Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: Ayaram »

Co myślicie? Mowa tu oczywiście o osiągnięciach przeniesionych z gier komputerowych gdzie musimy spełnić jakiś warunek, żeby sobie odhaczyć "achievek" i zyskać noo... w sumie to nic :wink: Przenosząc to na język planszówek, coś w stylu "zdobądź 100+ punktów mając tylko 5 pracowników". I co prawda tyczy się gier ogółem, ale myślę że w praktyce możemy to przypiąć do gier/wariantów solo, ewentualnie do coopów - żeby zrobić osiągnięcie najczęściej musimy zagrać nie do końca optymalnie, nie wyobrażam sobie za bardzo żeby ktoś grając ze znajomymi grał celowo "źle" by zboczku w zeszycie sobie odznaczyć.

Z perspektywy solo natomiast wydaje mi się świetnym pomysłem na przedłużenie żywotności gry, może co prawda trochęęę sztucznym, ale zawsze ;) Sztucznym, bo właściwie nie wprowadzają niczego. Ot sami możemy sobie nałożyć cel np. "wygrać każdą frakcją" i w teorii niby to będzie to samo, ale w praktyce jakoś nie do końca ;) Trochę bym to porównał do kwestii z home rulami - niby wiemy, że jakaś zmiana usprawni grę, ale często ludzie mają przed nimi opór, ale jak wyjdzie oficjalna errata to wszyscy szczęśliwi. Chociaż nie koniecznie wszystkie, generalnie bym wyróżnił 4 rodzaje:

:arrow: "wygraj korzystając z x" - chyba najfajniejsze. Mamy po prostu normalnie wygrać grę, ale przy każdym achivku korzystać z innej strategii, frakcji itp. Fajna, bo zachęca do sprawdzania różnych strategii, potrafi bronić grę przed strategią wygrywającą, prosta w założeniach i intuicyjne.

:arrow: "wygraj, ale przy okazji zrób x" - Np. "wygraj w grę w której przewinąłeś całą talię przeciwności". Dla większości pewnie będzie już troszkę mniej fajne, bo już dochodzi ten element grania mniej optymalnego. Wymaga najczęściej wydania określonych zasobów na coś co niekoniecznie pomoże nam w wygraniu gry. Z drugiej strony trochę to przypomina po prostu gry z ukrytymi celami w multi.

:arrow: "Zrób X" - od powyższego różnią się tym, że nie trzeba wygrać gry, w zamian najczęściej są trudniejsze i bardziej pojechane. Wychodzą z założenia, że nie musimy myśleć o wygranej to możemy całe zasoby skierować na próbę zrobienia osiągnięcia. Zdecydowanie nie dla wszystkich, ale dobrze zrobione mogą stanowić ciekawą łamigłówkę do wykonania

:arrow: "Zrób X w Y okolicznościach" - Tu już wchodzimy w rejony moim zdaniem kiepskich osiągnięć. Mam tu na myśli jak gra ma losowy setup, losowo odkrywane elementy w ciągu gry i najpierw musimy trafić odpowiednie rozdanie, żeby mieć w ogóle szansę na zrobienie osiągnięcia. Jedyny chyba taki plus ich, że jeśli ktoś jest jak to się mówi "achiv-hunterem" i trafi owe rozdanie i musi teraz jeszcze coś zrobić - to pojawia się sporo emocji, by tego nie zepsuć.

No i jeszcze powiedzmy że jest 5ty rodzaj popularny dość w grach komputerowych, ale tego akurat zupełnie nie widzę w grach planszowych, czyli osiągnięcia wymagające po prostu "grindu". Np. "zdobądź 500 punktów zwycięstwa (łącznie, nie w trakcie 1 gry)". Nie wymaga żadnych umiejętności, bo po prostu robią się same i wymagają tylko x czasu spędzonego grą, więc mało wnoszą w planszówkach, by wymagały notowania.

Co myślicie na ten temat? Zbędne/fajnie jak są/powinny być standardem/dopiero raczkują ale będą się pojawiać coraz częściej?
Ja jestem fanem głównie z uwagi na ich prostotę - ot autorzy muszą je wymyślić, tyle. Przy bardziej skomplikowanych wypadałoby jeszcze przetestować. Właściwie zerowy koszt jeśli chodzi o elementy - ot ostatnia strona instrukcji, jedna karta, albo wręcz po prostu PDF na stronie. Coś co mało razi jak ktoś nie lubi, a innym może dostarczyć radochy. Najbardziej bym je widział jako standard w grach Euro, ba i tu akurat u mnie nawet uratować gry Euro w trybie solo - w teorii lubię, ale brakuje mi w nich zazwyczaj celu - raz rozpykam autome to już mi się nie chce i nie zbyt potrafię wrócić do gry, żeby sobie ot tak pograć dla samego grania, więc raczej omijam, a taki prosty myk z osiągnięciami gwarantujący, że rozegram te 10+ partii to mogłoby być nawet coś co mnie skłoni do zakupu gry.

Jakie znacie gry z osiągnięciami? Jest w ogóle jakaś lista? Sam osobiście spotkałem się raptem w trzech (Arkham Horror LCG, Final Girl i Skytear Horde)
mluckner
Posty: 341
Rejestracja: 13 lip 2015, 10:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 96 times
Been thanked: 97 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: mluckner »

Gry z Naszej Księgarni miały coś takiego na brzegu pudełka, ale to były raczej osiągnięcia na innym poziomie np. Zagraj w tę grę z innym graczem. Coś podobnego, w formie osobnej kartki, otrzymałem ostatnio z Portalu.

Kojarzę także takie podejście, ale jako mechanizm catch up, np. w pandemii legacy, jeżeli przegrasz trzy rozgrywki z rzędu to otwórz tę kopertę.

Zdaje się, nie grałem, że mechanizm który opisujesz jest kluczową częścią dorf romantic.
Awatar użytkownika
JollyRoger90
Posty: 473
Rejestracja: 28 lut 2020, 20:33
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 842 times
Been thanked: 200 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: JollyRoger90 »

Troyes Dice ma coś takiego na ostatniej stronie :)
Beerior
Posty: 70
Rejestracja: 26 maja 2020, 10:13
Has thanked: 136 times
Been thanked: 25 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: Beerior »

Scythe miał coś takiego.
Barbarzyńca
Posty: 542
Rejestracja: 29 sie 2022, 10:24
Has thanked: 326 times
Been thanked: 172 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: Barbarzyńca »

W Zombie Kidz i Zombie Teenz jest tego pełno.
Awatar użytkownika
Otorek
Posty: 661
Rejestracja: 25 maja 2020, 18:00
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 242 times
Been thanked: 358 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: Otorek »

Calico, Doniczki, zakładam, że reszta gier z tej serii jak Kaskadia też mają osiągnięcia do odznaczenia.
Awatar użytkownika
anitroche
Posty: 769
Rejestracja: 23 kwie 2020, 10:09
Has thanked: 669 times
Been thanked: 781 times
Kontakt:

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: anitroche »

Z gier z mojej kolekcji, to takie cele są w wariantach solo w grach Faiyum, Heroes of Tenefyr (ale nie wiem czy w polskiej wersji też to jest, czy arkusz celów dodał dopiero dodatek, którego po polsku nie ma), wykreślanka print and play Voyages ma wymyśloną przez autorów kampanię, która polega na odhaczaniu celów (w stylu zrób X gdy gra jest odpowiednio przygotowana), Calico ma taką kampanię solo zrobioną z celów do odhaczenia, ale ma też cele do zrobienia przy grze w więcej graczy.

Póki co tyle mi wpadło do głowy, ale wydaje mi się, że widziałam taki zabieg częściej, tylko że go najczęściej nie lubię w grach solo, więc pewnie wymazałam je z pamięci ;D
"Cześć, mam na imię Ania i dzisiaj pokażę wam jak wygląda rozgrywka w wariancie solo w..."

Zapraszam na mój kanał z pełnymi rozgrywkami solo: Gram Solo na YouTube
toblakai
Posty: 1270
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 222 times
Been thanked: 227 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: toblakai »

Dodatkowe koperty z kartami do Łąki miały z tego co pamiętam dopisane takie małe warunki kiedy je dołączyć do gry.
Cyel
Posty: 2575
Rejestracja: 27 kwie 2018, 15:18
Has thanked: 1222 times
Been thanked: 1429 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: Cyel »

Osobiste cele w Gloomhaven działały w ten sposób i było to ok rozwiązanie. Zachęcało do nietypowego podchodzenia do różnych sytuacji w grze po to to by odhaczyć kolejny kroczek. Jego wadą była spora nierówność tych celów a były losowane.
Lubię grę. (a nie "tą grę")
Kupiłem grę. (a nie "tą grę")
Wygrałem w grę. (a nie "tą grę")
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4472
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1353 times
Been thanked: 848 times
Kontakt:

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: Hardkor »

Przewaga komputera polega na tym, że on to sam śledzi. Jak mam samemu to śledzić to mi się odechciewa.
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: Markus »

Tylko nie "acziwki" w grach planszowych 👿
Sensu to za bardzo nie ma (w komputerowych też to nie ma sensu ale widać są osoby lubiace porównywać się do wyników innych graczy)
"Acziwki" to w zasadzie ozodobniki do profili graczy, no cieżko by bylo śledzić czy ktoś umieszczając w swojej stopce na forum "osiągnąlem 100+ pkt w PuertoRico" rzeczywiście tego dokonał. :D
Awatar użytkownika
Lart
Posty: 50
Rejestracja: 11 kwie 2023, 12:27
Has thanked: 6 times
Been thanked: 10 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: Lart »

Ja korzystam od dłuższego czasu z BG Stats - płatna aplikacja, która fajnie się synchronizuje z BGG / geekgroup.app
Jest tam możliwość (też dodatkowo płatna) ustawiania achie dotyczące gier i tych długofalowych - np. ilość rozgrywek w roku / półka wstydu i takie tam ;). Podnosi chęć grania w tytuły i ścigania się w grupie - oczywiście trzeba sobie samemu to wszystko aktywować, ale nie jest to też nie wiadomo ile czasu.

Ktoś może pomarudzić, że płatna - ale jakby nie patrzeć kosztuje ułamek tego co wydajemy na planszówki, a daje dużo satysfakcji oraz, co bardzo fajne oszczędza bloczki do punktowania (te są często wgrane w dane gry). Więc jak kogoś kręcą statystyki, achie to myślę, że warto się przyjrzeć ;)

Ogólnie myślę, że achie to bardzo indywidualna kwestia nie tylko gracza, ale i gry. Są gry które się najzwyczajniej w świecie do tego nie nadają.
Aleplanszówki: 3% / Planszostrefa: 10% / 3trolle: 6% | Moja półka
Awatar użytkownika
The Fifth Horseman
Posty: 144
Rejestracja: 09 sie 2021, 12:35
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 162 times
Been thanked: 53 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: The Fifth Horseman »

Ayaram pisze: 19 mar 2024, 08:05 Co myślicie? Mowa tu oczywiście o osiągnięciach przeniesionych z gier komputerowych gdzie musimy spełnić jakiś warunek, żeby sobie odhaczyć "achievek" i zyskać noo... w sumie to nic :wink: Przenosząc to na język planszówek, coś w stylu "zdobądź 100+ punktów mając tylko 5 pracowników". I co prawda tyczy się gier ogółem, ale myślę że w praktyce możemy to przypiąć do gier/wariantów solo, ewentualnie do coopów - żeby zrobić osiągnięcie najczęściej musimy zagrać nie do końca optymalnie, nie wyobrażam sobie za bardzo żeby ktoś grając ze znajomymi grał celowo "źle" by zboczku w zeszycie sobie odznaczyć.
Zasadniczo to wszystkie gry z losowymi warunkami zwycięstwa czy bonusami punktowymi za spełnienie określonego warunku (np Suburbia, Pax Viking) już coś w ten deseń mają - tylko że w sposób który mechanicznie spina się z grą.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3352
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1032 times
Been thanked: 2009 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: Ardel12 »

Markus pisze: 19 mar 2024, 10:48 Sensu to za bardzo nie ma (w komputerowych też to nie ma sensu ale widać są osoby lubiace porównywać się do wyników innych graczy)
Dlaczego nie mają? Mnie napędzają by np. odkryć całą mapkę, sprawdzić inny oręż, rozwiązać przygotowaną zagadkę itd. To nie musi być zabicie 500 mobków lub zagranie X godzin. Niektóre achievementy działają niczym zadania w grze. Dla mnie miły dodatek i co ciekawe, jestem graczem 100% offline, więc nawet nie mam z kim się porównywać, bo innych graczy nie widzę xD

A co do tematu, to w coop i solo takie rzeczy są. Wygraj robiąc X. Calico miało to dość rozbudowane z tego co pamiętam. Szczerze to w grach planszowych nie chciałoby mi się pamiętać ile rzep wymieniłem już na ogórki, by wbić osiągnięcie. Zasiadając do gry i wybierając cele to co innego. W Clinic tak jest, że mamy progi punktowe do przebicia a do tego wybieramy jakiś cel/warunek/ograniczenie. Działa to sprawnie i prosto.

Sumarycznie wolałbym by takie achievementy były wpisane w mechanikę gry i niosły coś ze sobą. W takim Vagrantsongu można kasę przeznaczać na kota, który za wsparcie finansowe odblokowuje nam dane skrypty w księdze, które coś tam dają(tajemnica :) ). Osobnym kartkom mówię stanowcze nie.
feniks_ciapek
Posty: 2290
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1595 times
Been thanked: 931 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: feniks_ciapek »

Kampania solo do Muru Hadriana to w zasadzie taka właśnie lista.
tommyray
Posty: 1304
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 406 times
Been thanked: 547 times
Kontakt:

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: tommyray »

Achievementy są wprost wpisane w projekt HexploreIt jako system Glory Valor, dodaje to pewien aspekt meta do gry, a nieoficjalne rozszerzenie czyli system meta ligi rozbudowuje ten aspekt po wielokroć.

System Osiągnięć to także baza Mnestis Theatre w Aeon Trespass.

Karciane podziemia maja system progresu będący spisem achievementów skutkujący rozwojem postaci.

Personal Files w ISS Vanguard czy księga wspomnień w Tainted Grail tak samo - to gruncie rzeczy system achievementow.

Im więcej takich systemów w grach tym zdecydowanie lepiej, splecione z progresem i mechanikami dodatkowo wydłużają żywotność tytułu. Czego chcieć więcej?
Ostatnio zmieniony 20 mar 2024, 16:44 przez tommyray, łącznie zmieniany 1 raz.
Darkstorm
Posty: 853
Rejestracja: 04 gru 2018, 09:48
Lokalizacja: Wielkie Cesarstwo Północy Gdańsk
Has thanked: 133 times
Been thanked: 212 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: Darkstorm »

Myślę, że dodanie czegoś takiego nie zaszkodzi. Jak ktoś nie będzie się chciał w to bawić to po prostu zignoruje taki moduł i będzie grał normalnie.
Awatar użytkownika
Ayaram
Posty: 1535
Rejestracja: 12 lip 2014, 21:24
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 185 times
Been thanked: 566 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: Ayaram »

No popatrz, czyli jednak jest tego więcej niż myślałem :) dzięki na pewno poszperam jak to szczegółowo wygląda i może się obkupię :)
Markus pisze:Sensu to za bardzo nie ma (w komputerowych też to nie ma sensu ale widać są osoby lubiace porównywać się do wyników innych graczy)
"Acziwki" to w zasadzie ozodobniki do profili graczy, no cieżko by bylo śledzić czy ktoś umieszczając w swojej stopce na forum "osiągnąlem 100+ pkt w PuertoRico" rzeczywiście tego dokonał. :D
Tu chyba nie bardzo rozumiem... oczywiście w "aczivkach" często się przypisuje wagi, punkty - cokolwiek, ale jeszcze nigdy nie słyszałem, żeby ktoś traktował to jako wyznacznik bycia lepszym, porównywał do kogokolwiek. Zawsze wychodziłem z założenia, że "achiv hunterzy" robią osiągnięcia... dla samego robienia osiągnięć ;) To tak jak w starych grach platformowych jedni lubili przechodzić tak po prostu, a drudzy lubią przechodzić "na 100%" zbierając każdą jedną monetkę. Tutaj tak samo - osiągnięcia raczej moim zdaniem są kierowane do osób, które lubią się bardziej wgryźć, eksplorować jedną grę, niekoniecznie dla osób lubiących bardziej rywalizacje, wyzwania czy cokolwiek.

Takie rzeczy bardziej bym przypisał do nieoficjalnych wyzwań - na reddicie jest tego pełno, gdzie na danym forum tematycznych funkcjonują tygodniowe wyzwania w stylu "przejdź dany scenariusz określoną postacią, ewentualnie z dodatkowym warunkiem", gdzie często jeszcze osoby publikuje w jakiś sposób wyniki liczba tur, hp, czy coś w tym stylu - więc tu już faktycznie pojawiają się takie rzeczy jak porównywanie się, chęć bycia lepszym od innych i ogólnie wprowadzenie "pierwiastku kompetytywności" do gier kooperacyjncyh/solo.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2447
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: Markus »

Ja nie rozumiem robienia wyzwań dla robienia wyzwań. Jak gra jest bardzo dobra to się po prostu nią cieszę bez zbędnego nastawiania się na osiągniecia ktore nic nie zmieniają w grze.
Z konsol to tylko Nintendo pozostalo bez "wyzwań" (zobaczymy jak podejdą do tematu przy swojej kolejnej konsoli) i chwała im za to.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: tomb »

Markus pisze: 20 mar 2024, 10:43 Jak gra jest bardzo dobra to się po prostu nią cieszę bez zbędnego nastawiania się na osiągniecia ktore nic nie zmieniają w grze.
To zależy od osiągnięcia - między zadaniem w rodzaju "ukończ grę 100 razy", a "ukończ bez użycia bomby" jest kluczowa różnica.

Ja achievementy chętnie bym przyjął. Sam czasem je sobie wymyślam, ale wymaga to ogrania, żeby próbować tworzyć realne do zrealizowania zadania. Lista od twórców, mających większe doświadczenie ode mnie, stanowiłaby miły dodatek.

Ps. Nie pomyślałem, że można takie zadania robić dla kogoś innego, niż dla siebie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: K@mil »

Jeśli chodzi o realizację celów to jestem za, ale oby nie były głupie typu: "zagraj/wygraj x razy" i nie wymagały odznaczania/naklejania czegokolwiek, bo wtedy ludzie grają dla naklejania a nie z rzeczywistej chęci grania - tak jest w Zombie Kidz, że po wypełnieniu pól dziennika już nie ma chęci, by w nią klepać.

Cele są nawet w dodatku do Kingdomino, typu:
"Zdobywasz dodatkowe x punktów jeśli zamek znajduje się na środku/jednym z czterech pół królestwa".
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: tekknoboy »

Barbarzyńca pisze: 19 mar 2024, 08:29 W Zombie Kidz i Zombie Teenz jest tego pełno.
Dokladnie ten sam przykład miałem dawać.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: BOLLO »

Co prawda w grach planszowych tego nie stosuję ale jak najbardziej rozumiem i nie mam absolutnie nic to tych którzy lubią takie wyzwania.
Porównałbym to jazdy na rowerze (kiedyś swojej) i podnoszenia swoich umiejętności lub po prostu robienia czegoś z pozoru "głupiego".
Ja robiłem sobie takie zadania dla samego siebie:
-Podjadę pod tę górę w takim czasie
-Na takim przełożeniu (przerzutce)
-Zjadę z prędkością aby przekroczyć 80km/h
-Będę jechał 5km na stojąco
-Będę stał w miejscu nie dotykając ziemi min 2min
-itd

Tego było naprawdę dużo i myślę że to jest fajne bo i "bawimy" się czymś takim i jednocześnie coś odkrywamy nowego oraz oczywiście uczymy. A no i chyba najważniejsze....przezwyciężamy pewne oganiczenia.
Granie zatem na punkty, z pewną liczbą surowców, na czas, lub jedną strategią itd jest dla mnie spoko, nawet grając z innymi graczami. Jeżeli komuś to sprawia frajdę i nie jest to gra kooperacyjna, to czemu nie.

Mnie to chyba by jednak nie bawiło ze względu na ilośc posiadanych gier które chciałbym jakkolwiek ograć aby je poznać. A takie rozkminianie osiągnięć jest zdecydowanie opcją aby tłuc jeden tytuł na różne sposoby.
K@mil
Posty: 291
Rejestracja: 03 cze 2020, 09:03
Been thanked: 69 times

Re: Osiągnięcia ("Achievementy") w grach planszowych

Post autor: K@mil »

BOLLO pisze: 21 mar 2024, 10:38 Porównałbym to jazdy na rowerze (kiedyś swojej) i podnoszenia swoich umiejętności lub po prostu robienia czegoś z pozoru "głupiego".
Ale chyba nie odznaczałeś w zeszycie tych swoich osiągnięć i nie naklejałeś dołączonych przez prodecenta roweru naklejek na ramę roweru albo na kask?
Bo z wątku wynika, że chodzi o takie zaznaczanie
Ayaram pisze: 19 mar 2024, 08:05 (...)by zboczku w zeszycie sobie odznaczyć.
(...)
ot ostatnia strona instrukcji, jedna karta, albo wręcz po prostu PDF na stronie.
A w tych komputerowych achievementach chodzi bardziej o zbieractwo kolekcjonerstwo i wyróżnienie się wśród innych graczy, bo odznaki są na profilach.
ODPOWIEDZ