Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: eveni »

Obrazek
Opis:
Rippling rivers, rustling forests, wheat fields swaying in the wind and here and there a cute little village - that's Dorfromantik! The video game from the small developer studio Toukana Interactive has been thrilling the gaming community since its Early Access in March 2021 and has already won all kinds of prestigious awards. Now Michael Palm and Lukas Zach are transforming the popular building strategy and puzzle game into a family game for young and old with Dorfromantik: The Board Game.

In Dorfromantik: The Board Game, up to six players work together to lay hexagonal tiles to create a beautiful landscape and try to fulfill the orders of the population, while at the same time laying as long a track and as long a river as possible, but also taking into account the flags that provide points in enclosed areas. The better the players manage to do this, the more points they can score at the end. In the course of the replayable campaign, the points earned can be used to unlock new tiles that are hidden in initially locked boxes. These pose new, additional tasks for the players and make it possible to raise the high score higher and higher.

Link do BGG:
https://boardgamegeek.com/boardgame/370 ... board-game

Przykładowa rozgrywka:


Gra otrzymała nagrodę Spiel des Jahres, po polsku wydawać ją będzie Wydawnictwo Iuvi.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: Beskid »

Spiel des Jahres wygrywa puzzlo gra video, która nawet nie ma wątku...
Awatar użytkownika
vnzk
Posty: 489
Rejestracja: 10 cze 2018, 11:39
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 250 times
Been thanked: 441 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: vnzk »

Beskid pisze: 17 lip 2023, 20:01 Spiel des Jahres wygrywa puzzlo gra video, która nawet nie ma wątku...
Kiedy Carcassonne wygrało SdJ też nie miało wątku na tym forum. :wink:
kasiul3k
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2016, 07:48
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 50 times
Been thanked: 90 times
Kontakt:

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: kasiul3k »

Chciałabym dorzucić od siebie kilka zdań

Pandora_
Posty: 27
Rejestracja: 14 lip 2022, 19:18
Has thanked: 2 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: Pandora_ »

Czy polskie wydanie się na opóźnia?:D czwarty kwartał już!
nomalas
Posty: 15
Rejestracja: 27 wrz 2021, 22:55
Has thanked: 47 times
Been thanked: 10 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: nomalas »

I jak tam po premierze, ktoś już tłucze?

My na razie 3 partie w 2 dni. Jako gracz nieznający wersji komputerowej nie miałem konkretnych oczekiwań, więc trudno mówić o ich spełnieniu. Jak dotąd więcej plusów niż minusów.

Kompletny brak klimatu raczej nie przeszkadza, kiedy całą uwagę skupia się na doborze kolejnego kafelka. I właśnie ta losowość doboru może czasami mocno zaboleć, ale z każdą partią rośnie znajomość możliwych opcji, a wtedy uczenie się gry jest szybkie.

Pierwsza partia katastrofa - 97pkt, dwie kolejne już przyzwoicie - 166 i 177. W drugiej zrobione wszystkie zadania, w trzeciej zabrakło jednego.
Nowe elementy wprowadzane w trakcie gry całkiem spoko urozmaicają, choć nie przewracają rozgrywki do góry nogami.
Dzięki temu wydaje się, ze granie kampanii ma sens i nie powinno się znudzić po 5 partiach.

Ogólnie jest w niej zaskakująco sporo (jak na wagę 1.66/5) wyzwań, a dołożenie kafelka pasującego idealnie do układu daje trochę radości. Z drugiej strony mam wrażenie, że wymaksowanie wyniku jest bardzo zależne od układu kolejności kafli, a szczególnie znaczników punktowania zadań.

Póki co solidne 7/10 i zapowiada się jeszcze kilka wieczorów z wykonywaniem bezsensownych zadań.
kuba32
Posty: 327
Rejestracja: 23 sie 2021, 17:01
Has thanked: 219 times
Been thanked: 192 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: kuba32 »

U nas w dwa dni 7 rozgrywek, siadło mocno, będzie grane dalej. Najbardziej podoba mi się mechanika zadań - tylko 3 aktywne jednocześnie i kolejne wpada dopiero po wykonaniu/nie możności wykonania aktywnego, trzeba tym zarządzać. Zawartość legacy dosyć ciekawa, chociaż niczego mi nie urwała. Największe emocje związane z losowością - czy dojdzie ten teren/zadanie którego właśnie potrzebujemy. U nas nigdy poniżej 130 punktów nie było, ale pierwsza rozgrywka była mega szczęśliwa, a potem już dostaliśmy dużo dodatkowych możliwości punktowania. Liczę, że uda się przejść całość, ale jak ktoś ma alergię na losowość niech omija.
pcyzm
Posty: 685
Rejestracja: 21 kwie 2020, 17:03
Has thanked: 206 times
Been thanked: 201 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: pcyzm »

Bardzo przyjemny tytuł, czysty relaks. Można pograć z dziećmi jak i casualami. Wciąga!
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: wajwa »

Kupiłem z myślą o luźnym rodzinnym graniu i póki co jest ok.
Generalnie nie przepadam za kooperacjami i swą przygodę z nimi zacząłem i od razu skończyłem :wink: jakieś 15 lat temu przy okazji partyjki w Last Night on Earth...
Tutaj jednak troszkę inna specyfika gry, że tak powiem.
Układanie krajobrazu z kafli to Carcassone jak nic, tak więc nic odkrywczego, tyle że tu ad hoc trza robić wyskakujące co rusz zadanka.
To plus tryb kampanii robi robotę.
Na ten moment trzy partyjki, zobaczymy czy dalej (jak długo?) będzie chciało się w to trzaskać...
No bo jakby nie patrzeć to wciąż ta sama robota, tyle że skłaniająca do maksowania swych wyników.
W wigilijny wieczór gra spełniła oczekiwania, miło było poukładać kafle w rodzinnym gronie.
Taka obserwacja ode mnie, że to całkiem dobry tytuł do gry solo, jak już ktoś tej kooperacji nie lubi zbytnio.
Cóż, coop i solo, nie moja bajka w sumie 8) , ale jednak Dorf Romantik mierzę inną miarą, patrzę innym okiem :wink: i na zasadzie wyjątku potwierdzającego regułę :wink: pozostawiam w swych zasobach, bo jestem ciekaw jeszcze tej gry i wiem, że zaistnieją sytuacje że będzie grane.
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Fyei
Posty: 393
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:49
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 56 times
Been thanked: 165 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: Fyei »

wajwa pisze: 26 gru 2023, 09:39 Kupiłem z myślą o luźnym rodzinnym graniu i póki co jest ok.
Generalnie nie przepadam za kooperacjami i swą przygodę z nimi zacząłem i od razu skończyłem :wink: jakieś 15 lat temu przy okazji partyjki w Last Night on Earth...
Tutaj jednak troszkę inna specyfika gry, że tak powiem.
Układanie krajobrazu z kafli to Carcassone jak nic, tak więc nic odkrywczego, tyle że tu ad hoc trza robić wyskakujące co rusz zadanka.
To plus tryb kampanii robi robotę.
Na ten moment trzy partyjki, zobaczymy czy dalej (jak długo?) będzie chciało się w to trzaskać...
No bo jakby nie patrzeć to wciąż ta sama robota, tyle że skłaniająca do maksowania swych wyników.
W wigilijny wieczór gra spełniła oczekiwania, miło było poukładać kafle w rodzinnym gronie.
Taka obserwacja ode mnie, że to całkiem dobry tytuł do gry solo, jak już ktoś tej kooperacji nie lubi zbytnio.
Cóż, coop i solo, nie moja bajka w sumie 8) , ale jednak Dorf Romantik mierzę inną miarą, patrzę innym okiem :wink: i na zasadzie wyjątku potwierdzającego regułę :wink: pozostawiam w swych zasobach, bo jestem ciekaw jeszcze tej gry i wiem, że zaistnieją sytuacje że będzie grane.
Na ile kampania zmienia podstawową rozgrywkę? Po przejściu nadal można dobrze się bawić grając w podstawkę?
"Jego zdaniem fakt, że osoba nieznająca ani jednej reguły gry zawsze wygrywa, oznaczał, że same te zasady zawierają jakiś poważny błąd"
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: wajwa »

Fyei pisze: 26 gru 2023, 11:20 Na ile kampania zmienia podstawową rozgrywkę? Po przejściu nadal można dobrze się bawić grając w podstawkę?
No tego to jeszcze nie wiem :wink:
Póki co otwarłem pierwsze pudełko.
Jakichś cudów wielkich tam nie ma.
Trzy partyjki zagrane, nie mam pojęcia kiedy się znudzi robienie w kółko tego samego ...
Przy czym jak pisałem mam poczucie, że to tytuł który może się gdzieś tam przydać w przyszłości na półce, sam się zastanawiam nad popykaniem tego solo, bo, choć powtarzalna, to jednak całkiem przyjemna łamigłówka.
Ostatnio zmieniony 26 gru 2023, 14:23 przez Curiosity, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Cytowanie
Always look on the bright side of life
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: dave8 »

My jesteśmy po 2 partiach. Dobre i przyjemne family game. Dzieci mają fun z otwierania pudełek i śledzenia kropek do odblokowania następnych umiejętności.
Ja tam polecam.
prorock
Posty: 26
Rejestracja: 23 maja 2011, 18:31
Been thanked: 1 time

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: prorock »

To miała być lekka gra dla dzieci:)
Starsi siedli do gry, postawili sobie za cel zawsze wyciągać maxa i .... wciągnęła nas po uszy.
Dzieci bawią się lego, a my gramy, jedna partia za drugą. Na razie 9 rozgrywek za nami. Po każdej dyskusja na temat tego co mozna byłoby zrobić lepiej. Widzimy swoje błędy i ze złości gramy kolejny raz ;)
Świetna pozycja. Pewnie do sprzedania za jakieś 30 partii :)
nomalas
Posty: 15
Rejestracja: 27 wrz 2021, 22:55
Has thanked: 47 times
Been thanked: 10 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: nomalas »

Potwierdzam, dla optymalizatorów to radość i piekło zarazem.

Czasem wiesz, co konkretnie skopałeś. Ale im więcej elementów, tym bardziej może Cię zabić losowość pojedynczej partii. Przy mega złym układzie chcesz wyrzucić pudełko przez okno. A później przychodzi partia gdzie wszystko siada idealnie i jest satysfakcja. Dziwna to gra. Na pewno nie lekka i odstresowująca. A przynajmniej nie dla wszystkich :)
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: wajwa »

Tak jak przypuszczałem Dorf Romantik jest świetny do grania solo.
Generalnie nie mam wielkich doświadczeń w graniu planszówek solo.
Ot zagrałem raptem kilka tytułów, głównie Rosenberga, bo tytuły Uwe świetnie się do tego nadają, ale tym co znichęca mnie do gry solo jest na ogół setup.
Rozkładanie miliona elementów z najnowszych produkcji euro może zabić cierpliwość nawet u tych najbardziej cierpliwych :wink:
No i w tym momencie wjeżdża właśnie Dorf Romantik.
Ok brak tu złożoności euro, tak naprawdę mamy tu Carcsssone na sterydach podany w formie przyjemnej średniociężkiej łamigłówki.
I ja to w takiej formie kupuję.
Tu nie trza nic rozkładać, wystarczy otworzyć pudełko i powykładać najzmyślniej te wszystkie klocki (znaczy kafelki :wink: ).
Po wszystkim zapisać wynik, zapisać progres na karcie, odpakować nowe zabawki :wink:
Ok można się w to pobawić na kompie czy na telefonie.
Sam zrobiłem tak w przypadku innych gier, przerzuciłem się z Agricolą na boiteajeux czy z PM na yucatę.
W tym przypadku potrzeby takiej nie mam, kontakt z kartonem i papierem w tym przypadku jak najbardziej wskazany.
Qrczę, kupiłem do pogrania z rodziną, co zdało egzamin, bo kooperacyjna gadka :wink: podczas wspólnych partii to też coś nie do przecenienia, ale zdaje się, i tutaj zasko, że to jednak do solo mi bardziej podeszło ...
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: EsperanzaDMV »

Grał ktoś też w wersję cyfrową? Czym się one różnią?
litk
Posty: 847
Rejestracja: 30 lip 2018, 14:14
Has thanked: 177 times
Been thanked: 125 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: litk »

Ktoś się interesował wersją Duel i czy ktoś wie czy będzie można jakoś content dodać z tej edycji do zwykłej wersji?
walterek
Posty: 10
Rejestracja: 31 gru 2021, 20:49
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: walterek »

EsperanzaDMV pisze: 15 sty 2024, 12:14 Grał ktoś też w wersję cyfrową? Czym się one różnią?
Tu masz przykładowy gameplay

Alextasha
Posty: 265
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: Alextasha »

Grałam tylko w wersję cyfrową i spędziłam na niej godziny żeby zdobyć wszystkie osiągnięcia. Są wymagające XD I właśnie przez to że grałam tylko w tę wersję, to nie wiem czy iść w planszówkę - w pewnym momencie przejadłam się grą, ale jest to wina perfekcjonizmu...
SPRZEDAM >> *click*
kasiul3k
Posty: 99
Rejestracja: 17 wrz 2016, 07:48
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 50 times
Been thanked: 90 times
Kontakt:

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: kasiul3k »

wajwa pisze: 26 gru 2023, 11:30
Fyei pisze: 26 gru 2023, 11:20 Na ile kampania zmienia podstawową rozgrywkę? Po przejściu nadal można dobrze się bawić grając w podstawkę?
No tego to jeszcze nie wiem :wink:
Póki co otwarłem pierwsze pudełko.
Jakichś cudów wielkich tam nie ma.
Trzy partyjki zagrane, nie mam pojęcia kiedy się znudzi robienie w kółko tego samego ...

Przy czym jak pisałem mam poczucie, że to tytuł który może się gdzieś tam przydać w przyszłości na półce, sam się zastanawiam nad popykaniem tego solo, bo, choć powtarzalna, to jednak całkiem przyjemna łamigłówka.

Bez problemu można. Można nawet ponownie przechodzić kampanię i np w innej kolejności odblokowywać zawartość.

Po skończeniu kampanii zagrałam ponownie kilka partii, mając już wszystko odblokowane i też się dobrze bawiłam. Relaks podobny, tylko bez odblokowywania celów
Abiger
Posty: 267
Rejestracja: 28 lut 2006, 12:29
Lokalizacja: Legionowo/Siedlce
Has thanked: 46 times
Been thanked: 95 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: Abiger »

Jestem po jedenastu rozgrywkach rodzinnych i potwierdzam, że gra bardzo wciąga i z biegiem czasu (kampanii) robi się trudniejsza a wybory ciekawsze i nieoczywiste. Pewne złe rozdania zadań początkowych mogą mocno ustawić rozgrywkę, w zasadzie uniemożliwiając topowy wynik. Nie jest to nic złego, po prostu element do którego należy się przyzwyczaić. Do odblokowania został mi już tylko jeden kafel i na pewno gra będzie wracała na stół nawet po zakończeniu kampanii.
Awatar użytkownika
waadimch
Posty: 201
Rejestracja: 23 sty 2017, 20:37
Has thanked: 10 times
Been thanked: 16 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: waadimch »

Abiger pisze: 23 sty 2024, 15:19 Jestem po jedenastu rozgrywkach rodzinnych i potwierdzam, że gra bardzo wciąga i z biegiem czasu (kampanii) robi się trudniejsza a wybory ciekawsze i nieoczywiste. Pewne złe rozdania zadań początkowych mogą mocno ustawić rozgrywkę, w zasadzie uniemożliwiając topowy wynik. Nie jest to nic złego, po prostu element do którego należy się przyzwyczaić. Do odblokowania został mi już tylko jeden kafel i na pewno gra będzie wracała na stół nawet po zakończeniu kampanii.
Magazyn nie ma kafelka. Przeczytaj jeszcze raz do czego służy :)
Abiger
Posty: 267
Rejestracja: 28 lut 2006, 12:29
Lokalizacja: Legionowo/Siedlce
Has thanked: 46 times
Been thanked: 95 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: Abiger »

waadimch pisze: 23 sty 2024, 15:25
Abiger pisze: 23 sty 2024, 15:19 Jestem po jedenastu rozgrywkach rodzinnych i potwierdzam, że gra bardzo wciąga i z biegiem czasu (kampanii) robi się trudniejsza a wybory ciekawsze i nieoczywiste. Pewne złe rozdania zadań początkowych mogą mocno ustawić rozgrywkę, w zasadzie uniemożliwiając topowy wynik. Nie jest to nic złego, po prostu element do którego należy się przyzwyczaić. Do odblokowania został mi już tylko jeden kafel i na pewno gra będzie wracała na stół nawet po zakończeniu kampanii.
Magazyn nie ma kafelka. Przeczytaj jeszcze raz do czego służy :)
NIe wiem do czego się odnosisz :wink:
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1965
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 191 times
Been thanked: 839 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: Neoptolemos »

Podrzucam swoją recenzję, może komuś pomoże podjąć decyzję zakupową ;)

Tl;dr - bardzo przyjemna gra i dobry produkt. Jednocześnie po skończeniu kampanii nie wykluczam, że niebawem puszczę grę dalej w świat.
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1216 times
Been thanked: 1419 times

Re: Dorfromantik (Michael Palm, Łukasz Zach)

Post autor: Mr_Fisq »

To jeszcze dorzucę recenzję od Gradania:


i od No Pun Included:
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
ODPOWIEDZ