Great Werstern Trail - Które?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!

Która GWT na 2 osoby?

Czas głosowania minął 08 gru 2023, 15:26

GWT (druga edycja)
4
7%
GWT (druga edycja) + dodatek KNP
16
29%
GWT: Argentyna
15
27%
GWT: Nowa Zelandia
20
36%
 
Liczba głosów: 55

Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Great Werstern Trail - Które?

Post autor: Khag »

Cześć,
Zastanawiam.sie nad wyborem GWT do swojej kolekcji, miałem pierwsza edycje bez dodatku, ale nie było ekipy. Teraz grywalbym raczej w dwie osoby.

Budżet do 300PLN więc mamy 3 opcje:
1. GWT (druga edycja) + dodatek
2. GWT: Argentyna
3. GWT: Nowa Zelandia

Co byście polecili i dlaczego?
Poznań i okolice.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Great Werstern Trail - Które?

Post autor: Pluck »

No ale napisz coś więcej czego oczekujesz, ile czasu masz na granie, czy ma być solo, jaki poziom trudności etc.

Bo tak to każdy wrzuci swoje preferencje i dalej nie będziesz wiedział :)
Awatar użytkownika
tomp
Posty: 2086
Rejestracja: 26 kwie 2020, 21:49
Has thanked: 275 times
Been thanked: 432 times

Re: Great Werstern Trail - Które?

Post autor: tomp »

mam oryginał i dopiero mnie nowa zelandia skusiła do zakupu.
Dlaczego? obejrzałem jak w to grać, kawałek gameplay. Subiektywnie patrząc widzę, że będzie trochę bardziej skomplikowana niż oryginał i kilka dróg do pozyskania punktów.
Zachęcam do poznania skali ocen BGG
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Great Werstern Trail - Które?

Post autor: Khag »

Ukochana uwielbia Zamki Burgundii (zna ktoś kobietę, która tej gry nie lubi? ;))

Czas rozgrywki od 1 - 2 h (max)
Gramy w takie gry jak: Zamki Burgundii, Zamki szalonego króla Ludwika, Suburbia, Brzdęk (klasyczny), Nemesis, Wicehrabiowe Zachodniego królestwa, Teotihuacan, Na skrzydłach. Czyli w moim mniemaniu raczej gry średnio-ciężkie. Lubimy budowę tablue; deck building, gry klimatyczne. Solo mi nie potrzebne - mam piątkę dzieci.

Miałem podstawkę, gra była fajna, ale nie zaskoczyła wtedy - wcześniej partnerka grała tylko w abstrakty (Azul, Sagrada, Carcassone).
Poznań i okolice.
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Great Werstern Trail - Które?

Post autor: Pluck »

:shock: Piatka dzieci ! Szacuneczek…

Ja podstawke z KnP uwielbiam, argentyna spoko - znacznie bardziej skomplikowana i wiecej drog do zwyciestwa (zona mniej ja lubi). Nowa zelandie dzis zamowilem - gameplay nie sprawdzalem.

Bierz raczej podstawek i KnP, jesli mega siadzie to pokombinujesz co dalej :)
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Great Werstern Trail - Które?

Post autor: Khag »

Przy piątce jedyne miejsce gdzie można być solo to toaleta, a i tak nie zawszę :D

Boję się o późniejsza dostępność, ale póki co
zastanawiam się nad edycja podstawową + dodatek oraz Nową Zelandia.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Great Werstern Trail - Które?

Post autor: Irka »

Polecam GWT: Nowa Zelandia - to może być nowa "gra dla żon" w wersji zaawansowanej :D
A konkretnie tak na poziomie Tiletum (3.42), poniżej Teotihuacan i Podwodnych Miast. Wydaje mi się, że obecne 3.97 na BGG jest zawyżone, bo chociaż zasad jest sporo, to jednak są zadziwiająco łatwe do zrozumienia i zapamiętania. Ale może chodzi o głębię rozgrywki, możliwości doskonalenia się, to co innego.

Jesteśmy po 2 partiach i już się cieszymy na kolejne.
To jest jedyna gra z całej serii, którą znamy, i uważam, że spokojnie da się wszystko ogarnąć (rozmiar instrukcji trochę mnie przeraził, ale obejrzałam półgodzinny film z tłumaczeniem zasad, po którym już właściwie mogłam grać. Instrukcję doczytałam później i okazuje się bardzo przejrzysta). Już po paru rundach pojawia się "flow", wszystko jest intuicyjne, ikonografia świetna.

Jest to też chyba dla większości najprzyjemniejsza dla oka gra z całej serii. Ma element przygody, wędrówki z tymi owieczkami przez teren pełen różnych możliwości, do tego planowanie podróży statkiem - wszystko dobrze się zazębia i jest satysfakcjonujące.
Byłam zaskoczona, że nie mam AP - pewnie dlatego, że jest ten losowy element przy doborze kart, więc na nic się zda skrupulatne porównywanie różnych opcji, trzeba czasem kierować się intuicją ;)
Innymi słowy - można przy niej odpocząć, więc już się nie dziwię, że zwróciłeś na nią uwagę, mimo że wg BGG jest trudniejsza niż wszystko, w co gracie. Gra się nie dłuży, większość osób chyba się zmieści w 2h.

Myślę, że kilka dodatkowych parametrów decyzyjnych jest tylko plusem w stosunku do poprzednich wersji (nie chciałabym ich usunąć, gdyby się dało).
Minusem może być dodatkowa plansza (musieliśmy dodać mały stolik :)), dłuższy setup i mała interakcja (ale tak mają chyba wszystkie gry z tej serii, i dla nas to akurat plus).
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Great Werstern Trail - Które?

Post autor: Khag »

Przyznam sie, że zdecydowałem się na Nową Zelandię. Teraz tylko czekać, aż będzie premiera.

Czy Nowa Zelandia jest krótszą od pozostałych wydań? Przyznam, że grajac w pierwsza edycje mieliśmy tendecje do przedłużania rozgrywki w celu maksymalizacji zysków z każdego przejazdu, tj. zahaczanie o każdy możliwy budynek.
Poznań i okolice.
Awatar użytkownika
Irka
Posty: 539
Rejestracja: 23 wrz 2022, 01:27
Has thanked: 504 times
Been thanked: 272 times

Re: Great Werstern Trail - Które?

Post autor: Irka »

Khag pisze: 07 lis 2023, 16:46
Może znajdziesz odpowiedź w głównym wątku.
I może chciałbyś się tam też wypowiedzieć, jak oceniacie tę wersję pod względem trudności:
viewtopic.php?p=1608747#p1608747
autopaga
Posty: 1422
Rejestracja: 29 wrz 2018, 20:27
Lokalizacja: Szczecin/Tanowo
Has thanked: 94 times
Been thanked: 318 times

Re: Great Werstern Trail - Które?

Post autor: autopaga »

Co to za wybrakowana ankieta a gdzie 1 edycja?
Pluck
Posty: 145
Rejestracja: 01 sty 2017, 12:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 90 times
Been thanked: 36 times

Re: Great Werstern Trail - Które?

Post autor: Pluck »

No wlacha! Mam na zbyciu z KNP 1ed jakby co ;)
Khag
Posty: 261
Rejestracja: 05 sty 2014, 23:06
Has thanked: 22 times
Been thanked: 21 times

Re: Great Werstern Trail - Które?

Post autor: Khag »

Interesowały mnie tylko dostępne w sklepie ;)
Poznań i okolice.
ODPOWIEDZ