Barcelona (Dani Garcia)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: eveni »

Obrazek

Obrazek



It's the mid-19th century. The city of Barcelona is the most densely populated city in all of Europe. Shortly after the old city walls were finally destroyed, Ildefons Cerdà, who is now considered the inventor of urbanism, presented the plan for the creation of the "Eixample", the expansion that Barcelona so desperately needed. Its construction began in 1860.

In Barcelona, you will take on the role of builders in 19th-century Barcelona who are working on the new expansion to the city. Your main goal is to construct buildings to accommodate the citizens who want to leave the old city, and in the process, you will also build streets, create tram lines, and build public services. You may even decide to explore "Modernisme", a new architectural and arts style that has been gaining popularity among the rich.

Barcelona is played over a variable number of rounds interrupted by three scoring phases before a final scoring phase. Every round, each player takes a single turn consisting of two or more actions, a building phase, and then preparation for their next turn. At the end of the game, the player with the most points wins.

Link do BGG:
https://boardgamegeek.com/boardgame/383607/barcelona

Przykładowa rozgrywka:
cezaras
Posty: 1925
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 13 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: cezaras »

Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: konradstpn »

cezaras pisze: 25 lip 2023, 10:28 Rahdo zachwycony
https://boardgamegeek.com/video/446920/ ... l-thoughts
A widziałeś kiedyś Rahdo w stanie niezachwytu ? :lol:
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: Vester »

Niby tak, ale z latami można nauczyć się rozróżniać odcienie jego ekstaz. Ja w każdym razie umiem w Rahdo i oceniam jego zachwyt Barceloną jako 4/5. :⁠-⁠)
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: Leinadus »

Bo to całkiem dobra gra. Na razie mój nr 1 na wishlist gier B&D razem z Nucleum.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: XLR8 »

Wygląda to całkiem nieźle. Jednak nie widziałem niczego co by tę grę wyróżniało w zalewie średnio ciężkich euro. I tak pewnie kupię i przetestuję 😅
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: Ciuniek »

Grałem już i poniższy cytat idealnie oddaje moje wrażenia:
XLR8 pisze: 25 lip 2023, 12:23 nie widziałem niczego co by tę grę wyróżniało w zalewie średnio ciężkich euro.
z zacierających się w pamięci wspomnień tej pojedynczej partii zostało mi jeszcze wrażenie, że w pewnym momencie na planszy robi się nieczytelny bajzel - coś mi zgrzytało w układaniu kosteczek na drogach.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: XLR8 »

Ciuniek pisze: 25 lip 2023, 22:25 Grałem już i poniższy cytat idealnie oddaje moje wrażenia:
XLR8 pisze: 25 lip 2023, 12:23 nie widziałem niczego co by tę grę wyróżniało w zalewie średnio ciężkich euro.
z zacierających się w pamięci wspomnień tej pojedynczej partii zostało mi jeszcze wrażenie, że w pewnym momencie na planszy robi się nieczytelny bajzel - coś mi zgrzytało w układaniu kosteczek na drogach.
Mozna liczyć na jakąś mini recenzję? ❤️
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: autopaga »

Czy to nie była właśnie mini recenzja :P
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 372 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: Ciuniek »

XLR8 pisze: 25 lip 2023, 22:29 Mozna liczyć na jakąś mini recenzję? ❤️
Musiałbym zacząć zmyślać, bo z pamięci uciekło mi już zbyt wiele szczegółów. Ograniczę się więc do standardowego i ogólnego, zblazowanego marudzenia. To jest klasyczny przykład późnego, remiksowego eurosucharyzmu szukającego świeżości w komplikowaniu prostych i znajomych rzeczy na siłę. Nie ma miłości z mojej strony.
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 980
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 5 times
Been thanked: 84 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: Leinadus »

Ja grę bym porównał do gier Lacerdy, to typowa sałatka punktowa, bardzo ciekawa i wizualnie ładna. Jest sporo rzeczy, na które trzeba zwracać uwagę. Jak komuś nie podchodzą gry Lacerdy, to raczej nie ma czego tu szukać. Niestety, ale grałem w to tak dawno, że na jakąś rzetelną recenzję się nie pokuszę. Poza tym, nie wiem ile zmian od tego czasu wprowadzili.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: detrytusek »

konradstpn pisze: 25 lip 2023, 10:47
cezaras pisze: 25 lip 2023, 10:28 Rahdo zachwycony
https://boardgamegeek.com/video/446920/ ... l-thoughts
A widziałeś kiedyś Rahdo w stanie niezachwytu ? :lol:
On nawet jak się nie zachwyca to zwala winę na siebie. :)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1225 times
Kontakt:

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: mat_eyo »

Grałem dwa albo trzy razy w zaawansowany prototyp i mnie również nie porwało. Sam system akcji jest całkiem cwany, ale to tyle. Nie pamiętam już dokładnie, co mnie bolało, ale mam gdzieś z tyłu głowy wrażenie przypadkowości w tej grze i zbyt szybki koniec. Po każdym ruchu dociąga się mieszkańca na rękę, ale jest ich tylko dwóch. Grając z kolegą dociągaliśmy dużo niebieskich, nie mając wyboru na ręce musieliśmy ich zagrywać i gra szybko się skończyła.

Z gier od B&D z mocnym zacięciem logicznym zdecydowanie bardziej podoba mi się Founders of Teotihuacan.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: Ardel12 »

Ja ogrywałem w sumie finalny prototyp pod względem instrukcji(blind testy). Akurat mi się spodobało. Zgadzam się z nasraniem na planszy w końcowych ruchach, ale cała reszta spina się na bardzo dobrym poziomie.

W sumie chyba jedno z niewielu ostatnio euro, w które po rozegraniu miałem ochotę zagrać ponownie.

Niestety musiałbym jak koledzy wyżej zagrać ponownie by wystosować jakieś konkrety
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: siepu »

Wydaje mi się, że to kwestia podejścia. Na pewno bym nie porównał z Lacerdą :D Lekko - średnia sałatka punktowa na max 1,5h mi się skojarzyła z lżejszymi Feldami typu Zamki Burgundii. Nic odkrywczego i zgoda, że nasrane, ale grało się bardzo przyjemnie.
PanFantomas
Posty: 593
Rejestracja: 02 lut 2019, 08:41
Has thanked: 136 times
Been thanked: 507 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: PanFantomas »

.
Ostatnio zmieniony 20 lut 2024, 16:28 przez PanFantomas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: XLR8 »

Barcelona PREMIERA 🔥, muszę powiedzieć, że naprawdę bardzo mi się podoba. Czuć spory powiew świeżości i mimo, że to kolejne suche euro to wszystko pięknie się zazębia. Interakcja jest na odpowiednim poziomie. Jednak co ją wyróżnia, ale jednocześnie może być jej dużą wadą to kombogenność. Możliwości co rundę jest mnóstwo, stan gry co chwilę się zmienia więc ciężko planować do przodu. Punkty też lecą masowo i można spokojnie robić po 20pz na rundę.
Ja na te chwilę jestem zachwycony i liczę, że to będzie mocna, przede wszystkim chętnie ogrywana pozycja w kolekcji.
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: XLR8 »

Dodam tylko, że jesteśmy po drugiej partii na 3 graczy i jest jeszcze lepiej niż za pierwszym razem. Wszystko w tej grze jest dobrze zrobione i przemyślane. Fakt, to kolejna sucha sałatka punktowa, ale za to jaka przyjemna. Mapa jest organiczna i jest naprawdę wiele zmiennych, które musimy brać pod uwagę. Jednak same akcje jak i bonusy są szybkie i klarowne.
Czas gry też idealny, bo 70min na 3.

Mega pozytywne zaskoczenie. 🥰
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 861
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 201 times
Been thanked: 304 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: konradstpn »

XLR8 pisze: 16 sie 2023, 20:26 Dodam tylko, że jesteśmy po drugiej partii na 3 graczy i jest jeszcze lepiej niż za pierwszym razem. Wszystko w tej grze jest dobrze zrobione i przemyślane. Fakt, to kolejna sucha sałatka punktowa, ale za to jaka przyjemna. Mapa jest organiczna i jest naprawdę wiele zmiennych, które musimy brać pod uwagę. Jednak same akcje jak i bonusy są szybkie i klarowne.
Czas gry też idealny, bo 70min na 3.

Mega pozytywne zaskoczenie. 🥰
A mógłbyś napisać parę słów o poziomie i rodzaju interakcji w tej grze ?
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: siepu »

konradstpn pisze: 16 sie 2023, 20:34 A mógłbyś napisać parę słów o poziomie i rodzaju interakcji w tej grze ?
Nie pasjans. Wybór akcji to worker placement, pola są blokujące. Dodatkowo standardowe wyścigi o wszystko, w tym także miejsce na efektywne wstawianie naszych rzeczy na planszę (budujemy Barcelonę i faktycznie zaczynamy od gołego pola, a kończymy na zbudowanym mieście).

Więcej niż w standardowych obecnie euro-pasjansach, ale dalej gra bardziej z grą, niż z graczami.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: karmazynowy »

A jak to działa na 2 osoby?
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1673
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 279 times
Been thanked: 875 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: XLR8 »

konradstpn pisze: 16 sie 2023, 20:34
XLR8 pisze: 16 sie 2023, 20:26 Dodam tylko, że jesteśmy po drugiej partii na 3 graczy i jest jeszcze lepiej niż za pierwszym razem. Wszystko w tej grze jest dobrze zrobione i przemyślane. Fakt, to kolejna sucha sałatka punktowa, ale za to jaka przyjemna. Mapa jest organiczna i jest naprawdę wiele zmiennych, które musimy brać pod uwagę. Jednak same akcje jak i bonusy są szybkie i klarowne.
Czas gry też idealny, bo 70min na 3.

Mega pozytywne zaskoczenie. 🥰
A mógłbyś napisać parę słów o poziomie i rodzaju interakcji w tej grze ?
Zależy jak definiujesz interakcję. Jeśli jest to dla Ciebie bezpośredni konflikt i wpływ na przeciwnika to nie ma jej tutaj w cale. Natomiast dla mnie interakcją jest bezpośredni wpływ swoimi poczynaniami na moje akcje. Tutaj tego jest sporo. Ja nazywam to organicznoscia. Trochę jak w brassie. To gracze tworzą mapę, możliwości punktowania i wyścig po jak najlepsze akcje.
Dodam tylko,.że Barrage i Brass to moje ulubione rodzaje interakcji i przez to Barcelona tak bardzo mi się podoba.
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: siepu »

Też Brassa i Barrage (bez dodatku) bardzo lubię, ale Barcelona jeśli chodzi o poziom interakcji moim zdaniem jest sporo niżej :) Dalej bardzo przyjemna gra.
Awatar użytkownika
LukSky
Posty: 53
Rejestracja: 26 mar 2021, 19:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: LukSky »

XLR8 pisze: 16 sie 2023, 21:23
konradstpn pisze: 16 sie 2023, 20:34
XLR8 pisze: 16 sie 2023, 20:26 Dodam tylko, że jesteśmy po drugiej partii na 3 graczy i jest jeszcze lepiej niż za pierwszym razem. Wszystko w tej grze jest dobrze zrobione i przemyślane. Fakt, to kolejna sucha sałatka punktowa, ale za to jaka przyjemna. Mapa jest organiczna i jest naprawdę wiele zmiennych, które musimy brać pod uwagę. Jednak same akcje jak i bonusy są szybkie i klarowne.
Czas gry też idealny, bo 70min na 3.

Mega pozytywne zaskoczenie. 🥰
A mógłbyś napisać parę słów o poziomie i rodzaju interakcji w tej grze ?
Zależy jak definiujesz interakcję. Jeśli jest to dla Ciebie bezpośredni konflikt i wpływ na przeciwnika to nie ma jej tutaj w cale. Natomiast dla mnie interakcją jest bezpośredni wpływ swoimi poczynaniami na moje akcje. Tutaj tego jest sporo. Ja nazywam to organicznoscia. Trochę jak w brassie. To gracze tworzą mapę, możliwości punktowania i wyścig po jak najlepsze akcje.
Dodam tylko,.że Barrage i Brass to moje ulubione rodzaje interakcji i przez to Barcelona tak bardzo mi się podoba.
To poczekaj na Nucleum (jeśli lubisz Brass i Barrage). Tam jest po trochę z każdej gry, ale też dużo nowego. Uważam, że to będzie hit Essen. Testowałem to trochę i jest sporo interakcji na mapie, kombinowania aby wycisnąć jak najwięcej z swoich akcji, czasami nawet współpracy z innym graczem ale można też sobie przeszkadzać. Gra nie kończy się po określonej liczbie rund tylko po tym jak zostaną spełnione jakieś warunki. Mamy też asymetrię między graczami. No jest na co czekać.
Mój Instagramowy Blog => Kadr Znad Planszy

Moja Kolekcja BGG
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Barcelona (Dani Garcia)

Post autor: Ardel12 »

Zagrałem wczoraj partię w 4os. Moja druga po dłuższej przerwie. W partii 2os po kilku partiach, jedna z 0 i ja z 1. Ukończyliśmy partię w 1.5h. Bardzo dobry czas, ale obstawiam, że można zejść jeszcze niżej(jednak pierwsze tury dla mnie i kolegi to były dość długie by to wszystko poukładać w głowie).

Plusy:
- czas gry
- combogenność - odpalamy minimum 2 akcje, a możemy z tego wykulać bardzo dużo dodatkowych rzeczy
- proste zasady
- dobrze działa na 2os(słowa kolegi po kilku partiach)

Neutralne:
- sałatka punktowa - możecie drapać się po dupie i dostaniecie za to PZ
- interakcja na niskim poziomie - robimy swoje i raczej przeszkadzamy przy okazji lub przypadkiem

Minusy:
- plansza jest pstrokata od startu, im dalej tym gorzej
- kolory zbyt jaskrawe jak dla mnie(a mówili przy testowaniu, że to tabletopia tak to podbija xD, dla mnie 1:1)
- na 4 graczy długo czeka się na swoją turę(nie da się planować do przodu, bo nie wiemy jakie pola akcji będą finalnie dostępne i jakie budynki, jeśli w ogóle, będziemy mogli postawić)
- tura gracza potrafi sporo zająć

Na 4 graczy więcej w Barcelonę nie zagram. Nie widzę tutaj żadnej potrzeby grania w takim składzie. Interesuje nas akcja poprzednika, która dyktuje często co w końcu będziemy mogli zrobić i co zbudować. Inni gracze to dla mnie trochę automy do przeskoczenia w finalnym punktowaniu(wiadomo, podbierają kafle budynków i punktowań, ale automa zrobi to samo xD). Grę widzę jako idealną dla 2-3 graczy, gdzie czas gry pewnie utrzyma się na podobnie niskim poziomie, ale jednak więcej akcji zrobimy i będziemy bardziej zaangażowani. Sama gra mi sprawia przyjemność. Jest sporo kombinowania. Trzeba się dopasować do tego co jest dostępne i łapać okazje. Gra trafi zapewne do mej kolekcji do ogrywania w domu w 2os.
ODPOWIEDZ