Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Post autor: trance-atlantic »

https://boardgamegeek.com/boardgame/352 ... rger-kanal

The Oranienburg canal, which gave this game its name, was built between 1832 and 1837 in Brandenburg. The Havel River was difficult to navigate near the Oranienburg mills, so a canal was built from the Havel that crossed the older Ruppin canal, thereby forming the Oranienburg canal cross. During the industrialization in the 19th century, lots of companies and businesses were formed at this important waterway. Moreover, additional streets and railways were built.

In Oranienburger Kanal, you erect new industries and shape the infrastructure by building pathways, streets, railways, and canals. Most important of all are bridges that connect buildings. To do all of this, you have access to various actions that you select in the right moments.

At the end of the game, the player with the best industrial area and the best infrastructure wins.

Oranienburger Kanal also includes a solo game!

—description from the publisher


Kolejna "niemiecka maszynka do mielenia zasobów wszelakich" w drodze. Na razie (a może i w ogóle?) nie szykuje się polska wersja tego czegoś - Rebel zapowiada na ten rok jedynie Ucztę dla Odyna (+ dodatek), ale z drugiej strony nie mają chyba umowy ze Spielworxx, więc pewnie gra przejdzie bez echa... podobnie jak i tutaj. 8)

Nie wiedzieć czemu, początkowo wydawało mi się, że będzie to tytuł trochę bardziej... ekhmm... ambitny. A tu mamy zwykłe kupowanie kart, otaczanie ich celem aktywacji i zdobycia większej liczby zasobów, które potrzebne nam będą do... kupna kolejnych kart, by przy ich pomocy pozyskać jeszcze więcej zasobów. Brzmi szalenie innowacyjnie. Najciekawszym twistem wydaje się być możliwość aktywacji budynków dwa razy, także przy pomocy mostów, gdy otaczające je ścieżki (tak to się chyba nazywa) mogą być w późniejszej fazie zastąpione kanałami, torami kolejowymi czy drogami, które to struktury dają nam najczęściej większego bonusa. Ale i tak nie wydaje mi się, aby na dłuższą metę okazało się to na tyle znaczące, żeby za każdym razem zapewniać nam inne doznania z rozgrywki.

Jest to gra typu "duel" (z opcją solo), ale przecież na dwie osoby w portfolio Uwe znaleźć możemy wiele nietrywialnych pozycji; w dużej mierze są to spin offy, ale trzeba przyznać, że całkiem udane. Czy zatem przeznaczeniem Oranienburger Kanal jest zniknięcie w kanałach (pardon, odmętach) rankingu BGG, czy może jednak ktoś się w nim doszuka przebłysku geniuszu autora? Na horyzoncie są dwa dodatki, więc może jednak gra się choć przez chwilę utrzyma na powierzchni.

ps. przynajmniej można bezpiecznie kliknąć w link powyżej - oczu tym razem nie wypali jak przy Atiwie. ;)
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Awatar użytkownika
Ryu
Posty: 2750
Rejestracja: 28 gru 2009, 19:58
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 83 times
Been thanked: 161 times

Re: Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Post autor: Ryu »

Dawno, dawno temu udało mi się zagrać w tą grę. Niestety zapomniałem o niej napisać i jedyne co moja głowa pamięta to fakt, iż grało mi się bardzo przyjemnie. Kombinowania było sporo co oczywiście przekładało się na czas myślenia każdego z nas (stąd pewnie taka liczba graczy ;) ).
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1902
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomuch »

Dla tej gry kilka lat temu odpalona była kampania cf i już wtedy te dodatki były zapowiedziane (chyba chodziło o dwie dodatkowe talie), więc niekoniecznie musi to dać zastrzyk zainteresowania. Wtedy nie zaciekawiła mnie zbytnio, jak będzie teraz?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Post autor: SetkiofRaptors »

Ostatnio zapragnąłem sobie zdobyć tę grę. Nie wiem czego się spodziewałem, ale ktoś wrzucił na grupie sprzedażowej, że tytuł oryginalnie na wspieracze kosztował... 130 euro (z dwoma taliami dodatkami...). Zawsze popieram, by zwracać uwagę na gameplay, a nie tylko zawartość. Ale bosz, przepraszam ile?! Gra ma zawartości jak gry w okolicach 150-200 zł. Jak to miało wyjść? Czemu ktoś w ogóle to wspierał? O_o. I chyba muszę się pogodzić z tym, że gry nie będę miał, bo 500 zł to prawie połowa mojego rocznego budżetu xD i można mieć w tej cenie, nie wiem. Voidfall.

A do zakupu skłaniały mnie opinie Before You Play, dla których to jedna z lepszych gier, w które udało, im się zagrać w zeszłym roku. Gameplaye też mi się podobają. Ogólnie szkoda. Zostanie pewnie białym krukiem.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 391 times
Been thanked: 330 times

Re: Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Post autor: cactusse »

SetkiofRaptors pisze: 12 sty 2024, 08:56 Ostatnio zapragnąłem sobie zdobyć tę grę. Nie wiem czego się spodziewałem, ale ktoś wrzucił na grupie sprzedażowej, że tytuł oryginalnie na wspieracze kosztował... 130 euro (z dwoma taliami dodatkami...). Zawsze popieram, by zwracać uwagę na gameplay, a nie tylko zawartość. Ale bosz, przepraszam ile?! Gra ma zawartości jak gry w okolicach 150-200 zł. Jak to miało wyjść? Czemu ktoś w ogóle to wspierał? O_o. I chyba muszę się pogodzić z tym, że gry nie będę miał, bo 500 zł to prawie połowa mojego rocznego budżetu xD i można mieć w tej cenie, nie wiem. Voidfall.
(...)
Ogólnie szkoda. Zostanie pewnie białym krukiem.
Gra z oboma dodatkami kosztowała 49 euro, pudło wypchane jest dosyć solidnie zawartością, i chociażby ja wspierałem bo z opisu przypominało Nusfjord ;-) .
Gra nie będzie białym krukiem, przy odrobinie cierpliwości będziesz ją mógł nabyć pod koniec roku od nowego wydawcy z Francji, w nowszym mniej spartańskim wydaniu.
Ostatnio zmieniony 13 sty 2024, 03:53 przez cactusse, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4636
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1945 times

Re: Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

W nawiązaniu do powyższego postu: https://boardgamegeek.com/image/7732622 ... rger-kanal - podgląd nowej okładki :)
Awatar użytkownika
SetkiofRaptors
Posty: 457
Rejestracja: 15 maja 2020, 02:04
Has thanked: 243 times
Been thanked: 374 times

Re: Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Post autor: SetkiofRaptors »

warlock pisze: 12 sty 2024, 10:20 W nawiązaniu do powyższego postu: https://boardgamegeek.com/image/7732622 ... rger-kanal - podgląd nowej okładki :)
:shock:

poprzednie wydanie było imho znacznie ładniejsze.
Wrocław. Kupiłem sobie już Inis i jest super.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1902
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 147 times
Been thanked: 172 times

Re: Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Post autor: tomuch »

No to będzie trzeba polować, pewnie zbyt dużo egzemplarzy do Polski nie trafi. A może wersja polska będzie?
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Janusz_Wykidajlo
Posty: 54
Rejestracja: 11 kwie 2022, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 216 times
Been thanked: 39 times

Re: Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Post autor: Janusz_Wykidajlo »

warlock pisze: 12 sty 2024, 10:20 W nawiązaniu do powyższego postu: https://boardgamegeek.com/image/7732622 ... rger-kanal - podgląd nowej okładki :)
Rety, ale kasztan. Ale jak będzie dostępne w normalnej cenie, to pewnie kupię :roll:
Rabaty: portal = 6%, planszostrefa = 10%, planszomania = 10%, 3trolle = 2%.
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Post autor: kuba32 »

Janusz_Wykidajlo pisze: 12 sty 2024, 21:14
warlock pisze: 12 sty 2024, 10:20 W nawiązaniu do powyższego postu: https://boardgamegeek.com/image/7732622 ... rger-kanal - podgląd nowej okładki :)
Rety, ale kasztan. Ale jak będzie dostępne w normalnej cenie, to pewnie kupię :roll:
Co jest kasztanem? Gra? Czy okładka? (która w mojej opinii jest akurat na plus)
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3356 times
Been thanked: 3217 times

Re: Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Post autor: japanczyk »

SetkiofRaptors pisze: 12 sty 2024, 08:56 130 euro (z dwoma taliami dodatkami...
130 EUR bylo za 2 kopie - 79 EUR bylo za jedna
ok 370 zl
Janusz_Wykidajlo
Posty: 54
Rejestracja: 11 kwie 2022, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 216 times
Been thanked: 39 times

Re: Oranienburger Kanal (Uwe Rosenberg)

Post autor: Janusz_Wykidajlo »

kuba32 pisze: 12 sty 2024, 22:06
Janusz_Wykidajlo pisze: 12 sty 2024, 21:14
warlock pisze: 12 sty 2024, 10:20 W nawiązaniu do powyższego postu: https://boardgamegeek.com/image/7732622 ... rger-kanal - podgląd nowej okładki :)
Rety, ale kasztan. Ale jak będzie dostępne w normalnej cenie, to pewnie kupię :roll:
Co jest kasztanem? Gra? Czy okładka? (która w mojej opinii jest akurat na plus)
Inb4: jak komuś podoba się ta wersja to git.

Okładka jest kasztanem. Poprzednia miała industrialny klimat z nutą secesji - a także font nie raził w oczy. Optycznie lepiej to współgrało. Natomiast najnowsza wersja (mimo iż industrialny klimat wychodzi tu jak smog na Śląsku) to dla mnie jest nijaka. Gdyby nie nazwisko autora, to przeszedłbym obok niej obojętnie.
Rabaty: portal = 6%, planszostrefa = 10%, planszomania = 10%, 3trolle = 2%.
ODPOWIEDZ