Cyclades / Cyklady (Bruno Cathala, Ludovic Maublanc)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

farmer pisze:Z czego, Waszym zdaniem, wynika dość niska średnia tej gry na BGG?
Powinieneś raczej zapytać tych, co wystawili grze niskie oceny
farmer pisze:Jestem nią zainteresowany, ale trochę mnie to martwi...
Jeżeli jesteś zainteresowany grą, to postaraj sie raczej dowiedzieć o zdanie graczy, którzy preferują podobne gry jak Ty. Jak dla mnie po akcjach ze Space Hulkiem ranking bgg stracił resztę wiarygodności.
farmer pisze:Pytanie co do figurek: na BGG widać 5 różnych rodzajów stateczków i żołnierzyków, ale wszystkie w 1nym kolorze (żółto-brązowym).
:?: :?: :?:
Każdy ma swój kolor. Na zdjeciach na bgg (tych, na których jest plansza z ustawionymi jednostkami), widać wyraźnie różne kolory (czerwony, żółty, niebieski, zielony, czarny)
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Cyclades

Post autor: Dzej »

W skrócie to sugestia że jesteś daltonistą :P
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

Może to raczej wina monitora?
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyclades

Post autor: farmer »

Na większości zdjęć na BGG są egzemplarze z Essen (drewnianopionkowe).

Czy na poniższych zdjęciach, znajdują się zestawy pojedynczego gracza:
http://boardgamegeek.com/image/568334/cyclades
http://boardgamegeek.com/image/568333/cyclades

czy modele dla pięciu graczy ale (z przyczyn roboczych?) w jednym kolorze?


Jak z regrywalnością tej gry?
MichalStajszczak pisze:
farmer pisze:Z czego, Waszym zdaniem, wynika dość niska średnia tej gry na BGG?
Powinieneś raczej zapytać tych, co wystawili grze niskie oceny
No a ja pytam Was... co, Waszym zdaniem, może się ludziom w tej grze nie podobać? :). Jakieś irytujące mechanizmy, zacinająca się rozgrywka? Jakieś pomysły?

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

Wydaje mi się, że na tych dwóch zdjęciach pokazane są modele jednostek, rozpatrywane przez autorów. Tym bardziej, że zdjęcia wrzucił Bruno Cathala.
W moim "essenowym" egzemplarzu gry zamiast plastikowych figurek były drewniane (nie zdążyli z właściwymi). Plastikowe dostałem dopiero pod koniec grudnia i jeszcze nimi nie grałem, więc na pierwszy rzut oka nie jestem w stanie określić, które zostały wybrane (egzemplarz gry mam piętro niżej i nie chce mi się teraz specjalnie po niego schodzić).
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Cyclades

Post autor: clown »

W egzemplarzu, w który ja grałem, były plastikowe figurki, ładne i niewybrakowane (porównując np. z "połamanymi" kultystami w CitOW). Mityczne stwory bardziej solidne, moim zdaniem (inny, grubszy plastik?). Tyle wrażeń estetycznych. Co do regrywalności i potencjalnych wad się nie wypowiadam - jedna gra o niczym nie świadczy. Natomiast pierwsze wrażenia pozytywne, przede wszystkim za klimat.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

Sprawdziłem, jak jest z tymi figurkami. Okazuje się, że każdy gracz ma inny kolor i inny kształt figurek. Na zdjęciach, które Bruno Cathala wrzucił na bgg, są modele, na podstawie których zrobione były formy. I dlatego wszystkie mają ten sam kolor. Gdyby ustawić figurki z gry tak, jak na tych zdjęciach, to kolejno od lewej stoją żołnierze: zielony, czerwony, niebieski, żółty i czarny. Natomiast okręty, to od lewej: czerwony, zielony, niebieski, czarny i żółty.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyclades

Post autor: farmer »

Pięknie dziękuję Panie Michale :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Cyclades

Post autor: waffel »

Niska ocena na BGG? Ma User Rating 7,23 czyli na poziomie Through the Desert czy Thurn & Taxis. Chyba że pytasz czemu BGG Rating jest niski i stoi nisko w rankingu. Otóż dlatego, że ma bardzo mało głosów, ale to było, jest i będzie omawiane przy każdej dyskusji z cyklu "czemu Agricola/Puerto Rico jest niżej od Puerto Rico/Agricoli jak ma o 0,01 większy User Rating".

A czemu może mieć niskie oceny (na razie prawie nie ma, ale czemu mogą się pojawić)? Ja się powtórzę - bo ma w swojej kategorii ogromną konkurencję. Ale wróżę jej wysokie miejsce w rankingu, bo zagrają w nią gracze którzy w "jawne" AT nie zagrali, a w takiego farbowanego lisa owszem. Wystawią ocenę, a nawet średnie oceny dobrze robią rankingowi, liczy się też ilość.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: zephyr »

Zagrałem jedną partię na PW, grało się przyjemnie, ale jak zwykle przekombinowałem i w genialnej sytuacji położyłem swoją ekonomię licząc na szybkie zwycięstwo (dosłownie sprzedałem statki które przynosiły mi dochód co turę żeby móc w przyszłej turze wygrać każdą licytację)

Kampować ani turtlować to się akurat nie można, bo jedyna możliwość budowy wojska to ares, a jak już się ma armię a inni nie (bo tylko jeden gracz ma aresa) nie atakowanie nie brzmi jak strategia wygrywająca.
Żeby w ogóle myśleć o zwycięstwie trzeba mieć 2 wyspy, a obrona tego jest raczej awykonalna.

Po tym jak popełniłem samobójstwo graliśmy jeszcze duuużo tur uważnie blokując się nawzajem i tu mam wątpliwość. Graliśmy aż za defensywnie, wydałem całą kasę na przyblokowanie filozofów mimo iż i tak zabrakło mi 4 kasy do zwycięstwa a spłukałem się do 0, nikt nie stawiał budynków, bo mało dawały właścicielowi, a ktoś mógłby przejąć i skończyć. W ostatniej turze znowu udałby się blok (wygrana filozofami zablokowana poprzez redukcję do 1 wyspy) ale jednemu z graczy się znudziło i zalicytował tak żeby gra się skończyła... ciekaw jestem jak długo mogłaby trwać taka przepychanka i na ile o zwycięstwie zadecyduje dobra gra a na ile przypadek, że akurat nie dało się zablokować.

Agresje są opłacalne - można zyskać budynki które są kluczowe, albo rogi dające ekonomię. Dodatkowo ares mobilizuje armię, więc przy wystarczających funduszach i sensownie rozmieszczonej flocie można zrobić "z niczego" inwazję o sile 3-4. (tak zdobyłem 2 budynki co prawie dało mi zwycięstwo)

Karty są masakryczne, sylph z 10 zasięgu ruchu statku - przeciwnik z drugiego końca mapy może przyjść bić moje statki O_o
desant na pegazie to też masakra
reszta nie jest dużo gorsza, a ze zniżkami wszystko jest za pół darmo... powinna być jakaś licytacja o karty albo coś
(niby można wyżej licytować pierwsze msce, ale nie zawsze ma to sens)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Cyclades

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Zastanawiam się nad tą grą.

Grałbym przeważnie partyjki 2 osobowe. Bardzo, bardzo rzadko 3 i naprawdę sporadycznie 4. Jak się w to gra we dwójkę? Jest sens kupować tę grę głównie z takim przeznaczeniem?
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: zephyr »

jak usłyszałem że losuje się kto nie gra to się przeraziłem

ale ponieważ nie wylosowani wchodzą w następnej turze, a mapy się skalują może być ok
zwłaszcza tryb na 2 z wyborem 2 ról i do 3 miast wygląda ciekawie, ale nie wiem jak się sprawdza
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

Kopiuję tu poświęcony Cykladom fragment wypowiedzi zephyra z dłuższego tekstu o wczorajszych grach w Agresorze:
zephyr pisze:hmm muszę zagrać na dobrych zasadach, w sumie nie był źle ale
- akcje można dowolnie mieszać
- świątynie dają 1 zniżki a nie 1 na każdy zakup, na 2 świątyniach nie kupuje się wszystkiego za 4 kasy... (to dużo zmienia)
- można postawić dowolna ilość budynków danego typu o ile kogoś stać
- specjalną akcję można wykonać dowolną ilość razy - można przebić się przez cały deck, można atakować na ile plastik (i fundusze) pozwoli - kolosalna zmiana
- nie można zaatakować ostatniej wyspy danego gracza jeśli nie jest to wystarczające do zwycięstwa !!! bardzo ważna zasada
Moja wina - ale ostatni raz grałem (i czytałem przepisy) na początku listopada, więc o pewnych szczegółach zdążyłem zapomnieć podczas tłumaczenia przepisów.
Ostatnia zasada, o której wspomniał zephyr, ma przede wszystkim na celu uniknięcie problemu, jaki występuje w grach typu Ryzyko - jeden z graczy zostaje wyeliminowany, a gra może się toczyć jeszcze długo.
Fruczak Gołąbek pisze:Grałbym przeważnie partyjki 2 osobowe. Bardzo, bardzo rzadko 3 i naprawdę sporadycznie 4. Jak się w to gra we dwójkę? Jest sens kupować tę grę głównie z takim przeznaczeniem?
Nie grałem jeszcze w dwie osoby, więc nie mogę się miarodajnie wypowiadać, ale wygląda na to, że gra będzie całkiemm inna niż w 5 osób:
- ustawienie początkowe w wersji dla dwóch osób wręcz wymusza ciągłe walki od samego początku i na pierwszy rzut oka daje przewagę jednemu z graczy
- możliwość przelicytowywania samego siebie powoduje, ze licytacja będzie przebiegała inaczej, niż w wersji dla 4 czy 5 osób
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: zephyr »

dość często zdarza się nie doczytać jakiegoś przepisu, ale nawet z tymi zmianami gra działała nie najgorzej
ale ciekaw jestem na ile rozgrywka będzie się różnić przy zasadach które podał autor

a nie atakowanie ostatniej wyspy to coś więcej niż nie eliminowanie gracza - biorąc potem parę razy apollina można nazbierać chore ilości pieniędzy i potem się odbić - dochodzi nowa strategia, bo można korzystać z bezpieczeństwa jakie daje ta zasada
[poza tym nie ma zasad do player elimination, zmniejsza się mapę? gra na mniej bogów?]
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyclades

Post autor: farmer »

Z tego co rozumiem (nie grałem), to takie zasady nie są potrzebne - skoro atak na ostatnią wyspę gracza ma być pod warunkiem szansy na wygranej, to:
jeśli gracz atakowany się wybroni - gracie dalej w pełnym składzie
jeśli atakujący wygra ten atak - wygrywa grę więc nie gracie w ogóle

Swoją drogą, szprytne kurczę! 8)

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: zephyr »

generalnie o to mi chodziło

ale jest szansa - ares zdobywa drugie miasto na graczu który miał drugą wyspę, po nim idzie zeus, przebija się przez pół decku, wyciąga pegaza i zajmuje jedno z miast aresa...
wrzuciłem na bgg ciekawe co z tym wymyślą
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

zephyr pisze:ale jest szansa - ares zdobywa drugie miasto na graczu który miał drugą wyspę, po nim idzie zeus, przebija się przez pół decku, wyciąga pegaza i zajmuje jedno z miast aresa...wrzuciłem na bgg ciekawe co z tym wymyślą
Nie muszą nic wymyślać. To jest w przepisach:
Gra kończy się, po zakończeniu rundy, gdy co najmniej jeden gracz ma dwa miasta. Jeżeli więc ktoś zdobędzie drugie miasto, a następny gracz mu to miasto odbierze, to:
- gdy ten drugi zdobył w ten sposób drugie miasto, to gra kończy sie jego wygraną
- gdy to jest pierwsze miasto drugiego gracza, gra toczy sie dalej
Problem mógłby być tylko wtedy, gdyby w tej sytuacji poprez Aresa ktoś został wyciety z planszy, a gracz, który w ten sposób zdobył drugie miasto, utracił to miasto w tej samej rundzie na rzecz gracza, który by gry nie zakończył
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Cyclades

Post autor: Dzej »

Przyszła gra. Figurki wyglądają świetnie! Tylko mogli się pokusić o przegródki albo woreczek więcej :(
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Cyclades

Post autor: farmer »

Podziel się wrażeniami z rozgywki :P - szukam impulsu zachęcającego :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Cyclades

Post autor: Dzej »

Mam sesje. Pewno zagram w marcu O_O

A znając mnie jutro :P
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Cyclades

Post autor: Dzej »

Właśnie wróciłem z pierwszej, upragnionej rozgrywki :) Gra jest świetna. Najlepszy mechanizm licytacyjny jaki widziałem do tej pory. Graliśmy na 4 osoby i do końca gry nie wiadomo było kto wygra z 3 osób. 4-ty gracz trochę za późno się zabrał za budowanie pod wygraną, ale jak się okazało, mimo skurczenia armii miał do końca gry wpływ na to co się dzieje. Drobny minusik za losowość walk, ale na szczęście nie jest ona bolesna, bo duży wpływ mają nasze działania. Naprawdę warto zagrać :D
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Cyclades

Post autor: Dabi »

Aktualnie planuję zakup tej gry i ciekaw jestem Waszych opinii w troszkę większej ilości niż te tu zamieszczone ;-)

Szukam impulsu decydującego co by nie myśleć szybko, że mogłem dokonać innego zakupu :)
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Cyclades

Post autor: Dzej »

Wszyscy tylko czekają na impuls. Świetna gra, kupuj nie czekaj :P
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9433
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1444 times
Kontakt:

Re: Cyclades

Post autor: MichalStajszczak »

Dabi pisze:ciekaw jestem Waszych opinii w troszkę większej ilości niż te tu zamieszczone
Nie bardzo rozumiem. Potrzebujesz jakiejś konkretnej liczby pozytywnych opinii, żeby podjąć decyzję o zakupie? Np. 5 to za mało, a 6 już wystarczy? Jeżeli po przeczytaniu dotychczasowych wypowiedzi nie jesteś przekonany do zakupu, to chyba najlepiej jest najpierw zagrać na "obcym" egzemplarzu. Pewnie problem polega na tym, że nie masz takiego egzemplarza w pobliżu
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Cyclades

Post autor: veljarek »

Gra ma bardzo dobre mechanizmy licytacyjne, najlepsze jakie widziałem. Z drugiej jednak strony czegoś grze brakuje. Podczas rozgrywki rozgrywa sie dosłownie kilka bitew i do tego w dużej mierze przy pomocy kostki.
Gra Ciest ciekawa i prześliczna ale jak dla mnie jakaś wybrakowana, mam wrażenie jej powtarzalności.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
ODPOWIEDZ