"Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Nurgling
Posty: 40
Rejestracja: 24 lis 2008, 13:36

"Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Nurgling »

Hey - znalazłem coś ciekawego:

"Fabularna" gra planszowa: "Zaczęło się w Polsce"

Wydawnictwo jest elementem kampanii promocyjnej Narodowego Centrum Kultury w ramach obchodów 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Na pierwszy rzut oka przypomina ona Magię i Miecz: trzy obszary (odpowiadające okresom historycznym), karty przygody (jedną z nich jest np: talon na "Malucha") oraz korona władzy - tutaj reprezentowana przez Okrągły Stół. Autorzy udostępnili przykładowe grafiki z gry - można je zobaczyć TUTAJ

Co ciekawe do gry dołączona jest płyta pt: "I’ll Meet You In Poland, Baby" zawierająca m.in utwory wykonawców L.U.C, Tilt, Aurora, Ballady i Romanse, Made in Poland, Agressiva 69, Mona, Liberty Diamonds i Czesław Śpiewa.

Patroni wydawnictwa są m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Fundacja MusicXport.

Jak oceniacie pomysł? Podoba się Wam mieszanie Polskiej historii z zabawą?
Ostatnio zmieniony 21 wrz 2009, 15:02 przez Nurgling, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Ink »

http://www.gamesfanatic.pl/2009/08/16/z ... -w-polsce/

Tam jest już "trochę" komentarzy.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Wookie
Posty: 935
Rejestracja: 19 gru 2008, 12:23
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Wookie »

komentarze to sobie można.

Recenzja "Zaczęło się w Polsce":
http://www.gryplanszowe.net/recenzje/za ... sce-2.html
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Sandman »

Jakoś mnie to nie dziwi, szczególnie pamiętając wypowiedzi autora w komentarzach na gf. Najgorsze/najśmieszniejsze w tym jest to, że na produkcję tego gówna poszły pieniądze z budżetu państwa...
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: mst »

A jak ktoś nie ma czasu na czytanie (bardzo dobrej) recenzji to 8-sekundowy filmik mówi wszystko co trzeba na temat tej gry wiedzieć. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: wojo »

Też sądziłem że gra będzie kiepska ... ALE AŻ TAK!!!!???? Nawet zerżnąć sensownie Talismana się nie udało!!!!????

Dla autora mam tylko jedno:
"Obyś musiał w swoją grę grać codziennie od dzisiaj" (i to najlepiej z ludźmi którzy nasze pieniądze na to wyłożyli)
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: clown »

Ja też jestem za tym, żeby zamiast recenzji wstawiać filmik z Hugonem :) moja córka mówi tak samo jak nie chce jeść obiadu. Poza tym ma dobry gust planszówkowy - lubi gry Wallace'a np. więc myślę, że byłaby zgodna z Hugonem, co do oceny gry.
Kondolencje dla Recenzenta, że musiał w taką grę grać.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: konev »

Pamiętam, że autor w komentarzach na GamesFanatic zarzekał się, że z Talismanu to została ściągnięta tylko plansza i sposób poruszania się do środka, a w recenzji stoi na przykład:
"Za każde 7 punktów siły pokonanych wrogów, bohater ma prawo dodać sobie na stałe jeden punkt siły. "

I ja się pytam: dlaczego 7 punktów siły, a nie 5 albo 9? Czy wyszło to w testach ;).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: SeeM »

Myślę, że jak ktoś ma Magię i Miecz, to można wykorzystać Zaczęło się w Polsce jako dodatek. Walka z Żulem mogłaby być ciekawym urozmaiceniem. A na poważnie - jak pierwszy raz usłyszałem o tej grze i zobaczyłem planszę (i tylko planszę), to byłem przekonany, że to quiz historyczny. Jako, że nie lubię takich gier, to więcej się nie interesowałem. A tu taka niespodzianka.

Nawiasem mówiąc plansza (poza ikonkami katalogów i orzełkiem na środku) wygląda fajnie.
+ (BGG)
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Dominusmaris »

Faktycznie lanie żula po pysku nadaje grze niezwykłej wartości edukacyjnej.
(Mam nadzieję że do murzyna albo geja też można sobie w grze postrzelać).

Przy okazji. Tytuł gry i kontekst, przypomniał mi pewien kawał.

W tramwaju jedzie 3 gości: typowy polak, murzyn i nietypowy sportowiec (dla nie poznaki nazywany ,,Typem").
Nagle Polak i Typ rzucają się na murzyna i zaczynają go okładać pięściami...

Kilka godzin później, na komisariacie, policja przyjmuje zeznania:

Murzyn: Stole se w autobuse, a tu zuca se na mnie dwóch pan i mnie kopiom.

Polak: Jadę autobusem. Nagle jakiś murzyn staje mi na stopie. Pewnie mnie nie zrozumie, to co się będę odzywał.
Daje mu minutę na zabranie nogi. Czekam. Patrzę na zegarek, 50 sek. Dalej stoi mi na stopie. Czekam.
Patrzę na zegarek, 30 sek. A on nic. Czekam. Patrzę na zegarek 10 sek. On bez reakcji. Odliczam 9,8...3,2,1 i...
Nie wytrzymałem! Czy on nie mógł sam zabrać tej nogi?!

Sportowiec: Stoję w busie. Patrzę jak ten gościu patrzy co chwila na zegarek i nagle zaczyna lać tego murzyna.
No i pomyślałem, że to się w całej Polsce zaczęło!
Awatar użytkownika
Nurgling
Posty: 40
Rejestracja: 24 lis 2008, 13:36

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Nurgling »

Grałem dwa razy i za każdym razem było ok. Ok - nie super, mega, kosmicznie, ale po prostu ok.

Dużo śmiechu, walka o czekoladę, łapówki - dla mnie jest to gierka 3+/5.

ps: a graficzki mi się bardzo podobają, tak samo jak wykonanie - jedynie do instrukcji bym się przyczepił - brakuje faqa.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Ink »

Jakakolwiek słaba nie byłaby ta gra, nazywanie wyników czyjejś pracy gównem jest chyba lekką przesadą.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: mst »

Na pewno milej jest używać grzeczniejszego języka. Z drugiej strony IMHO obywatel ma prawo zamanifestować oburzenie w przypadku marnowania publicznych pieniędzy.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Nurgling
Posty: 40
Rejestracja: 24 lis 2008, 13:36

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Nurgling »

Śmieszne jest to, że gra dostała "1".

Wydana jest, jest muzyka, są pionki, da się grać...

Jednym słowem recenzja jest wg mnie g. warta
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Geko »

No niestety gra planszowa ciągle kojarzy w społeczeństwie się z takimi produktami a la Talisman albo Monopoly. Jak długo tak będzie, tak długo takie gry, jak ZSwP będą dostawać dofinansowanie z publicznych środków, jak tylko temat będzie uzasadniony. Bo nikt z decydentów nie zdaje sobie sprawy (autorzy gry chyba niestety też), że gra planszowa powinna być testowana, zbalansowana, wymagać myślenia itd. a nie polega tylko na rzucaniu kostką, zagrywaniu kart i właściwie dobrej zabawie z samego faktu, że w nią gramy i do tego z innymi ludźmi.

Tym bardziej cieszy mnie wydanie Małych Powstańców i informacje w środkach masowego przekazu o tej grze.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Sandman »

Faktycznie, mogłem tę uwagę zachować dla siebie. Poniosło mnie trochę, szczególnie, że, jak już pisałem, w pamięci miałem buńczuczne wypowiedzi autora na gf, gdzie lekceważył krytykę i zapewniał jakie to nie będzie mega super i oryginalne. No, ale taki już jestem bezpośredni w ocenie... Tak czy inaczej dla mnie to jest wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto i antypromocja nowoczesnych planszówek. Nie będę kogoś chwalił za to, że w ogóle chciało mu się coś zrobić.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Nurgling
Posty: 40
Rejestracja: 24 lis 2008, 13:36

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Nurgling »

Bdw - zapraszam do SMF do Łodzi - mamy kilka egzemplarzy (może wezmę jedną sztukę na Falkon).

Ciekawe jak się spodoba "szerszej" widowni.

Wiem jedno - spędziłem przy niej dwa fajne wieczory ze znajomymi. Jako "wstępniak" dla poważniejszych tytułów gierka się nadaje.

Na podsumowanie - powiem jak moja luba grająca Michnikiem (postać dziennikarz) wygrała partię.

Na początek sprzedała sprzedała nasze narodowe dzieła sztuki - potem za uzyskane sztabki złota dała łapówkę - i tym samym dotarła do Korony Władzy... yyyyyyyyy chciałem powiedzieć do Okrągłego stołu :)

Czyli jest tak jak śpiewał Kazik - Polska, mieszkam w Polsce, mieszkam...
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2814
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 102 times
Been thanked: 157 times
Kontakt:

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Ink »

Sandman pisze:Faktycznie, mogłem tę uwagę zachować dla siebie. Poniosło mnie trochę, szczególnie, że, jak już pisałem, w pamięci miałem buńczuczne wypowiedzi autora na gf, gdzie lekceważył krytykę i zapewniał jakie to nie będzie mega super i oryginalne. No, ale taki już jestem bezpośredni w ocenie... Tak czy inaczej dla mnie to jest wyrzucanie publicznych pieniędzy w błoto i antypromocja nowoczesnych planszówek. Nie będę kogoś chwalił za to, że w ogóle chciało mu się coś zrobić.
Ależ w żadnym wypadku nie sugeruję, żeby chwalić. Uwagę miałem do formy, nie do treści.


A co do wspomnianego przez Geko postrzegania planszówek przez społeczeństwo, to w materiale Panoramy na temat "Powstańców" zwróciło moją uwagę drugie bodajże zdanie: "Żeby przejść całą planszę, potrzeba 40 minut". Przejść planszę - czyli jak w Grzybobraniu...
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Sandman »

Nurgling pisze:Na podsumowanie - powiem jak moja luba grająca Michnikiem (postać dziennikarz) wygrała partię.

Na początek sprzedała sprzedała nasze narodowe dzieła sztuki - potem za uzyskane sztabki złota dała łapówkę - i tym samym dotarła do Korony Władzy... yyyyyyyyy chciałem powiedzieć do Okrągłego stołu :)
No walory edukacyjne jak się patrzy...
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
rokter
Posty: 858
Rejestracja: 02 mar 2005, 14:18
Lokalizacja: Poznań

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: rokter »

Nurgling pisze: Wydana jest, jest muzyka, są pionki, da się grać...
Acha. Czyli rozumiem, że Chińczyk wydany w mahoniu i z dołączoną dalekowschodnią muzyką na CD dostałby u Ciebie mocną 5-kę? :-)
zagraj w najlepsze planszówki w Poznaniu (każdy poniedziałek od 18.00 do 24.00; klub Alibi - Al.Niepodległości 8 (wejście od Taylora): http://www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Nurgling
Posty: 40
Rejestracja: 24 lis 2008, 13:36

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Nurgling »

nie... ale nie dostał by jedynki...

taka ocena mówi jedno - w tą grę się nie da rozegra ZUPEŁNIE ŻADNEJ PARTII.
No walory edukacyjne jak się patrzy...
Historia albo propaganda w której jesteśmy mesjaszem narodów. Wybór należy do Ciebie :P
Ostatnio zmieniony 29 paź 2009, 12:13 przez Nurgling, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6455
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 586 times
Been thanked: 943 times

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Odi »

Cóż, świetna recenzja, Wookie Grabek :)

Czyli publiczne pieniądze poszły w błoto :roll: Jestem ciekaw, czy autor skomentuje to w jakiś sposób, czy może ma już na to - mówiąc niegrzecznie - 'wylane'. Projekt klepnięty, kaska wzięta, ideały szczytne - nie ma co się przejmować recenzjami...
Ostatnio zmieniony 29 paź 2009, 12:41 przez Odi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Sandman »

Ink pisze: Ależ w żadnym wypadku nie sugeruję, żeby chwalić. Uwagę miałem do formy, nie do treści.
Dlatego napisałem, że troszkę mnie poniosło, ale z drugiej strony jakbyś nazwał sytuację, gdybym przerobił chińczyka na śmieszną gierkę o żulach, dawaniu łapówek, itp. i jeszcze dostał na to pieniądze z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego? No coś tu jest nie tak...
Nurgling pisze: Historia albo propaganda w której jesteśmy mesjaszem narodów. Wybór należy do Ciebie
Gra o historii Polski w której, żeby wygrać trzeba/można dawać łapówki? Sorry, ale w życiu nie dałbym w to zagrać mojemu dziecku. To, że są patologie nie znaczy, że trzeba je promować.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: Geko »

Sandman pisze: Gra o historii Polski w której, żeby wygrać trzeba/można dawać łapówki? Sorry, ale w życiu nie dałbym w to zagrać mojemu dziecku. To, że są patologie nie znaczy, że trzeba je promować.
A żuli trzeba bić, świat powinien być prosty i klarowny.

Wygląda na to, że nawet "wymiar edukacyjny" autorom nie wyszedł.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
edrache
Posty: 587
Rejestracja: 14 gru 2005, 14:48
Lokalizacja: Poznań

Re: "Zaczęło się w Polsce" - historia na planszy?

Post autor: edrache »

Odi pisze:Cóż, świetna recenzja, Wookie :)
Ja tylko chciałem zauważyć, że to nie Wookie napisał recenzję :) Polecam też tekst Grabka o powstawaniu tej recenzji :)
http://www.g3code.com/gry/zaczelo-sie-w-polsce.html
ODPOWIEDZ