Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pysix
Posty: 10
Rejestracja: 18 gru 2017, 16:42

Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: pysix »

Hej potrzebuję pomocy w znalezieniu gry podobnej do Concordii. I tu głównie mam na myśli sposób w którym gra oferuje sporo główkowania jednocześnie przy małej ilości zasad do przedstawienia innym graczom. Tematyka gry jest mi obojętna. Jeśli coś wam wpadnie na myśl proszę o propozycję.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: azazelmo »

Któryś z Brassów? Innowacje Chudyka. Pax Pamir.
PanOddjob
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: PanOddjob »

Jest kilka bardzo dobrych gier, które w tej kategorii od razy przychodzą mi na myśl. Zaznaczę jeszcze, że jeśli nie lubisz interakcji w eurasach te propozycje mogą nie być dla ciebie.

Hansa Teutonica - taka trochę sałatka punktowa, w której punkty zdobywa się za wszystko włącznie z rozwojem planszetki. Sercem gry jest budowanie połączeń między miastami, dużo interakcji, blokowania, wypychania, taktycznych sprytnych zagrań. Bardzo proste zasady i sensowny czas rozgrywki, najlepiej działa na 4-5 graczy ale we 3 też chętnie siadam. Można w fajnej cenie upolować big box z 3 planszami.

Samurai - w twoje wymagania wpisuje się sporo gier od Knizii, polecam Samuraia bo o ile np. Tygrys i Eufrat jest moim zdaniem nieco lepszą grą to ma trochę zasad, których wytłumaczenie może być karkołomne. W Samuraiu losujesz kafelki z worka w tajemnicy przed innymi graczami i wykładasz je na planszę w taki sposób żeby otaczać budynki. Bardzo dużo głębii upchniętej w małej ilości zasad i szybkiej rozgrywce. Dużo interakcji, śledzenia poczynań przeciwników i ciekawy sposób wyłaniania zwycięzcy. Działa spoko właściwie w kazdym składzie osobowym i można złapać z 2 ręki w sensownej cenie.

El Grande/Shogun - opiszę razem bo dwie gry w kontrolę terenów obie lubię jednakowo. Tu także bardzo proste zasady i duża głębia. Obie posiadają bardzo fajny mechanizm wyboru akcji. W Shogunie akcje programujesz przypisując do konkretnych regionów, w których mają zostać wykonane, posiadając tylko częściową wiedzę o tym w jakiej kolejności zostaną odpalone. El Grande to specyficzna licytacja o to w jakiej kolejności gracze wybiorą akcję z wylosowanej na tę rundę puli. Dwie świetne gry dla większych składów osobowych 4+. Kupienie Shoguna może być problematyczne, natomiast El Grande wyszło albo za chwilę wychodzi w nowej szacie graficznej.

Z gier trochę cięższych w zasadach ale posiadających moim zdaniem najlepszy stosunek głębi rozgrywki do ilości zasad i będących w moim top 3 ever : Food Chain Magnate, Age of Steam, Brass. Moim zdaniem trzy genialne gry, na które warto zwrócić uwagę jeśli miałbyś chęć zrobić krok dalej w stosunku do concordi.
pysix
Posty: 10
Rejestracja: 18 gru 2017, 16:42

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: pysix »

Dziękuję za obszerna odpowiedź , przyjrzę się z pewnością wszystkim propozycja . Tak na szybko wpadł mi w oko Hansa Teutonica: Big Box.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1017
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 184 times
Been thanked: 427 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: karmazynowy »

Zamiast Eufratu można wziąć Yellow & Yangtze - mniej karząca, mało zasad i bardzo duża głębia. Jest też łatwiej dostępna dzięki wyprzedaży w Francji (gra niezależna językowo).
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
vder
Posty: 726
Rejestracja: 30 gru 2007, 20:20
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 289 times
Been thanked: 124 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: vder »

+1 dla hansa teutonica, Endeavor ludzie porównują do hansy więc tez w sumie powinien byc ok (sam nie gralem). Pięć klanów też jest spoko, tylko że raczej na 2 osoby. Lub coś z knizii, z jeszcze nie wymienionych to Babylonia, Mille Fiori, Modern art.
PanOddjob
Posty: 181
Rejestracja: 11 sty 2016, 09:49
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: PanOddjob »

Endeavor jest spoko gierką i też wpisuje się w wymagania. Może nawet trochę bardziej bo ma bliższe Concordi relaksujące flow. Moje osobiste odczucia są takie, że to po prostu spoko gra bez fajerwerków, ale na pewno znajdzie się dużo osób, które mają odmienne zdanie. Więc przyjrzeć się też warto :D.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: KubaP »

azazelmo pisze: 12 lis 2023, 20:00 Któryś z Brassów? Innowacje Chudyka. Pax Pamir.
Ta odpowiedź na zawsze pozostanie w moim serduszku. Brakuje jeszcze Twilight Imperium oraz brydża.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: azazelmo »

KubaP pisze: 12 lis 2023, 21:58
azazelmo pisze: 12 lis 2023, 20:00 Któryś z Brassów? Innowacje Chudyka. Pax Pamir.
Ta odpowiedź na zawsze pozostanie w moim serduszku. Brakuje jeszcze Twilight Imperium oraz brydża.
W sensie, że oklepane? Ale co ja zrobię, że pasuje do wymagań i akurat wszystkie trzy ogrywam regularnie? Z mniej popularnych (proste zasady i czacha dymi) to mogę jeszcze polecić Curious Cargo, ale to chodzi tylko na dwóch.
Awatar użytkownika
preshiq
Posty: 268
Rejestracja: 16 gru 2012, 13:36
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Has thanked: 271 times
Been thanked: 112 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: preshiq »

Tytants of the Underdark ?
Dla mnie mają jeden z najlepszych współczynników ilości zasad do funu z rozgrywki i regrywalnosci.
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: Barbarzyńca »

Ystari Games się kłania. Dużo ich gier opiera się na prostych kilku zasadach. Pomijając najbardziej znane to Twoje kryteria spełniają np. Assyria, Amyitis, Spyrium, Yspahan, Mykerinos. Ale trzeba mieć na uwadze, że to wszystko starożytny design estetyczny, wykonania i koncepcji. Trzeba lubić. Niemniej, IMHO, gry znakomite.
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: agt »

Dominion.
Zasady 4 na krzyż: zagrywasz akcję, kupujesz kartę, sprzątasz pole gry, dobierasz karty.
To, co pozwala zwiększać ilość akcji czy zakupów oraz łączyć akcje w ciąg działań, to działanie poszczególnych kart. Wszystko znajduje się na kartach. W podstawce i pierwszych dodatkach są to akcje bardzo proste do zrozumienia, co nie zmienia faktu, że pozwalają na wykombinowanie ciekawych efektów.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: rutra1992 »

azazelmo pisze: 12 lis 2023, 20:00 Któryś z Brassów? Innowacje Chudyka. Pax Pamir.
Już któryś raz widzę Brassa w takiej kategorii i zastanawiam się skąd to się bierze, bo dla mnie to kompletne nieporozumienie. Grałem w to raz i gra ma naprawdę sporo microzasad. W ciągu rozgrywki często miałem tak że już robię swój ruch i jest "a nie jednak tak nie mogę bo cośtam".

Co do tematu, mi przychodzi do głowy:
- Tygrys i Eufrates
- Puerto Rico
- Istanbul
- Azul: Ogrody Królowej
- Laguna
- Osadnicy: Narodziny Imperium / 51 stan
- Tezeusz
- Arboretum

Generalnie dwa typy gier łatwo spełniają te warunki:
- abstraktowate (np. TiE, Laguna, Azul)
- przenoszące zasady na karty/kafle (np. Istanbul, O:NI)
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: azazelmo »

rutra1992 pisze: 14 lis 2023, 17:40
azazelmo pisze: 12 lis 2023, 20:00 Któryś z Brassów? Innowacje Chudyka. Pax Pamir.
Już któryś raz widzę Brassa w takiej kategorii i zastanawiam się skąd to się bierze, bo dla mnie to kompletne nieporozumienie. Grałem w to raz i gra ma naprawdę sporo microzasad. W ciągu rozgrywki często miałem tak że już robię swój ruch i jest "a nie jednak tak nie mogę bo cośtam".
(...)
i
KubaP pisze: 12 lis 2023, 21:58

Ta odpowiedź na zawsze pozostanie w moim serduszku. Brakuje jeszcze Twilight Imperium oraz brydża.
Postaram się trochę obronić swoje zdanie. Przede wszystkim kolega (koleżanka?) pyta o gry podobne do Concordii (ciężkość BGG 3.0), a nie do Wsiąść do Pociągu czy Smallworld. Po drugie mało zasad i (trzecie) dużo główkowania.
W Brassie (BGG:3,86) zasad jest stosunkowo mało. Najwięcej grałem w Lancashire i tam jest również mało przedsiębiorstw do wyboru i prawie wszystkie zasady są narysowane na planszy/planszetkach. Często trzeba cofać ruch i myśleć od początku, ale to właśnie jest dla mnie "główkowanie".
Innowacje (BGG 2,76) - tu już w ogóle nie ma zasad. Po prostu czytasz, co jest na kartach. A główkowania jest moc, zwłaszcza w ostatnich epokach.
W końcu Pax Pamir (3,84) - trzeba przestawić tok myślenia z Eurasków na Paxowy, ale poza zasadą detronizacji, o której trzeba pamiętać, to znów gra się tylko proste akcje z kart. Mało zasad i dużo kombinowania.

Jeszcze raz przypomnę, że polecałem te gry w zestawieniu do Concordii, gdzie też jest kilka zasad i mechanik, które trzeba pamiętać. Super gra zresztą.
Spoiler:
Awatar użytkownika
prz616
Posty: 47
Rejestracja: 12 lut 2017, 21:26
Has thanked: 117 times
Been thanked: 18 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: prz616 »

+1 dla Hansa Teutonica i Endeavor. To też były moje pierwsze skojarzenia.

+1 dla kafelkowych gier Knizii (Tygrys i Eufrat, Samuraj, Babylonia, Laguna).

Nieco mniej oczywiste skojarzenie to Le Havre. Tu nie ma mapy, ale też są dość intuicyjne zasady. Gra na BGG ma wyższą "wagę", ale trzon rozgrywki jest bardzo prosty. W swoje turze robisz jedną z dwóch rzeczy i gra leci dalej, "trudność" gry leży w kartach budynków i możliwościach, jakie otwierają przed grającymi. Poza tym gra oferuje b. przyjemną zabawę w przerabianie surowców i sporo kombinowania. Plus chyba się powoli wyprzedaje, więc to dobry moment, żeby rozważyć zakup.
Karol Madaj
Posty: 659
Rejestracja: 28 sty 2010, 15:41
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 89 times
Been thanked: 46 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: Karol Madaj »

https://youtu.be/MvwT9Zmj_9A?si=kV_hWWKFjhzkbHDs

Fajna topka dokładnie w temacie :idea:

[ :idea: jak łopata]
rogal
Posty: 245
Rejestracja: 14 maja 2020, 19:15
Has thanked: 28 times
Been thanked: 45 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: rogal »

dodam wiedźmią skałę. fajne kombinowanie a zasady mega proste i dużym plusem , żę jest teraz tania. poniżej 90 zł .
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Gra podobna do Concordii ? Dużo główkowania mało zasad

Post autor: hipcio_stg »

Ja tylko przypomnę, że Hansa jest OD 3 graczy!.

Ja to mogę zaproponować:
- zamki burgundii
- arnak
- rosyjskie koleje
- tzolkin
ODPOWIEDZ