dla sześciolatka (z utrudnieniem ;))

Post autor: Wender »

Z nowości, Keep the Heroes Out bardzo u mnie siadło :D
ODPOWIEDZ