Memoir '44 (Richard Borg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
lesar
Posty: 594
Rejestracja: 11 cze 2011, 16:08
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 31 times

Re: Odp: Memoir'44

Post autor: lesar »

Tak dzięki temu łatwiej uksztaltujesz żołnierzyka bez obawy ze je złamiesz potem szybko zimna woda i już
"Zresztą zamiast kraść jako dyrektor, fabrykant, sekretarz czy inny prezes lepiej już kraść par excellence jako złodziej. Tak jest chyba uczciwiej." - kasiarz Kwinto
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Memoir'44

Post autor: prezestomek »

Jakieś szczegóły techniczne - jaka temperatura wody, ile w niej trzymać itd? Wskazówki.
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

prezestomek pisze:A słyszeliście coś nt. prostowania krzywych figurek we... wrzątku?
Wcześniej ktoś pisał. Wrzątek chyba nie ale ciepła woda z mydłem załatwia sprawę. Mam najnowsze rozszerzenie ale jeszcze nie praktykowałem z prostowaniem figurek.
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: skolo »

gotujesz wode, wlewasz do michy, wrzucasz figurke, ta sie prostuje, wyjmujesz i wkladasz od razu do zimnej wody.
wycierasz. figurka jak nowa.

powtarzasz czynnosc z milionem kolejnych
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Memoir'44

Post autor: djedi gamer »

Uwielbiam te wrzaski żołnierzyków topionych we wrzątku...
Nie bój się wrzucać do gorącej wody. Jeśli coś ci się kiedyś rozpuścilo to pewnie był to czekoladowy Mikołaj.
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Memoir'44

Post autor: prezestomek »

sama się prostuje czy muszę jej pomóc (bo nie chce przesadzić^^)?
Awatar użytkownika
skolo
Posty: 1074
Rejestracja: 02 lis 2011, 19:52
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: skolo »

sama. na żywo
prezestomek
Posty: 432
Rejestracja: 20 mar 2012, 18:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Memoir'44

Post autor: prezestomek »

Lałem wodę prosto z czajnika i musiałem im pomagać się prostować (większej części).
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

Mam pytanie do szanownego grona graczy Memoir. Czy ktoś wie jak można zdobyć polskie tłumaczenie zasad działania kart Combat z dodatku Sword of Stalingrad? Tłumaczenia samych kart nie koniecznie, bo ogarniam temat :wink: ale jak i kiedy je stosować.
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: Munchhausen »

Na Board Game Geek są dostępne po polsku zarówno zasady, jak i same karty. Jeśli masz konto, to nie zapomnij dać łapki w górę za czyjś wysiłek :)
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Wieczorkiem się zarejestruję i zassam.
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

Ok. Zassałem i od razu mam kilka pytań.

W ogólnych informacjach dotyczących Kart Combat ( KW ) jest informacja, że - cyt.: "[...], potasuj KW i rozdaj każdemu z graczy 2 karty przed rozpoczęciem bitwy. [...]" Później jednak w Zasadach Walki jest informacja - cyt.: "Nie ma ograniczeń w ilości KW, które gracz może mieć na ręce ani w ilości KW, które może zagrać podczas tury swojej lub przeciwnika" - z tego wynika, że mogę mieć maksymalnie dwie karty i zagrywać razem z Kartą Rozkazu jedną lub obiema ( jeśli będzie taka możliwość ) po czym dobieram tyle kart ile zagrywałem, nie więcej jednak jak maksymalnie 2 KW.

Teraz same KW:
Rattenkrieg
- czy heksy budynków, na których zaczynam i kończę ruch muszą ze sobą sąsiadować/ być w skupisku - czy np. jeśli miasta są przedzielone wzgórzami lub innymi przeszkodami terenowymi ( rzeka ) również mogę zakończyć ruch na takim heksie? W sumie to pytanie dotyczy również dodatku Pacyfik i systemu jaskiń gdzie Japończycy mogą na tej samej zasadzie przemieszczać się. W tym przypadku pytanie powinno brzmieć czy jaskinie muszą znajdować się w jednym łańcuchu wzgórz czy mogą być wykorzystane z łańcuchem gór oddalonych o płaski teren na 1 lub 2 heksy.

Not A Step Back
- nie rozumiem "Pozostaw swą jednostkę na miejscu [...] bez względu na to jaką kartę lub wynik zagrany lub osiągnięty przez wroga"

Będę wdzięczny za podpowiedzi
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: Munchhausen »

Nasibu pisze:Ok. Zassałem i od razu mam kilka pytań.

W ogólnych informacjach dotyczących Kart Combat ( KW ) jest informacja, że - cyt.: "[...], potasuj KW i rozdaj każdemu z graczy 2 karty przed rozpoczęciem bitwy. [...]" Później jednak w Zasadach Walki jest informacja - cyt.: "Nie ma ograniczeń w ilości KW, które gracz może mieć na ręce ani w ilości KW, które może zagrać podczas tury swojej lub przeciwnika" - z tego wynika, że mogę mieć maksymalnie dwie karty i zagrywać razem z Kartą Rozkazu jedną lub obiema ( jeśli będzie taka możliwość ) po czym dobieram tyle kart ile zagrywałem, nie więcej jednak jak maksymalnie 2 KW.
Karty Walki dobiera się tylko i wyłącznie po zagraniu karty Recon (tej z rozkazem tylko dla jednej jednostki). Można mieć jednak tyle KW, ile się chce.
Nasibu pisze:Teraz same KW:
Rattenkrieg
- czy heksy budynków, na których zaczynam i kończę ruch muszą ze sobą sąsiadować/ być w skupisku - czy np. jeśli miasta są przedzielone wzgórzami lub innymi przeszkodami terenowymi ( rzeka ) również mogę zakończyć ruch na takim heksie? W sumie to pytanie dotyczy również dodatku Pacyfik i systemu jaskiń gdzie Japończycy mogą na tej samej zasadzie przemieszczać się. W tym przypadku pytanie powinno brzmieć czy jaskinie muszą znajdować się w jednym łańcuchu wzgórz czy mogą być wykorzystane z łańcuchem gór oddalonych o płaski teren na 1 lub 2 heksy.
Sytuacja rzeczywiście wydaje się analogiczna do tej z jaskiniami - według oficjalnego FAQ jaskinie nie muszą do siebie przylegać, więc na mój gust tak samo jest z miastami.

Q. When a Japanese Infantry unit wants to move between Cave hexes, can it move anywhere on the board or can it only move to adjacent Caves?
A. A Japanese Infantry unit can move from one Cave to any other empty Cave hex on the board; they do not have to be adjacent.
Nasibu pisze:Not A Step Back
- nie rozumiem "Pozostaw swą jednostkę na miejscu [...] bez względu na to jaką kartę lub wynik zagrany lub osiągnięty przez wroga"
Po prostu ignorujesz WSZYSTKIE wyrzucone przeciwko sobie flagi, jednostka utrzymuje swoją pozycję za wszelką cenę (chyba, że w wyniku rzutu straci wszystkie pozostałe figurki).
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

Wielkie dzięki za pomoc i szybką odpowiedź. Jeszcze nie miałem okazji zabrudzić tych kart ale w praniu wyjdzie co i jak :? :wink:
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 728
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Memoir'44

Post autor: Munchhausen »

Days of Wonder ogłosiło wydanie nowego, jubileuszowego dodatku do Memoir '44 o nazwie "D-Day Landings". To zestaw sześciu papierowych map, które rozmiarem przypominają te z rozszerzenia Breakthrough, choć są ciut większe. Jak sama nazwa wskazuje, wszystkie za wyjątkiem jednej, skupiają się na desantach i wymagają też - zgodnie z dotychczasową polityką wydawnictwa - posiadania wcześniejszych dodatków, i to nawet w kilku egzemplarzach, jeśli chce się te mapy łączyć. Tak, tak, łączyć - zestaw umożliwia połączenie wszystkich map w jedną ogromną planszę i granie nawet w 12 osób... jeśli tylko ma się tylu znajomych, a także 7 podstawek, 4-5 Terrain Packów, 2-3 Equipment Packi oraz 6 Winter Warsów :D
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Memoir'44

Post autor: djedi gamer »

Dodatek praktycznie nie grywalny.... I to w 10 rocznicę powstania gry.
Awatar użytkownika
Nasibu
Posty: 61
Rejestracja: 19 wrz 2009, 17:03

Re: Memoir'44

Post autor: Nasibu »

Dobre to, że są sztywne i porozdzielane więc nie trzeba grać na wszystkich jednocześnie. Ale... jestem ciekaw, bo lubię D-Day i Normandię :)
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Hiu »

grywalny, tylko nie we wszystko na raz - ale spokojnie na 2-3 mozna bedzie sobie popsztykac. Jezeli mowimy o zlozeniu wszystkiego do kupy - to tylko dla twardzieli.

Swoja droga - moze sklepy pokusza sie o demo lub turniej :) W koncu kto ma popularyzowac roz(g)rywke na taka skale jak nie one :)
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Memoir'44

Post autor: Platan »

Ja sądziłem, że wszystkie charakterystyki terenu są już w tym dodatku nadrukowane. Rozkładamy ustawiamy armie i do boju.
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Memoir'44

Post autor: Platan »

Mam pytanie, czy podczas wykonywania rozkazu np. czołgami możemy ruszyć jednostką następnie przeprowadzić walkę i w trzecim możliwym ruchu ponownie się przemieścić?
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Hiu »

z tego co pamitam, to jest to krok po kroku:
- rusz sie
- wyznacz cel
- atakuj

czyli nie mozna zrobic tego jak napisales.
dodatkowo, jezeli atakujesz np trzema jednstkami ten sam cel i zniszczysz go w ataku 2-ga jednostka - to 3-cia nie moze obrac nowego celu

o ile dobrze pamietam :)
Awatar użytkownika
lou
Posty: 153
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:09
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 27 times
Been thanked: 34 times

Re: Memoir'44

Post autor: lou »

Niezupełnie
najpierw wykonujesz wszystkie ruchy, później w dowolnej kolejności wybierasz jednostkę, określasz cel i ona strzela, później kolejna jednostka wybiera cel i strzela itd
oczywiście ruchu po strzałach nie możesz już zrobić (chyba że overrun)
"Humans need fantasy to be human. "
— Terry Pratchett
moje gry
Awatar użytkownika
comma777
Posty: 42
Rejestracja: 25 lip 2007, 11:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: comma777 »

Cześć wszystkim fanom Memoira'44
Tłumaczę właśnie instrukcję do najnowszego dodatku D-Day Landing.
http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... y-landings
Mam miejscami kłopoty z poprawną terminologią pochodzącą z poprzednich dodatków.
Może ktoś z forumowiczów miałby chęci i czas zerknąć na instrukcję i dać znać czy nie napisałem w którymś miejscu jakiś bzdur ?

Pozdrawiam,
Krzysztof
Awatar użytkownika
Platan
Posty: 161
Rejestracja: 03 maja 2008, 23:10
Lokalizacja: Łódź
Been thanked: 3 times

Re: Memoir'44

Post autor: Platan »

Z tego co zauważyłem na stronie BBG to mapy z dodatku D-Day Landing są wydrukowane na papierze a nie na porządnej sztywnej tekturze. Widać,że po rozłożeniu mapy są pofałdowanie i figurki będą kiepsko na niej stały. Jak za kwotę (około 130 zł) , w której dodatek jest dostępny to spodziewałem się czegoś porządniejszego. Ostatecznie nawet byłbym w stanie dopłacić aby mieć solidne wykonanie. Wydawnictwo mogłoby sprzedawać same pliki z mapami i wówczas każdy mógłby sobie wydrukować na czym uważa (tektura , pcv itp).
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Memoir'44

Post autor: Hiu »

z czystej ciekawosci - grales w inne dodatki do MM44 - papierowe? (mapy)?
ODPOWIEDZ