Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Post autor: piterro88 »

Witam!

Przymierzam się do wejścia w świat Aeon's End. Którą część wybrać na początek?
1/ Pierwszy standardowy Aeon's End?
2/ Aeon's End Nowy Początek i później dokupić pierwszą podstawkę?
Jakie ewentualnie mniejsze dodatki dokupić?

Czy Nowy Początek po przejściu kampanii daje możliwość gry na standardowych zasadach i zawiera taką samą ilość postaci i Nemezis jak pierwszy Aeon's End?
Czy może jest to gra, która rozwija skrzydła dopiero jak ma się już w kolekcji inne gry i dodatki z serii?

Przyznam, że po obejrzeniu filmików i zdjęć Nowy Początek wydaje się ładniejszy dla oka jeśli chodzi o ilustracje na kartach i planszach Magów i Nemezis. I daje dodatkowo tryb kampanii do przejścia, gdzie Nemezis rosną w siłę oraz Magowie dostają wzmocnione karty - brzmi to zachęcająco.

Legacy na ten moment nie biorę pod uwagę.

Z góry dzięki za podpowiedzi :wink:
Awatar użytkownika
Mrukar
Posty: 157
Rejestracja: 06 cze 2021, 13:48
Has thanked: 134 times
Been thanked: 73 times

Re: Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Post autor: Mrukar »

Jeśli brać pod uwage cenę to pierwszy Aeon's End jest do wyrwania za nieco ponad 100, a Nowy początek to już wydatek około 200 zł. Jeśli chodzi o ilość magów i nemesis to zawartość jest taka sama.

Ekspedycje wydają się ciekawym systemem, ale musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy interesuje Ciebie rozgrywanie minikampanii.

Aeony zyskują z każdym dodatkiem, ciężko przestać kupować kolejne części :)
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Post autor: samuraj1369 »

Ja zacząłem od pierwszej części (była to moja druga planszówka). Teraz czaję się na Nowy początek :D
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Post autor: piterro88 »

Mrukar pisze: 03 sie 2023, 16:55 Jeśli brać pod uwage cenę to pierwszy Aeon's End jest do wyrwania za nieco ponad 100, a Nowy początek to już wydatek około 200 zł. Jeśli chodzi o ilość magów i nemesis to zawartość jest taka sama.

Ekspedycje wydają się ciekawym systemem, ale musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy interesuje Ciebie rozgrywanie minikampanii.

Aeony zyskują z każdym dodatkiem, ciężko przestać kupować kolejne części :)
Właśnie te minikampanie wydają się bardzo ciekawym urozmaiceniem, zakładając że oprócz nich można też grać na standardowych zasadach :wink:

A z dodatków który warto dokupić na początek? Z obecnie dostępnych brałbym pod uwagę Otchłań lub Bezimienni. Ewentualnie tajemnica Dziczy jeśli zdecydowałbym się na Nowy Początek.
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Post autor: samuraj1369 »

piterro88 pisze: 03 sie 2023, 17:06
Mrukar pisze: 03 sie 2023, 16:55 Jeśli brać pod uwage cenę to pierwszy Aeon's End jest do wyrwania za nieco ponad 100, a Nowy początek to już wydatek około 200 zł. Jeśli chodzi o ilość magów i nemesis to zawartość jest taka sama.

Ekspedycje wydają się ciekawym systemem, ale musisz sobie odpowiedzieć na pytanie czy interesuje Ciebie rozgrywanie minikampanii.

Aeony zyskują z każdym dodatkiem, ciężko przestać kupować kolejne części :)
Właśnie te minikampanie wydają się bardzo ciekawym urozmaiceniem, zakładając że oprócz nich można też grać na standardowych zasadach :wink:

A z dodatków który warto dokupić na początek? Z obecnie dostępnych brałbym pod uwagę Otchłań lub Bezimienni. Ewentualnie tajemnica Dziczy jeśli zdecydowałbym się na Nowy Początek.
Najlepszymi dodatkami w stosunku cena do ilości/jakości są podstawki - bez wątpienia
A moim pierwszym małym dodatkiem był Niezbadany Mrok, super Nemesisy i nowi magowie.
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Post autor: autopaga »

Szkoda że legacy nie bierzesz pod uwagę bo jest dobre na początek.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Post autor: Cyel »

Polecę Nowy Początek - tryb kampanii jest fajnym urozmaiceniem dla jednostrzałówek. Poziom komplikacji jest może odrobinę wyższy niż w pierwszej podstawce ale to i tak nie jest jakaś strasznie skomplikowana gra a zagrywki stają się ciekawsze.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Post autor: JollyRoger90 »

autopaga pisze: 03 sie 2023, 18:08 Szkoda że legacy nie bierzesz pod uwagę bo jest dobre na początek.
też uważam że legacy jest dobre na początek :)
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Post autor: agt »

Czy legacy da się później jakoś używać? Po przejściu?

I czemu jest dobre na początek?
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Post autor: Cyel »

Co do małych dodatków to jestem zachwycony maginią Qu z ostatnio wydanego w PL dodatku Starożytni. Naprawdę zupełnie inny poziom kombinowania z talią - co zagrać, co zatrzymać, w jakiej kolejności odrzucać, co aktywować a co pokisić na bramie. Dla mnie mega frajda i satysfakcja jak się to dobrze rozegra bo wcale nie jest to łatwe ani oczywiste. Faktyczny powiew świeżości.

Druga magini też w porządku i Nemesis też interesująca i wymagająca dobrania odpowiedniej taktyki. Bardzo dobry dodatek.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Post autor: JollyRoger90 »

agt pisze: 03 sie 2023, 19:12 Czy legacy da się później jakoś używać? Po przejściu?

I czemu jest dobre na początek?
Tak, da się, ale nie całej zawartości. Po przejściu dostajesz instrukcję, co zostawić a co nie.

Jest dobre na początek, bo stopniowo wprowadza zasady, co z perspektywy moich perypetii z rozpoczęciem przygody z AE, jest przydatne :) Do tego jakaś tam fabuła i rozwój magów. Ja byłem bardzo zadowolony z rozegrania Legacy. Nawet zagrałem dwukrotnie na dwie osoby :)
piterro88
Posty: 51
Rejestracja: 10 lut 2014, 19:13
Has thanked: 9 times
Been thanked: 3 times

Re: Aeon's End - od której podstawki zacząć?

Post autor: piterro88 »

Dzięki za odpowiedzi. Wybór padł na Nowy Początek + dodatek Otchłań :wink:
W przyszłości pewnie dokupię pierwszą podstawkę, żeby mieć więcej contentu przy tworzeniu ekspedycji.

O Legacy w takim razie też pomyślę kiedyś - słyszałem na yt, żeby od niego nie zaczynać, bo można popełnić błędy przy rozwoju postaci, których potem nie da się cofnąć, jeśli nie ma się doświedczenia w AE. Chyba nawet sam Pan Trzewiczek odradzał zaczynać od Legacy, ale jak widzę zdania są różne na ten temat. I dodatkowo wolałem zacząć od podstawki, która nie jest jednorazówką :wink:
ODPOWIEDZ