Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
ArnhemHorror
Posty: 498
Rejestracja: 01 maja 2013, 23:09
Lokalizacja: NibyLandia
Has thanked: 325 times
Been thanked: 153 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: ArnhemHorror »

Poleciłby ktoś dobrą instrukcję wideo? Jakoś tak po rozbitym na dwa dni wymęczeniu tej dołączonej do gry mam więcej pytań, niż odpowiedzi. Może być po angielsku.
W życiu jest miejsce na jedynie 3 2 1 LCGi.
Gacuch
Posty: 25
Rejestracja: 29 gru 2011, 08:46

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Gacuch »

1. Czy dobrze rozumiemy zasady, że w przypadku ataku na Wiedźmina gracz nieaktywny ma zablokowane karty (są poza walką), które ma dobrane do eksploracji w swojej turze? Tak zrozumieliśmy z instrukcji, chociaż zdaję nam się dawać gigantyczną przewagę atakującego. W naszej grze atakujący wygrywał prawie zawsze.
2. Według zasad walki gracze dobierają karty na końcu swojej tury. Czyli dobrze rozumiem, że nieaktywny gracz podczas walki PvP nie ma żadnych kart gdy ten pierwszy dobiera i wykłada karty? Czy może powinni obaj na start dobrać tyle kart ile wynosi ich ataki? Podobnie nie powinniśmy mieć żadnych kart gdy walczymy z potworem i on zaczyna?
3.
Aktywny gracz (atakujący wiedźmin) wygrywa.
ƒAktywny gracz zdobywa kartę trofeum przypisa-nego szkole wiedźmińskiej swojego przeciwnika i żetony złota (zob. str. 27–28).
ƒNieaktywny gracz bierze kartę o koszcie 0 z puli odkrytych kart akcji i odkłada na swój stos kart odrzuconych, tasuje swoją talię akcji i dobiera 3 karty
Czyli jeżeli nieaktywny gracz przed walką miał 3 karty akcji to wtasowuje je w talie i dobiera inne 3 czy dobiera do 6? Bo trochę nie jasne dla mnie jest to tasowanie kart akcji
Awatar użytkownika
rav126
Posty: 796
Rejestracja: 27 paź 2010, 00:56
Has thanked: 407 times
Been thanked: 504 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: rav126 »

Serio nie wiem co tu jest do interpretacji...

Obrazek

Do walki stajesz z tym co na łapie a z reszty robisz talię wytrzymałości. Czyli jeżeli idziesz na potwora to do ataku masz to co zostało Ci po I Fazie. Tak samo podczas walki z innym wiedźminem. Broniący się wiedźmin za to zawsze ma przynajmniej jedną kartę na ręce (np. gdyby po swojej turze dobrał 3 karty, następnie kupił kartę, która ma w koszcie łącznie +3).
Gracz dobiera karty wg poziomu ataku dopiero po swojej turze akcji ataku. Czyli np. jeżeli doszedłeś do wiedźmina i nie została Ci żadna karta na ręku to obrażenia możesz mu wyłącznie zadać z umiejętności wiedźmina, petardy albo eliksiru. Albo po prostu poświęcić tę turę na dobranie kart, ale jest to niezbyt optymalne zagranie.
Speedy_new
Posty: 793
Rejestracja: 09 gru 2018, 00:19
Has thanked: 11 times
Been thanked: 16 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Speedy_new »

Zauwazylem ze talie podstawowe sa "rozne". Nie wiem czy to tylko u mnie w wyniku kompletacji czy tak ma byc
Mam 3 zestawy identyczne
2x rozplatanie
2x odepchniecie
2x szybki cios
2x znak Aard
2x znak Yrden

I po 1 zestawie gdzie znak Yrden jest zastepiony albo przez znak Quen albo przez znak Aksji.

Jezeli tak to czy te decki sa przypisane do konkretnych szkol wiedzminskich?
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Damon22 »

W prawym górnym rogu karty jest ikona oznaczająca do jakiej szkoły jest przypisana.
Awatar użytkownika
sopel82
Posty: 472
Rejestracja: 17 lis 2022, 11:07
Has thanked: 154 times
Been thanked: 157 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: sopel82 »

Damon22 pisze: 25 paź 2023, 12:00 W prawym górnym rogu karty jest ikona oznaczająca do jakiej szkoły jest przypisana.
Warto dodać, że specjalne karty akcji (z dodatku Na Tropie Potworów) takiego oznaczenia niestety nie mają. Są grafiki poszczególnych wiedźminów (ale łatwo przeoczyć jak się sortuje po symbolach np po graniu).
sprzedam / bgg contribs / “an’ it harm none, do what ye will”
Ahcureiwaz
Posty: 5
Rejestracja: 07 gru 2020, 12:33
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Ahcureiwaz »

aspo pisze: 09 sie 2023, 10:22 FAQ precyzuje (...)
Gdzie można znaleźć jakieś oficjalne FAQ?? Chodzi o discorda?
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 108
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: spongePepp »

Ahcureiwaz pisze: 17 lis 2023, 19:31
aspo pisze: 09 sie 2023, 10:22 FAQ precyzuje (...)
Gdzie można znaleźć jakieś oficjalne FAQ?? Chodzi o discorda?
https://swirle13.github.io/The-Witcher- ... Vly1u2cJZ8

na tej stronie masz WSZYSTKO, łącznie z FAQ :)
dareiosh
Posty: 157
Rejestracja: 27 mar 2021, 14:59
Has thanked: 7 times
Been thanked: 6 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: dareiosh »

Spoiler:
1.W tym przypadku ikonka na trzeciej zielonej karcie mówi mi o powrocie karty z ikoną żółta więc biorę na rękę znak yrden(karta czwarta) z powrotem? Czy jednak kartę numer3?

2.Po zagraniu karty odkładam je w kolejności zagrywania na "cmentarz" tj np.od lewej do prawej czy mogę wybrać kolejność żeby potem lepiej użyć na moją korzyść umiejętności karty wzięcia jednej ze stosu odrzuconych
Damon22
Posty: 205
Rejestracja: 13 gru 2018, 20:09
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 94 times
Been thanked: 42 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Damon22 »

dareiosh pisze: 19 lis 2023, 03:35 1.W tym przypadku ikonka na trzeciej zielonej karcie mówi mi o powrocie karty z ikoną żółta więc biorę na rękę znak yrden(karta czwarta) z powrotem? Czy jednak kartę numer3?
2.Po zagraniu karty odkładam je w kolejności zagrywania na "cmentarz" tj np.od lewej do prawej czy mogę wybrać kolejność żeby potem lepiej użyć na moją korzyść umiejętności karty wzięcia jednej ze stosu odrzuconych
1. Kartę nr 3.
2. W kolejności zagrania.
Ahcureiwaz
Posty: 5
Rejestracja: 07 gru 2020, 12:33
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Ahcureiwaz »

Zastanawiają mnie oznaczenia na planszetce wiedźmina, a konkretnie oznaczenia dobierania kart przy poziomie ataku oraz w zdolnościach specjalnych. Czy obie ikonki nie oznaczają dokładnie tej samej czynności, czyli dobrania określonej liczby kart ze stosu wytrzymałości? Czy celowo zostały użyte różne oznaczenia?

Obrazek
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Fojtu »

Ahcureiwaz pisze: 19 lis 2023, 11:25 Zastanawiają mnie oznaczenia na planszetce wiedźmina, a konkretnie oznaczenia dobierania kart przy poziomie ataku oraz w zdolnościach specjalnych. Czy obie ikonki nie oznaczają dokładnie tej samej czynności, czyli dobrania określonej liczby kart ze stosu wytrzymałości? Czy celowo zostały użyte różne oznaczenia?
Pewnie jako że moment wykonywania czynności jest inny (jedno na koniec tury walki jedno natychmiast) to dali inną ikonę i tyle.
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 108
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: spongePepp »

Ahcureiwaz pisze: 19 lis 2023, 11:25 Zastanawiają mnie oznaczenia na planszetce wiedźmina, a konkretnie oznaczenia dobierania kart przy poziomie ataku oraz w zdolnościach specjalnych. Czy obie ikonki nie oznaczają dokładnie tej samej czynności, czyli dobrania określonej liczby kart ze stosu wytrzymałości? Czy celowo zostały użyte różne oznaczenia?

Obrazek
Ikona po prawej stronie dotyczy tylko i wyłącznie umiejętności specjalnej Wiedźmina, której opis masz po prawej stronie arkuszu gracza. Jak go przeczytasz i spojrzysz na te ikony pod szermierką, to na pewno będziesz już wiedział o co chodzi :)
Ahcureiwaz
Posty: 5
Rejestracja: 07 gru 2020, 12:33
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Ahcureiwaz »

spongePepp pisze: 19 lis 2023, 20:01
Ahcureiwaz pisze: 19 lis 2023, 11:25 Zastanawiają mnie oznaczenia na planszetce wiedźmina, a konkretnie oznaczenia dobierania kart przy poziomie ataku oraz w zdolnościach specjalnych. Czy obie ikonki nie oznaczają dokładnie tej samej czynności, czyli dobrania określonej liczby kart ze stosu wytrzymałości? Czy celowo zostały użyte różne oznaczenia?

Obrazek
Ikona po prawej stronie dotyczy tylko i wyłącznie umiejętności specjalnej Wiedźmina, której opis masz po prawej stronie arkuszu gracza. Jak go przeczytasz i spojrzysz na te ikony pod szermierką, to na pewno będziesz już wiedział o co chodzi :)
Jasne, to kiedy wykonuje się daną czynność jest dla mnie zrozumiałe. Chodzi mi tylko o to, dlaczego dobieranie kart z talii wytrzymałości jest oznaczone innym symbolem w przypadku korzystania z umiejętności specjalnej, a innym w przypadku podnoszenia poziomu ataku, skoro tu i tu wykonuje się dokładnie tę samą czynność. Chyba faktycznie jest to tylko graficzna niekonsekwencja, ale za każdym razem, gdy na to patrzę, to mnie nurtuje, czy autorzy zastosowali różne symbole celowo.
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: prib4 »

Ikonki są różne bo i czynności są różne - z ataku to modyfikator jakby stałej czynności 'dobierania kart na koniec tury' a z umiejki to po prostu dobranie kart w momencie wykorzystania. Dobrze, że to rozróżnili biorąc pod uwagę, że po grę sięgnęła masa zielonych osób i pytania które potrafią zadawać są i tak wystarczająco idiotyczne.
Ahcureiwaz
Posty: 5
Rejestracja: 07 gru 2020, 12:33
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Ahcureiwaz »

prib4 pisze: 19 lis 2023, 21:45 Ikonki są różne bo i czynności są różne - z ataku to modyfikator jakby stałej czynności 'dobierania kart na koniec tury' a z umiejki to po prostu dobranie kart w momencie wykorzystania. Dobrze, że to rozróżnili biorąc pod uwagę, że po grę sięgnęła masa zielonych osób i pytania które potrafią zadawać są i tak wystarczająco idiotyczne.
Nie widzę sensu w takim rozróżnieniu i trudno jest mi właśnie wyjaśnić nowym graczom, dlaczego w jednym przypadku jest "+2", a w drugim "x2", skoro tu i tu chodzi o dobranie dwóch kart.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1291
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Nidhogg »

Tu to rozróżnienie ma sens. Ta umiejętność jest silniejsza niż jakby miała ten sam symbol co przy ataku.
Przy wykorzystaniu tej umiejętności szkoły wilka dobierasz 2 karty w momencie wykorzystania i żadne inne efekty nie mogą na to wpłynąć.
Czyli masz powiedzmy jedne ataku i masz w fazie dobierania dobrać 1 kartę, ale zagrałeś karty co obniżają ci dociąg o 3 i jesteś na -2. Jakby ta umiejętność miała tą samą ikonę w tej turze walki nic byś nie dobrał. A tak na 100% dobierzesz 2 karty.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Ahcureiwaz
Posty: 5
Rejestracja: 07 gru 2020, 12:33
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Ahcureiwaz »

Nidhogg pisze: 19 lis 2023, 22:38 Tu to rozróżnienie ma sens. Ta umiejętność jest silniejsza niż jakby miała ten sam symbol co przy ataku.
Przy wykorzystaniu tej umiejętności szkoły wilka dobierasz 2 karty w momencie wykorzystania i żadne inne efekty nie mogą na to wpłynąć.
Czyli masz powiedzmy jedne ataku i masz w fazie dobierania dobrać 1 kartę, ale zagrałeś karty co obniżają ci dociąg o 3 i jesteś na -2. Jakby ta umiejętność miała tą samą ikonę w tej turze walki nic byś nie dobrał. A tak na 100% dobierzesz 2 karty.
Faktycznie, nie pomyślałem o tym, że ktoś mógłby próbować dodać te karty z szermierki do rozliczenia dobierania na koniec tury. Taka sama ikonka mogłaby to sugerować. Dzięki!
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: prib4 »

Ahcureiwaz pisze: 19 lis 2023, 22:31
prib4 pisze: 19 lis 2023, 21:45 Ikonki są różne bo i czynności są różne - z ataku to modyfikator jakby stałej czynności 'dobierania kart na koniec tury' a z umiejki to po prostu dobranie kart w momencie wykorzystania. Dobrze, że to rozróżnili biorąc pod uwagę, że po grę sięgnęła masa zielonych osób i pytania które potrafią zadawać są i tak wystarczająco idiotyczne.
Nie widzę sensu w takim rozróżnieniu i trudno jest mi właśnie wyjaśnić nowym graczom, dlaczego w jednym przypadku jest "+2", a w drugim "x2", skoro tu i tu chodzi o dobranie dwóch kart.
Tak jak pisałem '+2' to modyfikator do dobierania na koniec tury a 'x2' oznacza wykonaj 2 razy czynność 'dobierz kartę'. Można było to zrobić lepiej pewnie ale fajnie, że przynajmniej jest to rozróżniane graficznie.
violar
Posty: 25
Rejestracja: 04 mar 2016, 21:18
Lokalizacja: Madryt / Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: violar »

Hardkor pisze: 07 cze 2023, 09:34 Na discordzie w przypiętych jest link do pobrania instrukcji. Wszystkich instrukcji (komplet PL + ANG)
Glupie pytanie - o ktory discord chodzi? :)
Awatar użytkownika
Sarna
Posty: 304
Rejestracja: 21 lut 2013, 19:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 97 times
Been thanked: 39 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: Sarna »

Wydaje mi się, że ten:
https://discord.com/invite/mX8yvYQTuq
lbyczy
Posty: 32
Rejestracja: 07 gru 2021, 09:20
Has thanked: 106 times
Been thanked: 14 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old world - pytania o zasady

Post autor: lbyczy »

Ktoś grał w wariant solo z BGG? Wrażenia? Ma ktoś do niego tłumaczenie na język polski?
Langus
Posty: 90
Rejestracja: 10 lut 2019, 18:42
Has thanked: 19 times
Been thanked: 86 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Langus »

violar pisze: 22 lis 2023, 12:59
Hardkor pisze: 07 cze 2023, 09:34 Na discordzie w przypiętych jest link do pobrania instrukcji. Wszystkich instrukcji (komplet PL + ANG)
Glupie pytanie - o ktory discord chodzi? :)
Bez wchodzenia na discord instrukcje można ściągnąć tutaj:
https://mega.nz/folder/d1EA0ZAa#GixGmGOQRpdeX_giddvFeA
Knysza
Posty: 1
Rejestracja: 26 lis 2023, 13:54

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: Knysza »

Witam,

Mam proste pytanie ale jednak stało się sporem w trakcie gry i nie jest to wyjaśnione w regulaminie.

Chodzi konkretnie o kartę eliksirów dokładnie Jaskółki.
Jaskółka zwiększa poziom tarczy i na koniec dobiera się jedną kartę mniej.

Czy jeżeli na postaci mamy poziom obrony i do niego odpowiedni poziom tarczy, czyli np mamy poziom 2 obrony i tarcze również na 2 to w trakcie walki po zagraniu karty Jaskółki dodaje ona dodatkowy punk tarczy?


Bo osoba z którą grałem doczytała w fazie zliczani efektu kombinacji że poziom tarczy nie może być wyższy niż poziom obrony i uważa że ma to wpływ też na jaskółkę. Ci w takim znaczeniu całkowicie by nerfiło tę kartę.

Proszę o odpowiedź jak to wygląda z tą jaskółką
prib4
Posty: 218
Rejestracja: 20 mar 2021, 21:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 101 times

Re: Wiedźmin: Stary Świat / The Witcher: Old World (Łukasz Woźniak)

Post autor: prib4 »

Knysza pisze: 26 lis 2023, 14:12 Bo osoba z którą grałem doczytała w fazie zliczani efektu kombinacji że poziom tarczy nie może być wyższy niż poziom obrony i uważa że ma to wpływ też na jaskółkę. Ci w takim znaczeniu całkowicie by nerfiło tę kartę.
Proszę o odpowiedź jak to wygląda z tą jaskółką
Nie chce mi się teraz szukać dokładnego cytatu ale to jedna z podstawowych zasad gry 'poziom tarczy nie może być wyższy niż poziom obrony' - nie ma znaczenia w którym momencie.

EDIT: a jednak 20 sekund wystarczyło pod sekcją b)podnoszenie poziomu tarczy jest oddzielna ramka z wykrzyknikiem:
Uwaga! Poziom tarczy nigdy nie może ! być wyższy niż poziom obrony
ODPOWIEDZ