Pierwsza karcianka

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
czibek
Posty: 10
Rejestracja: 03 sty 2010, 17:49

Pierwsza karcianka

Post autor: czibek »

Jak w temacie, chciałem zakupić swoją pierwszą karciankę. Chciałbym, żeby było w niej więcej taktyki niż szczęścia i żeby nie stała się szybko schematyczna. Myślałem o zombiakach, bo ponoć strony są dobrze wyważone a cena (około30zł) też mnie zadowala. Co o tym sądzicie? Jakie są wasze propozycje? Najlepiej jeśli cenowo nie przekroczą powiedzmy 70zł, chyba że są bardzo dobre. Grać mam zamiar w dwójkę, ale jeśli będzie wariant wieloosobowy to się nie zawiodę.
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: oopsiak »

ile jeszcze tematów założysz?
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
czibek
Posty: 10
Rejestracja: 03 sty 2010, 17:49

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: czibek »

Tyle ile będzie trzeba - po to jest forum -.- Poprzedni temat dotyczy gry planszowej, ten - karcianki. Naucz się czytać, albo myśleć
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: Tycjan »

czibek pisze:Tyle ile będzie trzeba - po to jest forum -.- Poprzedni temat dotyczy gry planszowej, ten - karcianki. Naucz się czytać, albo myśleć
Takimi odpowiedziami to sobie raczej fanów nie znajdziesz :/
Oopsiak zresztą ma racje oba pytania mogły być w jednym temacie, a jakbyś poszukał to i bez nowego tematu by się obeszło :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
czibek
Posty: 10
Rejestracja: 03 sty 2010, 17:49

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: czibek »

Nie szukam fanów. Poza tym 2 tematy wyglądają według mnie bardziej przejrzyście, niż jeden. Koleś od razu wyjeżdża, jakbym zalożył z 10 tematów dotyczących jednej rzeczy. Tak jest według mnie prościej się połapać, nie każdemu chce się śledzić w jednym temacie 100 postów, żeby dojść do tego, że zainteresowany jestem też karcianką. Nikomu nie chcę ubliżyć i tego też oczekuję od innych. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: Veridiana »

Masz rację, od tego jest forum. A w wątku dla początkujących nie ma podkategorii gier karcianych. Od dwóch tematów chaosu nie będzie, a ludzie lubią radzić i zawsze najpierw marudzą, a potem wpisują szpalery propozycji :wink:

Zombiaki to karcianka raczej lekka i przyjemna, jeśli lubi się te klimaty. nie powala wykonaniem i raczej z kategorii prostych, mało wymagających. Ale nie grałam, może ktoś podpowie Ci na jej temat więcej.

Ze swojej strony wymieniłabym kilka dobrych karcianek, zarówno w moim własnym odczuciu jak i docenionych w rankingach, ale chyba wszystkie mają w sobie sporo losowości.

Ogólnie najlepszą na 2 osoby i wymagającą myślenia jest Race for the Galaxy. ale karty mogą wybitnie nie podejść, poza tym kosztuje około 100zł. Przy wielu rozgrywkach jednakże akcenty szczęśliwego dobierania kart rozłożą się po równo na graczy :)

Warto też zwrócić uwagę na Sankt Petersburg, recenzja tutaj:
http://www.gamesfanatic.pl/2006/02/11/sankt-petersburg/
czibek
Posty: 10
Rejestracja: 03 sty 2010, 17:49

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: czibek »

Z tego co patrzałem, ciekawa wydaje się wspomniana przez Ciebie Race for the Galaxy i jeszcze przez dwóch innych użytkowników w moim poprzednim temacie, jak również Dominion. Z tym, że która będzie ciekawsza dla początkującego, z tym też problem :) Słyszałem też co nieco dobrego o karciance Call of Cthulhu.
Dominusmaris
Posty: 410
Rejestracja: 16 paź 2008, 12:05
Lokalizacja: Gliwice
Kontakt:

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: Dominusmaris »

Ja polecam LOTR: konfrontacja. Jest to prawdopodobnie najlepsza gra dla 2 osób.
Nie jest to karcianka, ale są karty więc pewnym zrozumieniem pytania się wykazałem.
Dla większej liczby graczy polecam Condottiera (we dwie osoby też można zagrać, ale nie jest tak dobra).
To jest karcianka z planszą a nie planszówka z kartami.

Myślę że obie gry mają odpowiednią cenę (ok.60 zł), prostotę zasad (tłumaczenie 5 min.) i czas gry (30-60 min.)
Może być problem z zakupem. Raczej szukaj na rynku wtórnym.
Awatar użytkownika
lukaszkuch
Posty: 243
Rejestracja: 09 gru 2006, 23:02
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: lukaszkuch »

czibek pisze:Z tego co patrzałem, ciekawa wydaje się wspomniana przez Ciebie Race for the Galaxy i jeszcze przez dwóch innych użytkowników w moim poprzednim temacie, jak również Dominion. Z tym, że która będzie ciekawsza dla początkującego, z tym też problem :) Słyszałem też co nieco dobrego o karciance Call of Cthulhu.
Łatwiejsza do opanowania - zdecydowanie Dominion. Ciekawsza - Race for the Galaxy (ale też ciężko przejść przez instrukcję początkującemu). Jeśli znasz angielski to na necie (m.in. na youtubie) można znaleźć fajne videotutoriale do RfTG.
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: SeeM »

lukaszkuch pisze:Jeśli znasz angielski to na necie (m.in. na youtubie) można znaleźć fajne videotutoriale do RfTG.
http://www.weihwa.com/~whuang/videos/rftg/rftg.html - zdecydowanie najlepsze, z nich się nauczyłem grać. Instrukcja też jest fajna, ale lepiej patrzeć i słuchać niż czytać. Przykładowa rozgrywka ma świetny komentarz i można już złapać kilka podstawowych strategii.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
Mustafa
Posty: 537
Rejestracja: 31 gru 2007, 12:21
Lokalizacja: Szkocja

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: Mustafa »

Z karcianek nie kolekcjonerskich, ale np LCG to Gra o tron rewelacyjne na 2 i 4, na 3 beznadziejna, a samemu się nie da grać.
Call of Cthulhu tylko opcja na dwóch, ale trzeba 2/3 dodatki dokupić.
Do tego dochodzi Race 4 the galaxy , ja nie przepadam za tą grą , po prostu nie poszdeszła.
Dominion podstawka, seaside , intrigue, które w zależności od wyboru mają większą interakcję oraz świetnie działają na 2/3/4 co prawda niektórzy na 4 lekki chaos odczuwają.
Niektórzy uważają, że takie gry jak TtA i notre dame za karciane z planszą te gry sprawdzają się doskonale od 2 graczy w górę
Monsoon Group Rulez

A.J.Mustafa
Awatar użytkownika
Megamaniac
Posty: 123
Rejestracja: 10 lis 2009, 22:39
Lokalizacja: Białystok
Been thanked: 2 times

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: Megamaniac »

czibek pisze:Z tego co patrzałem
O.O
Awatar użytkownika
piotrek.t
Posty: 115
Rejestracja: 03 lut 2009, 12:08
Lokalizacja: Kopenhaga
Kontakt:

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: piotrek.t »

taktyczna? oczywiście Battle Line - szybka, taktyczna, proste reguły, wciąga na maksa, chce się grać cały czas.
Awatar użytkownika
srokaplotkara
Posty: 223
Rejestracja: 01 paź 2009, 13:25
Lokalizacja: Mazury

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: srokaplotkara »

To może Osadnicy z Catanu? Jest już polska wersja i nie przekracza 70 zł. :)
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: mbork »

srokaplotkara pisze:To może Osadnicy z Catanu? Jest już polska wersja i nie przekracza 70 zł. :)
Dla porządku: chodzi oczywiście o "Osadników z Catanu: grę karcianą". Tez polecam, choć to specyficzna gra: element losowy jest w niej spory, ale można mu przeciwdziałać: tym łatwiej, im lepszą ma się pamięć... Na razie mam za sobą tylko dwie gry (pierwszą, "tutorialową", w otwarte karty); dwa razy dostałem łupnia, ale gra bardzo mi się podoba i nieprędko chyba będę miał dość ;) .

A, jedno ostrzeżenie: nawet instrukcja do Agricoli jest lepsza... Ale po trzy-czterokrotnym przestudiowaniu nie będzie problemu.
Awatar użytkownika
Fruczak Gołąbek
Posty: 918
Rejestracja: 29 wrz 2009, 00:56
Lokalizacja: Warmińsko-mazurskie
Has thanked: 72 times
Been thanked: 39 times

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: Fruczak Gołąbek »

Do osadników jest nawet interaktywna prezentacja zasad http://www.profeasy.com/Settlers_Cardgame/ więc nie powinno być problemu.
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: mbork »

mbork pisze:
srokaplotkara pisze:To może Osadnicy z Catanu? Jest już polska wersja i nie przekracza 70 zł. :)
Dla porządku: chodzi oczywiście o "Osadników z Catanu: grę karcianą". Tez polecam, choć to specyficzna gra: element losowy jest w niej spory, ale można mu przeciwdziałać: tym łatwiej, im lepszą ma się pamięć... Na razie mam za sobą tylko dwie gry (pierwszą, "tutorialową", w otwarte karty); dwa razy dostałem łupnia, ale gra bardzo mi się podoba i nieprędko chyba będę miał dość ;) .
No to mam już 3 partie za sobą (i 3 przegrane, choć dziś, po zaciętej, dwugodzinnej walce z Żoną przegrałem tylko 12:11).
Poprzednia partia trwała tylko 45 minut, ale dzisiejsza padła ofiarą analysis paralysis ;) . Ale gra nadal mi się podoba: oboje z Żoną wstaliśmy od stołu z myślą "następnym razem zagram lepiej", a to dobrze świadczy o grze (mimo sporej losowości!).
Awatar użytkownika
Grzechu
Posty: 100
Rejestracja: 07 sty 2010, 22:28
Lokalizacja: Chorzów

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: Grzechu »

czibek pisze:Jak w temacie, chciałem zakupić swoją pierwszą karciankę. Chciałbym, żeby było w niej więcej taktyki niż szczęścia i żeby nie stała się szybko schematyczna. Myślałem o zombiakach, bo ponoć strony są dobrze wyważone a cena (około30zł) też mnie zadowala. Co o tym sądzicie? Jakie są wasze propozycje? Najlepiej jeśli cenowo nie przekroczą powiedzmy 70zł, chyba że są bardzo dobre. Grać mam zamiar w dwójkę, ale jeśli będzie wariant wieloosobowy to się nie zawiodę.
Hmm, ja bym polecił Cytadelę, podobno imprezowa, ale przy dwóch graczach trzeba trochę pokombinować. Cenowo nie jest strasznie, a w dodatku można w nią aż w 8 osób (jakby była jakaś impreza czy coś).
Jeszcze mogę polecić A Game of Thrones LCG, ale jest dużo droższa, no i na dłuższą metę bez dodatków się nie obejdzie.
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: wicked »

Dominion. Reszta to duperele :D
mih87
Posty: 15
Rejestracja: 18 mar 2010, 11:45
Lokalizacja: Rzeszów/ Jaworzno

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: mih87 »

Jeśli chodzi Ci o karciankę taktyczną, taką w której trzeba pogłówkować, to raczej odradzam zombiaki. Może i cenę mają przyjazną, fajny klimat ale strategii to tam dużo nie wyprowadzisz. Bardzo dobrą grą jest Dominion tak jak wyżej Pisali, gra się szybko nie wypala dzięki temu, że w każdej partii mamy inny układ talii z których będziemy grali. Również cytadelę polecam. Można zagrać fajnie w dwie osoby jak i w pięć (oczywiście można grać i w osiem, tylko ze rozgrywka wtedy się znacznie wydłuża), jest nad czym pomysleć, można poblefować, trzeba przewidzieć ruchy przeciwników itp. W polsce gra została wydana razem z dodatkiem, więc szybko się nie znudzi :P. Cena to około 70zł. Pamiętam gdy nie była dostępna już w sprzedaży, to (przed dodrukiem) na allegro ceny dochodziły do 160zł, więc myślę że się opłaca.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: zephyr »

Cytadele odradzam, wolę już chyba dowolną inną karciankę - udaje strategię ale za dużo kombinowania tu to nie ma i nie widzę żadnego elementu który by do mnie przemawiał.

Najwyżej oceniane niekolekcjonerskie to RftG i Dominion
Obie maja niezłe implementacje
http://keldon.net/rftg/
http://www.brettspielwelt.de/Hilfe/Anle ... ?nation=en
więc można przetestować przed zakupem czy mechanicznie się podobają, na żywo są oczywiście inne odczucia, ale zawsze można coś więcej o grze zobaczyć. Dominion łatwiejszy, świadoma gra w RftG wymaga większego ogrania i znajomości kart.

Jest sporo lekkich losowych karcianek, ale miało być coś ambitniejszego jak rozumiem.
W Zombiaki nie grałem to się nie wypowiadam.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
Targowo.Istore
Posty: 176
Rejestracja: 19 mar 2010, 08:43

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: Targowo.Istore »

Myślę,że jak na twoją pierwsza grę karcianą najlepsza będzie Dominion. Ktoś polecał cytadelę-owszem,to imprezowa gra,z tym że nie dla kogoś kto dopiero zaczyna.
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: kobra »

Odradzam Dominiona! On jest fantastyczny ale tylko na początku. Po paru rozgrywkach gra już nie zachwyca.
Dla początkującego gracza mogą sprawdzić się stare jak świat Fasolki, w których jest znacznie więcej interakcji niż w Dominionie.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: Andy »

kobra pisze:Odradzam Dominiona! On jest fantastyczny ale tylko na początku. Po paru rozgrywkach gra już nie zachwyca.
Gdybyś dodał: "w moim przypadku", to trudno by się było przyczepić. Ale sporo osób (łącznie ze mną) zachwyca się po wielu partiach, a po dodatkach nawet bardziej niż na początku. Mam nadzieję, że to nie jest jakaś ułomność? ;)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
kobra
Posty: 95
Rejestracja: 25 lut 2010, 13:19
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwsza karcianka

Post autor: kobra »

Racja. Oczywiście było tak w moim i kilku innych przypadkach, co nie oznacza, że każdy ma takie odczucia.
Zresztą uznałam, że to oczywiste, bo przecież każdy tu pisze o swoich opiniach :) i nie muszę za każdym razem zaznaczać, że chodzi tu o moje odczucia.
ODPOWIEDZ