Zakupy gier planszowych na obcych rynkach

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Zakupy gier planszowych na obcych rynkach

Post autor: Pynio »

Nie wiem gdzie wrzucić temat, to zamieszczam tutaj. Temat dałem ogólny, ale ja dopytam konkretnie. Może pojawi się tutaj więcej porad odnośnie zakupów.

Stoję przed zakupem planszówki na EBay. Czy ktoś miał do czynienia z tym portalem? Co jeśli sprzedający ma informację o nie przyjmowani zwrotów, ale mam gwarancję zwrotu pieniędzy przez EBay? Sprzedający ma rating praktycznie 100% przy ponad 2,5 tys sprzedaży zatem nie powinienem się niczego obawiać, ale jednak wolę zapytać.

Na Amazon kupowałem różne rzeczy - wszystko przebiegało OK. EBay to dla mnie zagadka (zakładam, że i tak bezpieczniej niż np. OLX, ale mogę się mylić) :)
samuraj1369
Posty: 421
Rejestracja: 23 cze 2023, 22:11
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 146 times
Been thanked: 148 times

Re: Zakupy gier planszowych na obcych rynkach

Post autor: samuraj1369 »

Ebay to marketplace, taki jak allegro, ale w dzisiejszych czasach to mu bliżej do OLX. Nic i nikt tam Cię nie chroni. Z drugiej strony, jeśli ma prawie 100% przy 2,5k opinii, to bym się niczego nie bał.
rodan77
Posty: 762
Rejestracja: 26 lut 2021, 11:00
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 17 times
Been thanked: 18 times

Re: Zakupy gier planszowych na obcych rynkach

Post autor: rodan77 »

Ale to sklep jakiś sprzedaje czy prywatna osoba?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zakupy gier planszowych na obcych rynkach

Post autor: kwiatosz »

eBay ma swoją ochronę kupującego oprócz standardowej ochrony płatności kartą. Jedynie upewnij się że wszystko idzie przez platformę, żadnych płatności poza eBay ani dziwnych wysyłek i wszystko będzie ok, ja od osób prywatnych kupowałem kilkaset razy co najmniej i przy kilku problemach eBay albo sprzedający zwracał kasę szybciutko, już trudniej mi czasem od sklepu coś wyegzekwować.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Zakupy gier planszowych na obcych rynkach

Post autor: EsperanzaDMV »

Nie wiem, czy to odpowiednie miejsce by zadać swoje pytania laika, ale chyba dobrze pasuje do tematu.

Chodzi mi o zakupy na Amazonie. Dwukrotnie miałem sytuację, że po zakupie gry planszowej (anglojęzycznej, trudno dostępnej w polskich sklepach) na Amazonie, dostawałem zwrot podatku VAT na konto. Jak rozumiem, jest to powiązane z faktem, że kupowałem kiedyś na Amazonie specjalistyczne książki i podałem przed ich zakupem na swoim koncie swój numer VAT EU (tak, prowadzę działalność i jestem VATowcem) by móc dostać fakturę - z tego co się orientowałem, bez wypełnienia wcześniej tych danych nie da się otrzymać faktury za swoje zakupy.

Nigdy nie edytowałem tych danych, ponieważ ich zmiana zajmuje Amazonowi do 4 dni roboczych - z reguły szybciej, ale jakbym za każdym razem jak kupuję coś prywatnie/służbowo musiał dodawać, czekać, usuwać, czekać, to chyba nic bym tam nie kupił.

I teraz do brzegu, moje pytania od laika:
1) Czy powinienem gdzieś ten zwrot podatku rozliczyć, gdzieś i tak zapłacić? Generalnie stosuję zasadę, że jak nie jestem pewien, czy coś mogę rozliczyć w ramach prowadzonej działalności, to wolę wziąć fakturę, zadzwonić do księgowej i najwyżej jej nie wrzucać w żadne koszta. Jeśli nie muszę tego zwróconego VATu rozliczyć, to zakup towaru bez VAT (-23%) w wielu przypadkach jest kapitalną ofertą. Brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe, a nie chcę się w nic wkopać by mnie Urząd Skarbowy ścigał za kilka złotych niezapłaconego podatku, czynny żal to nie dla mnie ;)
2) Teoretycznie: jestem zwykłym Kowalskim, wpisuję sobie dowolny numer VAT EU dowolnego podmiotu, kupuję przedmiot z zagranicy... dostaję zwrot? Jest to jakoś weryfikowane co za dane wpisałem, czy powiedzmy mogę sobie wpisać numer np. Orlenu i nikogo to nie obchodzi? Prawdopodobnie odpowiedź na pierwsze pytanie mi od razu odpowie na to drugie pytanie, ale wolę się upewnić.
3) W momencie składania zamówienia, czy gdzieś widać u kogo zamawiam towar (ergo czy mogę liczyć na zwrot VATu)? Do tych dwóch gier, do których dostałem zwrot, widzę że fakturę wystawił Amazon Italia, ale faktura pojawia się na koncie dopiero po wysyłce, nie kojarzę bym widział sprzedawcę na stronie jak kupowałem (sprawdziłem: Wysyłka z: Amazon, Sprzedawane przez: Amazon - po prostu, bez szczegółów).
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Pynio
Posty: 860
Rejestracja: 14 sty 2013, 14:16
Has thanked: 122 times
Been thanked: 112 times

Re: Zakupy gier planszowych na obcych rynkach

Post autor: Pynio »

Ja niestety nie odpowiem na zadane pytanie przez kolegę, natomiast napiszę tylko, że transakcja na Ebay przebiegła bezproblemowo. Wszystko doszło jak należy, nie mam żadnych uwag. Wcześniej jeszcze przed zakupem wymieniłem kilka maili ze sprzedającym - odpowiadał szybko, konkretnie - nie miałem za bardzo do czego się doczepić.

Generalnie po jednej transakcji mogę napisać: polecam Ebay ;)
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2360
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Zakupy gier planszowych na obcych rynkach

Post autor: karawanken »

EsperanzaDMV pisze: 15 wrz 2023, 15:12 Nie wiem, czy to odpowiednie miejsce by zadać swoje pytania laika, ale chyba dobrze pasuje do tematu.

Chodzi mi o zakupy na Amazonie. Dwukrotnie miałem sytuację, że po zakupie gry planszowej (anglojęzycznej, trudno dostępnej w polskich sklepach) na Amazonie, dostawałem zwrot podatku VAT na konto. Jak rozumiem, jest to powiązane z faktem, że kupowałem kiedyś na Amazonie specjalistyczne książki i podałem przed ich zakupem na swoim koncie swój numer VAT EU (tak, prowadzę działalność i jestem VATowcem) by móc dostać fakturę - z tego co się orientowałem, bez wypełnienia wcześniej tych danych nie da się otrzymać faktury za swoje zakupy.

Nigdy nie edytowałem tych danych, ponieważ ich zmiana zajmuje Amazonowi do 4 dni roboczych - z reguły szybciej, ale jakbym za każdym razem jak kupuję coś prywatnie/służbowo musiał dodawać, czekać, usuwać, czekać, to chyba nic bym tam nie kupił.

I teraz do brzegu, moje pytania od laika:
1) Czy powinienem gdzieś ten zwrot podatku rozliczyć, gdzieś i tak zapłacić? Generalnie stosuję zasadę, że jak nie jestem pewien, czy coś mogę rozliczyć w ramach prowadzonej działalności, to wolę wziąć fakturę, zadzwonić do księgowej i najwyżej jej nie wrzucać w żadne koszta. Jeśli nie muszę tego zwróconego VATu rozliczyć, to zakup towaru bez VAT (-23%) w wielu przypadkach jest kapitalną ofertą. Brzmi zbyt pięknie, by było prawdziwe, a nie chcę się w nic wkopać by mnie Urząd Skarbowy ścigał za kilka złotych niezapłaconego podatku, czynny żal to nie dla mnie ;)
2) Teoretycznie: jestem zwykłym Kowalskim, wpisuję sobie dowolny numer VAT EU dowolnego podmiotu, kupuję przedmiot z zagranicy... dostaję zwrot? Jest to jakoś weryfikowane co za dane wpisałem, czy powiedzmy mogę sobie wpisać numer np. Orlenu i nikogo to nie obchodzi? Prawdopodobnie odpowiedź na pierwsze pytanie mi od razu odpowie na to drugie pytanie, ale wolę się upewnić.
3) W momencie składania zamówienia, czy gdzieś widać u kogo zamawiam towar (ergo czy mogę liczyć na zwrot VATu)? Do tych dwóch gier, do których dostałem zwrot, widzę że fakturę wystawił Amazon Italia, ale faktura pojawia się na koncie dopiero po wysyłce, nie kojarzę bym widział sprzedawcę na stronie jak kupowałem (sprawdziłem: Wysyłka z: Amazon, Sprzedawane przez: Amazon - po prostu, bez szczegółów).
Z góry dzięki za odpowiedzi.
Żona pracująca w Urzędzie Skarbowym powiedziała, że może zapytać się kolegi zajmującego się VAT- UE ale dopiero w poniedziałek będzie mogła. Zawsze można zadzwonić do KISu
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: Zakupy gier planszowych na obcych rynkach

Post autor: gogovsky »

Nie polecam do KISu Panie tam na Vacie nie znają się w ogóle :D dzwoniłem z pytaniem o zwrot podwójnie zapłaconego podatku za grę(2 boxy folklore) Najpierw mnie zrypały, a potem doradziły tak, że potem facet z Urzędu w Rybniku się za głowę łapał i musieliśmy odkręcać:p
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
manicminer
Posty: 821
Rejestracja: 07 wrz 2019, 15:00
Has thanked: 74 times
Been thanked: 103 times

Re: Zakupy gier planszowych na obcych rynkach

Post autor: manicminer »

No jeśli kupujesz na firmę i dostajesz zwrot vat, to tak na zdrowy rozsądek musisz rozliczyć to przez firmę, a nie jako Kowalski. A jeśli już to możesz pewnie sobie sprzedać przez firmę, wtedy firma płaci zryczałtowany vat. Ogólnie podawanie lewego numeru płatnika vat raczej da się podciągnąć pod przestępstwo, związane z wyłudzeniem zwrotu vat, więc... To raczej nie jest, że nikogo to nie obchodzi. Wałki na vat były zdaje się robione przez mafię paliwową. Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Zakupy gier planszowych na obcych rynkach

Post autor: rastula »

tak e skrócie to musisz ten vat zapłacić a potem go sobie odliczyć...czyli wyjdziesz na zero ale papierki trzeba ogarnąć...

niestety po szczegóły to już do netu albo ksiegowej
ODPOWIEDZ