Memoir '44 (Richard Borg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Memoir'44

Post autor: matoozik »

skolo pisze:zalezy na ktorej plazy tez
omaha beach :)
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: TTR_1983 »

mógłby Rebel w końcu to wydać :)))))
zewsi
Posty: 122
Rejestracja: 17 lut 2006, 16:56
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 1 time

Re: Memoir'44

Post autor: zewsi »

mulek18 pisze:mógłby Rebel w końcu to wydać :)))))
O tak!!!
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

W czasach świetności "Memoira" i "Battlelore" była fajna stronka PL z dosyć bogatym forum, która chyba odeszła już w niebyt zapomnienia.
Obecnej stronki nie krytykuję, ale skoro ktoś mnie zaprasza do odwiedzin to mam nadzieję na projekt prawie gotowy z dużą ilością informacji, opisy scenariuszy,warianty walki, opis wszystkich dodatków i zmian jakie wprowadzają. Tymczasem wchodzę , a tu suchar tylko z opisem gry.
Jak będzie więcej to pochwalę , na razie nie mam czego. :D
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Memoir'44

Post autor: matoozik »

to nie ma być stronka encyklopedyczna, jest to stronka ligowa - zrzeszająca graczy z okolic Bielska-Białej
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

To ja przepraszam... :D
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Memoir'44

Post autor: matoozik »

Smoku pisze:To ja przepraszam... :D
Nic się nie stało :)
W każdym razie, jeżeli będziesz w okolicach BB wiesz gdzie będziesz mógł pograć.
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
Smoku
Posty: 464
Rejestracja: 17 lut 2006, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Smoku »

Zwłaszcza, że mógłbym przynieść "Air Pack" i większość dodatków w specjalnej torbie "Campaign Bag". Że się tak skromnie pochwalę :wink: .
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Memoir'44

Post autor: matoozik »

Smoku pisze:Zwłaszcza, że mógłbym przynieść "Air Pack" i większość dodatków w specjalnej torbie "Campaign Bag". Że się tak skromnie pochwalę :wink: .
Tym bardziej zapraszamy :D
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Memoir'44

Post autor: DanCo »

matoozik pisze:Wszystkich lubiących memoir'44 zapraszam na stronkę: www.memoir44.webd.pl
Ja od razu rzuciłem okiem na stronę i też pustki zastałem.
Tłumaczenie, że jest to strona dla ligowców z BB ni jak nie ma się do Twojego zaproszenia. Tutaj zapraszasz WSZYSTKICH LUBIĄCYCH MEMOIR'44.
matoozik pisze:to nie ma być stronka encyklopedyczna, jest to stronka ligowa - zrzeszająca graczy z okolic Bielska-Białej
- a tutaj, już później piszesz co innego.

Ogólnie mam wrażenie, że symulujesz atak lewą flanką ale faktycznie uderzysz po prawej stronie. Chyba, że zmienisz zdanie : ) i wszystko rzucisz na centrum.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: mbork »

mulek18 pisze:mógłby Rebel w końcu to wydać :)))))
+1
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Memoir'44

Post autor: matoozik »

do DanCo:
Pisałem, że dla wszystkich lubiących Memoir'44 ponieważ:
a) chciałem powiadomić o fakcie powstania ligi graczy z okolic BB
b) miałem nadzieję, że odezwie się ktoś z Polski kto założył podobną inicjatywę lub ma zamiar taką uruchomić, np, śląska liga, mazowiecka liga itd. itp.
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Fuga
Posty: 5
Rejestracja: 02 paź 2013, 16:14

Re: Memoir'44

Post autor: Fuga »

Dublje pytanie z innego wątku ale może tutaj więcej osób zagląda:

Zaczynam przygodę z Memoir stąd kilka pytań:

W scenaruszach biora udział jedynie jednostki które ustawiamy na starcie na planszy?

Czy wszelkie karty taktyki zawierające Issue an order odnoszą się tylko do jednostek bedacych na planszy na starcie scenariusza?
Bo jest karta pozwalająca na aktywacje 4 jednostek pancernych ale w scenariuszu Pegasus Bridge nie ma ich na starcie więc czy mam dostawić z pudełka czy też wykonac tylko druga częśc karty - aktywujesz dowolna jednostkę? Podobnie bombardowanie artylerii itd.
Czy moze sa scenariusze w ktorych wprowadza sie jednostki na plansze później?
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 469
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 31 times
Been thanked: 27 times

Re: Memoir'44

Post autor: the_ka »

Fuga pisze:
W scenaruszach biora udział jedynie jednostki które ustawiamy na starcie na planszy? TAK

Czy wszelkie karty taktyki zawierające Issue an order odnoszą się tylko do jednostek bedacych na planszy na starcie scenariusza? TAK
Bo jest karta pozwalająca na aktywacje 4 jednostek pancernych ale w scenariuszu Pegasus Bridge nie ma ich na starcie więc czy mam dostawić z pudełka czy też wykonac tylko druga częśc karty - aktywujesz dowolna jednostkę? Podobnie bombardowanie artylerii itd. Tylko druga część karty działa - czyli aktywujesz dowolną jednostkę na planszy
Czy moze sa scenariusze w ktorych wprowadza sie jednostki na plansze później? Dodatek Air Pack wprwadza samoloty, które mogą się pojawiać na planszy jeżeli zagramy odpowiednie karty.
Fuga
Posty: 5
Rejestracja: 02 paź 2013, 16:14

Re: Memoir'44

Post autor: Fuga »

Wielkie dzięki za wyjasnienia
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: trance-atlantic »

przy czym warto pamiętać, że niektóre karty pozwalają uzyskać jakieś bonusy, np. dodatkową kostkę do ataku bądź specjalny rodzaj ruchu - jeśli stosujemy się do drugiej części tekstu na karcie, to wybrana przez nas pojedyncza jednostka nie uzyskuje żadnych profitów, tylko rusza się i atakuje według podstawowych (bazowych) zasad
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Fuga
Posty: 5
Rejestracja: 02 paź 2013, 16:14

Re: Memoir'44

Post autor: Fuga »

Mam jeszcze takie wątpliwości:
Barrage - Zapora Ogniowa - mogę ostrzeliwać dowolną jednostkę wroga na planszy (tak to rozumiem) czy tylko jedną będącą w zasięgu moich jednostek?

Air Power - Nalot rozumiem że wskazuję zgrupowanie (maks 4) wrogich jednostek, i rzucam odrębnie kostką (1 lub 2 Alianci) do każdego (mks 4) pola wskazując cel i rozpatrując oddzielnie każdy rzut tylko do jednego wskazanego dla tego rzutu pola?
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: trance-atlantic »

Barrage - rzucasz czterema kostkami na wybraną przez siebie jednostkę wroga (jeden hex), nie musi ona być w zasięgu żadnej Twojej jednostki. mało tego, atak ten nie podlega żadnym modyfikacjom ze względu na teren

Air Power ma podobne działanie, z tym że:
- wybierasz cztery jednostki wroga będące jedna obok drugiej (mogą nawet rozciągać się wzdłuż lub wszerz, byle tworzyły nieprzerwany ciąg, heks przy heksie)
- Alianci rzucają po dwie kostki na każdy hex, Axis - po jednej
- tu również ignoruje się wpływ terenu, ale ponadto trafia się również na gwiazdkach

rzuty wykonujesz w dowolnej kolejności, tj. wskazujesz jednostkę, której będzie dotyczył atak (przy czym oczywiście każdą z tych maksymalnie czterech można zaatakować tylko jeden raz) i go przeprowadzasz. atak można naturalnie przeprowadzić na mniej niż 4 jednostkach, jedyny warunek jest taki, że muszą się znajdować jedna obok drugiej

w obu przypadkach jednostki zaatakowane nie mogą zignorować symbolu flagi. obie te karty należy traktować jako coś w rodzaju ataku off-board, bez konieczności posiadania swojej jednostki w zasięgu jednostki atakowanej

nieco łopatologicznie, ale powinno wyjaśnić wszelkie wątpliwości :)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Fuga
Posty: 5
Rejestracja: 02 paź 2013, 16:14

Re: Memoir'44

Post autor: Fuga »

Tak to zrozumiałem ale tłumaczenia na kartach nieco zawirowały moje podejście, dzięki za wyjasnienia
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Memoir'44

Post autor: prezestomek »

2 szybkie pytania: czy koszulki na karty (format europejski tak?) wchodzą do pudełka, co byście polecili najlepiej jako pudełko na figurki (także żeby spokojnie się zmieściło w pudełku)? czy są gdzieś tłumaczenia kart rozkazów?
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Memoir'44

Post autor: tomuch »

Tłumaczenia są gdzieś na pewno... Zobacz na rebelu.
Koszulki - wątpię, żeby wlazły, bo właściwie to same karty ledwie się mieszczą ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Memoir'44

Post autor: prezestomek »

A pudełka do jednostek? Na stronie rebel.pl karty rozkazów są po angielsku. Nie że nie znam w ogóle tego języka tylko może jest tam (na kartach) użyte fachowe słownictwo.
Awatar użytkownika
100rk
Posty: 448
Rejestracja: 27 sty 2011, 23:19
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Been thanked: 1 time

Re: Memoir'44

Post autor: 100rk »

O ile pamiętam to na tych nieprzetłumaczonych kartach jest tylko tekst "Wydaj rozkaz (x) jednostkom w sekcji (lewa flanka/centrum/prawa flanka)" i na trzech kartach dodatkowa informacja, że podczas dociągu dobierasz 2 karty, oglądasz je i jedną z nich odrzucasz.
6% zniżki Rebel, 7% Planszomania, 7% 3 Trolle - chętnie się podzielę.
sprzedam/kupię/wymienię
kolekcja - w miarę aktualna
lista życzeń
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1903
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Memoir'44

Post autor: tomuch »

prezestomek pisze:A pudełka do jednostek? Na stronie rebel.pl karty rozkazów są po angielsku. Nie że nie znam w ogóle tego języka tylko może jest tam (na kartach) użyte fachowe słownictwo.
A no tak, pewnie pomyślałem o kartach taktyki... To może nie być, ale faktycznie nie są skomplikowane.
Pudełka, tylko trochę lipne, są już w zestawie - z trudem się domykają... Może trzeba poprosić któregoś z magików od drewna z forum o projekt... ;)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Memoir'44

Post autor: prezestomek »

A słyszeliście coś nt. prostowania krzywych figurek we... wrzątku?
ODPOWIEDZ