Fantasy+kampania+solo

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
gooliver
Posty: 22
Rejestracja: 13 maja 2014, 16:33
Has thanked: 12 times

Fantasy+kampania+solo

Post autor: gooliver »

Cześć
Właśnie skończyłem kampanię Szczęki lwa solo. Gra mi się spodobała na tyle, że myślałem nad kupnem Gloomhaven. Niestety od tej gry odpychają mnie przede wszystkim nudne kafle, wielkie pudło, w którym po rozpoczęciu rozgrywki pewnie nic się nie będzie mieściło i pewnie będę musiał zająć całą półkę żeby to wszystko ogarnąć, do tego boję się tej ilości czasu potrzebnego na rozłożenie scenariusza i ogólne ogarnięcie rozgrywki. Już w Szczękach zdarzało się, że musiałem dzielić misje na 2 wieczory mimo ułatwienia w postaci planszy misji w książce (super sprawa) i okrojeniu zasad względem GH. Słyszałem, że szykowana jest druga edycja GH, ale niestety z tego co widzę nudne kafle mają zostać. Mam GH na PC, ale szczerze powiedziawszy dosyć mam siedzenia przed komputerem w pracy i potrzebuję odskoczni, więc koniecznie musi to być planszówka. Póki co chyba spróbuję zagrać kampanię od nowa z drugą dwójką bohaterów.
Kiedyś miałem Mage Knight, ale nie przypadł mi do gustu.
Macie jakieś propozycję co mogłoby mi się spodobać? Koniecznie fantasy+kampania+solo.

Edit:
Kolejny wymóg: jak najmniejsza losowość, im więcej zależy w grze od mojego kombinowania tym lepiej.
Ostatnio zmieniony 10 lis 2023, 11:54 przez gooliver, łącznie zmieniany 1 raz.
Sannderson
Posty: 26
Rejestracja: 30 wrz 2023, 23:07
Has thanked: 39 times
Been thanked: 15 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: Sannderson »

Może Łowcy A.D. 1492?
tommyray
Posty: 1305
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: tommyray »

Hexploreit The Valley of the Dead King wraz z kampanią Klik's Madness .
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 873
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: Dako »

Folklore: The Affliction.
Jest temat na forum: viewtopic.php?f=1&t=38775
Drugi ze spolszczeniem: viewtopic.php?f=61&t=71121&hilit=Folklore
gooliver
Posty: 22
Rejestracja: 13 maja 2014, 16:33
Has thanked: 12 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: gooliver »

Sannderson pisze: 31 paź 2023, 23:17 Może Łowcy A.D. 1492?
Słyszałem o tej grze. Premiera ma być w czerwcu 2024. Ciekawe jak będzie się sprawowała w trybie solo.
tommyray pisze: 01 lis 2023, 07:46 Hexploreit The Valley of the Dead King wraz z kampanią Klik's Madness .
Dako pisze: 01 lis 2023, 07:54 Folklore: The Affliction.
Zaopomniałem dodać, że gra musi być wydana po polsku. Nie chcę się bawić w print&play.
tommyray
Posty: 1305
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: tommyray »

gooliver pisze: 01 lis 2023, 08:42
Sannderson pisze: 31 paź 2023, 23:17 Może Łowcy A.D. 1492?
Słyszałem o tej grze. Premiera ma być w czerwcu 2024. Ciekawe jak będzie się sprawowała w trybie solo.
tommyray pisze: 01 lis 2023, 07:46 Hexploreit The Valley of the Dead King wraz z kampanią Klik's Madness .
Dako pisze: 01 lis 2023, 07:54 Folklore: The Affliction.
Zaopomniałem dodać, że gra musi być wydana po polsku. Nie chcę się bawić w print&play.
W takim razie może Tainted Grail?
gooliver
Posty: 22
Rejestracja: 13 maja 2014, 16:33
Has thanked: 12 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: gooliver »

tommyray pisze: 01 lis 2023, 09:23 W takim razie może Tainted Grail?
Dzięki, zaciekawiła mnie. Poczytam recenzje/pooglądam filmiki i zdecyduję czy ją brać.
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 931
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 66 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: louiscyphre »

Może Bloodborne?
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: arian »

Dużo lżejsze niż Szczęki Lwa — Podróże przez Śródziemie. Przychylam się też do Bloodborne, bardzo fajna i sprytna gra.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 484
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 61 times
Been thanked: 167 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: strid3rr »

Ja odradzam Podróże przez Śródziemie, bo się raczej zanudzisz. Tak samo nie polecam nowego Descent: Legendy Mroku, bo będziesz grał w grę na komputerze, a jeszcze dodatkowo będziesz musiał budować kartonowe konstrukcje, nie mówiąc już o zmarnowanym miejscu na przechowywanie tego.

Tainted Grail ma bardzo ciekawą fabułę, ale mechanika zabiła mi frajdę z gry. Swoją drogą nie ma za wiele gier z kampanią (sensowną) po polsku, więc od razu radzę się nastawić na j. angielski.

Jak wyjdzie Nova Aetas to możesz się tym tytułem zainteresować.

Wbrew pozorom mogła by ci też podpasować Zerywia, co prawda bardziej mechanicznie, niż przez kampanię, ale możesz rozważyć.

Może Destinies, nieco prostsze, bardziej narracyjne, ale z apką.

Ewentualnie Bloodborne.

Ostatecznie jeszcze Etherfields, ale to już takie trochę abstrakcyjne fantasy.
gooliver
Posty: 22
Rejestracja: 13 maja 2014, 16:33
Has thanked: 12 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: gooliver »

Ogrywam Tainted Grail. Po kilku pierwszych rozgrywkach mechanika rzeczywiście średnio mi leży.
Nie podoba mi się losowanie kart do walki. Właściwie to czy walka będzie łatwa, albo chociaż czy będę miał w niej jakieś szanse zależy od tego jakie karty wyciągnę (wolę większą kontrolę nad walką jak w Szczękach gdzie sam wybieram karty).
Chciałem spróbować gry skryptowej, ale w praktyce póki co nie do końca do mnie przemawia ta mechanika. Żeby coś zrobić w jednym miejscu, muszę zdobyć status lub wypozażenie w innym miejscu, ale gdzie mam to zrobić nie wiadomo. Nawet nie wiem czy opłaca się zdobyć ten status, bo przecież nie wiem co daje dopóki nie przejdę testu. Przy tym czasu jest mało. W praktyce pierwsze zadanie zrobiłem za trzecim podejściem tylko dlatego, że wiedziałem co gdzie jest i co się opłaca robić na podstawie wcześniejszych podejść. Nie bardzo uśmiecha mi się za każdym razem kilkukrotne powtarzanie tego samego. Mimo wszystko dam jeszcze szanse tej grze.

Jak się poddam popatrzę Bloodborne. Descent: Legendy Mroku też mnie nie zaciekawiła. Gry po angielsku odpadają przez moją słabą znajomość angielskiego. Próbowałem i praktycznie sprowadza się to do czytania opisów przez aplikację obiektyw w telefonie, co wszystko wydłuża i jest męczące. Jeśli nie ma gry po polsku po prostu poszukam czegoś innego, może jakiś bitewniak. Zastanowię się.
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: _Ukasz »

Spoiler:
Wiele wskazówek jest w opisach (głównie) i snach, konieczne jest notowanie bo niestety, ale się zapomina. Odbiłem się od tej gry raz, ale dałem szanse i będę zwiedzał Avalon po raz drugi wybierając opcje dla złego nikczemnika nie liczącego się z niczym, bez empatii (wcześniej starałem się być prawilny i dobry)
Rozwijając postać, sam sobie dobierałem jakie chce mieć karty w decku (losowanie ich podczas rozwoju też mi nie pasuje)

Możesz jeszcze do Descent - Wędrówki w Mroku poczytać o wariancie RAOV, który w postaci kart automatyzuje mrocznego władcę.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: Grellenort »

Horror w Arkham i Lord of the Rings LCG. Ten drugi tylko po angielsku, ale za to z odpowiednimi dodatkami można odtworzyć trylogię Tolkiena. Mimo potrzeby skompletowania paru dodatków nadal tańsza i bardziej kompaktowa na półce i stole opcja od wszystkich wielkopudłowych figurkowców ;)
gooliver
Posty: 22
Rejestracja: 13 maja 2014, 16:33
Has thanked: 12 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: gooliver »

Grellenort pisze: 09 lis 2023, 10:36 Horror w Arkham i Lord of the Rings LCG.
Oglądam streama z rozgrywki Horror w Arkham. Tak ogólnie nie podoba mi się pomysł łażenia po mapie ziemi i gonienie za potworami. Widzę, że irytowałaby mnie w tej grze konieczność częstego turlanie kostką.

Lord of the Rings LCG gry po angielsku odpadają (patrz wyżej).
_Ukasz pisze: 09 lis 2023, 10:19 Wiele wskazówek jest w opisach (głównie) i snach, konieczne jest notowanie bo niestety, ale się zapomina. Odbiłem się od tej gry raz, ale dałem szanse i będę zwiedzał Avalon po raz drugi wybierając opcje dla złego nikczemnika nie liczącego się z niczym, bez empatii (wcześniej starałem się być prawilny i dobry)
Rozwijając postać, sam sobie dobierałem jakie chce mieć karty w decku (losowanie ich podczas rozwoju też mi nie pasuje)

Możesz jeszcze do Descent - Wędrówki w Mroku poczytać o wariancie RAOV, który w postaci kart automatyzuje mrocznego władcę.
Notowania ograniczam do ststusów i zapisywania sobie gdzie coś najciekawszego jest do zdobycia, szczerze powiedziawszy nie chce mi się. Chcę rozłożyć grę i po prostu grać, a nie sprawdzać co chwilę zapiski. Jeśli w dalszej grze bez tego nie dam rady to chyba dam sobie spokój, zobaczę.
Dobór kart przy rozwoju robię jak Ty, a masz jakiś sposób na ograniczenie losowości z doborem kart do walki? Niby mogę odrzucić 3 jak mi się nie spodobają i wziąć 2 nowe, ewentualnie znowu odrzucić i wziąć 1, ale jak dla mnie to za mało i wiążę się to z ograniczaniem sobie ruchu.

Ogólnie do wymogów co do gry dodaję: jak najmniejsza losowość, im więcej zależy w grze od mojego kombinowania tym lepiej.
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: _Ukasz »

Spoiler:
Ja tylko dobieram karty rozwoju takie jakie chce , ale zagrywając i tasując stos robię to już według normlanych zasad, bo jednak lubię ten niepokój czy wylosuje trzy karty, które pozwolą mi kogoś pokonać czy też zmusi mnie to do ucieczki. Jeśli chcesz to ominąć w Twoim przypadku widzę układanie sobie stosu według opcji dla Ciebie najlepszej (czyli trzy mocne początkowe karty) choć nie sądzę, że zawsze skończy się to sukcesem bo przeciwnicy mają modyfikatory, które Ci coś przyblokują lub będziesz musiał odrzucić pierwszą kartę ze stosu :)

Co do notowania to nauczyłem się, że to nie jest gra w której się chodzi i sprawdza gdzie jest coś ciekawego tylko faktycznie konkretnie wybierać i iść za ciosem. A jak będziesz chciał zwiedzać mapę to zacznie Cię irytować wygasanie menhirów i później z czasem gra zacznie Ci przeszkadzać efektem pogodowym czy strażnikami.
W planszowych fantasy wszędzie będzie rzut kośćmi czy modyfikatory, więc w mniejszym lub większym stopniu będzie ta losowość.
Sprawdź sobie ten wariant RAOV do Descent Wędrówki w Mroku.
Awatar użytkownika
Grellenort
Posty: 357
Rejestracja: 29 wrz 2018, 22:53
Has thanked: 34 times
Been thanked: 100 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: Grellenort »

gooliver pisze: 10 lis 2023, 11:53 Oglądam streama z rozgrywki Horror w Arkham. Tak ogólnie nie podoba mi się pomysł łażenia po mapie ziemi i gonienie za potworami. Widzę, że irytowałaby mnie w tej grze konieczność częstego turlanie kostką.
Horror w Arkham LCG (z eng. living card game) to gra karciana, zapewne pomyliłeś coś z Eldritch Horror. Polecam zerknąć, bo to najlepsza translacja gry fabularnej na karciankę jaka istnieje ;)
gooliver
Posty: 22
Rejestracja: 13 maja 2014, 16:33
Has thanked: 12 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: gooliver »

Grellenort pisze: 10 lis 2023, 16:14 Horror w Arkham LCG (z eng. living card game) to gra karciana, zapewne pomyliłeś coś z Eldritch Horror. Polecam zerknąć, bo to najlepsza translacja gry fabularnej na karciankę jaka istnieje ;)
Dzięki, rzeczywiście moja pomyłka.

Z recenzji On table Horror w Arkham: "wiecie co jest najgorsze? To połączenie losowego woreczka chaosu z losową talią spotkań" :) ja podziękuję. Po za tym raczej nie chcę karcianki.
_Ukasz pisze: 10 lis 2023, 12:18 W planszowych fantasy wszędzie będzie rzut kośćmi czy modyfikatory, więc w mniejszym lub większym stopniu będzie ta losowość.
Sprawdź sobie ten wariant RAOV do Descent Wędrówki w Mroku.
Oczywiście losowości się nie uniknie. Jednak da się ją ograniczyć.
W Szczękach sam dobieram talię walki. Losuję modyfikator ataku, ale i na to mam wpływ rozwijając postać. Przedmioty nie losuję jak w Tainted Grail tylko kupuję za zdobyte złoto. Proste a genialne. Pokonuję wroga, po którym zbieram złoto. Po tym ze złotem idę do sklepu i wybieram co chcę kupić. W Tainted Grail natomiast robię przykładowo Beorem przedmiot rzemieśliniczy i znowu losuję 3 karty i wybieram jedną. Jak coś robię sam to chyba powinienem wiedzieć co to będzie :) Dla mnie nie ma w tym satysfakcji i motywacji do działania. Nie wiem po co tak twórcy kombinują z mechaniką.

Ostatecznie poddałem się z Tainted Grail. Na pewno w Tainted Grail może się podobać klimat, mi jednak bardziej zależy na dobrej mechanice.

Możesz napisać o co chodzi z tym wariantem RAOV? Googluję i nic nie widzę. Gra generalnie nie jest przeznaczona na grę solo, ale domyślam się, że piszesz o jakimś nieoficjalnym trybie solo?
louiscyphre pisze: 03 lis 2023, 19:11 Może Bloodborne?
W opiniach o Bloodborne widzę, że powtarza się problem z nużącymi kaflami terenu i scenariuszami, które nie da się przejść gdy kafelki terenu niekorzystnie się ułożą. Po za tym widzę, że gra jest raczej szybka do przejścia. Wolałbym coś dłuższego. Mechanika walki też nie do końca do mnie przemawia.
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: _Ukasz »

Możesz zawsze podzielić przedmioty na stosy: broń/pancerz etc. Wybrać to co chcesz i już jakoś sprawa się rozwiązuje. Tainted Grail stoi daleko od heroic fantasy, ten świat jest przytłaczający i mniej kolorowy niż szczęki lwa.

Wariant RAOV:

https://onedrive.live.com/?authkey=%21A ... FFA798B541

W instrukcji znajdziesz opis tego wariantu.
Descent generalnie nie jest pod grę solo, ale aplikacja lub ten wariant nie przeszkadza aby cieszyć się grą w pojedynkę lub w kooperacji, bez 'żywego' mrocznego władcy.
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: arian »

Tyle, że Szczęki Lwa też są losowe. One to skrzętnie ukrywają, ale zdarza się, że niekorzystny atak przeciwnika i wczesna aktywacja, szczególnie przy wyższym poziomie trudności, jest w stanie przegrać graczowi scenariusz już w pierwszej turze, bo wiesz, że zabraknie czasu na zabicie wszystkich wrogów.

Recenzja Arkham Horror LCG na On Table to jest tylko liźnięcie tej gry. Worek chaosu jest losowy? Jasne, ale są badacze, którzy mogą nad nim panować i za pomocą zagrywanych kart zmieniać wyniki przegranych testów. Talia mitów jest losowa? Ale są karty, które anulują efekty kart pociągniętych z Talii Mitów. Jeśli losowość jest problemem w karcianym Arkham Horror przy większej puli dostępnych kart, to znaczy, że ktoś kiepsko poskładał swoje talie. To jest jedna z niewielu znanych mi gier, gdzie można sobie wybrać jakie aspekty losowości chcesz ograniczyć. Można zbudować badaczy, którzy zyskują oblewając testy. Można próbować grać takimi, którzy kluczowych testów w ogóle robić nie muszą, bo zadają obrażenia albo badają bezpośrednio z zagranej karty, bez ciągnięcia żetonu z worka.

Do Arkham Horror LCG jakoś specjalnie nie będę namawiał, bo to jest pożeracz pieniędzy i głębsze wejście w grę to wydatek nawet kilku tysięcy (jak chcesz mieć kilka kampanii i dużo kart gracza. Ale z drugiej strony jeśli szukasz dobrych fabularnie i skondensowanych, a nie rozwleczonych na dziesiątki godzin kampanii i wyśmienitej, wielowymiarowej mechaniki, połączonej z różnorodnymi scenariuszami, z których każdym polega na czymś innym, a nie tylko "zabij wszystko na planszy", to w zasadzie ta gra może być jedyną jakiej szukasz na najbliższe miesiące albo lata. :) Ta gra ma scenariusze z eksplorowaniem muzeum, czy szpitala psychiatrycznego, ma swoją wersję Pandemica, gdzie musimy zamykać portale, ma scenariusz, gdzie eksplorujemy losowo budowaną mapę katakumb, ma taki, gdzie na przyjęciu musimy przesłuchać gości, taki gdzie w pociągu odpadają wagony, a gracze muszą jak najszybciej dotrzeć do lokomotywy... i wiele, wiele więcej.

I to nie jest typowa karcianka, bo to jest gra, w której z kart buduje się lokacje, po których normalnie chodzisz swoimi badaczami. W tych lokacjach spotykasz wrogów i przyjazne postaci, zdobywasz przedmioty fabularne, eksplorujesz, itd. Jasne, nie ma figurek i wszystko realizowane jest za pomocą kart, ale jednocześnie ta gra ocieka klimatem nie potrzebując do tego tony plastiku i tektury, a karty sprawiają, że elastyczność w budowaniu swoich postaci jest gigantyczna i niespotykana w innych grach próbujących oddać RPG na planszy.
McNab
Posty: 221
Rejestracja: 19 paź 2015, 20:32
Has thanked: 43 times
Been thanked: 139 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: McNab »

Święte słowa, pamiętam jak dawno, dawno temu, chyba z rok temu, postanowiłem sprawdzić o co tyle szumu jest z tym AH.
Głupi nie jestem, mam karciankę LoTR ze wszystkimi dużymi pudłami, nawet Czarnych jeźdźców ściągałem z Czech, nie będę wchodził w nową, sprawdzę tylko podstawkę.
Dwa dni później zamówiłem wszystko co jest w sklepach w nowym wydaniu, także nie polecam.
Nie dyskutuj z trolem, bo najpierw sprowadzi Cie do swojego poziomu, a później pobije doświadczeniem.
gooliver
Posty: 22
Rejestracja: 13 maja 2014, 16:33
Has thanked: 12 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: gooliver »

Dzięki za podsunięcie tytułów, może jeszcze z tej wiedzy skorzystam w przyszłości.

Póki co jednak zdecydowałem się na używkę GH z insertem. Świadom obaw z mojego pierwszego postu.

Zastanawiałem się nad tym Descentem, ale to znowu niewiadoma czy mi podejdzie jak Gainted Grail. Plus widzę grę z turlaniem kostki to mnie skręca. Patrząć też na wypowiedzi ludzi na forum raczej odradzają tryb solo w descencie. Na bgg 73,8% głosów odradzających grę solo w tej grze...
Aplikacja tak na szybko patrząc obecnie nie rozwijana. Na moim telefonie wyskakuje, że nie działa. Uroki gier planszowych z aplikacją.

W GH przynajmniej wiem, że mi odpowiada mechanika.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2620
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: sqb1978 »

Polecam zatem Podróże przez Śródziemie. Co prawda jest ta apka, ale jednak grę jest bardziej urozmaicona niż GH. Jeśli GH porównać do Diablo, to PpŚ to Baldurs Gate.
Poza tym na pewno warto przyjrzeć się Łowcom. Prawdopodobnie to będzie gra najbardziej odpowiadająca oczekiwaniom.

Sam jakiś czas temu szukałem podobnego doświadczenia growego i przerobiłem większość tych tytułów, mając podobne wnioski. Na razie najlepiej wypadły PpŚ, a Bloodborne i Łowcy czekają na ogranie.

Rzuć też okiem na Deep Madness. Ta gra mnie mechanicznie i fabularnie zachwyciła. Co prawda to klimat horror sci-fi, ale immersję ma niesamowitą i na 3 rozgrywki każda kończyła się na ostrzu noża. Pamiętam że to jedyna gra jaką kupiłem podczas grania w pierwszą rozgrywkę ;) teraz nie mogę się doczekać aż zacznę kampanię (te 3 rozgrywki były testowe na wersji kumpla).
Awatar użytkownika
jacobPL
Posty: 143
Rejestracja: 05 paź 2020, 13:36
Lokalizacja: Warszawa / Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 39 times

Re: Fantasy+kampania+solo

Post autor: jacobPL »

Bloodborne to jedyne ameri, które mi się spodbało. Ja polecam bardzo, nie spotkałem się ze wspomnianymi wadami.
ODPOWIEDZ