Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
pppieta
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2018, 13:59
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Post autor: pppieta »

Trochę żeby wytłumaczyć o co mi chodzi:
Hegemony >> w teorii pokazuje dynamikę między grupami społecznymi (nie grałem jeszcze) więc także uczy tego jak to działa
City Of The Big Shoulders >> pokazuje że firma produkcyjna potrzebuje surowców i zarabia na sprzedaży jest popyt i podaż plus do tego jeszcze kwestia wyceny akcji (grałem na BGA i mi się podobało ale boję się że na stole byłoby za dużo ogarniania)

Macie jakieś pomysły jeszcze (wiem że na siłę można pewnie do dużej ilości Euro Gier przypisać wartość planowania itp. ale też chodzi mi o aspekt przełożenia na realny świat / odwzorowanie na takim poziomie że pozwala się bardziej utożsamić z tym procesem)?
Oczywiście fajnie by było jakby to była dobra gra :D
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Post autor: MichalStajszczak »

O jaki poziom dokładności odwzorowywania tu chodzi? Bo im większa dokładność, tym większy stopień złożoności przepisów i niestety mniejsza przyjemność z gry. Znacznie bliższe odwzorowywania rzeczywistości niż planszówki są symulacyjne gry szkoleniowe ale i w nich wykorzystywane są modele, zawierające znaczne uproszczenia. Bo inaczej można dojść do sytuacji, opisanej przez Jorge Luisa Borgesa w tekście "O ścisłości w nauce"
Spoiler:
morthi
Posty: 295
Rejestracja: 13 wrz 2009, 18:40
Has thanked: 42 times
Been thanked: 77 times

Re: Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Post autor: morthi »

Gra monopoly/hotel/eurobiznes pokazuje jak wygląda handel - i co się dzieje kiedy pojawia się monopolista.
Gra labirynt pokazuje jak się poruszać w labiryncie.
W grze everdell zwierzątka mnożą się odzyskiwanie pory roku....
W Tocket to ride można poznać jak działa budowanie linki kolejowej/drogi niskiej
I tak dalej.....

Gry służą do zabawy i przyjemnego spędzania czasu, a nie do rozwiązywania wyimaginowanych problemów.
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Post autor: Koshiash »

Szacuję, że odwzorowanie zachodzących w rzeczywistości procesów odnajdziesz w:
- 80% gier wojennych (w zasadzie ich istotą jest odwzorowanie rzeczywistych sytuacji),
- 60% ameri (z dużą zasługą uwzględnienia czynników losowych),
- 40% euro (o ile akurat autor wysilił się na jakikolwiek związek mechaniki z tematyką),
- 20% czystych abstraktów (rzecz jasna na abstrakcyjnym poziomie).
:wink:
agt
Posty: 1180
Rejestracja: 17 sie 2020, 13:48
Has thanked: 628 times
Been thanked: 320 times

Re: Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Post autor: agt »

W 80% gier wojennych, czy w grach wojennych to odwzorowanie jest w 80%?
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Post autor: Koshiash »

Cóż, odwzorowanie w 100% to jak mapa w skali 1:1, jest osiągalne jedynie w grze w życie.
pppieta
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2018, 13:59
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Re: Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Post autor: pppieta »

agt pisze: 28 sty 2024, 21:38 W 80% gier wojennych, czy w grach wojennych to odwzorowanie jest w 80%?
Ja bym powiedział że poza samym "starciem" pomiędzy armiami odwzorowanie wojny się kończy a zaczyna szczęście albo różnica w wielkości armii w zależności od tytułu... XD
pppieta
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2018, 13:59
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Re: Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Post autor: pppieta »

MichalStajszczak pisze: 28 sty 2024, 13:25 ... Znacznie bliższe odwzorowywania rzeczywistości niż planszówki są symulacyjne gry szkoleniowe ale i w nich wykorzystywane są modele, zawierające znaczne uproszczenia...[/spoiler]
W sumie trochę czegoś takiego szukam ale w "normalnych planszach" właśnie żeby nie przesadzić z odwzorowaniem, a żeby było zachęcające i w jakimś sensie edukujące ale sam miałem problem z tym żeby to określić dokładnie
pppieta
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2018, 13:59
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Re: Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Post autor: pppieta »

morthi pisze: 28 sty 2024, 18:47 Gra monopoly/hotel/eurobiznes pokazuje jak wygląda handel - i co się dzieje kiedy pojawia się monopolista.
Po mojemu to monopol może i pokazuje ale to że nie warto niczego sprzedawać i warto się kredytować żeby podejmować kolejne inwestycje i tak jak napisałeś tworzy się monopolista XD
Podejrzewam że jakby wszyscy tak grali to wygrałoby szczęście w rzutach po prostu i ewentualnego planowania hoteli (też od najwyżej czynszowych)

Ale tak rozumiem o co Ci chodzi, z przykładem handlu mam wrażenie że może być trudno w grach.
Dużo łatwiej popyt / podaż jak np. w Wysokim Napięciu w jakimś sensie.

Ticket To Ride bardziej przybliża koncept kolei niż uczy jakichś mechanizmów wg. mnie (ja tam widzę raczej optymalizację i planowanie na biletach czy się uda czy nie zrealizować i zdobyć punkty)
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Post autor: Koshiash »

pppieta pisze: 28 sty 2024, 22:03 Ja bym powiedział że poza samym "starciem" pomiędzy armiami odwzorowanie wojny się kończy a zaczyna szczęście albo różnica w wielkości armii w zależności od tytułu... XD
Warunki konfliktu, struktura i charakterystyka armii, logistyka działań, wpływ czynników zewnętrznych, itp., itd. Zdecydowanie w grach wojennych jest więcej odwzorowania rzeczywistości niż w grze, w której umowna firma produkcyjna potrzebuje umownych surowców i zarabia na umownej sprzedaży. :lol:
pppieta
Posty: 34
Rejestracja: 10 kwie 2018, 13:59
Has thanked: 24 times
Been thanked: 1 time

Re: Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Post autor: pppieta »

Koshiash pisze: 28 sty 2024, 22:14
Warunki konfliktu, struktura i charakterystyka armii, logistyka działań, wpływ czynników zewnętrznych, itp., itd. Zdecydowanie w grach wojennych jest więcej odwzorowania rzeczywistości niż w grze, w której umowna firma produkcyjna potrzebuje umownych surowców i zarabia na umownej sprzedaży. :lol:
[/quote]

Dobra może ostatnio nie gram w bardziej wojenne tytuły... i nie myślałem o tym w ten sposób (i w sumie o też takie odpowiedzi zmuszające do przemyśleń mi chodziło)
Po mojemu to co opisałeś możnaby określić jako planowanie strategii + taktyka realizacji planu wojny ale podoba mi się jak to podsumowałeś
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Jakie gry odwzorowujące prawdziwe mechanizmy w realnym świecie?

Post autor: Cyel »

Też mi się wydaje że poszukiwania takich tytułów najlepiej udadzą się wśród tytułów wojennych, gdzie często akceptuje się to, że tytuł może być nawet gorszą grą, jeśli dzięki temu jest lepszą symulacją.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
ODPOWIEDZ