co po Robinsonie Crusoe (solo)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
bulczan
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2022, 16:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

co po Robinsonie Crusoe (solo)

Post autor: bulczan »

witam.

Szukam gry solo w podobnym klimacie co Robinson Crusoe, Po krótce postaram się opisać o co mniej więcej chodzi.

Przed Robinsonem grywałem ze znajomymi tylko w proste planszówki np. Catan, Carcassone itp. Zabawa zawsze była przednia jednak mnie ciągnęło do trochę ambitniejszych planszówek. Niestety tylko ja miałem taką zajawkę więc zacząłem szukać w grach które można przejść samemu. I tak trafiłem na Robinsona. Dużo naczytałem się jaka to ta gra jest trudna i jakie skomplikowane są zasady co początkowo trochę mnie zniechęcało do zakupu, jednak w końcu się zdecydowałem i... zakochałem się w tej grze :D owszem zasady na początko to trochę czarna magia, jednak po spędzeniu 2/3 dni na oglądaniu tutoriali, przykładowych rozgrywek i czytaniu instrukcji w zasadzie większość stawała się jasna i dość logicznie poukładana. Nie miałem większych problemów praktycznie od pierwszej rozgrywki ;) inna sprawa to sama trudność gry, która potrafi nieźle dać w kość, ale to tylko motywuje do kolejnej rozgrywki :)

Dochodząc do sedna... Szukam gry w którą można grać tylko samemu (zarówno specjalny wariant solo jak i np. granie 2 postaciami przez jedną osobę). Może być do gra dość skomplikowana i trudna, chociaż raczej unikałbym jakiś mocno trudnych i mózgożernych gier euro (chociaż może i kiedyś na takie gry przyjdzie pora). Bardzo zależy mi też na sporej regrywalności, żeby można było grać wiele razy bez znudzenia.

Trochę się rozpisałem ale chciałem jak najdokładniej opisać jakich gier szukam i co może mnie zainteresować :-) szczególnie że Robinson jak narazie jest jedyną solidną planszówką którą mam ograną.

Z góry dzięki za podpowiedzi gier
pozdrawiam' Adam
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: co po Robinsonie Crusoe (solo)

Post autor: azazelmo »

Hej, zobacz sobie This War of Mine.
Uprzedzam - ciężki klimat, ale z gry wychodzą świetne historie i emocje też są. Mechanika trochę podobna do Robinsona. Poziom trudności też. Właściwie to poziom trudności zaczyna się tam gdzie Robinson się kończy, choć to pewnie zależy od scenariusza (w Robinsonie).

Następny w kolejności to będzie Mage Knight - król solo. Ale to wielka kobyła, a zasady trudne. Z MK to bym się jeszcze wstrzymał.

Ogólnie podziwiam, że udało ci się ogarnąć Robinsona zaraz po Catanie i Carcassone. Instrukcja to winduje poziom trudności gry o oczko wyżej moim zdaniem.
Awatar użytkownika
Bruno
Posty: 2019
Rejestracja: 27 lip 2017, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1494 times
Been thanked: 1142 times

Re: co po Robinsonie Crusoe (solo)

Post autor: Bruno »

Cześć,
Podobnej wagi tytuły solo dostępne po polsku:

Spirit Island
Aeon's End
Arkham Horror. Gra karciana (nie wiem, jak obecnie z dostępnością, ewentualnie z drugiej ręki?)
Uśpieni bogowie (choć tu nie wiem, jak z regrywalnością)
Tainted Grail (to już duża i droga kobyła)
Wał Mur Hadriana
Pandemic (dostępne różne wersje, byle nie Legacy, bo tu regrywalność jest ograniczona)
Wojna Nemo
Ewentualnie też:
Nemesis (dwie wersje)
Zombicide (wiele różnych wersji)
Jesteś szczęśliwym posiadaczem np. Gloomhaven? Masz więc egzemplarz tej gry, a nie jej kopię. To znacząca różnica ;-)
Druga edycja GWT: pacholęta wznoszą domy w krainie My little pony.
Kupię kryształy many ze starej edycji Mage Knighta!
bulczan
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2022, 16:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: co po Robinsonie Crusoe (solo)

Post autor: bulczan »

dużo samozaparcia i chęci przeżycia przygody :D ale naprawdę z zasadami w Robinsonie nie jest jak dla mnie aż tak źle. Wystarczy porządne wczytanie w instrukcje i parę filmików w internecie. Chociaż oczywiście w pierwszych rozgrywkach i tak popełniałem trochę drobnych błędów - a to nie wyciągnąłem karty przygód, a to zapomniałem przesunąć znacznik na kolejną rundę itp.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4670
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: co po Robinsonie Crusoe (solo)

Post autor: Mr_Fisq »

Może Spirit Island?

Dobrze chodzi true solo i na dwie ręce - można sterować poziomem trudności i stawiać sobie nowe wyzwania.
Nie wiem tylko czy po Robinsonie nie będzie za bardzo abstrakcyjna.
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: co po Robinsonie Crusoe (solo)

Post autor: preshiq »

Spirit Island
Aeon's end
Mage Knight
Albo jakiś LCG kooperacyjny - czyli wielka trójka Marvel Champions, Władca Pierścieni, Arkham Horror.
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4670
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: co po Robinsonie Crusoe (solo)

Post autor: Mr_Fisq »

Bardzo zależy mi też na sporej regrywalności, żeby można było grać wiele razy bez znudzenia.
preshiq pisze: 07 lis 2022, 19:34 Albo jakiś LCG kooperacyjny - (...) Arkham Horror.
Ja ogólnie bardzo lubię AH: LCG, ale żeby gra była regrywalna, trzeba w nią trochę włożyć...
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
woytas
Posty: 755
Rejestracja: 03 lis 2013, 16:11
Has thanked: 173 times
Been thanked: 139 times

Re: co po Robinsonie Crusoe (solo)

Post autor: woytas »

Nie grałem w Robinsona, więc trudno mi jest powiedzieć czy moje propozycje zbliżają się do niego ciężarem, ale siebie zaproponuję:

Mage Knight. Gra jest cudowna pod solo. Rozegrałem setki partii i szczerze polecam każdemu kto szuka bardziej wymagającej ale też i satysfakcjonującej rozgrywki.

Po MK długo szukałem czegoś, co dostarczy mi podobnych doznań i myślałem, że się nie uda, aż do momentu gdy w moje rączki wpadło pudło Too Many Bones. Gra całkowicie różna od MK ale pokochałem od pierwszego zagrania. Idealna pod solo i daje masę frajdy.

Kolejna propozycja to Sword & Sorcery. Od razu się przyznam, że zagrałem chyba 3 razy dla przyswojenia zasad i odłożyłem na półkę, ale nie dlatego, że miałem jej dość tylko dlatego, że postanowiłem ją ograć gdy zakupię dodatek kończący historię w niej zawartą.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: co po Robinsonie Crusoe (solo)

Post autor: arturmarek »

Pierwsi Marsjanie: "Robinson na Marsie". Chyba ciągle można znaleźć w bardzo dobrych cenach <150zł.
Spirit Island: moja ulubiona gra kooperacyjna. Nieskończona regrywalność. Jednak dużo bardziej "matematyczna" od Robinsona, w którym bardzo czuć klimat.
7th Continent: tylko po angielsku, epicka gra survivalowo-eksploracyjna.

Poza tym polecam śledzić: https://boardgamegeek.com/geeklist/3061 ... es-131-200. Do czołówki jeszcze parę tygodni, ale możesz porzeglądnąć poprzednie edycje.
tl;tr: dwie zdecydowanie najbardziej popularne gry solo to Spirit Island i Mage Knight.
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: co po Robinsonie Crusoe (solo)

Post autor: Muszczu »

This war of mine jest dobre do solo. Regrywalność na bardzo wysokim poziomie. Klimat ciężki ale myśle że warto. Trzeba mieć na uwadze tylko, że TwoM jest bardzo losowy. Ja zacząłem od TwoM a wczoraj kupiłem robinsona właśnie 😉
bulczan
Posty: 49
Rejestracja: 07 lis 2022, 16:12
Has thanked: 4 times
Been thanked: 6 times

Re: co po Robinsonie Crusoe (solo)

Post autor: bulczan »

Dzięki wielkie za wszystkie propozycje. Obejrzałem kilka tutoriali i przykładowych rozgrywek, i teraz mam problem co wybrać ;)
Mage Knight wygląda na naprawdę świetną i epicką grę, ale chyba zostawię sobie ją na trochę później, żeby najpierw ograć jakieś inne tytuły i zwiększyć trochę swoje doświadczenie.
Spirit Island - nad tą grą sam już myślałem wcześniej i na pewno też wyląduje w mojej kolekcji. Podoba mi się w niej, że jest naprawdę ogromna ilość możliwości i kombinacji więc na pewno gra będzie długo satysfakcjonująca.
Pierwsi marsjanie też są całkiem ciekawą propozycją, którą na pewno dopiszę do listy.
Jednak najprawdopodobniej pierwszą grą którą wybiorę będzie The war of mine. Widać że ma ona niezły klimat, choć faktycznie bardzo depresyjny, ale podoba mi się sam sposób rozgrywki. Jest dość zbliżony do Robinsona, podobne mechaniki gry.
Najchętniej kupiłbym wszystkie od razu :D :D jednak wolę kupować pojedynczo, żeby każdy tytuł porządnie ograć, żeby nie robić sobie zbyt dużego zamieszania.
gameosx
Posty: 63
Rejestracja: 31 paź 2019, 21:41
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: co po Robinsonie Crusoe (solo)

Post autor: gameosx »

Aktualnie masz Pierwszych Marsjan w promocji poniżej 100zł w sklepie portalu - promocja na black week ;)
ODPOWIEDZ