Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Fujis
Posty: 98
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: Fujis »

Cześć
Chciałbym dać kolejną szansę temu typowi gier, grałem w podróże przez Śródziemie - spoko ale ten czas który Cię goni niestety zamyka możliwości eksploracji i zabawy z terenem Noi czasem denerwuje to rozkładanie kafelków. Szczeki lwa - może być. Myślałem nad Tained Grail, historia wydaje się być ciekawa, brak aplikacji - na plus. Pytanie jak Wy to widzicie ?
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4670
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1215 times
Been thanked: 1419 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: Mr_Fisq »

Podstawowe pytanie - czy musi być wersja polska?
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Fujis
Posty: 98
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: Fujis »

Tak
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: tommyray »

Fujis pisze: 20 lis 2023, 10:01 Cześć
Chciałbym dać kolejną szansę temu typowi gier, grałem w podróże przez Śródziemie - spoko ale ten czas który Cię goni niestety zamyka możliwości eksploracji i zabawy z terenem Noi czasem denerwuje to rozkładanie kafelków. Szczeki lwa - może być. Myślałem nad Tained Grail, historia wydaje się być ciekawa, brak aplikacji - na plus. Pytanie jak Wy to widzicie ?
Tainted Grail to nie jest DC w żadnym aspekcie.

Z DC po polsku - Descent (stary i nowy), Sword&Sorcery, Karak (dla młodszych), Karak 2, Massive Darkness 2, Cthulhu: Death may Die (niech mnie poprawią ludzie czy to jest zaliczalne do DC), Machina Arcana.
Fujis
Posty: 98
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: Fujis »

Aha aha, no posprawdzam te tytuły, dzięki :D a Tained Grail do czego się zalicza ?
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: tommyray »

Fujis pisze: 20 lis 2023, 13:32 Aha aha, no posprawdzam te tytuły, dzięki :D a Tained Grail do czego się zalicza ?
To taka krzyżówka, przygodówka z księgą skryptów, z questowym charakterem progresji, łażenie po mapie, grind o surowce i karciana walka. Wzbudza różne emocje. Fenomenalne wizualia, bardzo chwalona za fabułę, z dużą ilością krytyki wobec gameplayu który raczej częściej niż rzadziej przychodzi homerulować.
Fujis
Posty: 98
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: Fujis »

Rozumiem, dzięki :D
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: arturmarek »

Dungeon crawler czy nie, warto obejrzeć jakieś materiały o tych grach, bo każda z nich jest dość specyficzna. Nie wiem czy Podróże przez Śródziemie można zaliczyć do DC trzymając się jakichś ścisłych definicji. Z gier po polsku możesz jeszcze przyjrzeć się Etherfields.
Torquemada666
Posty: 786
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 250 times
Been thanked: 126 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: Torquemada666 »

Poczytaj o Deep Madness, bardzo chwalona klimatyczna gra, tylko również bardzo trudna.
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: _Ukasz »

Od siebie dodam wyżej wspomniany Tainted Grail, choć to nie dla każdego. Polubisz lub znienawidzisz.

Descent Wędrówki w mroku i wykorzystanie wariantu RAOV aby nie korzystać z aplikacji przy grze solo lub jeśli w dwóch graczy będziecie chcieli stawić czoła złu.

RAOV
https://onedrive.live.com/?authkey=%21A ... FFA798B541
Awatar użytkownika
KOSHI
Posty: 864
Rejestracja: 23 kwie 2011, 19:23
Has thanked: 298 times
Been thanked: 285 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: KOSHI »

MD 2 - chodzisz, siekasz, zbierasz fanty. Różne klasy postaci. Są nawet pułapki. Pierdołowate ale są. Jest kampania. Coś ma jeszcze wychodzić od Portalu. Wszystko PL. Takie Diablo. Zasady też do ogarnięcia, nie jakieś elaboraty z milionem zasad.
Fujis
Posty: 98
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: Fujis »

No MD fajnie wygląda, descend trochę zraża mnie tym rozkładaniem ale Hmm Tained Grail po obejrzeniu rozgrywki faktycznie wygląda nieszablonowo, widzę że jest szum trochę o tą mechanikę. Po oglądnięciu póki co mnie ona nie odstrasza, pozatym lubię losowość w grach bo daje ona dreszczyk emocji jak dla mnie. No chyba że później jest dużo gorzej
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: tommyray »

Fujis pisze: 20 lis 2023, 23:00 No MD fajnie wygląda, descend trochę zraża mnie tym rozkładaniem ale Hmm Tained Grail po obejrzeniu rozgrywki faktycznie wygląda nieszablonowo, widzę że jest szum trochę o tą mechanikę. Po oglądnięciu póki co mnie ona nie odstrasza, pozatym lubię losowość w grach bo daje ona dreszczyk emocji jak dla mnie. No chyba że później jest dużo gorzej
Występują tam takie problemy jak: grind o surowce i ciągłe ich tracenie na mechanikę Menhirów, spory backtracking po mapie, również gra wymusza sporo notowania w zeszycie żeby zapamiętać co gdzie kto powiedział i co chciał bo gra ma questowy charakter ale nie ułatwia tego w żaden sposób. Można z tymi aspektami gry dać sobie radę wprowadzając homerule, tylko warto być świadomym tych występujących tam wad aby się nie odbić. To jest u podstaw gra survivalowa którą postanowiono ubogacić księgą skryptów.
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: _Ukasz »

Fujis Najlepiej jakbyś miał możliwość w miejscowej ''gralni'' pyknąć kilka rozdziałów w Tainted Grail ewentualnie miał opcje wypożyczenia gry. Wtedy się przekonasz czy grę pokochasz lub znienawidzisz :)
Ja Fall of Avalon przechodzę po raz drugi :)
Fujis
Posty: 98
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: Fujis »

No to jest świetny pomysł, tylko niestety mieszkam w miejscu gdzie takich rarytasów nie mam :( Coraz więcej czytam i oglądam o tym filmów i chyba pod choinkę siądzie. Po pierwsze nie grałem w tego typu nigdy więc chętnie spróbuję a po drugie bardzo lubię czytać książki fantasy i lubię planszowki, a to widzę jest trochę połączenie noi chciałbym przeżyć fajną przygodę :D Mechanizm ulepszania postaci też sobie chwalą co nie którzy :D
Awatar użytkownika
_Ukasz
Posty: 197
Rejestracja: 24 wrz 2020, 08:37
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 40 times
Been thanked: 70 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: _Ukasz »

Fujis pisze: 21 lis 2023, 09:21 No to jest świetny pomysł, tylko niestety mieszkam w miejscu gdzie takich rarytasów nie mam :( Coraz więcej czytam i oglądam o tym filmów i chyba pod choinkę siądzie. Po pierwsze nie grałem w tego typu nigdy więc chętnie spróbuję a po drugie bardzo lubię czytać książki fantasy i lubię planszowki, a to widzę jest trochę połączenie noi chciałbym przeżyć fajną przygodę :D Mechanizm ulepszania postaci też sobie chwalą co nie którzy :D
Tytuł jest ciężki i ponury, rekomenduje na początek wybrać dostępny TRYB FABULARNY, jak masz możliwość i czas zerknij do instrukcji.
Z homerule w swojej grze zastosowałem tylko to, że jak ulepszam postać o talie dyplomacji lub walki, to nie losuje trzech kart tylko sam sobie wybieram z puli jakie chce. Gra kusi eksplorowaniem wszystkiego, ale jak usiądziesz do niej i będziesz to robił, szybko się przekonasz, że to nie jest dobry pomysł :)
Dlatego z uwagi na to, przechodzę grę po raz drugi idąc ścieżką, którą nie poszedłem wcześniej.

EDIT: nie przekreślałbym DESCENTA 2ed :)
Awatar użytkownika
Dako
Posty: 871
Rejestracja: 13 paź 2021, 18:37
Has thanked: 272 times
Been thanked: 255 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: Dako »

Warto jak tu zostało wcześniej wspomniane rzucić okiem na Machina Arcana
https://boardgamegeek.com/boardgame/299 ... rd-edition
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1478
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 256 times
Been thanked: 716 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: arturmarek »

Fujis pisze: 21 lis 2023, 09:21 No to jest świetny pomysł, tylko niestety mieszkam w miejscu gdzie takich rarytasów nie mam :( Coraz więcej czytam i oglądam o tym filmów i chyba pod choinkę siądzie. Po pierwsze nie grałem w tego typu nigdy więc chętnie spróbuję a po drugie bardzo lubię czytać książki fantasy i lubię planszowki, a to widzę jest trochę połączenie noi chciałbym przeżyć fajną przygodę :D Mechanizm ulepszania postaci też sobie chwalą co nie którzy :D
No to ja też się wypowiem o TG, bo jestem grą zafascynowana, ale doszedłem do wniosku, że nie jest dla mnie po trzecim podejściu (co prawda nie sprzedałem, więc niewykluczone, że będzie i czwarte podejście).

1. Nie polecam żadnych homerule'i na początek. Jest trochę grindowania, ale to się moim zdaniem klei mechanicznie i fabularnie, taki euro-element gry.
2. Jeśli masz doświadczenie w grach optymalizacyjnych, to gra jest łatwa na początku, a po kilku awansach robi się bardzo prosta i wypada podnieść poziom trudności, żeby mieć satysfakcję z wygranych spotkań. Z drugiej strony domyślam się, że jeśli ktoś nie ma doświadczenia z grami optymalizacyjnymi, może mieć bardzo trudny start. Gra jest dość nierówna - staje się coraz łatwiejsza.
3. W grę trzeba grać w miarę bez dłuższych przerw, bo fabuła jest gęsta i trzeba pamiętać co gdzie kto. Oczywiście można i należy sobie notować najważniejsze elementy, ale powrót po kilku tygodniach nawet z super notatkami jest raczej trudny.
Alextasha
Posty: 265
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: Alextasha »

Ja tam zawsze będę polecać Magię i Myszy
SPRZEDAM >> *click*
Fujis
Posty: 98
Rejestracja: 01 lut 2022, 17:20
Has thanked: 37 times
Been thanked: 12 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: Fujis »

Mam nieodparte wrażenie mimo że podoba się graczom Tained Grail to i tak go jakoś raczej nie polecają :|. Obejrzę jeszcze kilka rozgrywek i przeczytam instrukcje i zobaczę :) ogólnie większość tutaj tytułów jest fajnych ale bardziej przemawiają za mną klimaty średniowiecza, rycerzy itd. Typ steampunkowy czy teraźniejszość raczej odpada
Awatar użytkownika
arian
Posty: 829
Rejestracja: 26 sty 2016, 22:38
Has thanked: 266 times
Been thanked: 593 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: arian »

Nie lubię takich rad, żeby zainteresować się grami, które jeszcze nie wyszły, ale jednak zerknij sobie na kampanię Łowców 1492. Zdaje się, że jeszcze kilka dni trwa zbiórka, a ta gra klimatem średniowiecza ocieka. Będzie po polsku, niestety dopiero w przyszłym roku. Zapowiada się bardzo dobrze i klimat średniowiecza jest odczuwalny, a gra wychodzi oczywiście po polsku. To też nie jest typowy dc ale jednak wydaje mi się, że bardziej niż tg, bo jednak jest poruszanie się po planszy i walka odparta nie tylko na układaniu kart.

Descent 2 ed. z oficjalną aplikacją to też jest fajna opcja, a w trybie 1:1 można grać też w kampanie bez elektroniki.

Descent: Legendy Mroku są chyba teraz w dobrej cenie, a opinie mają raczej dobre. No i jest jeszcze Sword and Sorcery, ale mnie w tej grze przeraża trochę obsługa wrogów i po spróbowaniu u znajomego jednego scenariusza odpuściłem zakup własnego egzemplarza. To chyba wszystko co po polsku w jakiś sposób nawiązuje do średniowiecza. Najbliżej są Łowcy, którzy jeszcze się produkują. 😉

No i dla mnie Tainted Grail to w ogóle nie jest dungeon crawler. To jest paragrafówka w otwartym świecie połączona z karciana mechaniką walki i dyplomacji (obie sprowadzają się do mniej więcej tego samego). U mnie na dwie osoby ta gra zupełnie nie zadziałała, a solo zmęczyło mnie ciągle dbanie o zasoby. Klimat jest super, ale cała reszta zupełnie mi nie podeszła.
apriori
Posty: 25
Rejestracja: 09 lut 2014, 21:58
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Dungeon crawler -1 lub 2 osoby

Post autor: apriori »

A ja powiem Etherfields - dawno żadna gra nas tak nie wciągnęła. :D :D
ODPOWIEDZ