Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Plany wydawnicze i dyskusje o wydawnictwach polskich i zagranicznych
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3376
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

arturmarek pisze: 20 lis 2023, 17:36 jazda na konwent, żeby kupić taniej grę, to tak jakbym jechał z dziećmi do ZOO, żeby kupić pluszaki ze zwierzętami...
Fajne porownanie. Ale w tym szalenstwie tez jest metoda, bo sa ludzie, ktorzy jezdzac po swiecie zbieraja (kupuja) przypinki z gitarami z roznych odleglych Hard Rock Cafe, a moze wcale tam nie maja smacznego piwa ;)
Jak masz dobry marketing, to wszystko sprzedasz. Swoja droga, to co studiowal trzewik, jak juz mu sie znudzilo na polibudzie? ;)
Na marginesie, elastyczność cenowa popytu produktów dostępnych on-line i stacjonarnie jest istotnie wyższa on-line. Także strategia próby sprzedaży drogo na konwentach (offline), a wojny cenowej w internecie, jest racjonalne.
Niby tak, ale w dzisiejszych czasach kazdy moze wejsc na ceneo czy zwykly google i wyswietlaja sie rynkowe ceny. Nie trzeba byc pepperowiczem lub iszop/planszeo/planszove maniakiem.
I taki tatusiek spacerujacy po alegramy, moze czuc sie nabijany w butelke widzac SCD na jakas casualowa gierke rodzinna. I niby mozna miec dobra pensje lub bedac tatuskiem przywyknac juz do kupowania waty cukrowej w zoo za XXzl, ale nie kazdy jest na takim etapie zycia. A impreze robi sie, zeby sie nachapac na nieswiadomym cen tlumie, czy aby propagowac hobby i poszerzac baze zadowolonych klientow?

Mysle tez, ze konwent, to nie to samo co targi (w moim slowniku)
- Po konwencie spodziewam sie wielu atrakcji, doswiadczen, emocji, za ktore najczesciej przyjdzie mi zaplacic w postaci nietaniego biletu. Ale moze wpadnie tez powitalny gift z promkami, gadzetami, koszulka pamiatkowa? Cos jak rollercoaster, jedziesz 90sekund, placisz krocie, ale nie zamowisz sobie tanio z aliexpressu...

- Targi/kiermasz, jak sama nazwa wskazuje, to impreza handlowa. Ustalanie ceny wejscia dla mnie jest absurdem. Chyba ze dostawalbym plik kuponow znizkowych za cene biletu. A w srodku juz nie potrzebuje prelekcji, ale dobrych cen, duzo towaru, egzotycznych importowanych rzeczy. Moze jakies konkursy obnizajace cene lub loteria paragonowa. Pod wieczor wyprzedaz w formie aukcji holenderskiej, aby nie wozic pelnych palet do magazynu. Jeszcze najlepiej schowek na zakupione liczne boxy dla gosci. Zakupowe eldorado, a nie smutny pan, co żydzi rabatu z konkursu, bo juz i tak wziales najtanszy towar.

Mysle, ze czasem polscy biznesmeni organizuja targi, a probuja wmowic gosciom, ze to konwent :P a koszt organizacji imprezy powinien isc z oplaty za wynajem stoiska sprzedazowego, nie z mojego biletu. Ale jak portal wykupi drogie stanowisko, to daje wysokie ceny. Ja wiedzac o tym zostaje w domu i portal malo sprzedal, a duzo wydal. I kolo sie zamyka :lol:

Takie o, mokre sny psiej.kostki ;) tymczasem kolekcjonuje rabaty i zamawiam wysylkowo do swojej pieczary. A na konwenty mnie nie stac, a na platne targi sie nie wybieram. Ale jak zawsze: "you do you".
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
ostry66
Posty: 13
Rejestracja: 14 gru 2009, 20:07
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: ostry66 »

Jakiś czas temu Ignacy, zdaje się w 2pionkach, narzekał na któryś z konwentów, że im się nie opłacił, musieli dołożyć do interesu i chyba tam już nie pojadą.
Można by w tym momencie zadać pytanie czy lepiej dać promocyjne ceny na takiej imprezie, sprzedać więcej sztuk gier i jednak zarobić czy wystawiać gry z ceną SCD i sprzedać pojedyncze egzemplarze i później narzekać, że trzeba dopłacić do biznesu.
Na to jeszcze można by nałożyć kwestię tego co wydawcy na swoich stoiskach pokazują, w co pozwalają zagrać i na ile dobrze tłumaczą te nowości.
Wyobrażam sobie, że w przypadku takich wydarzeń zobowiązanie do nie robienia konkurencji sklepom mogłoby nie obowiązywać bo tych sklepów pojawia się stosunkowo niewiele, a też wydawca przywozi jednak ograniczoną liczbę sztuk poszczególnych tytułów i aż takiej szkody sklepom być może nie zrobi w tym przypadku.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: karmazynowy »

Lucky Duck Games potrafiło dać super cenę na premierę gry El Grande. Co mnie zupełnie zdziwiło to na konwencie wychodzilo taniej niż mi na aleplanszowkach, juz po rabatach... No i widziałem, że dużo ludzi chodziło z tym pudełkiem.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Bart Henry
Posty: 968
Rejestracja: 15 sie 2013, 19:59
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 134 times
Been thanked: 667 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Bart Henry »

Portal akurat nie jest najlepszym przykładem na niestanowienie konkurencji dla sklepów, skoro oferuje u siebie w przedsprzedaży szybszą wysyłkę i zawartość ekskluzywną, której sklepy nie dostają. Jak ktoś ma zniżki w Portalu, to ceny potrafią być zbliżone do sklepowych. Nawet u nich okazyjnie da się kupić gry w cenie nieosiągalnej dla sklepów.

No i skoro konwenty są często jedną z metod sprzedaży zawartości ekskluzywnej dla wspieraczek, to czemu nie miałyby być miejscem do sprzedaży gier taniej, niż zwykle? To właśnie jest jedna z metod promocji. Jeżeli okazjonalne promocje w sklepach wydawców są ok, to przeceny konwentowe tym bardziej, niezależnie od tego, czy na konwencie obecny jest jakiś sklep. Ostatecznie wszystko i tak zależy od umów z podmiotami, ale raczej żaden podmiot dystrybuujący produkty nie wiąże sobie rąk takimi zapisami w umowie. Chyba że przychodzi moloch typu Empik i mówi, że weźmie 90% nakładu pod pewnymi warunkami.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Ardel12 »

A może wydawcy zamiast sprzedawać swoje gry, powinni skupić się na konwentach wyłącznie na ich promocji i rozdawaniu w jakiś sposób promek(zwyciężyłeś w ich grze, to masz tu promkę do tego). Portal w Spodku miał aż jeden stolik co jak na skalę imprezy było mega słabe.
Rebel tak działa we Wro, że nie sprzedaje, tylko promuje. Rozdaje gadżety i robi dobrą atmosferę.
Jak Portal chce ominąć sklepy to niech gra jak Czacha, która robi przedsprzedaże na wszystko jak leci i pcha tak sporo towaru(tylko ceny nie mogą być sufitowe za otrzymanie gry trochę wcześniej od reszty).
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3376
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

Te przedsprzedaze Czachy to troche pato-handel, bo potem ceny w sklepie, lub za kilka miesiecy u nich sa mocno nizsze, szczegolnie na wyprz czasowych. Ciezko ich dawac za przyklad jakiejs sprytnej dystrybucji. Na pewno niestandardowa ;)

My tu pitu-pitu o portalu, a przyjdzie trzewik i powie, "dobra dzieciaki, ja krece tym bajzlem 25lat, to nie bedziecie mnie uczyc jak mam na was zarabiac pieniadze" :mrgreen:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: NeXuS AlphA »

W sporej części zgadzam sie z psią.kostką, choć nie mam nic przeciwko opłacie za wejscie na takie targi hobbystyczne. Choćby dlatego, że właśnie zmniejsza to liczbę przypadkowych gapiów czy takich idących "dla beki". Jednakże targi to ma byc prezentacja produktów, możliwość zaznajomienia sie z nimi, kontaktu bezposredniego z wydawcą itd. itp. (ale dla mnie również i promocja archiwaliów).
Ok, rozumiem tez ze nowości chce sie sprzedać za "swoją" kwotę, ale łatwiej jest ewentualnie czy o jakies transakcje łączone i wtedy uzyskujace jakieś rabaty czy po prostu wiążące się z jakimiś promkami, gadżetami etc. Tak np. na Pyrkonie kupilem na stoisku Portalu Shardsow bo usiadlem, pograłem, dostalem ulotke z rabatem na zakupy i przy owym zakupie byla promka dodawana do Shardsow.

Jednakże starsze tytuły (których sprzedaż jakos kuleje) przy takiej okazji puszcza się taniej. To łączy się i tworzy wiele kwestii właśnie promocyjnych dla danego bytu (wydawcy). Choćby: czy to złapanie nowego klienta na kolejne gry czy dodatki; czy to próbę propagowania tytułu, który kto wie może po takim działaniu wróci do łask w sprzedaży i znajda sie chętni co to sprawdzili/widzieli/słyszeli u/od znajomych; a jak nie to choć podczyści sie złogi magazynowe etc.

Portal ma w swoich zasobach dużo różnych promek czy dodatków, które i tak są dostępne tylko u nich. Sprzedaz tego na takich eventach uważam tez jest na plus. Sam wiele razy odpuszczalem zakup tej malej maty do Neuroshimy u nich w sklepie. Jednak gdy za ktoryms razem zobaczyłem ją dostępna na jednym z wydarzeń, to po prostu ją kupilem i tyle.

Inna kwestią jest to, że jak ktoś nie chce czegoś wyprzedawać etc. to zawsze tez jest pozytywne robienie demo wersji i dystrybuowanie tego jako gratisy. Zresztą gdyby nie demo dodne do ŚGP dawno temu 51 Stanu i moim siegnieciu do tego przy okazji pojawiania sie Mastersetu to owego mastersetu pewnie bym nie brał. Z innej beczki nawet kiedyś cholera Carcassonne kupiłem jak z jakiegoś wydarzenia do domu została przyniesiona wersja 'potnij i zagraj' :mrgreen:

Jak już się nie chce czegoś starego/nierentownego wystawić taniej, jest szereg rzeczy które budują jakaś atrakcyjność.
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: rav126 »

OK, jak już jesteśmy przy Portalu i konwentach to oprócz chorych cen na stoisku mnie znowu uderzyła inna rzecz. Byłem już kilka razy na Planszówkach w Spodku i gralem w różne gry u różnych wydawców - nowości, prototypy, hity, kity, gry spoza mojego kręgu zainteresowań, ale... ani raz nie zagrałem na stoisku Portalu. Albo nie miał kto tłumaczyć, albo osoby które miały tłumaczyć widząc, że ktoś czeka to i tak nie podchodziły, albo było bardzo mało gier i stolików do zagrania, a chętnych za dużo.
A ja właśnie po to jeżdżę na konwenty - zagrać w coś co być może mnie zainteresuje i w przyszłości kupię. A Portal za każdym razem takim podejściem mówi - w sumie to nie chcemy za bardzo żebyś zagrał w nasze gry, ale przynajmniej ceny mamy wysokie!
Tłumaczenie ich cen tym, że może nie chcą robić konkurencji sklepom ma sens w przypadku sklepiku internetowego, bo w tym kanale sprzedaży faktycznie konkurencja jest na kliknięcie myszki. Natomiast na konwencie to tak naprawdę z kim konkurują? Na Planszówkach w Spodku ile ostatnio było sklepów stricte planszówkowych - trzy? Mepel, Gnom, Księgralnia. To komu oni mieliby robić konkurencję? Tak na marginesie, sklepy też miały ceny średnio opłacalne.
Nie piszę tego z roszczeniami - "Portal dawaj sensowne ceny!" Bo nie po to jadę na konwent, ale jeżeli mogę docenić wydawnictwo nawet kupując coś co chcą wypchnąć ze sklepu (jak np. Rebel, Kaczki), albo kupując to w cenie "internetowej" (jak np. u Kaczek, Ogry Games) to to robię, bo wiem, że nawet taki zakup to cegiełka do ich uczestnictwa w takim wydarzeniu. Ale nie lubię być traktowany jak jeleń.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3376
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

NeXuS AlphA pisze: 20 lis 2023, 22:22 nie mam nic przeciwko opłacie za wejscie na takie targi hobbystyczne.
A czy to musza byc najwieksze areny w glownych miastach? Wiadomo, ze koszt bedzie wiekszy niz w Stodole, a zeby sie pogarbic nad plansza lub poszperac w koszu z promkami, to nie musze wchodzic na Wembley ;) Nie bardzo rozumiem ten trend, geekom to wszystko jedno i tak zycie spedzaja w piwnicy ;) nie potrzebuja krysztalowych zyrandoli.

Choćby dlatego, że właśnie zmniejsza to liczbę przypadkowych gapiów czy takich idących "dla beki".
Ja bym poszedl na kiermasz planszowkowy z darmowym wejsciem. Jakies gimbusy pewnie tez. Jasne, boomerom moga dzieciaki troche przeszkadzac, ale to hobby zabawowe i raczej to mlodych fascynuja marvele, nie tatuskow.

Mam takie (mile) wspomnienie z Londynu, gdzie majac kilkanascie lat wpadla mi w reke ulotka targow komiksowo-karcianych. W centrum miasta w hotelowym lobby czy innej sali balowej. Nie bylo to 5gwiazdek, ale lokalizacja bardzo dobra na mapie. Wszedlem za darmo, obejrzalem wszystkich wystawcow, kupilem kilka kart (typu NHL Czerkawski 8)), pogapilem sie na drogasne rzeczy kolekcjonerskie, modele w gablotkach. Fajne popoludnie dla dzieciaka. Potem tez odwiedzalem sklep Forbidden Planet po podobne emocje. Gdybym mial zaplacic 5-10 funtow za wjazd, no to sorry. Jak na karty wydalem moze 3funty i to z bolem serduszka. //to byly takie funty za 7zl, okoloMillenijne :lol:

Jednakże targi to ma byc prezentacja produktów, możliwość zaznajomienia sie z nimi, kontaktu bezposredniego z wydawcą itd. itp. (ale dla mnie również i promocja archiwaliów).

Z tym jest chyba taki klopot, ze ludzie czesto sa z lapanki, nie do konca odpowiedni pracownicy lub pasjonaci-wolontariusze, ktorzy moga miec wiedze, ale zero social skill itp. I teraz masz nowe gry, w ktore nikt nie umie grac, dorzucasz stare gry w ktore nikt nie pamieta jak grac. Pakujesz ich w busa i jedziesz pol Polski, kazdy cos tam sciemnia prezesowi, ze bedzie czytal instrukcje w drodze ;) a potem gra na telefonie w candycrush :lol: Wiele takich relacji widzialem, ze ludzie byli zawiedzeni obsluga i ich przygotowaniem. Ale moze to margines, tylko wokalny, bo negatywny.

Portal ma w swoich zasobach dużo różnych promek czy dodatków, które i tak są dostępne tylko u nich.
Fakt, to jest fajny towar i moglby byc jakims magnesem. Ale tez czesto sa glosy, ze nie wydam 15zl na paczkomat, aby dostac promke za 3zl. A podroz do Gdanska to pewnie 300zl, bez noclegu.
NeXuS AlphA pisze: 20 lis 2023, 22:22 na Pyrkonie kupilem na stoisku Portalu Shardsow bo usiadlem, pograłem, dostalem ulotke z rabatem na zakupy i przy owym zakupie byla promka dodawana do Shardsow
A czy zadzialalby taki myk, ze zamiast wozic te palety gier i je rozladowywac w stosy, to idziemy tylko w stoliczki do prezentacji i koncentrujemy sie na ekipie przyjaznych i kompetentnych edukatorow. Wszystkie gry wydawnictwa rozlozone po gablotkach, jakies standy, plakaty, no i najwazniejsze gierki testowe, zapoznawcze. I teraz jak zagrales to dostajesz ulotke z kodem, ze kupujesz tanio na stronce z dostawa do domu.

Plusy
- brak kosztu transportu na targi, bo towar sprzedaje magazyn zewnetrzny
- brak uszkodzen towaru
- brak "koniec towaru"
- brak "kupilbym, ale nie mam juz miejsca"
- niska cena nie jest na stronie sklepu, wiec empiki sie nie wsciekaja
- miejsce stosow i kasy na stoisku idzie na prezentacje i granie
- zamiast zafoliowanych pudelek, gablotki z rozlozona gra lub banery ze szczegolowa prezentacja.
- mozna tez to przykleic do dykty i prezentowac na scianach w pionie, brak kosztu za metraz stoiska :D

Minusy
- biore ulotke, hajp opada i wyrzucam kartke za kwadrans (tutaj albo jakas zacheta czasowa, ze tylko w trakcie targow taka cena, albo konsola dostepna, gdzie mozna wyklikac zamowienie), ale zawsze jest ryzyko, ze ktos potem anuluje w hotelu itp, a banknot w kasie to co innego. Do dopracowania/przemyslenia.
rav126 pisze: 20 lis 2023, 23:03 Natomiast na konwencie to tak naprawdę z kim konkurują? Na Planszówkach w Spodku ile ostatnio było sklepów stricte planszówkowych - trzy? Mepel, Gnom, Księgralnia
Wydaje mi sie, ze to nie chodzi o konkurencje w trakcie targow, tylko ze "pojdzie fama", ze ten wydawca chce nam sklepom wciskac swoj towar hurtowo, a potem jezdzi po Polsce i robi show i zbiera smietane zamiast nas, to my im pokazmy palec i od nich nie bierzmy hurtowo i niech sie udlawia. Ma to sens? Moze i by mialo, ale czemu mowicie, ze inni maja ceny atrakcyjne, przynajmniej na czesc towaru?
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Gromb »

Wszystko, co piszecie do tej pory to prawda, przyjęli taki model działania na takich wydarzeniach i widać są w tym konsekwentni. Dla przeciwwagi tylko powiem, że sytuacja zmienia się diametralnie na Portalconie. Tam są w większości fani wydawnictwa i wydawnictwo też o tym wie i mówi im: dziękuję, że tu jesteście. Są turnieje Neuroshimy, są stoły na których można zagrać w nowości z pełną obsługą tlumaczy, są tytuły do wypożyczenia i sprawdzenia. Często można poprosić kogoś z pracowników wydawnictwa o wytłumaczenie reguł jeżeli mamy problem z wypożyczoną grą. Na stoisku z grami do kupienia ceny są niższe i często promocyjne. Promki i niespodzianki z KS-ów od wydawców z którymi współpracuje Portal też się zdarzają np. ostatnio można było kupić Fenrira do Blood Rage w uczciwej cenie. Do tego dochodzą prelekcje, ciekawe wykłady i konkursy. Atmosfera jest naprawdę super, ale też ludzie, którzy się tam pojawiają, to przeważnie fani wydawnictwa, którzy kibicują ekipie Portalu. Co roku widać ogrom pracy, włożonej w event. A jak zmęczy was granie i hałas, zawsze można zrobić sobie wycieczkę z przewodnikiem po stadionie i przebiec się po murawie :wink:
Także nie taki Portal zły, jak go malują,
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3376
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

Gromb pisze: 20 lis 2023, 23:59 Także nie taki Portal zły, jak go malują,
Czyli "umio", tylko nie "chco"! a to dziady... :mrgreen:
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
NeXuS AlphA
Posty: 220
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 86 times
Been thanked: 76 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: NeXuS AlphA »

@rav126
Jeśli chodzi o moje granie w owych Shardsów to przyznam rację, bowiem do stołu siadałem znając tak instrukcję jak i inne podobne gry. Osoba która była oddelegowana do tłumaczenia (podczas tego mojego grania) w odbiorze moim i mojej partnerki (ktorej to chciałem pokazac grę do wspolnej decyzji przed zakupem) nie nadawała się zbytnio do tłumaczenia (chaotyczność wypowiedzi, wchodzenie w pół zadanego pytania, odpowiedzi nie na temat etc). Po jej odejsciu tej osoby od stołu, na spokojnie samodzielnie wytłumaczyłem zasady raz jeszcze i mozna było zagrać. Przyznać trzeba że gdy tylko celem rozwiązania jednej nieścisłości, siegnelismy po instrukcję, to osoba zjawila sie niczym hiszpańska inkwizycja. Jednakże po zapytaniu w czym jest problem, udzieliła odpowiedzi - odpowiedzi która nijak pytania nie rozwiązała, no ale kto wie moze pytanie to bylo zbyt zawiłe.. Tak czy siak samodzielnie finalnie udało sie kwestie rozwiązać sięgając do instrukcji w telefonie :D

@psia.kostka
Lokalizacja - cóż ja przyznam, że lubie przestrzeń i pewną wygodę (widać starość :wink:) tłoczność na malej przestrzeni i klimaty a'la otwarcie drzwi Lidla na promocję to kompletnie nie moje klimaty :mrgreen: Targi jak to targi zazwyczaj w halach się jak dla mnie organizuje; owszem nie muszą być to największe areny, ale tu trzeba brać pod uwagę ilość osób odwiedzających i wymagania bezpieczeństwa z tym związane.
Spoiler:
Jazda do Gdańska po promke: nie jazda po, a kupno przy okazji bycia w danym miejscu, korzystając z tego co jest "atrakcją" stoiska wystawcy, a zarazem produktem będącym w jego monopolu sprzedażowym więc ciężko mówić o konfliktowaniu sie ze sklepami.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3376
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

Przestrzen jest fajna, zgoda. Ale ta w wawie kosztuje ;) Myslalem wlasnie o czyms jak Hale Expo, ktorych w glowie zamienila mi sie lokalizacja z halami ATM studio (tutaj dotrzec, to juz byloby wyzwanie i raczej slaby pomysl). Pewnie tnac koszty mozna to robic w halach namiotowych postawionych w polu, czy na pl defilad (moze nie w listopadzie ;)), ale znow wygoda, swiatlo, toalety.
Dodatkowo, z tego co opowiadacie, to niewazne jak bardzo powiekszysz obiekt i podbijesz cene biletu, to i tak jest tlok, albo kolejki :lol:

Coraz bardziej dociera do mnie, ze zarowno konwent jak i targi, to jest zabawa dla klasy sredniej (#Hegemony). Ma byc przestronnie, wygodnie i z parkingiem. Dobra kapuczina z ekspresu i markowy pasibus. I nie mowie tego zlosliwie. W takim razie jak ktos wybiera sie na taka impreze, to co za roznica ile bedzie gra kosztowac 100 czy 200zl. Jak wiecej zaplaci za parkometr calodniowy i pol litra wody z lodowki lub swiezo wyciskany sok. To po co ma sobie psuc humor o 100zl grzebiac w ceneo. Kupuje nowe pudlo i wjezdza dopamina, zamiast kortyzolu sknerusa :mrgreen:

Oczywiscie planszowi freeganie tez moga wpasc, obejrzec i ograc nowosci, porobic fotki projektantom i prototypom. Zlapac cos z wyprzedazy, wziac udzial w 3 konkursach i 5 prelekcjach. W przerwie oszamia kanapke z domu i tez git. Z cen wystawcow sie pochichraja pod nosem, bo maja wymaksowane lojalki w najtanszych sklepach, a jak nie oni, to szwagier ma.

Moze tak trzeba na to patrzec. Tylko to nie wyjasnia czemu jeden wydawca moze miec fajne oferty, a drugi nie :P albo czemu animatorzy bywaja z lapanki i nieprzygotowani. Ciecie kosztow na wolontariuszach, aby impreza nie przynosila strat? A moze nie ma zarabiac, moze to jest inwestycja w marke i baze klientow? Przyjedzie teleexpress, pokaze Gre Roku. Moze to takie swieto branzy? Ale pewnie obsluga robiaca na targach 3-5 dni po 12h widzi to inaczej. Podobnie prezes dostajac finalna fakture.
Spoiler:
Chyba wreszcie znalazlem wewnetrzny spokoj w temacie i pogodzilem sie ze swiatem, dziekuje wszystkim za wklad w dyskusje i temat. Dobranoc/Dzien dobry 8)
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Irka »

psia.kostka pisze: 21 lis 2023, 03:59 Coraz bardziej dociera do mnie, ze zarowno konwent jak i targi, to jest zabawa dla klasy sredniej (#Hegemony). Ma byc przestronnie, wygodnie i z parkingiem. Dobra kapuczina z ekspresu i markowy pasibus. I nie mowie tego zlosliwie. W takim razie jak ktos wybiera sie na taka impreze, to co za roznica ile bedzie gra kosztowac 100 czy 200zl. Jak wiecej zaplaci za parkometr calodniowy i pol litra wody z lodowki lub swiezo wyciskany sok. To po co ma sobie psuc humor o 100zl grzebiac w ceneo. Kupuje nowe pudlo i wjezdza dopamina, zamiast kortyzolu sknerusa :mrgreen:
Hm.. dość zerojedynkowe myślenie, a może żart?
To, że kogoś stać na gest/wygodę w pewnych obszarach, nie oznacza, że przestał być racjonalny. W obszarze gier może mieć odrębne kryteria - np. optymalizacja ceny, wygody zakupu, szybkości zakupu, i in. Nie ma tu reguły, każdy może sobie to ustalać dla siebie oraz zmieniać na bieżąco.
Ktoś jest "ustawiony" zwykle dlatego, że podjął już w życiu trochę rozsądnych decyzji. I dalej je podejmuje, stawia sobie granice, choć może też trochę wyluzować :)
Oczywiscie planszowi freeganie tez moga wpasc, obejrzec i ograc nowosci, porobic fotki projektantom i prototypom. Zlapac cos z wyprzedazy, wziac udzial w 3 konkursach i 5 prelekcjach. W przerwie oszamia kanapke z domu i tez git. Z cen wystawcow sie pochichraja pod nosem, bo maja wymaksowane lojalki w najtanszych sklepach, a jak nie oni, to szwagier ma.
Otóż to :)
Albo oni też będą mieć gest i kupią sobie coś małego fajnego (do jedzenia albo grania), może nawet przepłacając (zob. efekt szminki).
Moze tak trzeba na to patrzec. Tylko to nie wyjasnia czemu jeden wydawca moze miec fajne oferty, a drugi nie :P albo czemu animatorzy bywaja z lapanki i nieprzygotowani.
Każda firma ma prawo koncentrować zyski/inwestycje w innych obszarach, i to chyba tyle :)
Wierzę, że Portal wie, co robi. A jak nie wie, to może nauczy na błędach i zmieni strategię.
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: goldsun »

Możliwe, że to co napiszę będzie już za dużym offtopicem, ale wydaje mi się, że jednak częściowo w temacie.
Akurat na Portalconie nigdy nie byłem, więc o tym nic nie wiem.
Ale mam na swoim koncie bywanie i na Planszówkach w Spodku, i jakichś innych imprezach do grania, np. kiedyś była tego typu impreza w chyba starej Cegielni w Katowicach, jakieś mniejsze w domach kultury też - jako zwykły uczestnik.
I mam na swoim koncie również Pyrkony, jednego (pierwszego) ComicCona, Targi Hobby w Poznaniu i jeszcze jakieś różne konwenty/imprezy ... jako wystawca. W niektórych przypadkach nawet jako organizator Legowego kawałka, a w innych przypadkach jako główny organizator nawet. ;-) (jak ktoś, gdzieś trafi na wystawę Lego, to często można mnie tam trafić, po tej drugiej stronie stołów - nie zawsze, ostatnio trochę rzadziej, ale przynajmniej jeden do kilku razy w roku)
Od razu dodam - to Lego, to u nas hobby, nie zarabiamy na tym, ale jesteśmy stowarzyszeniem, więc jakoś tam się budżetujemy, zwracamy uwagę na koszty i nie tylko.

1. Miejsce.
Przede wszystkim zależy od oszacowania - ile go potrzeba. A to zależy od tego co się musi zmieścić. I ile osób się musi zmieścić. Ale skomunikowanie (dojazdy: samochodem, autobusem, tramwajem ale i półciężarówką) też ma znaczenie. Jak na to popatrzeć, to liczba miejsc do wyboru się potrafi mocno skurczyć i jakiś wybór dużych hal jest całkiem naturalny.
(W naszym przypadku dochodzą jeszcze np. muzea, ale to jest mocno inne podejście niż na wszelkich konwentach, więc to pominę.)
Następne w kolejce to "ile sobie zażyczą za wypożyczenie tego miejsca". Bo nie jesteśmy właścicielem, Portal też nie jest właścicielem Spodka, więc musi go "wypożyczyć", raczej nie za free.
Na stronie Spodka można znaleźć, że cena za wynajęcie samej płyty to 26tys pln netto. Zakładam, że za 1 dzień, chociaż nie jest podany okres.
Ja zazwyczaj organizowałem tak, żeby to miejsce było współorganizatorem. Co czasami skutkuje narzuceniem cen za wejściówki przez nich, bo to właściciel miejsca stawia kasy i biletuje wtedy.
Przykładowo:
- wystawa w Teatrze Tańca w Bytomiu, gdzie zajęliśmy cały budynek na czele ze sceną i widownią (składane krzesełka, więc zrobiło się dużo miejsca) - miasto samo chciało coś takiego zorganizować, ze względów PRowych więc biletów w ogóle nie było - wzięli koszty na siebie (a my częściowo na siebie)
- Park Sląski postawił namiot (Kapelusz był wtedy w remoncie) i liczył sobie za każdy bilet
Samo miejsce jest wybierane przez kogoś kto chce coś zorganizować.
Ale biletowanie już nie tylko od niego zależy, czasami w ogóle od niego nie zależy.
Na marginesie biletowanie jest najprostszą formą policzenia frekwencji, co czasami się przydaje.

2. Ludzie po drugiej stronie.
Na naszych wystawach sami stoimy i pilnujemy. Ale nawet przy tym widać, że nawet wśród nas są ludzie otwarci, z którymi można pogadać i są ludzie którzy tylko siedzą w swoim towarzystwie, albo z telefonem w ręku. Ja mam wrażenie, że ludzie starsi, albo z dłuższym stażem, są o wiele bardziej otwarci. Młodzież (czyli 1X-2X lat) jest o wiele mniej otwarta i nawet jak dostanie pytanie to często odpowie najkrócej jak się da.
Wypożyczaliśmy też modele na wystawaklockow.pl, gdzie byli normalnie zatrudniani ludzie z zewnątrz. Zasada podobna, tylko dwa rzędy gorzej. Nie tylko nie potrafili upilnować ale sami potrafili porozwalać to co wystawialiśmy. O tym, żeby coś potrafili powiedzieć - całkiem można zapomnieć, mimo, że przy każdym z naszych modeli jest zazwyczaj opisówka którą wystarczyłoby przeczytać.
Przypadek szczególny - szeregowa pracownica, która ocenzurowała moją makietę z C.K. Dezerterów" ... "bo tak" (miałem cytaty z filmów i to nie jakieś niegrzeczne, trzeba było film znać, żeby skojarzyć o co dokładniej chodzi). Po prostu pozdejmowała to co jej się nie podobało.
Jedyny przypadek, kiedy się faktycznie zirytowałem i powiedziałem, że to moja praca i nie ma prawa w nią ingerować. Jak się nie podoba, to niech sp... chociaż nie był to jedyny przypadek cenzury z jaką się spotkaliśmy. ;-)
Ale jak po 2 latach wypożyczenia, odbierałem swoje rzeczy od nich, to był obraz nędzy i rozpaczy.
Niestety wniosek jest jeden - jak chcesz mieć zrobione dobrze, musisz zrobić/przypilnować to sam (patrz na koniec posta). Zwłaszcza jeśli to są ludzie brani "z łapanki", czyli często z jakichś agencji wynajmujących pracowników. Albo studenci którzy się zatrudniają na 1-3 miesiące do każdej pracy jaka się trafi. Ale nie jest to reguła, bo nawet ludzie od nas potrafią olać wszystko i stół 20m długości stoi sobie z modelami, które ludzie sobie biorą do ręki, bawią się nimi, rozwalają i nikogo tam nie ma, bo sobie ludzie poszli i olali (a mamy szczegółowo rozpisywane dyżury: kto, w jakich godzinach, gdzie powinien pilnować).

3. Ale jeszcze dochodzi jedno. Po takiej weekendowej wystawie, bardzo często mamy serdecznie dość wszystkiego.
Nasz przypadek jest trochę inny niż stoisk z grami, bo samo rozstawienie to często 12-16 godzin (zazwyczaj w piątek), pakowanie to też kolejnych kilka godzin.
Ale samo siedzenie na imprezie też potrafi dać w kość. Kiedyś chodziłem z licznikiem kroków na ręce, z ciekawości. Wyszło mi średnio 15-17km w ciągu 8-10h - samego chodzenia po hali sportowej w której jest impreza, gdzie zazwyczaj i tak siedzimy przez większość czasu w jednym miejscu. I zazwyczaj jest mało czasu żeby sobie usiąść.
O problemach typu: wiecznie otwarte drzwi więc wieje, nie wspomnę. Jak ktoś chodzi po całej imprezie, to może tego nie czuć. Ale jak ktoś cały czas siedzi w jednym miejscu i trafi obok drzwi, to odczuje. O wiecznych problemach żeby było miejsce dla wystawców żeby sobie usiąść i herbatę zrobić też nie wspomnę.
Możecie wierzyć lub nie, ale to serio jest nierozwiązywalny od wielu lat w niektórych miejscach problem.
Dlatego sam czasami pod koniec dnia mam już serdecznie dość, mimo, że w sumie to lubię i to co robimy to dalej hobby.
Jak ktoś w ten sposób pracuje, pewnie nie za jakąś wysoką stawkę, wynajęty tylko na jakiś czas, to jego motywacja pewnie jest sporo niższa, więc niekoniecznie dziwi mnie podejście.

Moim zdaniem taka impreza jak Planszówki w Spodku jest traktowana raczej jako "trzeba się tylko pokazać". Nie trzeba na tym zarobić, to jest typowa akcja marketingowa, a nie sprzedażowa.
Natomiast przykładowy Portalcon to inna bajka, przy której Portal sam wszystko organizuje, sam ustala jak ma wszystko wyglądać, obstawia swoimi ludźmi i na takiej imprezie im zależy. Bo tu mają wpływ i kontrolę nad odbiorem całości.
Całkiem inaczej się podchodzi do imprezy która organizuje się samemu, ma się na nią wpływ itp. A całkiem inaczej na "gościnne występy" jak się siedzi pomiędzy 50 innymi stoiskami. Po imprezie i tak połowa lub więcej odwiedzających w ogóle nie będzie pamiętać, czy była na stoisku Portalu. Pamiętają głównie ci którzy szukali czegoś konkretnego, a nie ci którzy po prostu przyszli pograć.

Nie wiem na ile coś niecoś wyjaśniłem i jak bardzo odbiegłem od tematu. ;-)
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Awatar użytkownika
walkingdead
Posty: 2047
Rejestracja: 06 lut 2013, 19:57
Has thanked: 123 times
Been thanked: 337 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: walkingdead »

goldsun pisze: 21 lis 2023, 14:16 W niektórych przypadkach nawet jako organizator Legowego kawałka, a w innych przypadkach jako główny organizator nawet. ;-) (jak ktoś, gdzieś trafi na wystawę Lego, to często można mnie tam trafić, po tej drugiej stronie stołów - nie zawsze, ostatnio trochę rzadziej, ale przynajmniej jeden do kilku razy w roku)
Od razu dodam - to Lego, to u nas hobby, nie zarabiamy na tym, ale jesteśmy stowarzyszeniem, więc jakoś tam się budżetujemy, zwracamy uwagę na koszty i nie tylko.
Zbudujmy To? :D
Jeśli tak, to robicie świetne rzeczy. Obserwuję i podziwiam.
Awatar użytkownika
goldsun
Posty: 563
Rejestracja: 11 cze 2021, 10:11
Lokalizacja: Bytom
Has thanked: 16 times
Been thanked: 196 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: goldsun »

walkingdead pisze: 21 lis 2023, 16:45
goldsun pisze: 21 lis 2023, 14:16 W niektórych przypadkach nawet jako organizator Legowego kawałka, a w innych przypadkach jako główny organizator nawet. ;-) (jak ktoś, gdzieś trafi na wystawę Lego, to często można mnie tam trafić, po tej drugiej stronie stołów - nie zawsze, ostatnio trochę rzadziej, ale przynajmniej jeden do kilku razy w roku)
Od razu dodam - to Lego, to u nas hobby, nie zarabiamy na tym, ale jesteśmy stowarzyszeniem, więc jakoś tam się budżetujemy, zwracamy uwagę na koszty i nie tylko.
Zbudujmy To? :D
Jeśli tak, to robicie świetne rzeczy. Obserwuję i podziwiam.
Si. ;-)
Podziękował w imieniu wszystkich. ;-)
--
Dołączam różne wyrazy i pozdrawiam
Goldsun
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Atk »

Mogę się mylić ale chyba na AleGramy był jakiś rabat na start przy kasie. Może ktoś, kto u nich jednak coś kupił potwierdzi, bo mieli trochę ludzi.

Rok temu w lucrum jak bralem dodatki do brzdeka w kosmosie to gość na dzień dobry dał mi 10% od ceny na półce, stwiedzil że to konwent i trzeba się targować 😄
Awatar użytkownika
Leser
Posty: 1738
Rejestracja: 22 lut 2009, 23:38
Lokalizacja: pod - Warszawa
Has thanked: 571 times
Been thanked: 1407 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Leser »

Atk pisze: 22 lis 2023, 15:41 Rok temu w lucrum jak bralem dodatki do brzdeka w kosmosie to gość na dzień dobry dał mi 10% od ceny na półce, stwiedzil że to konwent i trzeba się targować 😄
Istnieje niezerowa szansa, że to byłem ja ;P
I rozjarzam się na mgnienie w uśmiechu z tych, co to trzeba mieć ten polor we krwi, żeby zmieścić bez pośpiechu pozdrowienie mimo energicznego pośpiechu przecież.
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3376
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: psia.kostka »

Glosem trzewika:
"Czy sa na sali fani Imperial Settlers?"

Mam 1 czy 2 arkusze naklejek swiatecznych, dodawanych w tym miesiacu do zamowien. Ja nie jestem fanbojem tej serii, wiec moge oddac komus w waw, np przy okazji odbioru #Diora, ale niekoniecznie. Nie jest to jakis rarytas, bo pewnie pol Polski wezmie jakis dynks z BF Portalu...
Jak ktos ma nadwyzke mepli Słonia lub Krowy, to moge przygarnac. Ja mialem Jelenia, ale rozdalem juz chyba co mialem.

Czy to offtop? troszke. Czy moge cos napisac w temacie?
- czemu Portal nie umie we wspieraczki?
- czy P-a-P jest slaba gra ekonomiczna, w porownaniu np do Smartphone? czemu wyceny tak szoruja po dnie?
- dlaczego trzewik w nowym studio dal stare szafy ze smietnikowej wystawki i nazywa to klimatem Harry Potter, zamiar posluchac zoomerow, ze to kaszana :P
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: Atk »

Leser pisze: 23 lis 2023, 20:32
Atk pisze: 22 lis 2023, 15:41 Rok temu w lucrum jak bralem dodatki do brzdeka w kosmosie to gość na dzień dobry dał mi 10% od ceny na półce, stwiedzil że to konwent i trzeba się targować 😄
Istnieje niezerowa szansa, że to byłem ja ;P
Ooo nie widziałem, że można spotkać cię za kasa na stoisku. Next time wpadnę zbić piątkę! Jak coś thx za dodatki!
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: BOLLO »

Na BF Portal miał ciekawe promocje na niektóre tytuły. Wzbraniałem się ale Pierwszych Marsjan nie odpuściłem. Gra której Ignacy poświęcił masę życia i prawie zrujnował całe wydawnictwo. Ciekawa historia i w pewnym sensie bardzo sentymentalny produkt. Jako fan Robinsona postanowiłem posiadać i kiedyś spróbować rozgrywki ten tytuł. Opinie są mi dobrze znane że to " nie grywalny kasztan" ale ja zawzięty jestem i często sam muszę sprawdzić :mrgreen:

Po wadze gry i ilości komponentów stwierdzam że to chyba jeden z najlepszych przeliczników jakie udało mi się uzyskać waga=cena.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: autopaga »

Ja raczej słyszałem że gra jest ok tylko nie da się nauczyć zasad z instrukcji.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: BOLLO »

autopaga pisze: 04 gru 2023, 15:41 Ja raczej słyszałem że gra jest ok tylko nie da się nauczyć zasad z instrukcji.
Czyli pozostaje grać na zasadzie "to chyba działa tak?" albo " grajmy tak" :mrgreen: Jak ogarnę instrukcję do Sword&Sorcery czy MageKnight to powalczę i z Marsjaninem.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Portal Games - dyskusja o wydawnictwie

Post autor: autopaga »

MageKnight to ma po prostu długą instrukcję ale raczej jest dobra. Coś kiedyś słyszałem że jakiś fan poprawił instrukcję do Pierwszych marsjan, ale nie jestem tego pewny bo u mnie gra nie jest na radarze raz że koop dwa że kosmos.
ODPOWIEDZ