Licencja open/community rozwija tytuł

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Licencja open/community rozwija tytuł

Post autor: BOLLO »

Czy znacie taką sytuację aby jakieś wydawnictwo zamykając daną linię wydawniczą jakiegoś tytułu udostępniło ją w formie "OPEN" dla community pozostawiając ją całkowicie dostępną dla fandomu ? Jeżeli tak, to czy taka forma ma jakieś ograniczenia (nie można zmieniać Lore, całość musi mieć spójność itd.) i wytyczne jak należy ją prowadzić?

Czy ktoś z "zewnątrz" może taką linię przejąć i prawnie ją rozwijać wedle własnych uwag?

Czy taka licencja (kończąca się) wraca zawsze do autora czy jest to kwestia zapisu na umowie?
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Licencja open/community rozwija tytuł

Post autor: Fojtu »

Ja jedyny przykład jaki znam to Netrunner, rozwijany dalej przez non-profit Null Signal.
https://nullsignal.games/about/what-is-null-signal/
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Licencja open/community rozwija tytuł

Post autor: rutra1992 »

Neuroshima za rok xD
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Licencja open/community rozwija tytuł

Post autor: BOLLO »

Fojtu pisze: 23 sty 2024, 15:25 Ja jedyny przykład jaki znam to Netrunner, rozwijany dalej przez non-profit Null Signal.
https://nullsignal.games/about/what-is-null-signal/
Hmmm...a ja myślałem że to Nisei ciągnie.
Awatar użytkownika
hejcz
Posty: 131
Rejestracja: 07 lut 2020, 12:12
Has thanked: 21 times
Been thanked: 11 times

Re: Licencja open/community rozwija tytuł

Post autor: hejcz »

BOLLO pisze: 23 sty 2024, 16:15
Fojtu pisze: 23 sty 2024, 15:25 Ja jedyny przykład jaki znam to Netrunner, rozwijany dalej przez non-profit Null Signal.
https://nullsignal.games/about/what-is-null-signal/
Hmmm...a ja myślałem że to Nisei ciągnie.
Zmienili nazwę jakiś czas temu
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Licencja open/community rozwija tytuł

Post autor: BOLLO »

rutra1992 pisze: 23 sty 2024, 15:32 Neuroshima za rok xD
Oby nie...aczkolwiek jest to jakieś rozwiązanie i wcale nie głupie z tym że NH to też lore którego na pewno Ignacy nie pozwoli ruszyć.
Bardziej mi chodzi o jakieś jednorazowe strzały takie np Ocaleni lub jakieś nieudane gry ameri w które grają jedynie zapaleńcy danego tytułu. W grach cyfrowych community jest tak mocne że potrafią grzebać w szkielecie gry tworząc niejako pełnoprawne misje czy dodatki (Heroes 3).
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4671
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1217 times
Been thanked: 1419 times

Re: Licencja open/community rozwija tytuł

Post autor: Mr_Fisq »

Pokrewne rozwiązania można spotkać w świecie RPG, i to bez upadłości linii - vide: Mork Borg, gdzie można tworzyć i wydawać dodatki, oznaczać je jako kompatybilne z Mork Borg i kasować za to pieniądze:
https://morkborg.com/license/
Sprzedam: Obniżki, nowości: Root, Lanzerath Ridge, Dawn of the Zeds, Etherfields
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo, figurki do Stargrave/Frostgrave
Awatar użytkownika
Seraphic_Seal
Posty: 831
Rejestracja: 28 lis 2021, 20:44
Has thanked: 288 times
Been thanked: 192 times

Re: Licencja open/community rozwija tytuł

Post autor: Seraphic_Seal »

Mr_Fisq pisze: 24 sty 2024, 14:07 Pokrewne rozwiązania można spotkać w świecie RPG, i to bez upadłości linii - vide: Mork Borg, gdzie można tworzyć i wydawać dodatki, oznaczać je jako kompatybilne z Mork Borg i kasować za to pieniądze:
https://morkborg.com/license/
Albo z czego kojarzę cała historia systemu pathfinder
Na forum wchodzę głównie 7-15:30 w dni robocze.
Osoby odpowiedzialne za produkcję i dystrybucję monopoly w 2024r. powinny być osądzone za zbrodnie wojenne. 90 minut bezdecyzyjnego rzucania 2k6.
rutra1992
Posty: 432
Rejestracja: 18 lis 2018, 22:34
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 158 times
Been thanked: 113 times

Re: Licencja open/community rozwija tytuł

Post autor: rutra1992 »

BOLLO pisze: 24 sty 2024, 13:53
rutra1992 pisze: 23 sty 2024, 15:32 Neuroshima za rok xD
Oby nie...aczkolwiek jest to jakieś rozwiązanie i wcale nie głupie z tym że NH to też lore którego na pewno Ignacy nie pozwoli ruszyć.
Bardziej mi chodzi o jakieś jednorazowe strzały takie np Ocaleni lub jakieś nieudane gry ameri w które grają jedynie zapaleńcy danego tytułu. W grach cyfrowych community jest tak mocne że potrafią grzebać w szkielecie gry tworząc niejako pełnoprawne misje czy dodatki (Heroes 3).
Przecież są profesjonalnie drukowane fanowskie dodatki do wielu gier, gra niekoniecznie musi być martwa (choćby Tyrants of the underdark czy marvel Champions). Neuroshima ma duzo fanowskich dodatków opartych na Lore, sądze że jak portal przestanie to wspierać to będą drukowane fanowsko (chociaż nie wiem na ile to trudniejsze dla hexow niż kart)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5217
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Licencja open/community rozwija tytuł

Post autor: BOLLO »

rutra1992 pisze: 24 sty 2024, 14:29
BOLLO pisze: 24 sty 2024, 13:53
rutra1992 pisze: 23 sty 2024, 15:32 Neuroshima za rok xD
Oby nie...aczkolwiek jest to jakieś rozwiązanie i wcale nie głupie z tym że NH to też lore którego na pewno Ignacy nie pozwoli ruszyć.
Bardziej mi chodzi o jakieś jednorazowe strzały takie np Ocaleni lub jakieś nieudane gry ameri w które grają jedynie zapaleńcy danego tytułu. W grach cyfrowych community jest tak mocne że potrafią grzebać w szkielecie gry tworząc niejako pełnoprawne misje czy dodatki (Heroes 3).
Przecież są profesjonalnie drukowane fanowskie dodatki do wielu gier, gra niekoniecznie musi być martwa (choćby Tyrants of the underdark czy marvel Champions). Neuroshima ma duzo fanowskich dodatków opartych na Lore, sądze że jak portal przestanie to wspierać to będą drukowane fanowsko (chociaż nie wiem na ile to trudniejsze dla hexow niż kart)
Tak zgadza się ale to całkiem inna sprawa. Nie jestem pewien czy dobrze pamiętam (tak kojarzę) ale swego czasu firma Gamesworkshop kiedyś zezwolił na publikowanie własnych filmów na YT dotyczących świata Warhammera i nie poszło to w dobrą stronę. Do tego stopnia że GWS musiał cofnąć swoje pozwolenie ale filmy odbiegające od tegoż świata musiałby być usunięte przez twórców. (poprawcie mnie jak się mylę).

Bardziej o takie coś chodziło mi właśnie odnoście licencji open.
ODPOWIEDZ