ISS Vanguard - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Void »

raj pisze: 21 mar 2024, 08:16 Wydawało mi się, ze tam w ogóle przechowuje się wszystkie kostki ale tak jak piszesz ma to sens. Tyle, że jeszcze trudniej wszystko upchnąć w pudle...
Kupione kości zostają z nami, jest opcja sprzedaży kości jeśli będzie się chciało zrobić jakąś zamiankę. Wszystkie kostki lądują w dużej przegródce w woreczkach, natomiast kości danej sekcji w małych przegródkach w pudełkach sekcji. Poniżej przerobione zdjęcie pudła z netu. Fakt trudno upakować wszystko, np akta personalne nie wejdą, a koszulki tylko np. na wydarzeniach i awansach. Ja trzymam akta personalne w tych pudełkach sekcji a karty sekcji/aktualne kości trzymam w tych fancy pudełkach które muszą stać luzem obok pudła na regale :lol:
Obrazek
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: mr_pepeush »

raj pisze: 21 mar 2024, 07:29 Pytanie o dokupowane kostki.
Czy kostki są kupowane na stałe czy na jedną misję? jeżeli na stałe to jak się zapisuje ile i jakie kostki zostały kupione? Czy może przed każdą misją można zmieniać sobie kostki?
Kupione kostki wkładasz do pudełka sekcji. W ogólnym organizerze (tym czarnym) są dodatkowe kości, które możęsz kupić). Jeśli gra mówi Ci, że masz odrzucić kość, to odkładasz ją nie do tych ogólnych, tylko do zasobnika odpowiedniej sekcji. Jedyna sytuacja, gdy kość przechowywaną w zasobniku sekcji odkładasz do zasobów ogólnych w pudełku jest wtedy, gdy sprzedajesz jakąś kość na etapie segregatora.
Awatar użytkownika
choczkins
Posty: 337
Rejestracja: 01 kwie 2014, 11:40
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 100 times
Been thanked: 39 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: choczkins »

Czy ktoś mi wyjaśni jaki jest sens robienia testu podczas akcji przygotowania? Rozumiem jeszcze jeżeli z wyrzuconej ikony na jednej kości odświeżę sobie dwie inne natomiast 1 do 1 jakoś wydaje mi się to słabe, bo rozumiem że muszę później tą kość przenieść do zużytych. Może czegoś nie widzę w tej akcji?
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5174
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 265 times
Been thanked: 873 times
Kontakt:

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: raj »

Akcja przygotowania to też taki odpowiednik pasa, gdy dobierasz kartę i nic innego nie robisz. Poza tym jest sporo kart, które dają całkiem konkretne działania, nie związane z odświeżaniem kości (np. flipuje kartę urazu).
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
choczkins
Posty: 337
Rejestracja: 01 kwie 2014, 11:40
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 100 times
Been thanked: 39 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: choczkins »

raj pisze: 22 mar 2024, 09:17 Akcja przygotowania to też taki odpowiednik passa, gdy dobierasz kartę i nic innego nie robisz. Poza tym jest sporo kart, które dają całkiem konkretne działania, nie związane z odświeżaniem kości (np. flipuje kartę urazu).
A no widzisz na to nie zwróciłem uwagi, muszę bardziej przyjrzeć się kartom w takim razie. Dzięki
grik81
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2023, 10:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: grik81 »

Hej.

Mam pytanie o zasady rozgrywania Pokoju Narad w Księdze Statku.

Wylosowałem zdarzenie S07 Prowokacja. Koło sekcji Po Rozwiązaniu jest symbol pozyskiwania lub nauk ścisłych.

I teraz w punkcie 1 Pokoju Narad jest Rozwiąż zdarzenia pokładowe. Czy dobrze rozumiem, że w tym przypadku rozwiązanie następuje automatycznie i tylko trzeba rozpatrzeć efekt Po Rozwiązaniu tego zdarzenia?

W punkcie 2 jest Rozwiąż dodatkowe zdarzenie pokładowe. I tutaj muszę przydzielić członka załogi jeśli chciałbym rozwiązać kolejne zdarzenie? Ale muszę wtedy dopasować symbol konwertera członka załogo żeby móc to zrobić?

Czyli punkt 1 rozwiązuje zdarzenie zawsze a jak chcesz rozwiązać jeszcze jedno już trzeba spełnić odpowiednie warunki?
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Void »

grik81 pisze: 23 mar 2024, 18:08
I teraz w punkcie 1 Pokoju Narad jest Rozwiąż zdarzenia pokładowe. Czy dobrze rozumiem, że w tym przypadku rozwiązanie następuje automatycznie i tylko trzeba rozpatrzeć efekt Po Rozwiązaniu tego zdarzenia?

W punkcie 2 jest Rozwiąż dodatkowe zdarzenie pokładowe. I tutaj muszę przydzielić członka załogi jeśli chciałbym rozwiązać kolejne zdarzenie? Ale muszę wtedy dopasować symbol konwertera członka załogo żeby móc to zrobić?

Czyli punkt 1 rozwiązuje zdarzenie zawsze a jak chcesz rozwiązać jeszcze jedno już trzeba spełnić odpowiednie warunki?
Tak, dokładnie tak jak piszesz.
grik81
Posty: 40
Rejestracja: 21 lis 2023, 10:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 6 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: grik81 »

Dzięki 🙂
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Muszczu »

Co oznacza ta cyfra ?
Obrazek
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Void »

Muszczu pisze: 24 mar 2024, 12:25 Co oznacza ta cyfra ?
Obrazek
Ilość startowych ładunków na misję.
Aleksandreus
Posty: 12
Rejestracja: 25 kwie 2023, 22:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Aleksandreus »

Witam
Pytanie odnośnie konwersji kości:
Czy mając konwerter na karcie postaci, mogę przemienić jedną, czy więcej kości (np kosci bohaterów asystujących), na dany symbol z tej karty?
Pytam bo widzę zwolenników obu rozwiązań, a to dość istotna różnica. W polskiej instrukcji jest to niejasno opisane...
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Void »

Aleksandreus pisze: 24 mar 2024, 14:39 Witam
Pytanie odnośnie konwersji kości:
Czy mając konwerter na karcie postaci, mogę przemienić jedną, czy więcej kości (np kosci bohaterów asystujących), na dany symbol z tej karty?
Pytam bo widzę zwolenników obu rozwiązań, a to dość istotna różnica. W polskiej instrukcji jest to niejasno opisane...
Dowolną ilość, ale możesz korzystać tylko z własnego konwertera (nie z umiejętności konwertersji postaci asystujących)
Aleksandreus
Posty: 12
Rejestracja: 25 kwie 2023, 22:20
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Aleksandreus »

Void pisze: 24 mar 2024, 16:41
Aleksandreus pisze: 24 mar 2024, 14:39 Witam
Pytanie odnośnie konwersji kości:
Czy mając konwerter na karcie postaci, mogę przemienić jedną, czy więcej kości (np kosci bohaterów asystujących), na dany symbol z tej karty?
Pytam bo widzę zwolenników obu rozwiązań, a to dość istotna różnica. W polskiej instrukcji jest to niejasno opisane...
Dowolną ilość, ale możesz korzystać tylko z własnego konwertera (nie z umiejętności konwertersji postaci asystujących)
Też tak grałem do tej pory, ale skąd pewność że tak gra się właściwie?
Muszczu
Posty: 78
Rejestracja: 13 wrz 2022, 16:03
Has thanked: 11 times
Been thanked: 10 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Muszczu »

Czy np do montażu w sekcji kompleks produkcyjny mogę dać tylka jedna postać czy więcej ?
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Void »

Aleksandreus pisze: 24 mar 2024, 17:28
Void pisze: 24 mar 2024, 16:41
Aleksandreus pisze: 24 mar 2024, 14:39 Witam
Pytanie odnośnie konwersji kości:
Czy mając konwerter na karcie postaci, mogę przemienić jedną, czy więcej kości (np kosci bohaterów asystujących), na dany symbol z tej karty?
Pytam bo widzę zwolenników obu rozwiązań, a to dość istotna różnica. W polskiej instrukcji jest to niejasno opisane...
Dowolną ilość, ale możesz korzystać tylko z własnego konwertera (nie z umiejętności konwertersji postaci asystujących)
Też tak grałem do tej pory, ale skąd pewność że tak gra się właściwie?
Po polsku faktycznie nie jest to jednoznaczne ale po angielsku jest wszystko jasne, jest liczba mnoga.

Obrazek
Muszczu pisze: 24 mar 2024, 20:12 Czy np do montażu w sekcji kompleks produkcyjny mogę dać tylka jedna postać czy więcej ?
Pod koniec punktu dotyczącego boostowania produkcji jest napisane że możesz to powtarzać dowolną ilość razy. Więc możesz kilka razy przysiąść produkcję (zakładając że jest miejsce aby przepchnąć kartę).
Cypek83
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2021, 16:52
Has thanked: 9 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Cypek83 »

Witam.
Na kartach "Ważny Punkt" pojawiają się opcje gdzie jest np. zapis z kościami "czerwona+zielona+niebieska" lub w innej konfiguracji.
Czy to oznacza że mam je wydać czy coś innego?
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Void »

Cypek83 pisze: 25 mar 2024, 10:42 Witam.
Na kartach "Ważny Punkt" pojawiają się opcje gdzie jest np. zapis z kościami "czerwona+zielona+niebieska" lub w innej konfiguracji.
Czy to oznacza że mam je wydać czy coś innego?
Z góry dziękuję za wyjaśnienie.
Wszystko zależy jak to jest zapisane.
Jeżeli jest to zapis w teście to robisz standardowo procedurę testu - turlasz wybranymi kośćmi. Potem zależy gdzie jest ten zapis (przykładowy czerwonych + zielony + niebieski) czy w przypadku efektów specjalnych czy przy potencjalnych wynikach. Jeśli jest to przy efekcie specjalnym to musisz takowa kombinacje wydać w kroku 7 testu jeśli jest ona w puli rzuconych. Jeśli przy wyniku to możesz wydać w kroku 8 ale nie musisz.
Cypek83
Posty: 20
Rejestracja: 14 lis 2021, 16:52
Has thanked: 9 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Cypek83 »

Spoiler:
Kurcze, przepraszam ale jest to dalej niezrozumiale dla mnie.
Dla przykładu -> test bez toru postępu i efektu specjalnego.

Mam test w zielonej ramce w której oznaczone są kości, dla przykladu: " czerw+ czerw+ nieb".
Chce go spróbować wykonać żeby rozpatrzyć rezultat.
Czyli rozumiem, rzucam kośćmi o podanych kolorach.
Na żadnej nie ma ikony "wypadku" -> test się powiódł.
Jeżeli na jedej z nich pojawi mi ikona wypadku -> test się nie powiódł.

Potrzebuję wyjaśnienia łopatologicznego :)
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Void »

Cypek83 pisze: 25 mar 2024, 11:32
Kurcze, przepraszam ale jest to dalej niezrozumiale dla mnie.
Dla przykładu -> test bez toru postępu i efektu specjalnego.

Mam test w zielonej ramce w której oznaczone są kości, dla przykladu: " czerw+ czerw+ nieb".
Chce go spróbować wykonać żeby rozpatrzyć rezultat.
Czyli rozumiem, rzucam kośćmi o podanych kolorach.
Na żadnej nie ma ikony "wypadku" -> test się powiódł.
Jeżeli na jedej z nich pojawi mi ikona wypadku -> test się nie powiódł.

Potrzebuję wyjaśnienia łopatologicznego :)
Najprościej z podanego przykłady - bierzesz dwie czerwone i jedna niebieska i rzucasz nimi. Jeżeli nie ma efektu specjalnego, to obojętnie czy jest ikoną wypadku czy nie, to możesz kości wydać na potrzeby zaznaczenia zielonego wyniku. Czerwona kość z ikoną wypadku jest dalej czerwoną kością. Natomiast jeżeli byłby efekt specjalny że jeżeli jest ikona wypadku, to czerwony wynik to musiałbyś wydać kość z ikoną wypadku aby oznaczyć czerwony wynik w kroku 7 (efekty specjalne) przed możliwością wydania owych trzech kości na potrzeby oznaczenia zielonego wyniku w kroku 8.

Oczywiście można rzucać dowolnymi kośćmi, bo można celować w efekty kombinacji bądź w żółte wyniki, efekty specjalne itp, wszystko zależy od tego jak jest rozpisany test itp.
MowMiStefan
Posty: 636
Rejestracja: 17 sie 2020, 15:09
Lokalizacja: Warszawa/Tychy
Has thanked: 69 times
Been thanked: 162 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: MowMiStefan »

Jak rozumiem, w niektórych miejscach chodzi tylko o to, żeby zużyć kości.

EDIT: A rozpisując się bardziej - pamietam nawet chyba w samouczku był przypadek, ze możesz rzucić 3 rodzajami kości żeby przejść dalej ALBO użyc symbol specjalny (były 3 do wyboru). Co ja zrozumiałem: zużyj 3 kości żeby mieć 100% szans, albo rzuć mniejszą iloscią licząc na symbol (i tutaj wchodzi jeszcze ALBO2: rzuć mniejszą ilością i z opcją użycia konwertera).
Był też drugi przypadek - gdzie rzucenie określoną parą kości dawało skutek negatywny - co rozumiałem: możesz mieć większą szansę przejść dalej, ale ponosząc koszt (konsekwencje) lub mniejszą szansę, ale bez kosztu.
Moja półka - chetnie umówię się na partyjkę (Tychy i okolice).

Sprzedam / Kupię
vernit
Posty: 6
Rejestracja: 15 lip 2023, 23:29
Been thanked: 1 time

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: vernit »

Jeżeli na kości wyskoczy wypadek to nawet jak nie ma objaśnienia co on robi, to nie wlicza się w zliczanie pozytywnych kostek.
Czyli jak wyrzucisz 2 czerwone oraz 1 niebieską i na 1 czerwonej będzie wypadek, to w sumie będziesz miał 1 czerwoną i 1 niebieską.
Co spowoduje że nie spełnisz testu.
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Void »

vernit pisze: 25 mar 2024, 12:51 Jeżeli na kości wyskoczy wypadek to nawet jak nie ma objaśnienia co on robi, to nie wlicza się w zliczanie pozytywnych kostek.
Czyli jak wyrzucisz 2 czerwone oraz 1 niebieską i na 1 czerwonej będzie wypadek, to w sumie będziesz miał 1 czerwoną i 1 niebieską.
Co spowoduje że nie spełnisz testu.
Nieprawda, kości z ikoną wypadku nie można wykorzystać dla celów kombinacji (krok 5 testu), natomiast dla wszystkich innych celów (efekty specjalne, zaznaczanie wyników) można spokojnie wykorzystać.
vernit
Posty: 6
Rejestracja: 15 lip 2023, 23:29
Been thanked: 1 time

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: vernit »

Void pisze: 25 mar 2024, 13:22
vernit pisze: 25 mar 2024, 12:51 Jeżeli na kości wyskoczy wypadek to nawet jak nie ma objaśnienia co on robi, to nie wlicza się w zliczanie pozytywnych kostek.
Czyli jak wyrzucisz 2 czerwone oraz 1 niebieską i na 1 czerwonej będzie wypadek, to w sumie będziesz miał 1 czerwoną i 1 niebieską.
Co spowoduje że nie spełnisz testu.
Nieprawda, kości z ikoną wypadku nie można wykorzystać dla celów kombinacji (krok 5 testu), natomiast dla wszystkich innych celów (efekty specjalne, zaznaczanie wyników) można spokojnie wykorzystać.
No to widzę że źle grałem (wersję hardcore) :)
Jest zapis: "Czerwona kość z ikoną Wypadku nadal liczy się jako czerwona kość." W instrukcji jest tylko jeden taki zapis, więc trzeba dobrze czytać.
gogovsky
Posty: 2209
Rejestracja: 25 sty 2018, 23:48
Has thanked: 464 times
Been thanked: 511 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: gogovsky »

Ja mam pytanie czy jeśli zrobiliśmy wszystkie misje na planecie to można wrócić na nią i doeksplorować? (Np nie odkryliśmy unikalnego odkrycia czy coś)
Firma Rebel niech się zajmie wydaniem gry Domek, bo tylko do tego się nadaje.
Void
Posty: 221
Rejestracja: 09 sie 2019, 13:18
Has thanked: 11 times
Been thanked: 85 times

Re: ISS Vanguard - pytania o zasady

Post autor: Void »

gogovsky pisze: 26 mar 2024, 10:11 Ja mam pytanie czy jeśli zrobiliśmy wszystkie misje na planecie to można wrócić na nią i doeksplorować? (Np nie odkryliśmy unikalnego odkrycia czy coś)
Można, jeżeli wciąż ma się kartę lądowania dla danej planety (np. pierwsza planeta po samouczku jest dalej takim tutorialem po którym karta lądowania zostaje usunięta z gry, więc tam nie wrócimy). Planety mają różne misje i niektóre nie usuwa się z gry, mogą się powtarzać, więc raczej zawsze jest jakaś misja (szczegółów nie znam bo sam jestem na początku kampanii ale tak ludzie w internetach piszą ;) )
ODPOWIEDZ