Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: _leigam_ »

Gun3R pisze: 03 sie 2023, 11:21
Nie jestem ekspertem z chemii, ale pierwiastek uranu właśnie z tym mi się kojarzy, bo był stosowany jako barwnik szkła w kolorze zielono-żółtym, wygląda jakby świecił własnym światłem, więc szata graficzna to dobrze oddaje.
Spoiler:
A temperatura topnienia uranu to 1132 °C. Tak można się licytować, ale chodziło mi bardziej o ogólny odbiór, wrażenie z ujrzenia okładki.
Abizaas pisze: 03 sie 2023, 11:16 Wiesz co po prostu mnie rozbawił ten komentarz. Rzeczywiście wygląda to trochę bardziej familijnie ale ja bym się nie czepiał - z drugiej strony grafika jak grafika i ciężkie gry wcale nie muszą w mojej opinii wyglądać poważnie. Ale spostrzeżenie oczywiście trafne.
No właśnie nie za bardzo rozumiem komizm mojej wypowiedzi.

BTW. Wygląd gry nawet nie będzie miał wpływu na moją decyzję o zakupie, bo grę na pewno będę śledzić, jednak gdybym nie siedział w temacie nowości, mógłbym odrzucić tą grę po okładce, szukając np. czegoś cięższego.

Dla wydawcy który chce sprzedać jak najwięcej i mieć dobrze oceniany produktu, trafienie do odpowiedniej grupy odbiorców na pewno zwiększa średnią ocen, a ta na pewno też zwiększa sprzedaż. Wybory wydawnicze i ich wpływ na ocenę i sprzedaż gry z mojej perspektywy są ciekawe, dlatego też zwróciłem uwagę, że coś mi tu nie do końca gra. Był to "pierwszy rzut oka", może jeszcze zmienię zdanie, bo czasem tak się zdarza, ale dużo ludzi podejmuje decyzję zakupową "na pierwszy rzut oka", i to nawet ludzie mocno siedzący w tym hobby.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: siepu »

mat_eyo pisze: 03 sie 2023, 12:48
siepu pisze: 03 sie 2023, 12:25 To nie jest bardzo ciężka gra i nawet nie jest bliska 4. Równie ciężka co inne włoskie euro. Po przejrzeniu instrukcji szkoda, ze mało zmian w stosunku do prototypu. I dalej nie rozumiem jak ktokolwiek może to reklamować jako miks Brass i Barrage.
Dla mnie gra jest na poziomie ciężaru Barrage, który na bgg ma 4.09. Na pewno zauważalnie cięższa niż Tzlokin, GAH, Tiletum czy Marco Polo. No i dalej nie rozumiem, jak ktokolwiek grający w prototyp może nie widzięc tu miksu Brassa i Barrage ;)
Ok, przyjrzałem się miarom na BGG i zgoda, 4 wydaje się być w porządku. Nie zgadzam się, że jest zauważalnie cięższa niż Tzolkin czy Marco Polo, dla mnie to standardowe średnio-ciężkie euro.

Co do tego miksu: pełna zgoda, że tylko patrząc na grę te analogie są oczywiste, ale moim zdaniem już sama rozgrywka jest kompletnie inna. Barrage to dla mnie mordercza rywalizacja na mapie, Nucleus bierze tylko wspólną tematykę i zepsuty system kontraktów. Tak, Nucleus ma wspólną mapę i system własnej sieci jak w Brassie, ale same budynki i ich lokalizacja mają dużo mniejsze znaczenie - ot kolejny tor do mnożenia punktów :) To nie jest połączenie Brass i Barrage, to włoskie euro inspirowane Brass i Barrage, bierze od nich niektóre rzeczy, ale dalej jest dużo bliższe Włoch.

Żeby nie było, gra mi się podobała i chętnie zagram u kolegi, ale jako fan Brassa i Barrage nie kupię, bo wolę inny typ rozgrywki.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5599
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 784 times
Been thanked: 1226 times
Kontakt:

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: mat_eyo »

Ok, to już brzmi dużo lepiej :)

Ja z kolei wolę Nucleum niż Barrage, mam wrażenie, że Barrage jest dla mnie za ciasne. Brass jest moim zdaniem lepszy, ale nie mam z kim w niego grać, poza tym średnio skaluje się do dwóch osób. W Nucleum powinno to wyglądać lepiej, choć uczciwie przyznam, że akurat we dwójkę nie grałem.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: japanczyk »

ave.crux pisze: 03 sie 2023, 07:03 Pobieżnie przeczytałem instrukcje. Gra zostanie kupiona od razu w przedsprzedaży przeze mnie, po czytance wszystko mi się w niej podoba. Zwłaszcza trigger końca gry, gdzie 2 z 5 rzeczy muszą zostać spełnione (3 w rozgrywce 2os.). Gdyby tylko portal (bo wiadomo, że to będzie portal, nie oszukujmy się ;>) wydał to symultanicznie to byłby hit pod choinkę.
Stawiam raczej Rebela, ktory ostatnio zacisnal wspolprace z B&D
mat_eyo pisze: 03 sie 2023, 12:48 Dla mnie gra jest na poziomie ciężaru Barrage, który na bgg ma 4.09. Na pewno zauważalnie cięższa niż Tzlokin, GAH, Tiletum czy Marco Polo. No i dalej nie rozumiem, jak ktokolwiek grający w prototyp może nie widzięc tu miksu Brassa i Barrage ;)
Gra jest napewno lzejsza niz Barrage - Barrage nie wybacza, Nucleum w moim odczuciu pozwala na pomylki i odkucie sie
Ja tez nie widze tutaj Brassa i Barrage - widze inspiracje tymi grami, ale wziecie jakiegos elementu z jednej czy drugiej gry nie daje jej miksu od razu
sasquach
Posty: 1829
Rejestracja: 29 cze 2016, 00:59
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 934 times
Been thanked: 586 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: sasquach »

siepu pisze: 03 sie 2023, 12:25 Równie ciężka co inne włoskie euro. P
Sorry, że tak wejdę w temat, czym jest włoskie euro? Do tej pory nigdy się z tym terminem nie spotkałem, a ostatnio już z drugi czy trzeci razy.
Awatar użytkownika
KurikDeVolay
Posty: 991
Rejestracja: 25 paź 2018, 11:45
Lokalizacja: Milicz/Krotoszyn
Has thanked: 993 times
Been thanked: 433 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: KurikDeVolay »

Odwołanie do włoskiego obywatelstwa autorów gry. Dosyć często stosowany termin.
Awatar użytkownika
Abizaas
Posty: 1046
Rejestracja: 13 wrz 2020, 14:03
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 615 times
Been thanked: 757 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Abizaas »

sasquach pisze: 03 sie 2023, 15:06
siepu pisze: 03 sie 2023, 12:25 Równie ciężka co inne włoskie euro. P
Sorry, że tak wejdę w temat, czym jest włoskie euro? Do tej pory nigdy się z tym terminem nie spotkałem, a ostatnio już z drugi czy trzeci razy.
Gry Tasciniego, Lucianiego, Gigli czy Brasini. Określenie pochodzi stąd, że Ci autorzy często współpracują z sobą tworząc gry, zamiast działać samodzielnie jak wielu innych autorów. Do tego często zapożyczają mechaniki z poprzednich gier i wykorzystują w kolejnych (jak choćby Tiletum, które jest zlepkiem praktycznie samych mechanizmów wykorzystywanych w wcześniejszych grach). Są to choćby:

Grand Austria Hotel
Barrage
Marco Polo II
Lorenzo il Magnifico
Voyages of Marco Polo
Teotihuacan
Tzolkin
Trismegistus
Tiletum

Kolekcja


ninety-percent of everything is crud
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: siepu »

Barrage jednak jest tutaj wyjątkiem (przynajmniej podstawka), dużo wiecej interakcji i inne odczucia z gry. W trismegistus nie grałem, ale poza tym zgoda.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Veridiana »

_leigam_ pisze: 03 sie 2023, 10:01 Jeśli to ma być gra z trudnością ok. 4 to stylistyka średnio trafiona (przynajmniej okładki) w moim odczuciu. Sugeruje raczej grę lżejszą, dla masowego odbiorcy.
To co powiedzieć o Akchemikach? 8) okładka Nucleum na pewno mniej inflatylna. Mi się akurat podoba i dzięki właśnie Alchemikom nie sugeruje się kolorystyką.
_leigam_
Posty: 944
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 196 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: _leigam_ »

Veridiana pisze: 03 sie 2023, 21:22
_leigam_ pisze: 03 sie 2023, 10:01 Jeśli to ma być gra z trudnością ok. 4 to stylistyka średnio trafiona (przynajmniej okładki) w moim odczuciu. Sugeruje raczej grę lżejszą, dla masowego odbiorcy.
To co powiedzieć o Akchemikach? 8) okładka Nucleum na pewno mniej inflatylna. Mi się akurat podoba i dzięki właśnie Alchemikom nie sugeruje się kolorystyką.
Oczywiście, nie jest tak że wszystkie ciężki gry wyglądają poważnie. Piszę tylko, że raczej się stara dostosowywać wygląd do odbiorcy.
Alchemików nie lubię, nie podoba mi się rozgrywka, zupełnie mi się nie podoba wygląd, zresztą mam na sprzedaż w swoim wątku sprzedażowym, także zapraszam :D Wydaje mi się, że to prosta gra, o stosunkowo trudnych zasadach, w którą bardzo łatwo się pomylić przy wykreślaniu alchemonów, co jest bardzo dla mnie denerwujące.

Co do Nucleum, niech dadzą nawet zielone świecące smerfy na okładce, byle była dobra... a nie czekaj, lepiej żeby nie była, półki pękają w szwach (również od włochów) :)
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Wyspa dinozaurów i inne
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 269
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Malibu »

Obrazek
Podobają mi się podobieństwa do Brassa
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: siepu »

Szkoda, że oprócz idei 'sieci' gra z Brassem nie ma nic wspólnego. Dalej dobra gra.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: autopaga »

Oczywiście że ma.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10923
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3357 times
Been thanked: 3217 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: japanczyk »

autopaga pisze: 10 sie 2023, 00:34 Oczywiście że ma.
Co takiego?
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: autopaga »

Są jakieś wyczerpujące się zasoby z planszy podobne do rynku surowców w Brassie, sama struktura rozbudowy budynków to jest podobna (wiem że w Barragu również). Wrażenia po partii miałem właśnie że to mix Barraga i Brassa + kapitalny system akcji, który też bardziej przypomina Brassowy niż z Barraga. Gra jest bardziej eurowata i mniej ekonomiczna od Brassa, co dla mnie jest dużym plusem. Nie pamiętam szczegółów 9 miesięcy temu grałem niecałą partię. Dla mnie must have.
Awatar użytkownika
Gun3R
Posty: 127
Rejestracja: 13 wrz 2020, 23:10
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 34 times
Been thanked: 44 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Gun3R »

siepu pisze: 09 sie 2023, 22:39 Szkoda, że oprócz idei 'sieci' gra z Brassem nie ma nic wspólnego. Dalej dobra gra.
Cechy wspólne które sam pamiętam z testów:
- mechanizm sieci
- budowanie budynków w miastach
- pobieranie (kupowanie) węgla z zewnątrz
- tematyka (transport kolejowy)

Może nie ma tego dużo ale to są fundamentalne kwestie w Brassie. Gdyby wszystko było podobne to by nie było sensu nazywać tego inną grą :) gra bardziej przypomina Barrage jednak, ale Brass to drugie skojarzenie i nie rozstrzeliwujcie za to ludzi, bo to jest kwestia subiektywna czy się komuś kojarzy czy nie. Tak samo na testach Tiletum słyszałem że kojarzy się z Concordią :p Ma prawo? - ma. I co z tego że z czymś jest bardziej lub mniej podobne, to tylko plus że już jakieś wstępne skojarzenia się rodzą i w tych dwóch słowach możesz wiedzieć o co tam mniej więcej chodzi. A i tak za chwilę jak zagracie to odejdą w cień wszelkie podobieństwa do innych gier bo rozgrywka ma swój niepowtarzalny charakter :)
Awatar użytkownika
siepu
Posty: 1181
Rejestracja: 14 gru 2007, 22:10
Lokalizacja: Olecko / Warszawa
Has thanked: 252 times
Been thanked: 280 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: siepu »

Jasne, strzelać nie będę. W sumie Concordia to dużo lepsze porównanie do Nucleum :) Po prostu skojarzenia z Brass / Barrage są tutaj głównie tematyczne, Nucleum to mocno inny typ rozgrywki. Fanom tych tytułów polecam najpierw zagrać u kolegi (to nadal jest dobre+ euro).
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 269
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Malibu »



Mówi ze to będzie heavy euro tego roku, bo cóż innego może wyjść z połączenia tych dwóch gier :D
staniach21
Posty: 547
Rejestracja: 06 mar 2020, 08:43
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 209 times
Been thanked: 165 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: staniach21 »

Spoiler:
Natomiast zaznacza, że Barrage było całkiem przyjemne, a Brass "fine". Ja Brassa uwielbiam, więc jeśli ktoś nie potrafi docenić to nie wiem czy lubimy to samo w planszówkach i czy głos takiej osoby może być jakimś wyznacznikiem dla osób lubiących Brassa i Barrage. Nie chodzi mi o to kto w tym "sporze" ma racje, a raczej o fakt, że niekoniecznie gra zrobi wrażenie na grupie lubujących się w godzinach nad planszą spędzonych na łączeniu "mapy" :P, a patrząc, że wszędzie rzucane są te podobieństwa to pewnie na te chwilę największa grupa potencjalnych nabywców
Atk
Posty: 1394
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 494 times
Been thanked: 284 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Atk »

Ja myślę, że dzięki tej grze może polubie albo inaczej, zrozumiem fenomen Brass

Plz Brass< Barrage!
wajwa
Posty: 2223
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 252 times
Been thanked: 396 times
Kontakt:

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: wajwa »

U mnie Brass i Barrage to dyszki na BGG.
Mówicie , że te Nucleum to połączenie tych dwóch gier ?
No to biorę :wink:
I się nawet nie zastanawiam 8)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
Malibu
Posty: 269
Rejestracja: 15 wrz 2016, 07:46
Has thanked: 55 times
Been thanked: 45 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Malibu »

I kolejna recka


Te ich „krytyczne” uwagi rozumiem ale dla mnie nie maja zbyt dużej wagi, AP sam czasem robię :D, nie śledzę często aż tak planszetek graczy a tutaj głównie mówili o 4os.
Będzie to zdecydowanie tytuł dla nas
Interakcja na planszy, krótka kołderka a przez co idą decyzje co najlepiej wybrać aby mieć optymalny ruch, podobieństwa z Brassa
Ciekawe kto to wyda w PL
Mevlex
Posty: 90
Rejestracja: 19 paź 2020, 19:21
Has thanked: 19 times
Been thanked: 13 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Mevlex »

Malibu pisze: 24 sie 2023, 09:54 I kolejna recka


Te ich „krytyczne” uwagi rozumiem ale dla mnie nie maja zbyt dużej wagi, AP sam czasem robię :D, nie śledzę często aż tak planszetek graczy a tutaj głównie mówili o 4os.
Będzie to zdecydowanie tytuł dla nas
Interakcja na planszy, krótka kołderka a przez co idą decyzje co najlepiej wybrać aby mieć optymalny ruch, podobieństwa z Brassa
Ciekawe kto to wyda w PL
Rebel wyda w Polsce Nucleum.

Wrzucili film z zapowiedzią na Youtube, po czym szybko dali go na prywatny :D Gapcie.
Awatar użytkownika
eveni
Posty: 1598
Rejestracja: 08 lip 2019, 15:24
Has thanked: 636 times
Been thanked: 550 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: eveni »

Mevlex pisze: 03 wrz 2023, 22:09 Rebel wyda w Polsce Nucleum.

Wrzucili film z zapowiedzią na Youtube, po czym szybko dali go na prywatny :D Gapcie.
Przeciek miesiąca :lol: dało się obejrzeć? Zobaczyłam miniaturkę, zostawiłam do obejrzenia za kilkanaście minut i już mi siebie udało.
Awatar użytkownika
Marcin Michalak
Posty: 58
Rejestracja: 20 sty 2020, 16:02
Has thanked: 10 times
Been thanked: 11 times

Re: Nucleum (Simone Luciani, Dávid Turczi)

Post autor: Marcin Michalak »

Też mi się nie udało obejrzeć, ale przynajmniej spokojna głowa, że będzie polska wersja 😁.
ODPOWIEDZ