Gra o mocnych walorach historycznych z naszego regionu

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
inny_89
Posty: 158
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 212 times
Been thanked: 89 times

Gra o mocnych walorach historycznych z naszego regionu

Post autor: inny_89 »

Cześć,

Ostatnio bardzo zagrywam się w Pax Renaissance 2ed i 1989 - jesień narodów i Fire in the lake.

Zrozumiałem, że oprócz fantastycznej rozgrywki samej w sobie to bardzo zacząłem doceniać możliwość "nauczenia się\ przypomnienie sobie" jakichś faktów historycznych.

Czy znacie jeszcze jakieś gry, które bezpośrednio traktują tematycznie wydarzenia rozgrywające się na terenie naszego kraju?

W Pax Renaissance mimo że karty są mega ciekawie opisane to jednak tego czasu podczas rozgrywki, żeby przeczytać jest mało. Chociaż sama rozgrywka podoba mi się najbardziej z trzech wymienionych powyżej.

Ideałem wydaje mi się coin Fitl - jest coś na wzór tego tylko rozgrywającego się na terenie Polski?
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Gra o mocnych walorach historycznych z naszego regionu

Post autor: karmazynowy »

Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
inny_89
Posty: 158
Rejestracja: 03 cze 2022, 21:35
Has thanked: 212 times
Been thanked: 89 times

Re: Gra o mocnych walorach historycznych z naszego regionu

Post autor: inny_89 »

Dziękuję niby dobra sugestia ale czy w tej liście mogę odznaczyć wszelkie gry wojenne typu "Hex and counters" - o ile dobrze to nazywam?

Tego typu gry wojenne niewiele się pokrywają z tym czego szukam bo nie ma tam "treści", które przyswoje przy okazji grania.

To samo w przypadku gier które wtedy znajdują się na takiej liście jak: Power Grid czy Monopoly Poland - niby coś tam się na terenie Polski dzieje ale nie o to mi chodzi :P

Dlatego odwołuje się do Waszych bezpośrednich rekomendacji.
____________________________________
Z wyrazami największego szacunku,
Miłosz
mordajeza
Posty: 361
Rejestracja: 19 lut 2019, 13:16
Has thanked: 171 times
Been thanked: 246 times

Re: Gra o mocnych walorach historycznych z naszego regionu

Post autor: mordajeza »

Z gier, które mam (lub w które grałem) na pewno Magnaci (od Phalanxów), 303 Squadron (od Hobbitów) i Capital (od Granny). Poza tym sporo dowiedzieć się można z Timeline: Polska, ale to bardziej imprezówka. No i wszystkie gry IPN, z których polecić mogę szczególnie Kolejkę, Bitwę Warszawską i ORP Orzeł (ponoć niezła jest też Niepodległa, ale w nią nie grałem).
Awatar użytkownika
BigBadSheep
Posty: 122
Rejestracja: 05 cze 2019, 13:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra o mocnych walorach historycznych z naszego regionu

Post autor: BigBadSheep »

Wymogom historycznym mogą sprostać gry wydawane przez "IPN" (dopuki jeszcze jest :P ) https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materia ... y-planszow

Semper filds powinno Cię zaciekawić, sprzedawali kiedyś grę z książką opisująca dokładniej wydarzenia.

Nie wiem jak z walorami historycznymi lecz na pewno jest klimat https://boardgamegeek.com/boardgame/451 ... oland-1939

https://boardgamegeek.com/boardgame/269 ... wn-freedom powinno być najlepszym wyborem, nawet z powodu ceny za jaką grę można kupić na rynku wtórnym :)
Awatar użytkownika
BigBadSheep
Posty: 122
Rejestracja: 05 cze 2019, 13:46
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 20 times
Been thanked: 10 times

Re: Gra o mocnych walorach historycznych z naszego regionu

Post autor: BigBadSheep »

W plikach kampanii znalazłem też bardzo dużo wiedzy z temu dość przemilczanego przez inne gry - obrony poczty gdańskiej - https://boardgamegeek.com/boardgame/318 ... s-uniforms
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8740
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2651 times
Been thanked: 2332 times

Re: Gra o mocnych walorach historycznych z naszego regionu

Post autor: Curiosity »

A może "Boże Igrzysko: Magnaci"?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
dawid
Posty: 516
Rejestracja: 26 lut 2014, 14:59
Has thanked: 183 times
Been thanked: 239 times

Re: Gra o mocnych walorach historycznych z naszego regionu

Post autor: dawid »

Nie wiem jak Magnaci, ale pierwotne Boże Igrzysko jest świetną grą. Teraz bardzo trudno dostępna (nie licząc pirackich samoróbek), ale warto próbować. Jest to gra nieelegancka w zasadach, ale poprzez aspekt historyczny jest w moim top gier. Gracze wcielają się w głowy rodów magnackich. Przez całą grę czuć dylemat czy stawiać na własne dobro czy dobro kraju. Świetnie pokazuje absurdy rozwiązań typu Liberum Veto.
Gdyby ta gra była w innym temacie to raczej poszłaby na sprzedaż, ale w obecnej formie jest to bardzo solidna pozycja.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Gra o mocnych walorach historycznych z naszego regionu

Post autor: Gromb »

Na pewno 1989: Wojna Narodów i drugi bardzo ciekawy tytuł Drogi do Niepodległości.
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Gra o mocnych walorach historycznych z naszego regionu

Post autor: Barbarzyńca »

Timeline Polska 😋
Awatar użytkownika
psia.kostka
Posty: 3375
Rejestracja: 02 mar 2020, 22:50
Has thanked: 435 times
Been thanked: 1044 times

Re: Gra o mocnych walorach historycznych z naszego regionu

Post autor: psia.kostka »

inny_89 pisze: 26 paź 2023, 09:33 Ostatnio bardzo zagrywam się w Pax Renaissance 2ed i 1989 - jesień narodów i Fire in the lake.
Ja natomiast przychodze powiedziec, ze przeczytalem pierwszy wpis OP i wiem, ze 1989 juz zna :P

FitL w polskich realiach to chyba jeszcze nie powstal. Ale czy nie jest tak, ze gra staje sie tylko katalizatorem do siegniecia po wiedze w temacie z innych zrodel? Czasem juz dorzucona wkladka informacyjna wystarcza. A gra nie musi miec "historycznych didaskaliow" na kartach.

W ORP Orzel pewnie z komponentow jeszcze malo sie nauczyly, trzeba doczytac ulotke lub internet. Z takich polskich tematow przychodzi mi na mysl lekka gierka ekonomiczna "Letnisko". O biznesikach wypoczynkowych, linii kolejowej, świdermajerach itp. Nie jest to moze tak pasjonujace jak COIN Powstanie Warszawskie (gdyby byl), ani tak zlozone mechanicznie, dla gracza PAXow. Jednak w moim przypadku dalo mile polaczenie zabawy, rysu historycznego i przeniesienia do tamtej epoki dzieki ilustracjom.

W takim stylu jest tez mysle ta gra o Łukasiewiczu, do kupienia w muzeum PGNiG, czy wymieniane juz Magnum Sal. Dzieki ilustracjom mam tez sentyment do Kolejki.

Podobna trampolina do wiedzy w dziecinstwie byl dla mnie Grunwald 1410 od Dragona, czyli wlasnie hexy i zetony.
Mysle, ze i kostka rubika moglaby sprowokowac wycieczke na Węgry ;) Kwestia ciekawosci.
Szukam: transport kilku gier +mat, Szczecin -> Warszawa
Ewentualnie "planszowy couchsurfing" Pomorze Zach ʕ•ᴥ•ʔ
Szukam/Kupię: HoN, ToI, Scenariusze 1ed MoM/PSz, Unlock;
#KolekcjonujeRabaty [DobraKarmaWraca][WarszawskiKolektyw][#WawHub]
ODPOWIEDZ