Twilight Imperium - optymalizacja miejsca na stole

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Twilight Imperium - optymalizacja miejsca na stole

Post autor: salaba »

Od jakiegoś czasu rozważam zakup TI 4 ed. Zegranie graczy nie jest dużym problemem, mam już jedną grupę, z którą spotykamy się raz w miesiącu, ale wiem, że chętnych nie brakuje i dość szybko da się zebrać grupę. Jedyne co mnie powstrzymuje przed zakupem to problem miejsca na stole.

Mam stół o wymiarach 80x160 (w wersji rozłożonej), idealnie by było zmieścić 6 graczy, na więcej nie planuję grać ze względu na czas rozgrywki.

By zredukować ilość miejsca na stole rozważałam:
- podstawkę pod laptopa jako display na planszę punktacji oraz cele publiczne (podstawka na nóżkach, które można ustawić pod wybranym kątem + holder w druku 3d, który utrzymuje wszystkie karty na swoim miejscu) / ewentualnie mała tablica magnetyczna + magnesy (całość ustawiona na komodzie tuż obok stołu)
- statki każdego gracza trzymać wymieszane w jednym pojemniku - po jednym na gracza
- planety gracza trzymać na prostym standzie - po jednym na gracza
- karty praw trzymać na osobnych podstawkach pionowo

Największym problemem są oczywiście planszetki graczy. I tu mam kilka rozwiązań:
- zrezygnować z oryginalnych i znaleźć w sieci / zrobić samemu wersję mini
- zamienić żetony na customowe kostki - ktoś już coś takiego stosował?

Może ktoś ma jeszcze jakieś pomysły? Chętnie poznam Wasze rozwiązania lub rady co jeszcze zrobić? Lub czego nie robić?
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Twilight Imperium - optymalizacja miejsca na stole

Post autor: Cyel »

Ja mam osobne płyty ze sklejki, które od prawie 30 lat służą mi do gier bitewnych - 3 sztuki 24x48 cali, które rozkładam na stół i łączę szeroką taśmą klejącą do paczek, żeby się nie przesuwały.

Rozkładam je również do dużych gier planszowych, jak np do Tuajlajcika. Najczęściej wystarczają dwie. Dziś np będziemy grać w cztery osoby w Clash of Cultures i rozłożę w tym celu dwie dechy na stole, powiększając jego powierzchnię do 48x48".
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1675
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 876 times

Re: Twilight Imperium - optymalizacja miejsca na stole

Post autor: XLR8 »

Sam stosuję wszystkie wymienione przez Ciebie metody i Ti4 zajmuje nam mniej miejsca niż eclipse. Jednak ja sobie dorobiłem jeszcze płytę na stół, którą trzymam za szafą w gameroomie pod wymiar playmaty. Kładziemy ją w poprzek i stół wtedy ma kształt krzyża.
Awatar użytkownika
salaba
Posty: 299
Rejestracja: 08 maja 2020, 14:40
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 167 times
Been thanked: 245 times

Re: Twilight Imperium - optymalizacja miejsca na stole

Post autor: salaba »

Też myślałam o dorobieniu płyty na stół, ale pytanie jak stabilnie to leży? Masz może jakieś zdjecia jak to się prezentuje? Nie jestem też cieślą, więc komu by to zlecić, z czego zrobić i z jaki może być koszt?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Twilight Imperium - optymalizacja miejsca na stole

Post autor: donmakaron »

Najefektywniejszą optymalizacją będzie zmontowanie porządnej lazy suzan na planszę. Całe barachło graczy wchodzi wtedy pod spód.
Spoiler:
https://www.reddit.com/r/twilightimperi ... azy_susan/

Nie ma wtedy problemu, że ktoś się oprze o płytę w złym miejscu łokciem i narobi kłopotu. Oczywiście nie jest to idealne rozwiązanie, ale grałem na stole 3x1 m, grałem na dużym stole okrągłym i to też nie są rozwiązania idealne ;)
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Twilight Imperium - optymalizacja miejsca na stole

Post autor: Cyel »

salaba pisze: 05 lut 2023, 11:07 Też myślałam o dorobieniu płyty na stół, ale pytanie jak stabilnie to leży? Masz może jakieś zdjecia jak to się prezentuje? Nie jestem też cieślą, więc komu by to zlecić, z czego zrobić i z jaki może być koszt?
Wygląda to np tak:
Spoiler:
Płyty możesz kupić u każdego sprzedawcy desek - ja kupiłem u lokalnego stolarza, ale można też w jakimś dużym sklepie DYI - Leroy Merlin itp). Tam ci też przytną na taki wymiar jaki chcesz - ja potrzebowałem bardzo dokładnego, wymaganego przez moje gry.

Grubsze płyty trudniej przenosić, transportować i składować, ale leżą stabilniej i mniejsza jest szansa, że wypaczą się i stracą równość powierzchni - Twój wybór.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ